کشف سویه جدید امیکرون

متخصص ژنتیک بالینی: سویه مورد بحث که NeoCov نامیده شده است، ابتدا در خفاشهای آفریقای جنوبی شناسایی شد و تا این لحظه فقط در بین جمعیت خفاشها انتقال داشته است. نوع B.1.351 به صورت مستقل از نوع بریتانیایی در آفریقای جنوبی و اوایل اکتبر ۲۰۲۰ شناسایی شد. نوع B.1.1.7 برای اوّلین بار در پاییز ۲۰۲۰ در بریتانیا شناسایی شد. «کثیهاچول» در بیانیهای که روی وبسایت فرمانداری نیویورک قرار گرفته نوشته با توجه به آنکه میزان سرایت کووید-۱۹ در نیویورک به سطح بیسابقهای از آوریل ۲۰۲۰(فروردین ۹۹) رسیده و موارد بستری در بیمارستان از ماه گذشته به ۳۰۰ نفر در روز رسیده او از اختیاراتش در قانون استفاده کرده و اعلام میکند که «در ایالت نیویورک فاجعه به وقوع پیوسته است.» نخستوزیر سابق انگلیس نیز با انتشار مقالهای در روزنامه گاردین نوشته کشورهای توسعه یافته مقصر شیوع گونه جدید ویروس کرونا در کشورهای آفریقایی.

NeoCov که این روزها توسط خبرگزاریهایی که دوستدار اخبار زرد هستند به یک شایعه نگران کننده تبدیل شده، نه یک سویه جدید از کووید۱۹ است و نه فعلا جای نگرانی دارد؛ البته این قابل درک است که جامعه نسبت به بیماری ویروس به اصطلاح هزار چهره کووید۱۹ نگران باشد، اما تزریق ترس و اضطراب بی جا به مردم امری ناپسند و گاهی با آسیبهای جدی همراه است. در حال حاضر سویه اصلی که با نام های BA.1 و BA.2 شناخته می شود، زیر مجموعه های omicron در نظر گرفته می شوند.

به گفته الکساندر کودریاوتسف، کارمند علمی انستیتوی فیزیک بیوشیمی روسیه، این تغییر که باعث ارتقا کارایی این پروتئین می شود، می تواند باعث تسریع شیوع آن شود. یکی از جهشهای این سویه L452R است که بر پروتئین اسپایک ویروس مؤثّر است و باعث میشود حملهی ویروس به سلولها کاراتر شود که همین موضوع ویروس را مسریتر میکند. این سویه راحتتر و سریعتر از انواع دیگر انتشار مییابد (بر اساس اعلام CDC) و به صورت بالقوّه ۳۰ درصد کشنده تر از نوع چینی است، البته این موضوع هنوز در دست بررسی است. دانشمندان هنوز در حال بررسی عفونت این سویه هستند و اینکه واکسن های فعلی تا چه اندازه علیه آن کار می کنند.

اولین تجزیه و تحلیل توسط دانشمندان دانمارکی هیچ تفاوتی در بستری شدن برای BA.2 در مقایسه با omicron اصلی نشان نمی دهد. به گفته این گروه براساس همین فرضیه که البته تایید هم شده است میبینیم از ابتدای هفته رشد 71.8 درصدی نرخ ابتلای روزانه باعث شده تا رقم ابتلای روزانه از عدد 2219 به 3813 نفر رسیده باشد که این تغییر توانسته جهشی 22.46 درصدی را در بخش موارد بستری در مراکز درمانی به همراه داشته باشد تا روی جداول آماری ببینیم 665 نفر بستری جدید کرونایی در سراسر ایران ثبت شده است.

در این مقاله ابتدا قصد داریم، سویههای جدید ویروس کرونا که در جهان یافت شدهاند را معرفی کنیم و سپس به بیان ویژگیهای واکسنهای تولید شده مختلف در جهان میپردازیم. این تغییر تاکتیک از طرف ویروس که در مواقعی به ضرر خود ویروس خواهد بود، برای اتصال بیشتر به رسپتور ACE۲ بوده و قسمت حساس ویروس RBD را بیشتر برای سیستم ایمنی نمایان کرده و قدرت و شدت اتصال را بالا برده است.

حدود 20 مورد از اینها در پروتئین سنبله ای که به قسمت بیرونی ویروس می چسبد با omicron اصلی مشترک است. وی میگوید: هرچند ویروس کرونای جدید که به ابتلای انسان به کووید-۱۹ منجر میشود، سیستم تنفسی و ریهها را درگیر میکند با این حال، اثرات ابتلا به این ویروس به همینجا ختم نمیشود و نتایج چند مطالعه نشان میدهد که دردهای عضلانی نیز یکی از عوارض شایع این بیماری به ویژه در مورد سویه امیکرون هستند. در بخشی از گزارش هفتگی سازمان بهداشت جهانی به سویهای جدید به نام مو پرداخته شده است. البته تعدادی از موارد ابتلاء در دانمارک، آلمان و هلند نیز گزارش شد.

اردیبهشت سال گذشته با کاهش آمار ابتلا به کرونا، عدهای خروج کشور از وضعیت قرمز را جشن گرفتند؛ غافل از آنکه سویه جدیدی به نام «دلتا» در راه است و عیش همه را طیش خواهد کرد و به این ترتیب، جشن کرونا، عزا شد. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی و مسئول کمیته مقابله با کرونای سازمان بهزیستی در مورد واکسیناسیون معلولان شدید و خیلی شدید میگوید: بر اساس ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا، گروههای حساس اولین گروههایی بودند که در نوبت دریافت واکسن قرار گرفتند. امروزه با توسعه دانش و پژوهش، روش شناخت ساختار، انواع و عملکرد ویروسها بهینه شده است و این روشها برای مقابله با بیماریهای ویروسی و تولید روشهای درمانی مانند واکسن و دارو مفید واقع میشود.

از نگرانی درباره ناتوانی واکسنهای موجود در مقابله با این سویه تا تبعات اقتصادی این موضوع، همگی باعث خستگی عمومی مردم پس از مقابله با یک همهگیری مرگبار شده است. داروی شرکت فایزر نیز حدود ۹۰ درصد از وخامت حال بیمار کم میکند و باعث کاهش خطر مرگ و میر بیماری میشود. اما تزریق دوز سوم واکسن (تقویت کننده)، احتمال بیماری را ۷۴ درصد کمتر میکند. در این گزارش آمده است افرادی که دوز تقویتی دریافت کرده اند نسبت به افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند کمتر احتمال دارد ویروس را منتقل کنند.

در آمریکا نخستین موارد ابتلا به این نوع در اواخر ژانویهی ۲۰۲۱ گزارش شد. این سویه اوّلین بار در شهر نیویورک و سپس به صورت موردی و تکگیر در شمال شرقی آمریکا شناسایی شد. BA.2 در پروتئین اسپایک، یعنی جایی که ویروس به سلولهای بدن میچسبد، پنج جهش منحصر به فرد دارد. اما تغییرات ژنتیکی اضافی نیز دارد که در سویه اصلی دیده نمی شود. طبق یافتههای مطالعه محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک، سویه فرعی اومیکرون موسوم به BA.۲ ذاتاً از سویه اصلی BA.۱ در بین افراد واکسینه شده و واکسینه نشده مُسری تر است. خود ویروس اصلی عامل بیماری MERS از گیرنده دی-پپتیدیل-پپتیداز-۴ یا DPP ۴ برای ورود به سلول انسانی استفاده میکند و کاری به ACE ۲ ندارد.

از جمله مطالعات او میتوان به «بررسی مشخصات بالینی بیماری کرونا در مادران باردار و نوزادان و پیامدهای بارداری ویروس کرونا» اشاره کرد. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: 201 هزار و 109 بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد 135 هزار و 662 نفر بهبود و 6 هزار و 556 نفر فوت کردند. در همین حال، آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا، با اشاره به افزایش تعداد ابتلا در بریتانیا و در سطح بینالمللی، BA.2 را به عنوان “نوعی تحت بررسی” طبقهبندی کرده است.

پاسخ دادند و بنا به اعتقاد آنها واکسن هراسی و عادی انگاری موجب افزایش موارد ابتلا به کرونا میشود. به گفته موسسه سرم Statens، در دانمارک، این سویه 45 درصد از کل موارد کووید-19 در اواسط ژانویه را تشکیل می دهد، در حالی که دو هفته قبل 20 درصد بود. شواهد حال حاضر نشان میدهد موارد گفته شده بر این نوع از ویروس مؤثّر هستند؛ ولی این اثرگذاری به اندازهی دیگر انواع ویروس نیست. در حال حاضر این نوع از ویروس بیشترین نگرانی را برای کارشناسان رقم زده است؛ چرا که به نظر میرسد به واکسنهای موجود و درمانهای وابسته به آنتیبادی کمترین پاسخ را میدهد.

رودگری: دانشمندان چینی در مقاله خود حدس زدند که با ایجاد جهش T ۵۱۰ F در RBM ژنوم این ویروس احتمال ایجاد توانایی برای استفاده از گیرنده ACE ۲ انسانی وجود دارد. دانشمندان چینی گفته اند «این جهش قابل انتقالتر از امیکرون و کشندهتر از دلتاست و از هر ۳ نفری که به آن مبتلا میشوند، یک نفر میمیرد، یعنی اگر همه انسانهای جهان آلوده شوند جمعیت جهان به سال ۱۹۸۹ باز خواهد گشت».

دیدگاهتان را بنویسید