کاربست روش تاریخ شفاهی در تحلیل و بررسی شیوع بیماری اماس در منطقه پیربکران (1345تا1395ش/1966تا2022م)

امروزه دیگر سفر و گردشگری تقریبا به نیاز شهروندان و حتی ساکنان حومهنشین تبدیل شده است؛ با یکنواخت شدن محل زندگی و رفت و آمد، عجیب نیست که اگر بخواهیم برای مدت کوتاه یا زیادی از محل زندگی و کار خود فاصله بگیریم و در مکانی جذاب و آرامشبخش به استراحت بپردازیم. نوشته شده است. ولی این ها نیاز به سرمایه دارد که سرمایه از سه بخش دولتی و خصوصی و خارجی تامین می شود. گویش مردم شهرستان فنوج، بلوچی بوده و با توجه به طوایف مختلفی که در سطح شهرستان هستند تعداد لهجه های نیز گوناگون می باشد می توان گویش بلوچی را جزء با اصالت ترین گویش ها در ایران برشمرد.

فنوج در جنوب غربی بلوچستان و 200 کیلومتری جنوب شهرستان ایرانشهر و 550 کیلومتری مرکز استان (زاهدان) و 1775 کیلومتری مرکز کشور (تهران)قرار دارد و از غرب به استان کرمان منتهی می شود ،در طول 95 درجه و 38 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع آن از سطح دریا 185 متر می باشد. زایندهرود از شرق اصفهان سفر خود را آغاز میکند و به سمت غرب و تالاب گاوخونی میرود و در مسیرش سرسبزی و آرامش و حیات بهجا میگذارد.

حالا غصه ی دوری از این مایه ی حیات به جانشان افتاده و روز به روز ترک های چهره شان را بیشتر می کند. البته انتظار نداشته باشید در روزهای اول بهار و تعطیلات نوروز نصیب زیادی از زیباییهای زایندهرود ببرید چراکه در این ایام، در آن دور و اطراف جای سوزنانداختن پیدا نخواهید کرد، چه برسد به قدمزدن و عاشقی کردن و دل به زیبایی زایندهرود سپردن. روزانه میلیون ها لیتر آب برای تولیدات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .در نیروگاه های تولید برق ، از آب برای سرد کردن لوله ها و دستگاه ها استفاده می شود و همچنین شستشو و نقل و انتقال مواد زاید کارخانه ها توسط آب انجام می شود و همانطور که می دانیم ترکیب اغلب مواد شیمیایی با یکدیگر نیازمند به وجود آب است.

سد ایتایپو در این صورت میتوانست بیشتر از هر سد دیگری در جهان، هیدروالکتریسیته یا همان انرژی برق آبی را تولید کند. مثلاً اگر گوینده یا نویسندۀ انگلیسی گفته باشد: (It doesn’t matter) و مترجم در ترجمۀ همین جمله به فارسی نوشته باشد: (مهم نیست)، چون (مهم نیست) دقیقا منظور گویندۀ انگلیسی را می رساند، پس یک معادل درست و قابل قبول برای جملۀ انگلیسی محسوب می شود. خشک شدن یک رودخانه ی پرآب چیزی نیست که تنها در اثر یک اتفاق و یا اشتباه رخ داده باشد. زایندهرود، بزرگترین و تنها رودخانه دائمی فلات مرکزی ایران و شاهرگ حیات اصفهان است؛ در سالهای اخیر و به ویژه از اواخر دهه هفتاد تا کنون، عوامل انسانی باعث شده است که حوضه زایندهرود وارد تنش شدید آبی شده و تنها رودخانه دائمی فلات مرکزی ایران به رودخانهای فصلی تبدیل شود.

حیات این پل های تاریخی به آب وابسته است. بیان ما ؛ پس از پایان تجمع کشاورزان، از صبح امروز در حالیکه تعدادی از مردم اصفهان در بستر رودخانه تجمع کرده بودند، چندنفر با شعارهای ساختار شکنانه، این تجمع را به سمت درگیری با نیروهای انتظامی هدایت کردند. زایندهرود امروز با گذشته چه فرقی کرده است؟ دیدن پل های تاریخی در حال مرگ، نگاه پر حسرت کشاورزان و صنعت گردشگری آسیب دیده را کنار بگذارید؛ شاید چهره ی امروز اصفهان آنقدرها هم به چشم نیاید وقتی بدانید که باتلاق بین المللی گاوخونی نیز چشم انتظار آب زاینده رود مانده است و دارد نفس های آخر را می کشد!

شعبانی تاکید کرد: باید به این حوضه با نگاه ملی دیده شود و متوجه باشیم که تهدید حیات زایندهرود و بی توجهی به معضلات این حوضه به واقع یعنی تهدید تمدن ایران زمین و اثرات مخرب نابودی آن از هر جنگی در طول تاریخ نیز برای کشور مخربتر است و تبعات ویرانگر آن غیر قابل جبران خواهد بود. وی اضافه کرد: اگر به آئین نامه نحوه حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور و آئیننامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالابها که حقآبه محیط زیستی را پس از شرب در اولویت و مقدم بر صنعت و کشاورزی دیده است و همچنین به مواد ۱۵۸ و ۱۵۹ قانون مدنی که در دوره ششم قانونگذاری مجلس شورای ملی در تاریخ ۱۳۰۷/۲/۱۸ به تصویب رسید و همچنین به قوانین توزیع عادلانه آب و دیگر قوانین جاری کشور تمکین و حکمرانی صحیح و مدیریت یکپارچه را دنبال میکردیم، هیچگاه شاهد خشکاندن زایندهرود نبودیم.

وقتی رودخانه ی جاری و زیبا از روی سنگریزه ها عبور می کند، چه صدای دل انگیزی ایجاد می شود صدایی که به انسان آرامش می بخشد. بهره برداری بی رویه از مواد رسوبی بستر رودخانه ها سطح اثرات زیانبار آلودگی های مکانیکی را افزایش می دهد. در اين تحقيق، به منظور بررسي کيفيت آب رودخانه از نظر آلودگي به فلزات سنگين کادميم، روي، مس، آهن و نيکل، 6 ايستگاه انتخاب، و در ارديبهشت سال 1384 از آب آنها نمونه برداري شد. چندی بعد در سال 1388 باز هم صدای شادی عبور آب از زاینده رود، لبخند را بر صورت ها نشاند.

تخمین زده می شود که 2٪ توسط جنگل ها و 78٪ زیر کشت پوشیده شده است. از آن دوران تا به حال این شهر محل اقامت پادشاهان بوده است. در پاریس، یک آبراه را تشکیل می دهد و شبکه زهکشی شهر بیشتر ترافیک رودخانه های فرانسه را حمل می کند. شاید هنوز تصویر روزهای پرآب این رودخانه در ذهن بسیاری از مردم زنده مانده باشد. حالا حیات جاندارانی که حاشیه ی این تالاب رابرای زیستن انتخاب کرده اند هم در خطر است. عضو جمعیت امید دوستداران زاینده رود با اشاره به اینکه در دو سال آبی گذشته بیش از سه هزار و ۳۰۰ میلیمتر بارندگی در سرشاخههای زایندهرود و حدود سه میلیارد مترمکعب حجم ورودی آب به سد زایندهرود را داشتهایم، تصریح کرد: متأسفانه در اثر فقر مدیریت در این حوضه شاهد آنیم که اکنون تنها کمتر از ۱۲ درصد سد زایندهرود آب دارد و بهتر است بگوییم بیش از ۸۸ درصد سد زاینده رود که حیات بیش از پنج میلیون انسان گرو آن است خالی است.

3- نابودی کشاورزی | پاسخی برای دست های خالی کشاورزان هست؟ وی افزود: ضرورت دارد، دولت با درایت و به فوریت، نگاههای تبعیض آمیز و استانداردهای دوگانه در برخورد با دو بحران «کم آبی دریاچه ارومیه» و «نابودی زایندهرود» را کنار بگذارد و با اجتناب نمودن از انتقال آب خارج از ظرفیت زایندهرود و منابع آبی محدود استان اصفهان به خارج از حوضه که در زیر نقاب دروغین «انتقال صرفاً برای شرب» انجام میشود اما در عمل به منظور توسعه ناپایدار صنعتی و حتی کشاورزی آن مناطق صورت میگیرد، حیات دوباره را به زایندهرود و استان اصفهان برگرداند و از تبعات این بحران ویرانگر پیشگیری کند.

تصویب ممنوعیت بارگذاری جدید بر زایندهرود توسط شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری مدیریت منابع آب کشور نیز نتوانست زایندهرود را از تهدید بارگذاریهای جدید نجات دهد و توسعه کشاورزی و باغات در بالادست زاینده رود در هر دو استان افزایش یافت. این فعال محیط زیست اضافه کرد: در دیماه ۱۳۹۲ شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری مدیریت منابع آب کشور مصوباتی را برای رفع مشکلات زاینده رود تصویب کرد که به عنوان مصوبات ۹ مادهای معروف شد و قرار بود نسخهی جامعی باشد برای رفع دردهای کهنه این حوضه آبریز که یکی از بندهای آن ممنوعیت هرنوع بارگذاری جدید بر زایندهرود بود، و این ممنوعیت حتی طرحهایی که مجوز و تخصیص از قبل نیز داشتهاند ولی هنوز به مرحله بهرهبرداری نرسیدهاند را نیز شامل میشد.

دیدگاهتان را بنویسید