کشت و زرع در پونک، فروش در طرشت

طول این رودخانه 405 کیلومتر، شیب متوسط 3 درصد، میانگین آبدهی سالانه1053 میلیون متر مکعب و وسعت حوضه آبگیر حدود27 هزار و 100 کیلومتر مربع است. در صورت تداوم این روند، خسارتهای مالی تا پایان امسال (۲۰۲۱) به ۵۰۰ میلیون دلار میرسد. طول رودخانه890 کیلومتر، شیب متوسط آن 3 درصد، میانگین آب دهی سالانه 18 هزار و 700 میلیون متر مکعب و وسعت حوضه آبگیر حدود60 هزار و 500 کیلومتر مربع است. فصول دیگر مثلا تابستان هم که بیشتر نقاط گرمایی آزاردهنده دارند، گردنه حیران همچنان خنک است و هوایی مطلوب دارد.

مثلا ییلاق کوبار، لار چشمه و آبشاری موسوم به کوشم هم در نزدیکی ماسوله هستند. تاس ماهی روس یا چالباش در زمره گونههایی است که در تمام نقاط دریای خزر یافت میشود و خاویار آن را نیز به اصطلاح طلایی مینامند که از رتبه سوم ارزش بر خوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم دهی میرسد و بالغ میشود. به دلیل اینکه با طی کردن جاده جنگلی و زیبای آن، شاهد ساحل دریای خزر خواهند بود و این یعنی ملاقات با جنگل و دریا در یک سفر به طور همزمان.

تورانی، م.، یمانی، م.، عبدالهی کاکرودی، ع.، 1398. بررسی تاثیر متقابل نوسانات سریع دریای خزر و بیلان رسوبی در تغییرات خط ساحلی محدوده مورد مطالعه (سواحل رودخانه تجن). در تحقیق حاضر، آثار منفی اجتماعی ساخت سد داریان در حوزۀ رودخانه سیروان عبارتاند از: جابهجایی اجباری جمعیت و فقر منتج از آن، تغییرات پیشبینینشده در پاییندست سد، از دست رفتن یا کاهش حلقههای تعاون، تعامل و مشارکت اجتماعی و در نهایت از دست دادن داراییهای میراث فرهنگی. جاجرود نام خود را از محله بسیار قدیمی و تاریخی جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان گرفته است . وجود مراکز خرید بزرگی چون مرکز خرید بوستان و مرکز خرید تیراژه از نقاط قوت این محله برای زندگی است و این امکانات باعث شده است تا پونک از محله های خوب تهران از نظر دسترسی به جاهای دیدنی تهران و بهترین مراکز خرید تهران باشد.

محله پونک علاوه بر دسترسی مناسب دارای مراکز خرید معتبری و پر طرفداری نیز می باشد. نقد مقاله « تاثیر خشکسالی بر کمیت و کیفیت آب رودخانه دز». این رودخانه ها در سراسر دره ها ، دامنه ها و دشت های استان جاری می باشند. سرعت شدیدترین بادهای این گروه 16 تا 20 متر در ثانیه است که گاهی سیکلون ها یا گردبادهای خفیفی هم ایجاد می کنند. از سرچشمه های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود که از ورامین نیز میگذرد ، هیچ قصبه ؛ روستا و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد.

در سوی دیگر تنگه باریکهای از آب که دو دریای مجاور را بهطور طبیعی به یکدیگر متصل سازد. ورزشهای زورخانهای در این کشور توانسته دسته بندیهای مختلفی را به خود اختصاص دهد اینطور که شواهد نشان میدهد این کشور توانسته رتبه خوبی در زمینه ورزشی فراهم سازد. باکشیدن و هل دادن باید به آن نیرو وارد کنیم. مسیر رسیدن به گردنه: برای رسیدن به حیران باید به ۳۷ کیلومتری آستارا بروید. رها سازی آب از مخازن نیز فرصت را برای قایق رانی در آب سفید بیشتر می کند که همچنین می تواند یک استفاده تفریحی به حساب آید. بیشتر کاربری این پارک ۱۱۰۰ هکتاری تفریحی و از بزرگترین گردشگاههای تهران است.

این جنگل، برای کسانی که عاشق دریا هستند، بهترین گزینه برای سفر به شمال است. در ادامه بر اساس اطلاعات موجود و بازديدهاي متعدد ميداني، ميزان بار شوري به عنوان يک پارامتر پيشنهادي معرفي و در هر حوضه محاسبه شد. شناخته شده است و آموخته­های هر فردی ناخودآگاه در نگرش او به امور و زیبایی­شناسی آن مؤثر است. تصاویری که کمتر دیده شده در موزههای جنگ افغانستان را به نمایش میگذارد. کمتر از ۵٪ این آب به مصرف آشامیدن میرسد.

رودخانهها از این نظر باز همچنان اهمیت خود را حفظ کردهاند، بطوریکه هم اکنون در آمریکا و آلمان به ترتیب 80 درصد و 50 درصد از آب آشامیدنی مردم از رودخانهها تامین میشود. اما باید پذیرفت که جنگل در پاییز و زمستان هم جذابیتهایی دارد. دو سه سالی هست که کم شده اما امسال کامل خشک شد.» میگویم اگر این وضع ادامه پیدا کند، چکار میکنید؟ در زمستان با باد لاستیک کم رانندگی کنید و حتما زنجیر چرخ و دیگر تجهیزات لازم برای سفر را به همراه داشته باشید. اگر از ارتفاعات دامنه های این قله به روستای برگ جهان نگاهی بیندازید شیروانی های رنگارنگ خانه های این روستا را خواهید دید که در کنار درختان بلند و سرسبز تصویری زیبا خلق کرده اند.

اگر جسم کدری را مقابل نور قرار دهیم پشت آن جسم فضای تاریکی به وجود می آید که به آن سایه می گویند اما اگر جسم شفافی را در مقابل نور قرار دهیم نور از جسم عبور کرده و سایه تشکیل شده به سختی دیده می شود . اما در فصلهای زمستان و پاییز به دلیل لغزنده بودن باید کمی بیشتر به رانندگی در آن دقت کرد و شاید بهتر باشد که در همان فصل بهار و به ویژه تابستان به آن سر بزنید.

هنگامی که این رودخانه از ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه میگیرد، تعداد زیادی از شاخههای فرعی منتهی به زاینده رود که مهمترین آنها عبارتند از: کوهرنگ، چشمه دره، چشمه دیمه، دره خرسانک و چشمههای متعدد آهکی از نوع کارستیک، به صورت زایشی موجب افزایش آب رودخانه میشوند. در دوران تصدی احمدینژاد بهعنوان رئیسجمهور، در سفرش به چهارمحالوبختیاری میگوید آب چون از استان شما سرچشمه میگیرد، متعلق به شماست و مدیریت یکپارچه زایندهرود را دوتکه میکند. زمانی که آنه ایلداگو در سال ۲۰۱۴ مدیریت پایتخت فرانسه را در دست گرفت اعلام کرد که قصد دارد ساحل غربی رود سن را به پیادهراهی همیشگی تبدیل کند که در آن تنها عابران پیاده و دوچرخهسواران حق تردد دارند.

استان چهارمحال و بختیاری واقع در جنوب غربی کشور ما ایران، مرتفع ترین استان کشور است. حیران، روستایی ییلاقی در آستارای گیلان است. جایی که برای نوستالژی باز های طبیعت گرد، مکانی رویایی بوده و فرصت صخره نوردی در کنار آبشاری پر ارتفاع را نیز فراهم می کند. احتمالا تصاویر جاده اسالم-خلخال را از نمای بالای جاده زیاد دیدهاید. دیدنیهای شمال بسیار بیشتر از این موارد است. از شمال غرب به طرف جنوب شرق جاری است و از منطقه منشا (کوههای البرز) به ارتفاعات پایینتر جریان داشته، وارد سد لتیان میشود.

دیدگاهتان را بنویسید