70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

طوایف مهم رامهرمز عبارتند از ممبینی ، شیرالی و بهمئی ، سرکهکی که قدمت آنها 370 سال است و از طریق بویراحمد به این شهرستان تبعید شده اند و طوایف عرب آن شامل آل خمیس ، آل حمید و رشیدی هستند عده ای از عشایر ترک زبان قشقائی نیز از جمله کوچندگان کم جمعیت رامهرمز هستند . جالب است که میبینید خیل مشتاقان ماهیگیری سالهاست در حسرت یک روز ماهیگیری در رودخانه کرج به سر میبرند وحاضر اند برای دریافت پروانه ماهیگیری هر رقمی را که مقامات دولتی به عنوان بهای پروانه تعیین کنند بپردازند ، اما عده ای از مردم و از آن درد آور ترتعدادی ازمهاجرین که به عنوان سرایدار و باغبان در ویلا های اطراف رودخانه سکونت دارند اینگونه راحت و بدون پرداخت هرگونه هزینه ای به ماهیگیری حرفه ای مشغول اند.

بر روی سنگ نوشته نقش برجسته پیکره ی یک سرباز آشوری با کلاه خود،ماه وستاره در بالای سر آن در حالی که پیکانی در دست دارد بحالت ایستاده ونیم رخ،حکاکی گردیده است.در قسمت تحتانی این سنگ نوشته چند جمله با خط میخی حک گردیده است. «نهرالذهب» نوشته یعقوب الشارونی با ترجمۀ وحید سبزیانپور و حسبیه وکیلی، داستانی خیالی و کودکانه است که خالی از چاشنی خرافات نیست. گمانهزنیها گواه این موضوع است که حجم بالای فلزات سنگین رود ارس به دلیل پسماند صنعتی ارمنستان منجر به شیوع سرطان شده است». بر این اساس، تدفین این گونه برگزار می شد: گودالی می کندند و جسد را در آن قرار می دادند و بیوه فرد متوفی در کنار آن می خوابید یا می نشست و خویشاوندان اطراف آن گودال قرار می گرفتند.

قلعه سام در روستای چم بور از توابع بخش مرکزی شهرستان بر فراز یکی از کوه های پیرامون روستای چم بور قرار دارد.قدمت این قلعه به عهد ساسانیان می رسد.کوه مزبور نیز به نام سام معروف شده است.در قسمت جنوب غربی قلعه،آثار چهار طلاقی یا آتشکده ای دیده میشود که گویا در زمان تسلط عربها بصورت مسجد درآمده است.در کنار قلعه در ختهای کهنسال با قدمتی حدود 500 سال وجود دارند.علاوه بر آنها چشمه های آب گوارا وهمچنین ریشه درختی به نام عود یا هومه که از آن در اعیاد و جشن ها استفاده میشده در اطراف قلعه یافت شده است.

غارخفاش يکي ازپديده هاي نادر طبيعي کشور و حتي در بين کشورهاي منطقه استکه حدود 1 کيلومتر از چشمه هاي آبگرم فاصله دارد.اين غار طبيعي که حدود 265 متر طول دارد و داراي استالاکيت ها و استالاکميت هاي فراواني است در اين غار ده ها گونه ازخفاش دمدار، خفاش بال پهن وجود دارد ونکته قابل توجه در اين غار دو چيز است که بسيارحائز اهميت است. در چند سال گذشته هم با تجهيز آن و سروسامان گرفتن اين آبگرم در جذب گردش هر چند اندک اقداماتي مثبت انجام گرفته است.

وی افزود: اما با کاهش بارندگی در این چند سال اخیر که تغییرات اقلیمی دنیا، اصلیترین دلیل آن بوده، مشکلات بسیاری به وجود آمده است. اصلیترین رودخانه این حوضه رودخانه کره بس میباشد. قسمتی از نمک موجود در آب دریا از طریق فعالیتهای آتشفشانی زیر آبی وارد آن میشود اما قسمت اعظم این نمک مربوط به فرسایش پوسته زمین یا خاک است.املاح معدنی موجود در خاک در آب باران حل میشود و از طریق رودخانهها به دریاها منتقل می شوند. دریاچه دوگانه سیاه گاو شامل دو دریاچه زیبا است که به وسیله ی کانالی طبیعی به عرض 8 متر و عمق 4 متر و به طول 70 متر بهم مرتبط هستند.این دو دریاچه بدلیل مواد جیوه موجود در آب دارای آبی زلال بوده بطوری که میتوان تا عمق 30 متری آن را که شبیه آکواریومی پر از ماهی میباشد مشاهده رد.

شهرستان ملکشاهی همانند سایر مناطق استان ایلام دارای معادن زیر زمینی فراوانی می باشد که مهمترین این معادن شامل شن،ماسه وسنگ است که در بخشهایی از این شهرستان نیز نفت وگاز و سایر مواد معدنی موجود است. مواد شیمیایی و پس آب های ضایعاتی که کارخانه را به داخل رودخانه میریزد عامل اصلی تغییر رنگ رودخانه محسوب میشود. رودخانه رامهرمز : در شهرستانهای ایذه و باغملک ورامهرمز به طول 130 کیلومتر جریان دارد و از 50 کیلومتری جنوب شرق ایذه از پشت کوه قارون سرچشمه میگیرد و به سوی جنوب غربی روان میگردد و قبل از رسیدن به رامهرمز بنام رود زرد خوانده شده که سدی به نام جره را پرآب کرده و در 22 کیلومتری جنوب رامهرمز به جراحی میریزد .

آب و هوای رامهرمز در نواحی شرقی و شمال معتدل و در نواحی مرکزی و غربی معتدل متمایل به گرم تا گرم است و از نظر میزان بارندگی جزء نواحی نیمه خشک و خشک به شمار می آید . ملکشاهی منطقه ای با آب وهوای معتدل کوهستانی است. سنگ نوشته گلگل ملکشاهی در میان تنگه ای صخره ای در شمال روستای گل گل ملکشاهی ودر فاصله ی 25 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است.این اثر تاریخی بر روی صخره ی تنگه حک گردیده که مربوط به تمدن آشور بوده ودر سال 645 هجری قمری پس از انقراض تمدن ئیلام توسط آشور بانی پال پادشاه آشور بر سر راه باستانی ساخته شده است.

تیغه های سنگی زیبا،زندگی عشایری وکوچ نشینی دسترسی آسان با وسایل نقلیه،وجود راه های دسترسی به ارتفاعات مشرف به تنگه،نزدیکی به سایتهای مخابراتی واطلاعاتی دینارکوه وبرخورداری از امنیت کافی دارای ارزش اکوتوریستی نسبتا خوبی بوده است. دریاچه دوگانه سیاه گاو در فاصله ی 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان واقع شده است.اطراف این دریاچه را دشت ها و کوه های نسبتا مرتفع فرا گرفته است.جلوه های بهاری وپاییزی این دریاچه جذاب ودیدنی است. این بنا در 3 کیلومتری جنوب شهر آبدانان در حاشیه ی غربی روستای پشت قلعه بر روی تپه ای مخروطی و نسبتا مرتفع قرار گرفته است.این قلعه مربوط به دوران ساسانی است.

خشکی و گرمی هوا به سبب وجود بادهای گرم و خشک جنوب غربی خوزستان است . در جنوب شهر ابدانان ودر حاشیه رودخانه بنای مذهبی سید صلاح الدین محمد از نوادگان امام محمد باقر واقع شده است.بنای امام زاده مربوط به قرون 7 و 8 هجری قمری بوده که به شکل چهار طلاقی پلانی مربع و با گنبدی قطور وبزرگ از نوع گنبد های پلکانی ساخته شده است.این بنا در آثار ملی به ثبت رسیده است. این زیارتگاه در مسیر دهلران به دوراهی اندیمشک در دشت عباس دهلران واقع است.بنای زیارتگاه در جنگ آسیب دید تا بالاخره دربازسازی مورد مرمت قرار گرفت.

برج دارای تونل دسترسی به آب بوده که در ساخت ان از قلوه سنگ وگچ نیم کوب استفاده شده است.بنای مذکور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این اثر توسط آقای پروفسور لویی واندنبرگ بلژیکی در سال 1973 شناسایی وترجمه شده است و در فهرست آثار ملی قرار دارد. اين خفاش ها در هنگام غروب از اين غار به صورت دسته هاي بزرگ خارج شده و در اين هنگام فضاي جالبي رابه وجود مي آورند اين خفاش ها مسافتي 3 کيلومتري تا شهر را طي مي کنند و در سال هاي قبل که خانه ها اکثرا گلي و زياد نبوده در بعضي خانه هاي قديمي مي ماندند اما هم اکنون بعد از طي مساحت زيادبه غاربرمي گردند.

دیدگاهتان را بنویسید