A Study Of Aesthetics Of Manuchehr Atashi Poetry

مرداب اطراف این دریاچه روزگاری دراز پناهگاه امنی برای پرندگان بومی، خصوصاً اردکهای وحشی بود؛ اما متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل تهاجم شکارچیان مجاز و غیرمجاز به این زیست گاه و کشتار این پرندگان زیبا، نسل آنان در معرض انقراض جدی واقع شده است. انگشت اتهام مقامهای ایرانی، به سوی ترکیه بود و سدسازیهای اخیر این کشور را یکی از عوامل موثر در بیابانزایی کشور میدانند. داشتن 8 مسیر پیادهروی، پیست دوچرخهسواری در حدود 9 هزار مترمربع، داشتن 1800 متر فضا برای ورزش همگانی و 3 زمین بازی مخصوص کودکان، نهج البلاغه را به یکی از جاذبههای گردشگری و تفریحی محبوب در منطقه 2 تهران تبدیل کرده است.

پل دوم خدا آفرین به طول حدود 120 متر ودارای 10 طاق ، و منسوب به دوره صفوی ( 1148 – 907 ه ق ) است . پل معلق آسمان در ارتفاع 65 متری از زمین قرار گرفته است و 285 متر طول آن است. نشانههای بینایی (visual): شامل لوچی، التهاب عصبی چشمی و دوبینی است. پونک به معنای کوچههای پونه که امروزه از خوش آب و هواترین مناطق شمال غرب تهران است، قبلا روستایی به نام ده پونک بوده که باغهای توت بسیاری را شامل میشده و علت نامگذاریاش نیز به دلیل وجود گلهای پونه فراوان در این منطقه بوده است.

همانطور که قبلا هم گفته بودم، جذابیتهای این منطقه تنها محدود به طبیعت آن نیست و یک سری از جذابیتهای تاریخی را نیز شامل میشود که برج مقبره یکی از آنهاست. در این مقاله میخواهیم دربارهی رودخانه ارس و جاذبههای دیدنی اطرافش صحبت کنیم تا هم با جغرافیا و گنجینههای طبیعی ایرانمان آشنا شویم، هم جاذبههای آن منطقهی زیبا را بشناسیم. در ادامه این مقاله با یومگ همراه باشید تا از این دیدنیها بیشتر بدانیم. البته توجه داشته باشید که این پل، آنچنان هم که گفته میشود معلق نیست!

استاندارد بالا، تازه ساخت بودن این منطقه بسیار مدرن و خیابانها و کوچههای بسیار عریض، همگی دست به دست هم دادهاند تا خرید خانه در پونک تهران رونق خاصی بگیرد. در پاسخ به این که پونک منطقه چند است باید گفت بخش عمده این محله در منطقه 5 تهران واقع شده است و بخشی دیگر از آن در منطقه 2 تهران قرار دارد. در پاسخ به این سوال که بلوار همیلا کجاست باید بگوییم همیلا، بهترین خیابان پونک برای زندگی است. چرا پونک از محلههای پرطرفدار غرب تهران است؟

شاخههای فراوانی در تغذیه نیل تقش دارند ، یکی از شاخههای فرعی (Ruvyironza) است که در استان بروری (Bururi) پدیدار میشود، یکی دیگر از شاخهها (Nyabarongo) است یک جریان آبی از روآندا در جنگل (Nyungwe) است، اما یکی از اصلیترین نامزدهای کسب عنوان سرچشمهی رود نیل، رودخانهی (Rukarara) است که در جنگل (Nyungwe) از غرب روآندا سرچشمه میگیرد. پونک نام یکی از قدیمیترین و پرطرفدارترین محلههای مسکونی شمال غرب تهران است. این پل در سال 1397 افتتاح شده است و یکی از پنج نماد شهری پایتخت است. با این وجود پل معلق آسمان منظره زیبایی به شهر دارد و میتوانید با بیشتر قسمتهای پارک از آن بالا آشنا بشوید.

برای قدم گذاشتن به این پل باید از باجه ورودی جلوی درب آن بلیط تهیه کنید. بنابراین تلاشها باید معطوف به فعالکردن مجدد این کمیسیون باشد. بنابراین حتما سری به کافهها، رستورانها و بوفههای بیشمار پارک بزنید و حسابی دلی از غذا در بیاورید. کافیست در آن قدم بزنید تا با دیدنیهای بیشمار آن آشنا بشوید و متوجه شوید که نهج البلاغه یک پارک معمولی نیست. سینما نهج البلاغه از دیگر مکانهای محبوب برای علاقهمندان به تفریحات هنری است. جریان ورودی آب هیرمند که از اواخر سال گذشته آغاز شده، صید و صیادی را در منطقه رونق بخشیده است.

من فکر نمی کنم که منظور وزیر بهداشت این بوده که آب لوله کشی آلوده باشد . برخی معتقدند علت نامگذاری پونک، روستایی قدیمی به نام پوئینک بوده که بعدها به صورت عامیانهتر پونک نام گرفته است. راپل هوایی، یک بازی شبیه زیپلاین است! اصلا میتوانید تصور کنید یک زامبی شدهاید؟ نقشه منطقه پونک تهران را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید. با استفاده از الگوهای زیر به پرسش های ایشان پاسخ دهید. این پیمان گرچه از دید ایران پیشرفت چشمگیری نسبت به حکمیت مک ماهون انگلیسی شمرده شد و بدون تصویب تا مدتی خصوصاً در سالهای بارندگی زیاد، عملی گردید و علت آن روابط دوستانه بود اما در نهایت نتوانست مهر پایانی بر اختلافات دو کشور باشد؛ زیرا به علت دگرگون شدن محیط ایران در خلال جنگ جهانی دوم و قضایای بعد از شهریور1320، این بار طرف افغانی از تصویب پیمان سرباز زد.

قایق پرش در آب، بدین صورت است که شما بر روی یک قایق خاص قرار میگیرید و روی یک سرسره بالا کشیده میشوید. پیست پرش آسمان، یک بازی هیجانانگیز است، بازی به این صورت است که شما بر روی یک تیوپ نشسته و از روی سرسره بعد از طیکردن مسیر مشخصی بر روی یک تشک بزرگ پرتاب خواهید شد. شاید هم دلتان بخواهد به یاد فیلمهای کلاسیک آمریکایی سوار بر اسب شده و همچون یه کابوی تیرانداز به سمت سارقان بانک شلیک کنید؟ دجله و فرات پیش از پیوستن به کارون در شهر قرنه در ۳۷۵ کیلومتری جنوب بغداد به هم میپیوندند.

همچنین این محله از شمال به محله حصارک و از جنوب به محله باغ فیض و در انتها به بزرگراه شهید همت، محدود است. این سینما نیز در فاز یک بوستان نهج البلاغه قرار گرفته است و یک ایستگاه درست و حسابی برای تفریح است. نهج البلاغه تنها یک بوستان نیست! شاید باورتان نشود که در نقطهای از ایران روستایی وجود دارد که تنها راه تردد در آن قایقسواری است.

جین به خاطر حادثه شدیدی که در میاه راه برایش به وجود آمده بود حافظه خود را از دست داده بود و به همین خاطر با یکی از قبایل زندگی میکرد اما با دیدن ایزابل و کمکهای او توانست دوباره حافظه خود را به دست آورد. آب دریاها توسط نور خورشید بخار شده و به بالا می روند، این بخار تشکیل ابر داده و دوباره به صورت باران برروی زمین می ریزد. مثلا واردات میوه از سایر کشور ها صورت بگیرد و الگوئی کشاورزی و مصرف آب تغییر کند؟ دسترسی به پارک نهج البلاغه از مسیرهای زیر امکانپذیر است. شاید یکی از بهترین کارهایی که بتوان برای دیدن پارک نهج البلاغه انجام داد، همین دوچرخهسواری باشد تا بتوان به خوبی تمامی پارک را مشاهده کرد.

علاوهبر آمفی تئاتر، در گوشهوکنار بوستان نهج البلاغه با آثار هنری هنرمندان بزرگ مجسمهساز و معماران خلاق بیشتر آشنا خواهید شد. یکی از تفریحاتی که میتوانید در پارک نهج البلاغه داشته باشید، دوچرخهسواری است. یکی دیگر از مزایای پارک نهج البلاغه داشتن پارکینگهای بسیار در نزدیکی آن است. اگر ترس از ارتفاع ندارید، حتما راپل هوایی را امتحان کنید و همچون ابری سبکبال بر فراز بوستان نهج البلاغه به پرواز درآیید. احداث سد بر سرمایههای طبیعی نیز تأثیرگذار است. با این اوصاف پله رویال یکی از بهترین جاهای دیدنی پاریس است. یکی از دیدنیهای معنوی در پارک نهج البلاغه تهران، یادمان زیبایی است که برای سه شهید گمنام طراحی شده است.

این سینما در فاز یک نهج البلاغه و در سمت پارکینگ شرقی قرار دارد. بر اساس قرارداد مرزی 427 جزیره به ایران و 382 جزیره به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. بنا بر گفته ی مسؤلان استان اصفهان و با حفاری تونل چشمه لنگان در روستای سیبک شهرستان فریدن شهر و انتقال آب این چشمه بر روی آب رودخانه ی پلاسجان مقدار دبی رودخانه افزایش یافته و حدود 400 لیتر در ثانیه خواهد شد.

مثلا لولههای سبز رنگ که مربوط به تاسیسات آب هستند. بطوی که پس از تامین آب آشامیدنی سالم میزان مرگ از وبا ۱/۷۴ درصد، میزان مرگ از حصبه ۳/۶۳ درصد، میزان مرگ به علت اسهال خونی ۱/۲۳ درصد و میزان مرگ از بیمای اسهال ۷/۴۲ درصد کاهش یافت. افغانستان تا به حال از منابع موجود آب در قلمرو خود استفاده درست نتوانسته است. اکثر مناطق پونک مسکونی هستند و این امر جستجوی خرید خانه در پونک را چند برابر کرده است. بلوار رجا در حاشیه رودخانه بشار و در پایان بخش شرقی شهر یاسوج قرار گرفته و با چشم اندازی به سمت جنگل و رودخانه جز مناطق گران قیمت شهر یاسوج محسوب میشود.

از جمله مناطق خوب مسکونی در پونک میتوان به محله باغ فیض، بلوار کمالی پونک، خیابان اشرفی اصفهانی، خیابان زیتون، بلوار همیلا و بلوار عدل پونک تهران اشاره کرد. محله پونک تهران کجاست و قیمت خرید آپارتمان در این محله چقدر است؟ حجم معاملات ملکی در این محله نسبت به سایر مناطق و محلههای تهران بیشتر است و دلیلش به آب و هوای خوب و موقعیت مکانی عالی برمیگردد. مدیر منابع آب شهرستان دهاقان هم در خصوص آخرین وضعیت رودخانه شور دهاقان با توجه به بارش باران طی چند روز اخیرگفت: با سرریز رودخانه شور دهاقان آب وارد زاینده رود شد.

هاشمی تاکید کرد: فاضلاب بیمارستان امام سجاد (ع) هم رودخانه بشار را آلوده کرده است و فلزات سنگین موجود در این رود، سلامت مردم را به خطر انداخته است. اصلا شاید شما هم بخواهید این حس را تجربه کنید. اگر قصد استفاده از مترو را برای رفتن به بوستان نهج البلاغه دارید، کافی است که خط 1 مترو را سوار شده و در ایستگاه مترو همت پیاده شوید و از آنجا به سمت پارک حرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید