A Sociological Analysis Of Religious Superstition In The Safavid Morshed’s Kingdom

زرد شدن درختان حاشیه رودخانه زایندهرود در استان چهارمحال و بختیاری جلوه بسیار زیبایی ایجاد کرده است که چشم هر بینندهای را به خود خیره میکند. وزش نسیم خنک پاییزی در کنار رنگی شدن و ریزش برگ درختان جلوه دیگر به منطقه داده است. غارهای بان مسیتی که در دامنه کوه شهباز بند و ۵ کیلومتری شمال شرقی روستای تیس قرار گرفتند، یکی از آثار تاریخی چابهار به حساب می آید.

ساختمان این بنای تاریخی دارای دو اتاق کوچک برای انجام دیده بانی، دو گوشواره برای استقرار دیده بانان، و در قسمت های شرقی و غربی و در مرکز حیات مکانهای دیده میشود که برای جمع شدن افراد ساکن این دژ بوده است و از آنها برای انجام امور مذهبی یا جلسات مختلف استفاده می کردند. نقد، یککار منظم است که از یک مبنای نظری خاص بیرون میآیید. از لحاظ زیبایی و بکر بودن در منطقه خاص میباشد؛ ولی در کتب و راهنماهای گردشگری استان مازندران و شهرستان نکا نامی از این دریاچه برده نمی شود و به دریاچه ی استخر پشت اکتفا می کنند.

خسروپناه با بیان اینکه برنامه امسال این اداره لایروبی ۷ کیلومتر از رودخانه های شهرستان بود، افزود: تاکنون ۳، ۵ کیلومتر از این طرح اجرا شده که تا پایان سال به ۷ کیلومتر خواهد رسید و تاکنون بخشی از نقاط پرخطر رودخانه برزلام، ینگه قلعه، قلجق و زیارت لایروبی و بازگشایی شده است. برای کسانی که آن را رودخانه میدانند، این عریضترین رودخانه جهان است که حداکثر عرض آن به ۲۲۰ کیلومتر میرسد و برای بقیه این عریضترین خور جهان است. امروزه در مناسبتهای خاص شاهد این هستیم که مردم نذورات خود را که شامل حلوا، خرما و یا گوسفند قربانی است را در این محل دست حاجتمندان میسپارند و همچنین ماهیگیران بومی منطقه بعد از بازگشتن از دریا و رسیدن به ساحل در این مکان شمع روشن میکنند و به مناجات با خدا میپردازند.

با وجود بارندگی خوبی که در اوایل احداث این تالاب در آن محل رخ میداد، تالاب توانست مدت طولانی منطقه را سبز کرده و پرندگان غیر بومی را به خود جلب کند. را خواهید داشت. در ضمن این منطقه محل عبور رودخانه باهوکلات می باشد که یکی از پرآب ترین رودهای استان سیستان و بلوچستان است، این رود باعث رونق یافتن جنوب این استان شده است و آب های قسمت های مختلف این مناطق (راسک، بمپور و سرباز) را جمع کرده است، به سمت دریای عمان راهی میکند. در مناطق ساحلی بهندرت آبشار دیده میشود.

جالب است بدانید که روستای شیرگواز یکی از مهمترین منابع تولید قهوه در ایران میباشد و هرساله مقدار زیادی قهوه ناب از این روستا استخراج میشود. ساحل صخره ای چابهار یکی از مکان های طبیعی در شهر چابهار است که مردم این منطقه و همچنین گردشگران را به خود جذب می کند. مصالح به کار رفته در ساختمان این قلعه و همچنین سبک ساخت آن نشان دهنده این است که به سبک معماری سلجوقی آن را ساخته اند. مساحت این قلعه ۵۴ در ۲۶ متر می باشد و ورودی آن در ضلع شمال شرقی قلعه قرار دارد.

در نقاطی که استفاده از آبهای سطحی ، یا زیرزمینی با اشکالاتی مواجه باشد، بکار بردن آب باران به عنوان منبع آب آشامیدنی توصیه شده است، کما اینکه در سال 1903 در حدود یک چهارم سکنه ایتالیا از آب بارانی که در منابع مخصوص ذخیره مینمودند، به عنوان آب آشامیدنی استفاده میکردند و شاید هنوز هم در آفریقا ، آسیای جنوب شرقی ، جاهایی وجود دارد که آب باران تنها منبع آب آشامیدنی آنهاست. حوضة رودخانة دالکی با عرض جغرافیایی ´45 ᵒ29 تا´33 ᵒ30 شمالی و طول جغرافیایی ´6 ᵒ51 تا ´21 ᵒ52 شرقی در جنوب غربی ایران واقع شده است.

عدهای از مردم چابهار بر این عقیده اند که سید غلام رسول یکی از عارف های بسیار معروف شیعه بوده که در آن زمان مورد ارادت مردم هندوستان و چابهار قرار داشته است اما در این میان چیزی که همه به آن اعتقاد دارند این است که این شخص یک فرد با اصالت هندی بوده که برای ازدواج کردن با یک زن به چابهار سفر می کند، اما در شب عروسی خود در اثر بیماری فوت می کند و وصیت می کند که بر سر مزار او به جای عزاداری و گریه کردن، رقص و پایکوبی بپردازند. این مکان که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد به این صورت عمل می کند که وقتی موج های دریا به صخره های ساحلی برخورد می کنند، آب از طریق حفره های به سمت بالا فوران می کند و از آن جایی که فشار آب بسیار زیاد می باشد، این فوران کردن مانند فواره ای بسیار زیبا می باشد که مردم برای آن ساعت ها در این منطقه به انتظار مینشیند و حتی در مواردی دیده میشود که سنگ یا یک جسم سنگین را درون گودال شکاف صخره میاندازند تا باعث فوران آن شوند.

انواع قایق پارویی و پدالی در این دریاچه به گردشگران کرایه داده میشود. اطراف این رودخانه محل زیستن تمساحهای بومی با پوزه هایی کوتاه است که در بخشی از منطقه حفاظت شده گاندو قرار دارند، در صورتی که علاقه مند به دیدن زندگی این جانوران و نحوه شکار آنها هستید می توانید به این منطقه مسافرت کنید. تالاب لیپار به پیشنهاد آقای دادکریم شیخزاده که از اهالی روستای دمبدف بود با کمک اهالی روستا و بودجه شخصی خودشان ساخته شد. بهمن عسگری عنوان کرد: بیشترین مسافران این منطقه در فصل تابستان و بهار به این منطقه سفر میکنند.

این روستا یکی از زیباترین مکانهای دیدنی اطراف چابهار در منطقه باهوکلات میباشد که هرساله پذیرای تعدادی از گردشگرانی است که به هدفهای مختلف به چابهار و باهوکلات سفر میکنند. با توجه به مقایسه های انجام شده غلظت فلزات در رودخانه کارون نسبت به استانداردهای موجود در حد بالاتری بوده که این مهم آلودگی آب های زیرزمینی و محصولات کشاورزی و حیات وحش را نیز سبب شده و در نهایت سلامت انسان ها در معرض مخاطرات جدی قرار خواهد گرفت. با توجه با اینکه غالب ماهیگیران یک روز پیش از صید ماهی قزل آلا نسبت به گرفتن سگ ماهی اقدام می کنند، جهت رسیدن به نتیجه ی مطلوبتر، بهتر است سگ ماهی تا زمان ماهیگیری زنده بماند.

باوجودآنکه جهت استحصال برق سدهايى همچون نغلو، ماهى پر، سروبى و درونته بالاى رودخانه کابل احداث شده، ولى بازهم بهره بردارى اقتصادى درصنعت وزراعت از آب هاى اين حوزه آبى اندک بوده واضافه آب آن پس از آبيارى مناطق وسيعى درايالت صوبه سرحد وارد رودخانه سنددرخاک پاکستان مي شود. منطقه حفاظت شده گاندو از مناطق بکر در استان سیستان بلوچستان و یکی از جاهای دیدنی چابهار می باشد که دوستداران طبیعت و حیات وحش میتوانند از آن دیدن کنند. کوههای گِل افشان چابهار یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و در عین حال عجیب در استان سیستان و در 100 کیلومتری شهر چابهار است که بین دشتهای تنگ و کهیر قرار گرفته است.زمانی که شما به این منطقه می روید سه تپه خاکستری رنگ را در فاصله ۱۰۰ متری از هم می بینید که اگر آب و هوا مساعد باشد و بارش باران وجود داشته باشد به راحتی می توانید از این تپه ها بالا بروید.

دیدگاهتان را بنویسید