0.77 دارای بیشترین میزان تغییرات است

ب: احداث کانال عمومی آب بطول 350 کیلومترکه از قلعه ذال ولایت کندز شروع و به ولسوالی اندخوی و نواحی آن در ولایت فاریاب ختم میگردد. در سال 1354، پل چهارم کارون نیز احداث شد. پایههای پل متعلق به دوران صفوی است و پل در دوران مختلف مرمت و بازسازی شده است. تاثیر فعالیت تکتونیکی بر مورفولوژی نیمرخ طولی رودخانه مطالعه موردی: رودخانه پل رود (شمال ایران). این جا در دو سوی ارس همه به یک اندازه از این آب نفع می برند و همه چیز نصف نصف است، چه از آب حیات بخشش و چه محصول دوران توربین های سدهایش، اما همیشه و به ویژه در ایام بهار و تابستان، گردشگرانی در اطراف سد حضور دارند که میزان سهم ایران یا جمهوری آذربایجان از این تولید برق، چندان برایشان جالب نیست.

در ایام آب خیزی خسارات زیادی از ناحیه رودخانه آمو به جانب افغانستان وارد میشود. رود آمو بخش اعظم مرز افغانستان را با همسایگان شمالی اش تشکیل می دهد. کشور تاجیکستان علاوه بر استفاده وسیع در بخش کشاورزی از آب آمو، در نظر دارد که به تعداد 14 نیروگاه برقی را با توان مجموعی چهارهزار میگاوات، بالای رودخانه آمو اعمار کند که بزرگترین آنها نیروگاه دشت جم با ظرفیت تولیدی 15.6 ملیارد کیلوات ساعت برق در سال خواهد بود .

طوریکه در بالا هم ذکر شد افغانستان از لحاظ منابع آبی غنی است چنانچه مجموعه ظرفیت آبی افغانستان در سالهای عادی (نورمال) آبی بیش از 75 ملیارد متر مکعب آب میباشد. نکته دوم اینکه میزان استفاده همسایههای شمالی افغانستان از آب این رودخانه خیلی زیاد است. با نظرداشت دو نکته بالا سهمبندی آب آمو مطابق به معیارهای بینالمللی آسان به نظر نمیرسد. نکته دیگر این است که در قسمت بانوان پذیرش کودکان بالای 6 ماه نیز مشکلی ندارد و در محل نگهداری خردسالان به بهترین نحو از آنها نگهداری خواهد شد. برپایه این موافقتنامه ها یک کمیسون بین المللی باید ایجاد می شد تا به نحوه استفاده از آب رودخانه آمو رسیدهگی میکرد.

یعنی هرگاه دولت افغانستان خواهان استفاده از آبهای موجود در قلمرو خود باشد در اینصورت نقطه آغاز این تصمیم رودخانه آمو باید باشد. همچنان در بخش سیاست گذاری منابع آب، افغانستان باید از تمامی امکانات و یا بهتر است بگویم تمامی برگ های برندهی که در دست دارد و یا كه میتواند بدست بیآورد، به نفع خود استفاده کند مثلاً سهم دادن کشور ها یا کنسرن های بزرگ در سود بدست آمده از منابع آبی افغانستان که اینکار به نوبه خود با در نظرداشت وضعیت موجود و جو حاکم در عرصه سیاسی افغانستان خیلی ها دشوار میباشد. با توجه به واژه «می گویند» و جمله بعد آن که نوعی معنای استمرار توبیخ در آن نهفته است «عتابم» صحیح است نه «عنایم».در ضمن «باران» صحیح است نه «یاران».همچنین جمله عربی باید سوالی خوانده شود نه خبری:« مَنْ جَعَلَ اَمْرَ النّاسِ اِلَیْکَ؟».

سنگ رودخانه ای یا قلوه سنگ های رنگی را در طبیعت بسیار دیده ایم.اما سنگ های صیقلی و یکدست از لحاظ اندازه و رنگ،سنگ های رودخانه ای طبیعی نیستند.این قلوه سنگ های تزئینی از سنگ های معادن مرغوب در کشور طی فرآیند خاصی فرآوری شده و به بازار مصرف داخلی و خارجی عرضه می گردد.شرکت پروفسور یکی از تولید کنندگان سنگ های رودخانه در ایران می باشد که این عملیات فرآوری و تولید را به نحو بسیار مطلوبی اجرا می نماید. در سوریه، یک خشکسالی ویرانگر در سال ۲۰۰۶، بسیاری از کشاورزان را مجبور به ترک زمینهایشان و مهاجرت به شهرها کرد.

در این طبیعت زیبا، ویلا اقامتگاههای بسیار راحت، مدرن و جذابی وجود دارد که مسافران بسیاری را به خود جلب میکند. بناءً هرگاه دولت افغانستان قرارداد سد سازی روی رودخانه آمو را با ایران منعقد سازد در اینصورت منافغ اقتصادی به این کشور اجازه نخواهد داد که در تبانی با کشورهای مسیر رودخانه آمو، در برابر افغانستان قرار گیرد. این روزها افغانستان در حال بازسازی و پیشرفت دوباره است. در قدم دوم هرگاه به شکلی از اشکال این عمل ممکن گردد یعنی آبهای موجود در افغانستان آبهای داخلی شمرده شود بازهم اجرای دیپلوماسیآب برای افغانستان کار آسان نمیباشد. سود بدست آمده از پروژه آب آمو باید جهت کاهش سطح وابسته گی افغانستان به کشورهای همسایه به مصرف برسد.

آبیاری: کشاورزان بعد از کاشت برنج سعی می کنند تا همواره ۵-۳ سانتی متر از سطح زمین پوشیده از آب باشد. علاوه برآن این بند توانائی تولید 1000 میگاوات برق و آبیاری دو و نیم ملیون هکتار زمین را در ولایات بلخ، جوزجان و فاریاب خواهد داشت. در فبروری سال 1992 رهبران پنج جمهوریت تازه به استقلال رسیده برای استفاده از منابع آب آمو موافقتنامهی را امضا کردند و در اگست همان سال در شهر آلماتی پنج کشور متذکره پروتوکول ها و قطع نامه ها را برای حفاظت از آب آمو امضا کردند.

این در حالی است که در اکثر نقاط شهر ها از خدمات آب رسانی خبری نیست. این مجتمع دارای هتل و همچنین مکانی برای کمپ زدن است. همچنین منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) با آبوهوای بسیار گرم و خشک با کمبود منابع آبی مواجه است. خاک های بیابانی از دیگر انواع خاک موجود در ایران می باشند این نوع از خاک مخصوص آب و هوای بسیار خشک و زمین غالبا فاقد پوشش گیاهی است. این ماهی در ایران اسامی محلی مختلف دارد که معروف ترین آنها دهن گشاد است. در اینجا میخواهم به طور کوتاه این مساله را مطابق به سه اصل سهمبندی آب که در بالا از آنها ذکر بعمل آمد مورد بررسی قرار دهم.

فرحزاد بالا در شمال بزرگراه یادگار امام، فرحزاد پایین در جنوب بزرگراه یادگار امام و محله امامزاده، بخشهای مختلف منطقه فرحزاد هستند.در اسناد تاریخی موجود نام منطقه فرحزاد را بهصورت «فره زاد» نوشتهاند. رود هلمندبا ١٤٠٠٠ کيلومترطول بزرگترين رودخانه داخلى کشوربوده که در دوطرف شمال و جنوب آن دشت هاى پهناورمارگو و گود زره قراردارد. در قسمت شمال شرقی بدخشان رود آمو یک چرخ مثلثی زده بازهم به مسیر خود ادامه میدهد . ویژگی سطوحی که آبهای جاری را در پهنه خود جمع­آوری می­کنند و در نهایت آنها را به رودخانه­ها جاری می­سازند، نقش اولیه در کیفیت آبهای سطحی ایفا می­کنند.

هارمن اعلام کرده بود که موازین بین المللی هیچگونه تعهد یا مسئولیتی را بر آمریکا تحمیل نمیکند. و دیگر اینکه رودخانه آمو به عنوان رود مرزگذر بین افغانستان و سه کشور آسیای میانه قرار دارد. که برای طرح دیپلوماسیآب افغانستان از اهمیت فراوان برخودار است، در آن بخشی از قلمرو افغانستان قرار دارد که در زمره ناامن ترین نقطه این کشور به شمار میرود. آب به مقدار فراوان در صنعت موجود است و یک عامل حیاتی به شمار می رود.

در رابطه به منابع داخلی یک دولت اصل طوریست که دولت ها بالای آنچه که در محدوده جغرافیایی شان قرار دارد، دارای حاکمیت بوده و مطابق قوانین بین المللی کنترول کامل بالای دارایی های طبیعی و منابع یک کشور مستقل در زمره حاکمیت ملی آن کشور به شمار میرود و هر امری که منافی آن باشد مردود شمرده میشود. سهم بندی آب آمو بین افغانستان و همسایههای شمالی مساله حساس و در خور اهمیت است. یعنی این که افغانستان دارای امتیاز بیشتر نظر به همسایه های شمالی بالای رودخانه آمو میباشد. اما توافق این دو کشور نیز متاثر از مناسبات سیاسی شان میباشد.

ج: توافق منطقوی: یکی دیگر از راه حلهای که اکثر کشورها در رابطه موضوع سهم بندی آب های مشترک از آن استفاده میکنند، عبارت از انعقاد توافقنامهها در این مورد (سهمبندی آب) میباشد. براي درك بهتر موضوع در اينجا هريك اين حوزه هاي آبي را بطور جداگانه مورد مطالعه قرار مي دهيم. این کانال با پیمودن1100 کیلومتر آب شهر های مرو، قازانجیق، ترکی، تج، عشق آباد، نبت داغ را تامین و یک ملیون هکتار زمین کشاورزی را که شامل کشتزار های پنبه می شود، آبیاری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید