0 تا 100 این تفریح جذاب را بشناسید! + عکس، آدرس و

در ایران و دومین چشمه ی آبگرم جهان با این ویژگی ها می باشد. در صورتی که بخواهید در اطراف برگ جهان روستاگردی کنید مسیر سرسبز و جذابی پش روی شماست. روستای گردشگری برغان دارای بافت قدیمی و باغهای سرسبز و زیبایی است که بهار و تابستان این منطقه را دلپذیر نموده است. باغ ملی مشهد نیز به عنوان یکی از مهم ترین دیدنی های مشهد در خیابان قدیمی امام خمینی قرار دارد که در گذشته به خیابان ارگ شهرت داشت، در آن زمان این باغ از قنات رکن آباد آبیاری میشد و محل اجرای انواع برنامه ها از جمله برنامه های اجتماعی و فرهنگی بود.

مهم ترین بخش این بخش از دیدنی های مشهد کلکسیون گیاهان دارویی معطر آن است. این کلکسیون در زمینی به وسعت یک و نیم هکتار، 400 نمونه ژنتیکی و 180 گونه گیاه دارویی از 60 راسته گیاه را در خود جای داده است. البته در قسمتهایی از این رودخانه که دارای آب گرم و نسبتاً راکد است، حیوانات عجیبی نیز زندگی میکنند که یک نمونه از آنها، نوع خاصی از گربه ماهی است که به دلیل زندگی در یکی از بکرترین مناطق دنیا بسیار بزرگتر از حد معمول است. این رودخانه ۵۰ کیلومتر طول دارد و از ارتفاعات شمالی رشته کوه البزر که به چشمه بلیران معروف است، سرچشمه میگیرد؛ اما شاید این سؤال ایجاد شود که آبگرم بلیران کجاست؟

قرار بود که با کندن مسیری در کوه کارکنان این کار انجام شود؛ ولی بخاطر تحولاتی این کار به سرانجام نرسید در زمان صفویان شاه عباس کبیر در سال ۹۸۷ ه.ش میرجهانگیرخان آسترکی فرزند تاجمیرخان آسترکی که فرمانروای بختیاری بود، مأمور الحاق آب کارون به زاینده رود نمود و در این خصوص گردنه کوهرنگ به چلگرد نیز شکافته شد و اکنون به نام کارکنان معروف است و پایههای سدی که بر رودخانه کوهرنگ احداث گردید نیز موجود است. این بند که 500 سال از عمرش میگذرد و مربوط به دوره ی تیموریان است، امروزه کاملا سالم و پا بر جاست و یکی از مناطق توریستی اطراف مشهد محسوب میشود.

در انتهای بخش شرقی تاج بند گلستان، کتیبه ای مشاهده میشود که اگرچه نوشته های روی آن قابل خواندن نیست اما دیدن آن بین دیدنی های مشهد خالی از لطف نیست.در رودخانه ی گلستان که بند گلستان روی آن بنا شده است، رستوران ها و قهوه خانه های بسیاری برای رفاه حال مسافران احداث شده است. از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمیترین منطقهٔ فلات ایران محسوب میشود، که پیشینهٔ سکونت انسان در آن به ۲٬۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکلگیری تمدن عیلام در هزارهٔ سوم پیش از میلاد ، بازمیگردد.

این سد اگرچه یکی از جاذبه های طبیعی مشهد و محیطی بکر برای سفر و کمپ کردن و ییلاقی بین دیدنی های مشهد محسوب میشود اما جدا از بحث جذابیت و زیبایی طبیعت اطراف آن، درصد قابل توجهی از آب شهر از طریق این سد تامین می شود. پارک جنگلی سی سنگان در‪ ۲۷ ‬کیلومتری شرق نوشهر واقع است و از نظر پوشش گیاهی و جذب گردشگر ، از پارک های شاخص کشور محسوب می شود .از ساحل دریای خزر تا ارتفاع‪ ۵۰ ‬متری از سطح دریا امتداد دارد و دارای آب و هوای مرطوب ، با زمستان ملایم است .پارک جنگلی سی سنگان یکی از بهترین و با ارزش ترین پارک های جنگلی شمال کشور است که بخشی از آن ذخیره گاه و بخش دیگر تفرجگاه در نظر گرفته شده است .

در فصول سرد سال با یخ زدن آب آبشار منظره واقعاً فوق العاده ای ایجاد میشود که دیدن آن خالی از لطف نیست. در ایام نوروز نمایش های بومی در این باغ انجام میشود. به این صورت که فایل مورد نظر توسط کاربر دانلود شده و قابلیت اجرا و نمایش پیدا میکند. موزه میراث در واقع موزه تاریخ و فرهنگ پاکستان و نمایش فرهنگ های زنده این کشور است که در تپه های شاکارپریان در اسلام آباد پاکستان واقع شده است.

یکی دیگر از سد های بنا شده در استان خراسان رضوی، سد طرق، واقع در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد می باشد. در جنوب غربی شهر مشهد و انتهای بلوار وکیل آباد یکی از زیباترین دیدنی های مشهد، پارک جنگلی زیبایی با مساحت 70 هکتار و رودخانه ای فصلی و درختان کهنسال نار و کاج دیده میشود. باغ وحش وکیل آباد از دیدنی های مشهد در جنوب غربی شهر مشهد و داخل مجموعه ی پارک جنگلی وکیل آباد قرار گرفته است، این باغ وحش زیستگاه حیواناتی چون ببربنگال، ببر اندونزی، تیز شاخ سفید، قوچ، لاما، تمساح، پلنگ آفریقا، خرس، شیر، خوک، آهو، گراز و گوزن می باشد.

به رغم قدمت تاریخی رودخانه که با حوزۀ تمدنی هلیل رود (جیرفت) در پیوند بوده است، اطلاع درستی در مورد وجه تسمیۀ این نام در دست نیست. اگر در خواب رودخانه ای را دیدید که آب آن و یا سطح روی آن یخزده بود، این خواب نشان میدهد که علاقه شما نسبت به دست آوردن فرصت و یا ایجاد فرصت و شانس در زندگی تان از بین رفته است. عده ای میگویند حکام مشهد این باغ را به حاج حسین بخشیده اند و سپس او آن را وقف کرده عده ای دیگر میگویند مالکیت باغ به زور از حاج حسین ملک گرفته شده است اما داستان معتبرتری وجود دارد که میگوید در سال 1280 هجری شمسی مظفرالدین شاه قاجار این باغ را به حاج کاظم ملک التجار بخشیده و پس از فوت حاج کاظم مالکیت این باغ بین افراد مختلفی چرخیده تا در نهایت به شهرداری مشهد رسیده است.

در این باغ از گونه های گیاهی مختلفی نگهداری میشود. شاید در نگاه اول افزایش بارندگی و کاهش میزان جریان رودخانه چندان منطقی به نظر نرسد اما با موشکافی بیشتر ملاحظه میشود که پارامتر بارندگی علیرغم افزایش سالانه، در ماههای مربوط به فصول زمستان و پاییز دارای کاهش است. اگرچه این پارک، به بزرگی دیگر پارک های ملی ایران و حتی پارک های دیگر شهر مشهد نیست اما با چنار های قدیمی و سرافراشته اش و گونه های گیاهی مختلفی که در آن دیده میشود از نظر زیبایی هیچ چیزی از باقی پارک ها کم ندارد.

نقطه ی اشتراک تمام آنها این است که مالکیت این باغ در اختیار حکام خراسان بوده اما از اینجا به بعد داستان های متفاوتی روایت میشود. اما در صورتي كه بر اثر افزايش رسوبات جزيره اي كه قبلا به دولتي تعلق نداشته است با سرزمين آن دولت يكي شود ، اين حاكميت تغيير ميكند . در اسنادی چون گوهرشاد خاتون و کنیرگوهرشاد ساخت این بنا را به دوره ی صفوی نسبت داده اند اما در سندی دیگر به نام “اسناد و مکاتبات تاریخی ایران از تیمورشاه تا شاه اسماعیل” که اعتبار بالایی نیز دارد ساخت بنای بند گلستان را به زمان ابوسعید بن سلطان محمد بن میران شاه بن تیمور در سال 861 ه.ق نسبت داده اند.

تیمور کریمزایی روز سهشنبه در گفتوگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بخش دامن ایرانشهر با آب و هوای مساعد، باغات و زمین های کشاورزی، رودخانه ، قنات ها و چشمه های مختلف همچون نگین سبزی در قلب بلوچستان خودنمایی می کند. بیمارستان رضوی در چناران و بیمارستان سجادیه در تربت جام، باغ وکیل آباد و 200 هکتار زمین (510 متر زمین به ازای هر فرد فرهنگی در مشهد) از جمله اوقاف این انسان خیر می باشد. در کل باغ وحش وکیل آباد شما شاهد زیستن 125 گونه جانوری خواهید بود که از این 125 گونه، 61 گونه پستاندار و 49 گونه پرندگان می باشند.

آدرس دره هفت حوض مشهد : وقتی وارد شهرک سیدی و جاده خلج شدید ، بعد از طی کردن حدود ۳ کیلومتر از جاده ، به دوراهی خواهید رسید باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ رو ادامه دهید تا به ورودی بوستان برسید و بعد در این میدان باید اتومبیل تان را پارک کنید ، حدود ۲ کیلومتر از مسیر را پیاده طی کنید تا به هفت حوض برسید. در این باغ شاهد ترکیب هنر معماری و طراحی گل و گیاهان زیبای موجود در آن را مشاهده خواهید کرد.

احداث سد سهدره که به علت واقع شدن در محدوده سهدره نزديک به هم، به اين اسم نامگذاري شده، داراي سه بخش اصلي «بدنه سد»، «سرريز» و «سيستم انتقال و بالابري کشتيها» است و 17 سال به طول ميانجامد که هماينک 10 سال آن سپري شده است. این بخش از دیدنی های مشهد در واقع یک روستای شبیه سازی شده است با یک طویله، یک چاه و یک خانه ی سنتی که در بخش دیگری از آن چادر های عشایری ساخته شده است. و تنها به سختی میتوان نام عید خواجه را از آن خواند. خدا را شکر. خراب کنند.

در این پارک رنگارنگ کودکان میتوانند با پیداکردن دوستانی هم سنوسال با هم آبتنی کنند و بر روی سرسرههای هیجانی خود روزی به یادماندنی را در خاطر خود ثبت کنند. پدر و مادر – سعی می کنیم بیشتر مراقب سلامتی خود باشیم – خوب درس بخوانیم و همیشه از آنها به خاطر زحمت هایشان تشکر کنیم . علت شهرت این آبگرم نیز موضوع ذکر شده به علاوه ی اینکه این چشمه همیشه چه در خشکسالی چه در زمان های پربارش در یک مقدار ثابت و همواره 48 درجه می باشد. در محلی که این آبگرم وجود دارد یکی دیگر از دیدنی های مشهد که کتیبه ای است یافت شده نشان میدهد این بنا در سال 1087 به دستور شاه سلیمان صفوی ساخته شده است.

آبگرم شاهان گرماب از دیدنی های مشهد و یکی از سه آب گرم معدنی، تنها آب گرم معدنی قابل شرب با خواص درمانی بیماری هایی چون دردهای استخوانی، رماتیسم، مشکلات گوارشی، آکنه، اگزما، آرتریت، سردرد، اعصاب، افسردگی، ناراحتی مفاصل، ناراحتی های پوستی و … در کنار زیبایی های این باغ قسمت های آموزشی ای نیز وجود دارد تا علاقه مندان بتوانند با انواع گیاهان و خواص آنها آشنا شوند. علاوه بر اینها وان های آب گرم اختصاصی به صورت جداگانه، اتاق های اقامتی و سوئیت هایی که قابلیت رزرو به صورت ساعتی یا شبانه روزی دارند برای علاقه مندان تعبیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید