70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

رشد جمعیت این شهر که با قطع درختان جنگلی و گیاهان بومی همراه است، نابودی پوشش گیاهی را سبب شدهاست. بیشتر مردم این شهر به زبان پشتو سخن میگویند؛ در عین حال، زبانهای فارسی، هندکو، پنجابی و اردو نیز در پیشاور گویشورانی دارد. گُجَرات (به زبان گجراتی: ગુજરાત) ایالتی در غرب هندوستان است. کویته که در نزدیک مرز افغانستان در قندهار است، دارای جمعیت مختلط قومی بوده که عمدتاً اقوام هزاره، پشتون و بلوچ دران زنگی نموده و تعداد اقوام هزاره که در زمان امیر عبد الرحمان خان از افغانستان مهاجرت نموده بودند، نیز درآنجا سکونت داند که تا امروز به زبان فارسی تکلم مینمایند.

اما در سالهای اخیر دهه ۹۰ میلادی اتحاد پشتونها بهوسیله تحرک پشتونگرایی که در رأس آن محمود خان اچگزی قرار دارد، تا اندازه آنها حضور خودشان را متجلی نمودهاند. قتل رهبر بلوچها توسط ارتش پاکستان در درگیریهای اخیر در این ولایت، خشم این طایفه را نسبت به نخبگان پنجاب بر انگیختهاست. بیشتر مردم مردان مربوط به دو طایفه کمالزی و بی زی و امازی از قبیله یوسفزی هستند. جمعیت پیشاور از دو گروه عمدهٔ قومی پشتوها ــ کهاکثریت جمعیت شهر را تشکیل میدهند ــ و پیشاوریها ــ که از مردمان بومی این منطقه هستند ــ تشکیل شدهاست. این شهر در ایالت مرزی شمال غربی واقع شدهاست.

گوجرانواله (در اردو: گوجرانوالہ) یکی از شهرهای استان پنجاب در کشور پاکستان و مرکز ناحیه گجران واله است. این شهر دردهانه ورودی دره خیبر که شاهراه قدیمی ارتباط آسیای میانه به شبه قاره هند است واقع شدهاست. در آغاز بنیادش در دوره کوشانیها نام آن به گونه پوروشاپورا تلفظ میشد و از همان آغاز از کانونهای مهم بازرگانی در جاده ابریشم و همچنین چهارراهی برای گذر فرهنگ شبه قاره هند به آسیای میانه بودهاست. بخش قدیمی آن که دارای ۲۰ دروازه و به سبک شهرهای پرجمعیت آسیای میانه ساخته شده خانههایی از خشت با کوچههای تنگ و پرپیچ و خم دارد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، بررسی میدانی نشان می دهد که عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکت های آب منطقه ای استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار دارد.

این محله از مرکز آموزشی هم بی بهره نیست و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و دانشگاه علم و فرهنگ در این محله واقع هستند. معنی: روباه و آهو برای بالا آمدن بار دیگر تلاش کردند ولی بی فایده بود. به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از رویترز، انجمن بنادر آرژانتین اعلام کرد پایین آمدن تاریخی آب رودخانههای آرژانتین کشتیهای حمل غلات را مجبور کرده است تا ۲۵ درصد از محمولههای خود را کاهش دهند.

با اظهار این که محورهای یاد شده باز است، گفت: بالا آمدن آب رودخانه و رانش زمین بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی وارد کرده است.عینالله طالبی در گفتگو با ایرنا افزود: بالا آمدن آب رودخانه در پی بارش شدید باران در ارتفاعات طی شب و روز گذشته باعث مسدود شدن مقطعی برخی از محورهای این شهرستان شده بود.در محور شش رودبار هم به دلیل بالا آمدن آب رودخانه به صورت برش عرضی جاده مسدود شده بود که با تلاش عوامل راهداری و امکانات البرز مرکزی تمام مسیرهای اصلی و فرعی این شهرستان که به صورت مقطعی مسدود شده بود، هم اکنون بازگشائی شده است.فرماندار سوادکوه با بیان اینکه به دلیل بالا آمدن آب رودخانه و نزدیک بودن زمینهای کشاورزی در جوار رودخانه تلار، بیشترین خسارت به این بخش وارد شده است، افزود: از طرف مردم خسارت زمینهای کشاورزی به ما اعلام شده است، بنا بر این جهاد کشاورزی را مکلف کردهایم تا برای برآورد خسارت در مناطق آسیب دیده حاضر شوند و میزان خسارت را هر چه سریعتر اعلام کنند.در کردستان، بارش پراکنده و پرحجم باران و وزش تند باد شامگاه پنجشنبه در بیجار باعث ایجاد خسارت به پنج روستای این شهرستان شد.از عصر پنجشنبه و با آغاز بارش پراکنده و پر حجم باران در استان کردستان، شهرستان بیجار با بیشترین بارندگی، رتبه اول را به خود اختصاص داد که در شهرستان نیز، منطقه حسن آباد با ثبت حدود ۶ میلیمتر بارندگی به پنج روستای این شهر، زیوه و قجور، جیران، ینگی ارخ و آغچه گنبد خسارت وارد شده است.از چهارشنبه شب با وقوع سیلاب که به علت خشکی راه آبها رخ داده، با خارج شدن از مسیر خود، خسارتهایی به باغات، اراضی کشاورزی و بخش دامداری منطقه وارد آمده است.

همچنین، اگر تا به حال به استان چهارمحال و بختیاری سفر نکردهاید، دیدن طبیعت زیبای این خطه از کشورمان، بالاخص شهرستان تاریخی و زیبای سامان را از دست ندهید. نام پیشاور از زبانهای ایرانی است و به قولی از نام شاپور یکم پادشاه ساسانی که بر این شهر دست یازید و امپراتوری کوشان را پیوست امپراتوری ساسانی کرد اقتباس شده باشداین نام در گویش شمال شرقی پشتو به گونه پَیخاوَر تلفظ میشود. این شهر با جمعیت بیش از ۱٬۱ میلیون نفر پنجمین شهر بزرگ پاکستان است. رود البه Elbe ، نام رودی در اروپای مرکزی است که از کوههای شمال غربی جمهوری چک، ریزن گبیرگه سرچشمه میگیرد، پس از گذر از شمال بوهمیا و هامبورگ، به دریای شمال میریزد.

رود سند از این شهر میگذرد. شهر اسلامآباد در ۳۳°۴۰’ شمالی و ۷۳°۱۰’ شرقی قرار دارد و در کناره فلات پوتوهار، در جنوب تپههای مرگالا واقع شده است. شهر اسلامآباد در لبه گود فلاتی و در جنوب تپههای مار قلعه واقع شدهاست. بخش نوساز شهر که در واقع یک منطقهٔ نظامی است، دارای خانههایی بزرگ و خیابانهایی منظم و پردرخت است و تأسیساتی متعلق به نیروی هوایی ارتش پاکستان در آن قرار دارد.

تابستانهای آن گرم است و بارانهای شدید موسمی در ماههای مرداد و شهریور میبارد. در اسطورههای یهودی – مسیحی نیز درخت آسمانی سرچشمه رودهای آبیاریکننده زمین است. هرگاه شاعر با بهره­گیری برخی از آرایه­های ادبی، تصویرهای ادبی تازه­­ای بیافریند و آشنایی­زدایی در سطح محتوا و معنا آشکار شود، هنجارگریزی معنایی به­وجود می­آید. شهر پیشاور از دو بخش قدیمی و امروزی تشکیل شدهاست. به عنوان مثال ، در عبور از برزیل ، ایالات ماتو گروسو دو سول و سائو پائولو را جدا می کند.

افزون بر این دو گروه قومی، اقوام تاجیک، هزاره و همچنین کولیها نیز در این شهر به سر میبرند. با اینحال در مسیلی که نزدیک به پارک آبی آزادگان شهر تهران واقع شده نیز می توان به صید این نوع ماهی پرداخت. روزانه صدها افغان و دهها کارگر پاکستانی در بزرگراه پیشاور- کابل، رفت و آمد میکنند. یکی از قدیمیترین قبایل سرخپوست آمازون اناونهناوه است که در حاشیه رود لاسپیدراس در نزدیکی پرو زندگی میکنند. اگر برای جلوگیری از ادامه این روند تدبیر و تصمیم مناسب اتخاذ نشود، آینده خوبی در انتظار رود ارس نخواهد بود. این رود حیاتبخش، آبادیهای کلته، شیر بچه پیر، دشته میان و سرک را سیراب میکند و در نهایت به رودخانۀ شفاورد میپیوندد.

دیدگاهتان را بنویسید