Myriophyllum Spicatum, Nuphar Luteum, Ceratophyllum Demersum

وجود این مواد معلق در فاضلاب باعث مقاومت میکرواورگانیسمها در برابر گندزدایی با کلر میشود. ۲ ـ گندزدایی آب با کلر مادر: در این روش به ازای هر یک لیتر آب ۳ قطره از محلول کلر ۱ درصد اضافـــــه می شود، بعــد از نیم ساعت میزان کلر باقیمانده را اندازه گیری نموده در صورتی که میزان کلر باقیمانده بین ۲/۰ تا ۸/۰ میلی گرم در لیتر باشد آب قابل مصرف است، در غیر این صورت تعداد قطرات کلر ۱ درصد را تا ۷ قطره و مدت زمان را تا یک ساعت تغییر می دهیم تا میزان کلر باقیمانده در حد مطلوب به دست آید.

لذا در ادامه مطلب بصورت خلاصه روش های متداول گندزدایی آب در مناطق روستایی رو ذکر کردیم. با حذف موارد سمی فاضلابها میشود از این آب در مصارف کشاورزی استفاده کرد اما فاضلابی که برای استفاده از آن در مصارف کشاورزی استفاده میشود با فاضلابی که پس از تصفیه به آبهای سطحی میریزد، اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب و روش و فرایند متفاوتی برای تصفیه دارند. به همین علت در تصفیه فاضلاب شهری، حذف جامدات از مهم ترین اهداف به شمار میرود. البته قبل از تخلیه گندآب شهرها در آبهای سطحی، فاضلاب را تصفیه میکنند.

فاضلاب سطحی شامل آبهای ناشی از بارندگی و ذوب برف و یخ معابر میشود. این شکل واکنشهای شیمیایی باعث به وجود آمدن نیاز شیمیایی به اکسیژن میشود که این موقعیت را به اختصار COD مینامند. مواد معلق موجود در این نوع گندابها مانند بستری برای تولید عوامل بیولوژیک و شیمیایی هستند. در جایی دیگر اینگونه آمده است که در قدیم روستایی به نام پوئینک در این منطقه وجود داشته است که بعد ها به صورت عامیانه تر به آن پونک گفته اند که این نام بر روی این منطقه که بعد ها گسترش نیز پیدا کرده است، ماندگار شده است.

سنگها نباید آلوده به خاک رس و لای و سایر ریز دانه ها باشند و همچنین باید از استفاده سنگ گچ و ایندریت و کلیه سولفات ها در تهیه شن و ماسه خودداری نمود همچنین برای انتخاب سنگ جهت شن و ماسه بایذ توجه داشت که این سنگها فاقد نمکهایی باشند که روی فولاد اثر می گزارد و چنین سنگهایی مخصوصا نباید در سازه های بتن آرمه مصرف شوند بزرگی دانه های شن و ماسه اصولا منظور از بکار بردن دانه با ابعاد مختلف آنست که در نهایت دانه بندی ما طوری باشد که دانه های ریزتر فضای بین دانه های درشت تر را پر کرده و هر قدر که ممکن است قطعه ریخته شده با بتن تو پرتر و متراکم تر بوده و دارای وزن مخصوص بیشتری باشد.

پس از تهیه نقشهها، در گام بعد معاونان کمیسارهای دو کشور باید این نقشهها را تأیید و مبادله کنند. جامدات محلول، به آن دسته از جامدات موجود در آب میگویند که بعد از فیلتراسیون و تبخیر همچنان در آب باقی میمانند. این نوع مواد که تازه تولید شده است بویی شبیه به صابون یا روغن دارد که معمولا قابل تحمل است.اما فاضلابی که زمان زیادی از تولید آن میگذرد بویی شبیه تخم مرغ گندیده دارد. رنگ فاضلابهای شهری که تازه، بین 2 تا 6 ساعت، از تولید آن میگذرد قهوهای روشن است و فاضلابی که بیشتر از 6 ساعت از تولید آن میگذرد رفته رفته به رنگ خاکستری درمیآید و فاضلابهایی که زمان زیادی از تولید آنها میگذرد خاکستری تیره یا سیاه هستند.

فسفر غیر آلی نیز عبارت است از فسفری که از تجزیه باکتریایی فسفر آلی تشکیل میشود و همچنین میزان فسفر موجود در پروتئینها و محصولات جانبی حاصل از تجزیه آنها. فسفر آلی از میزان فسفر موجود در ترکیباتی مانند پروتئینها و محصولاتی جانبی تجزیه آنها تشکیل شده است. عناصر کمیاب و سنگین مثل: آهن، مس، روی و کبالت در فاضلابها به ندرت آنالیز میشوند اما برای فرایند بیولوژیکی لازم هستند و غلظت آنها برای فرایند تصفیه کافی است.

میانگین غلظت فلزات سنگین جیوه، کادمیوم و سرب در عضله ماهیان مزارع حاشیه رودخانه بشار به ترتیب 0/04±0/12، 0/0015±0/0041 و 0/01±0/08 میلی گرم در کیلوگرم می ­باشد. مقادیر یون فلزات سنگین مثل سرب، جیوه، آرسنیک و… چون غلظت ناشی از این فلزات محدود کننده فرایندهای بیولوژیکی است. گریس موجود در فاضلاب شهری نیز برای کنترل فرایندهای زیستی استفاده میشود. فاضلاب کشاورزی به فاضلاب تولید شده از مراحل کاشت، داشت، برداشت و بسته بندی محصولات کشاورزی و روانابهای آلوده به کودهای شیمیایی وسموم دفع آفات گیاهی گفته میشود. اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (Chemical Oxygen Demand) معیاری برای نشان دادن مقدار اکسیژن لازم برای اکسیداسیون کلیه مواد آلی موجود در آب است.

کربن آلی کل (TOC) نشان دهنده مقدار کربن موجود در مواد آلی فاضلاب است. از کل درصد فاضلاب نیز 9/99 % آن شامل آب است و تنها 1/0 % از فاضلاب را ناخالصیهای جامد تشکیل میدهد اما همین درصد کوچک قدرت آلودگی بسیار بالایی دارد. تشکیل ابر و بارش باران ( را بنویسید . در یک دوره کوتاه بین فصل های مرطوب و خشک ، سطح آب به اندازه کافی پایین می آید که خورشید بتواند خزه ها و جلبک های کف رودخانه را گرم کند و این گرما منجر به رشد انفجاری شکوفه های رنگارنگ در کف رودخانه می شود.

آن ها در مناطق مختلفی در سرتاسر جهان زندگی می کنند و به طور معمول در دریاچه ها، رودخانه ها، سرزمین های مرطوب، در کنار آب های شیرین و آب های شور یافت می شوند، چرا که این مناطق نام برده شده محل زندگی این جانوران می باشند. زیستگاه – راهبان شمالی معمولاً در صخرههای سایهدار تا نیمه سایهدار، دامنههای تالوس آلژیفی یا در مکانهای خنک و کنار رودخانه یافت میشود. چنین خوابی معمولاً نشان دهنده برخی چیزهای بد و منفی است که وارد زندگی روزمره شما میشود. هر ماده شیمیایی که وارد آب میشود، واکنش شیمیایی نشان میدهد.

از مهمترین مشخصات شیمیایی این نوع از فاضلابها است. اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی، اکسیژن مورد نیاز نیتریفیکاسیون نیتروژن آلی و آمونیاکی و جمعیت میکروبی فاضلاب از مهمترین خصوصیات بیولوژیکی شبکه فاضلابها است. مقدار باکتریهای موجود در فاضلابها بسیار زیاد است. برای تعیین مقدار تصفیه پذیری فاضلاب بسیار مهم است. COD یک متغیر مهم برای اندازه گیری فاضلاب، پسماندهای صنعتی و پساب فاضلاب شهری و تصفیه خانه است. آزمایشهایی مانند تعیین یون سولفات، قلیاییت، تعیین یون کلراید معمولا برای ارزیابی امکان استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده انجام میشود. در حاشیه این رود انواع رستورانها و مطبخهای جنوبی فعالیت و انواع غذاهای محلی خوش طعم را به گردشگران عرضه میکنند.عکاس و منبع عکس: مصطفی غلام نژاد از خبرگزاری تسنیمپل سفید اهواز نزدیک به ۵۰۰ متر طول دارد و بهدلیل رعایت موارد ایمنی، تردد روی آن بهصورت یک طرفه انجام میشود.

او می گوید: تعادل در انتقال آب بین حوضه ای نیز از دیگر موارد این تعادل است. بالای این گردنه محل تلاقی سربالایی تهرانپارس (در امتداد خیابان استخر) و مسیر مینی سیتی به قوچک با جاده قوچک – لشکرک است که در انتهای مسیر مارپیچ گردنه به سمت لواسانات به محله لشکرک شهر لواسان میرسد و از آنجا(لشکرک)، راه دو شعبه میشود، شعبه ای به سمت مرکز شهر لواسان میرود و شعبه دیگر نیز مسیر زردبند – فشم است. چرا که رودخانۀ رودان(یا رودخانۀ رودخانه یا رودخانه زیارتعلی) در ادامۀ مسیر خود به ویژه در فصل تابستان، در زمین فرو میرود و چند کیلومتر آنسوتر، دوباره بر روی زمین جاری میگردد و از سوی دیگر با توجه به کوهستانی بودن منطقه و پیوستن چندین رودخانه، به ناگاه طغیان میکند.

کدر بودن رنگ، بو، مواد جامد معلق و محلول موجود در فاضلاب و درجه حرارت است. میزان اکسیژن در طی زمان و درجه حرارت تغییر میکند، به همین علت برای آزمایش این متغیر کیفی باید دما 20 درجه سانتیگراد و مدت زمان این آزمایش 5 روز باشد. 3- تول یا طول: از دره فرعی دیگر، از مقام (سراب) به اندراب میرود. علاوه بر درختان گونههای گیاهی مختلفی نیز در این منطقه بهچشم میخورند؛ از گل ارکیده و کاکتوس گرفته تا آناناسیان، سرخسها و خزهها.این سیستم پوشش گیاهی توسط یک شبکهی از گیاهان بالارونده یا لیانا به هم متصل میشوند. فاضلاب شهری به کجا میریزد؟

سیستم فاضلاب شهری چگونه است؟ به طور کلی در تعریف فاضلاب به بازماندهها، پساب، دورریزیها یا آب مصرف شدهای اشاره میشود که کیفیت خود را از دست داده است و قابل استفاده مجدد نیست. تجزیه باکتریهای بیهوازی ترکیباتی مانند سولفید هیدروژن تولید میکند که علت اصلی این بوی غیر قابل تحمل فاضلابهای شهری است. منابع تولید فاضلاب برخی صنایع میتواند از نظر وجود مواد آلی بسیار قوی باشد و به آسانی تجزیه بیولوژیکی شود یا ممکن است سمی باشد.

رنگ تیره و کدر فاضلاب به خاطر وجود مواد آلی معلق در آن است که شامل سوسپانسیونهای کلوییدی و مواد درشت است. از معایب فاضلاب شهری نیز میتوان عواملی مانند کاهش اکسیژن محلول، به وجود آمدن بوهای زننده، مهاجرت و مرگ و میر آبزیان را برشمرد. الیگودرز با خرمآباد ۱۵۳ کیلومتر فاصله دارد و و اگر قصد رفتن به آبشار را داشته باشیم، مسیرمان از روستاهای کاکلستان و قلیان میگذرد. در طول این 120 کیلومتر این رودخانه از شهرها و زمینهای زیاد عبور میکند. به این علت که گریس بیش از 5 تا 7 درصد وزن خشک لجن فعال را میپوشاند و در انتقال اکسیژن فعال مداخله میکند.

درست در زیر این گنبد، ناپلئون بناپارت به خاک سپرده شده است. مواد جامد موجود در فاضلابهای شهری به دو نوع مواد محلول و معلق تقسیم میشوند. وقوع پدیده شکوفایی جلبکی به صورت انسانی با ارتباط آبی نادرست بین رودخانه و زمین های کشاورزی که اغلب هم در بالادست رودخانه قراردارند، اتفاق می افتد و باعث می شود که غلظت مواد آلاینده در آب از حد معمول بالاتر رود و غنی سازی جلبکی حاصل گردد. در گندابها میکروبهایی مانند پروتوزوا، قارچ، جلبک، باکتری، ویروس، روتیفر موجود است. نیتروژن موجود مانند یون آمونیوم و یون نیترات در فاضلاب شهری ظاهر میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید