10 روستای زیبا اطراف تهران برای سفری یک روزه

رودخانه تیمز که در بخش جنوبی شهر لندن قرار دارد، از کنار مراکز مهم و اصلی شهر عبور میکند. تیمز رودی است در جنوب انگلستان به طول ۳۴۶ کیلومتر که عمده شهرتش به دلیل عبور از شهر لندن است. فراز رابعی معاون مطالعات پایه و طرحهای جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نیز در گفتوگو با صلح خبر با بیان اینکه ۵۸ درصد از مخازن سدهای استان خوزستان خالی است، گفت: امسال یکی از خشکترین و کمآبترین سالهای طول دوره آماری است و به این دلیل دبی رودخانه کارون مانند سالهای گذشته نخواهد بود و کارون کم آبتر از همیشه به چشم خواهد آمد.

این رود شاهراه اصلی بین لندن و وستمینستر در سدههای ۱۷ و ۱۸ میلادی بودهاست. وی افزود: اگر این دبی، کمتر از ۱۵۰ متر مکعب بر ثانیه شود با فاجعهای بزرگ مواجه خواهیم شد زیرا در شرایط مد، آب شور خلیج فارس وارد نخلستانهای خوزستان میشود و میتواند بخش بزرگی از اراضی کشاورزی را از بین ببرد. این رود شاه راه اصلی بین لندن و وستمینستر در سدههای ۱۷ و ۱۸ میلادی بودهاست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، جلال رحیم زاده با اشاره به اینکه آب انتقالی از این مسیر، در تابستان مزارع استان را آبیاری و در زمستان به دریاچه ارومیه برای افزایش حجم آبی آن هدایت خواهد شد گفت: انتقال آب رودخانه ارس به دشت یکانات و هرزندات، توسعه اقتصاد کشاورزی مرند را شتاب قابل توجهی خواهد بخشید. شرایط نامطلوب بارندگی در سال آبی جاری و کاهش ۴۴ درصدی میزان بارشها در حوضه کارون بزرگ نسبت به سالهای نرمال، شرایط کارون را بحرانیتر از همیشه کرده است.

وی تصریح کرد: بر اساس سیگنالهای دریافتی از پیشبینیهای اقلیمی به نظر میرسد که سال آینده نیز سال نرمالی از نظر بارش نخواهد بود و این مساله، قطعا اثر جدی روی وضعیت کارون خواهد گذاشت. وی به شهروندان توصیه کرد که از شنا کردن و رفتن در کنار رودخانه ها خودداری کنید تا شاهدچنین حوادث ناگوار نباشیم. رئیس گروه آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست کشور امیرمحمد علمی با اشاره به شهروندانی که هنوز ماهی قرمز سفره هفت سین را در منزل خود نگهداری می کنند، اظهار داشت:آن افرادی که هنوز ماهی های قرمز خود را رها سازی نکرده اند، باید دقت داشته باشند که ماهی قرمز توانایی بالایی در سازگاری با محیط دارد و غذای ماهیان بومی را می خورد، بنابراین نباید در پشت سد ها و رودخانه ها رها شوند چراکه موجب اُفت جمعیت گونه های بومی می شوند.

این راه آبی به طول 5 کیلومتر، سرخ رنگ است، اما پس از آنکه با برخی جریان های منطقه و رودخانه های کوچک ترکیب می شود، رقیق تر شده و در نهایت سرخی منحصر به فرد خود را از دست دهد.5 کیلومتر مسافت اندکی نیست و توانایی برانگیختن هیجانات مسافران را دارد. البته عدم لایروبی در طول سالیان مختلف و یا لایروبیهای جزئی انجامشده در برخی بخشهای کارون نیز مزید بر علت است تا هر روز شاهد رشد جزیرهای جدید در رودخانه باشیم. این را یکی از مردم شهر میگفت؛ چند کلمه حرف حساب و البته جملهای که خبر از روزهای ناخوشتر پیش رو میدهد.

نمیشود که اگر میشد شاید کف کارون را سیمان میریختند، کاشی میکردند، چند تا ماهی هم در آن میانداختند و میگفتند این هم از کارون؛ دلتان خوش باشد. امور سیاسی اروگوئه در چهارچوب نظام جمهوری پارلمانی است که رئیسجمهور هم نفر اول دولت و هم نفر اول کشور است و رئیس سیستم چند جزئی تقسیمات کشوری بهشمار میآید. وی افزود: سالانه حدود ۱.۳ میلیارد مترمکعب آب از سرشاخههای کارون و دز منتقل میشود و اگر چیزی باقی ماند به سمت حوضه کارون میآید.

وقتی این طرحها در بالادست قرار دارند، یعنی آب مورد نظر بخشهای مختلف از این زیرشاخهها تامین و باقیمانده آب به سمت کارون در خوزستان و اهواز میآید. این پل، جزء بناهای تاریخی و معروف شهر اصفهان بوده که با اسم های پل جی و پل جسر حسین هم شناخته میشود. شاخههای درختان در باد به حرکت و رقص درآمدهاند و با شادی به استقبال بهار میروند. در سده ۱۸۰۰ و در پی تبدیل شدن لندن به یکی از مرکز مهم اقتصادی امپراتوری بریتانیا، این رودخانه یکی از پر رفتوآمدترین شریانهای آبی در جهان محسوب میشد.

2- داده­ها رتبه­بندی می­شوند که برای این منظور از آماره T (نسبت رتبه l به رتبه­های ما قبل) استفاده می­شود. پس از تعیین ارتفاع رواناب سطحی (Q) بخش­های مختلف حوضه­ی ­آبریز، دبی ­حداکثر (Qmax) قسمت­های مختلف حوضه­ی آبخیز با استفاده از رابطه­ی (4)، محاسبه شد. مسیر دسترسی به منطقه چلاو از مرکز شهرستان آمل به سمت جاده هراز ( به سمت استان تهران) 25 کیلومتر بوده که می توان پس از طیّ این مسافت به واسطه پلی در سمت چپ جاده ( که به پل منگل معروف است) با پشت سر گذاشتن ً 15 کیلومتر جاده فرعی به منطقه سرسبز چلاو رسید.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه کارون همچنان پرآبترین رودخانه ایران است، گفت: در میان ۹۳ رودخانه دائمی که در کشور وجود دارند، رودخانه کارون حتی با عبور ۲۱۰ متر مکعب بر ثانیه هنوز پرآبترین رودخانه ایران است. در این بخش ، Paraná دره های فعال و مرده را ارائه می دهد. این دستگاه ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس (RO) تمامی آلاینده های محلول در آب، نظیر کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره کش ها، آرسنیک، سرب و … با ۳۴۶ کیلومتر، رودخانه تایمز طولانیترین رودخانه انگلستان و دومین آنها در بریتانیا بهشمار میرود.

به گزارش صلح خبر، رودخانه کارون با طول حدود ۹۵۰ کیلومتر، از زردکوه استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه میگیرد، از دل خوزستان میگذرد و به خلیج فارس میریزد اما شاید گذرش از شهر اهواز بیشتر از هر جای دیگری به چشم بیاید؛ آنجا که شهر را دو نیم میکند، ۱۰ پل از روی آن عبور میکند و البته آنجا که “لبِ کارون، چه گل بارون” است. البته رشد مصرف آب در حوضه کارون یعنی استانهای لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد باعث شده که کمبود آبی که در رودخانه کارون در استان خوزستان با آن مواجه هستیم سالانه به حدود ۴ میلیارد مترمکعب در مقایسه با سابقه تاریخی کارون برسد.

آبی که از باران و ذوب برف ها به وجود می آید در سرازیری ها به راه می افتد، ابتدا جوی های کوچک و بعد از به هم پیوستن جوی ها ، رودها را به وجود می آورند. در واقع در کوچوآ، پالکویلا به معنی شاخه کوچک و پوکامایو به معنی رودخانه قرمز است. کوچه پس کوچههای دربند با آن خانههای کوچک و بزرگ ویلایی، سرشاژ از انرژی های خوبی است که خستگی را از شما میگیرند.

پدرم ماشین را روشن کرد و من شروع به خیال بافی درباره رودخانه کردم. مدرنیسم در داستان­نویسی ایران از دهة 40 شروع و در دهة 50 و 60 به جریان غالب داستان­نویسی تبدیل می­شود. ابتدا میبایست سدهای موقت ایجاد میکردند تا جریان آب منحرف شود تا محیط اطراف به اندازهی کافی خشک باشد که بتوان عملیات ساخت را شروع کرد. وی افزود: در زمان سیلاب فروردین ماه ۹۸، دبی رودخانه کارون در مقطع پل سفید اهواز بیش از ۳ هزار مترمکعب بر ثانیه بود در حالی که اکنون دبی عبوری آب در کارون حدود ۲۱۰ مترمکعب بر ثانیه است و با توجه به بستر گسترده این رودخانه، عبور این میزان آب از آن، کارون را چیزی شبیه یک جوی باریک کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید