چگونگی استفاده رزمندگان از جزر و مد برای عبور از عرض رودخانه اروند

70 سانتیمتر با خط زیبای نستعلیق از دوران قاجار و حکومت والیان پشتکوه حک گردیده است.سنگ نوشته ی دیگری در فاصله ی 200 متری آن از حکومت والیان پشتکوه برجای مانده بود که به علت جاده سازی در سالهای گذشته،در زیر خاک مدفون وبعدها توسط سازمان میراث فرهنگی از زیر خاک خارج و در محل ورودی گردشگاه ارغوان جاسازی وبرای بازدید گردشگران آماده است. این آبشار بلندترین آبشار شیرئوان است و برای عبقور از بین ددرختان بسیاری همچون درختان بزرگ و زیبای سپیدار، بید و گردو میگذرد و منظره ی دلربایی را خلق میکند.

این شهر در گذشته لیالپور نامیده میشد. در ساخت بنا از سنگ های حجیم وبزرگ حجاری شده به صورت خشکه چین استفاده شده است.نمای خارجی آن همانند یک استراحنگاه کوچک است که به علت فرسایش،قسمت عمده ی آن تخریب گردیده است.پشت بم پلکانی و سبک معماری منحصربفرد و جاذب های طبیعی تنگه از ویژگی هی ان محسوب میشود.این اثر نیز در آثار ملی به ثبت رسیده شده است. در 25 کیلومتری شهر ایلام در مسیر جاده ایلام -دره شهر سد ایلام قرار دارد.دریاچه سد توسط جنگلهای بلوط محصور شده و به همین دلیلی این مکان جز نادرترین دریاچه های پشت سد کشور ایران است که جنگل آن را احاطه کرده است.

۲۳ کیلومتر که برانید، به جنگل دالخانی میرسید. بنای قلعه اسماعیل خان در مسیر راه کوهنورداتی است که بقصد کوهنوردی به آن دیار سفر میکنند(بالاتراز دانشگاه ایلام)حداقل پهنای اصلی قلعه 2 متر وارتفاع آن بیش از 4 متر بوده که قسمتهای عمده آن تخریب شده است. عمارت کاخ فلاحتی یا کاخ کشاورزی در خیابان آیت الله حیدری شهر ایلام در محلی موسوم به باغ کشاورزی یا فلاحتی ساخته شده است.این بنا مربوط به اوایل دوران پهلوی و اواخر قاجار میباشد که جهت استفاده اداری اداره کشاورزی ساخته شده است.در ساخت بنا از سنگ وآجر وگچ استفاده شده که ستونهای منقوش آن به نقوش گیاهی وحیوانی وانسانی،زیبایی خاصی به آن داده است.

آتشکده سیاهکل یا سه پا،تنها آتشکده استان ایلام است که تقریبا سالم میباشد.این اثر تاریخی در روستای سیاهکل ودر حاشیه ی رودخانه کنگیر ساخته شده است.بنای آتشکده در مسیر راه باستانی قرار گرفته که آثار ساخت وسازه های چون قلعه،محوطه وبنا در فواصل دور ونزدیک ان وجود دارد.مصالح ساخت بنا قلوه سنگ وگچ نیم کوب بوده که چند فصل کار مرمتی وحفاظتی بر روی آن صورت گرفته است.بنای مذکور در فهرست آثار ملی قرار گرفته و مربوط به دوران ساسانی است. امان الله aman allah : آن که در پناه و لطف وعنایت خداوند است.

رستورانها و کافههای زیادی در حاشیه جاده فشم و لواسان حضور دارند که میتوانید ساعتها در آنها تفریح کنید و لذت ببرید. این قلعه قدیمی دارای 29 برج است که ارتفاع آنها به 11 متر مرسیده و اطراف این قلعه نثی با خندقی احاطه شده بود. وسعت این قلعه 2500 متر مربع ومساحت زیر بنای آن 1500 متر مربع می باشد.بنا دارای حیاط مرکزی بوده که اماکن مسکونی آن در امتداد سه ضلعی شرقی،غربی وشمالی ساخته شده ودر ساخت آن از مصالح سنگ ،آجر وگچ استفاده شده است.آثار آینه کاری وگچبری در برخی از اتاقها کاملا مشخص می باشد. یکی از دلایل محبوبیت این روستا طبیعت زیبای آن مخصوصا در فصل زمستان است که باعث شده گردشگران زیادی پس از بازدید از فشم، این ناحیه را به عنوان مقصد بعدی خود انتخاب کنند.

این تفریحگاه در فاصله ی 25 کیلومتری شمال غرب شهر ایلام واقع و دارای جنگل های انبوه بلوط،بنه،زالزالک وچشمه های طبیعی میباشد.تفریحگاه دالاب با توجه به مجاورت با ارتفاعات زیبای منطقه وییلاقی بودن آن،در بهار وتابستان مورد استفاده قرار میگیرد. وین، مرکز موسیقی اروپا که در حاشیه ی رودخانه ی دانوب واقع شده، به خاطر ساکنین سابقش یعنی موتزارت، بتهوون و زیگموند فروید بسیار شناخته شده است. معنی: و بعد از دو روز پلیس راهنمایی و رانندگی به مدرسه آمد و علائم لازم برای دانشآموزان را توضیح داد و از آنها خواست که از محل عبور پیاده عبور کنند. درهای ورودی این بنا نیز بسیار بزرگ بوده و هرکدام از آنها دو متر ارتفاع داردند.

در فاصله ی 3 کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام در مسیر تنگه قوچعلی،تنگه ارغوان در مسیر رودخانه ای خشک درختانی با گلهای ارغوانی مخصوصا در فصل بهار زیبایی وصف ناپذیری را به طبیعت وجنگلهای سبز آن دیار بخشیده است وتنوع رنگ آنها چشم هر بیننده ای را به خود خیره میسازد. کوه قلاقیران در 5 کیلومتری غرب شهر ایلام در مسیر جاده ایلام – کرمانشاه واقع شده است.مناظر آن دارای زیبایی های کم نظیر از جمله تفریجگاه ششدار ومنجل که اطراف کوه را احاطه کرده ومنظره زیبایی خلق کرده است.کوه قلاقیران به عنوان نماد شهر ایلام معروف است.

یکی از این جاهای دیدنی آبشار حمید است که 25 متر ارتفاع ارد و در 7 کیلومتری بجنورد واقع شده است. همچنین قایقرانی یکی از تفریحاتی است که میتوانید در کنار این دریاچه داشته باشید تا از اوقات فراغت خود لذت کای را ببرید. این آبشار قبل از ریزش به علت بر خورد با سنگ ها و موانع ازرافش به صورت ابرگون در می آید که منظره ای بسیار زیبا را رقم میزند.

این دره زیبا پوشش گیاهی متنوع و گستردهای را داراست. ،چندین روستا در مسیر ییلاقی دره،سرچشمه های خروشان،چشمه ساران متعدد،نزدیک بودن این دره ییلاقی با تفریحگاه گاوز ومزارع متنوع آن باعث نشاط در بازدیدکنندگان از محل میگردد.در 2 کیلومتری این دره ییلاقی ودر طول مسیر جاده اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه وزیبای مله پنجاو،زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است.دره ییلاقی هفتاو و میش خاص با باغات ومزارع یکی از مناطق سرسبز و دیدنی و پر درآمد استان ایلام میباشد که محصولات آن کیفیت مطلوبی دارند ودر داخل وخارج استان به فروش میرسد.

یکی از درختان بسیار خاص این دره درخت ارس است که نوعی سرو کوهی است و از یژگی های آن این است که در هر ارتفاعی و در هر نوع آب و هوایی می روید و برگهای آن به شکل سوزنی هستند. روش بررسی: در این مطالعه از آب رودخانه چهلچای در 7 ایستگاه مختلف در یک دوره 6 ماهه نمونهبرداری شد. برای تزیین فضای درون بنا، در ساقه گنبد آجر بهصورت عمودی و افقی به کار رفته و بدنه خارجی گنبد نیز با روش آجر چینی دو رجه ساخته شده است. در مرحله ی آخر پس از عصاره گیری از نمونه های برگی عناصر اصلی آن شامل کربن، نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آزمایشگاه دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان اندازه گیری شدند(درصد کربن آلی به روش اسپکتروسکپی(13)، نیتروژن کل به روش کجلدال(14)، فسفر از روش رنگ سنجی آمونیومولیبدات و پتاسیم محلول با عصاره گیری استات آمونیوم نرمال و قرائت از دستگاه(flamephotometer) مورد سنجش قرار گرفتند(17).

مدیر کل وقت منابع طبیعی سیستان و بلوچستان گفت: تا پیش از خشک شدن هامون کانون های بحران بیابانی در سیستان 50 هزار هکتار بود اما اکنون تا 600 هزار هکتار افزایش یافته است. فاصله شهر راز تا مرکز استان خراسان شمالی یعنی شهر بجنورد، در حدود ۱۱۰ کیلومتر است و مسیر رسیدن به آن از پارک ملی گلستان میگذرد به همین دلیل یکی از زیبا ترین دیدنی های بجنورد است. این دره یکی از دره های بسیار زیبا وبزرگ رشته کوه شرازول میباشد که در قسمت جنوب شرقی دشت ایوان قرار دارد.این دره با داشتن طبیعت پوشیده از جنگل وچشمه آب بزرگی که در آن جاری است مرکز بسیار زیبای تفریحی منطقا است واز طرف جاده روستای کلان میتوان به این دره زیبا دست یافت.

نواحی تفریحی اطارف کوه به خاطر مجاورت با شهر ایلام ونزدیکی به یکی دیگر از تفریحگاه های زیبایی به نام منجل،مورداستفاده وسیع مردم ودوستداران طبیعت به ویژه در فصل بهار وپاییز قرار میگیرد.در حد فاصل بین این تفریحگاه وناحیه ی منجل ،چشمه سارهای وباغات زیبای سلطان آباد قرار گرفته است. این ارگ تاریخی در شهرستان اسفاین قرار دارد به طور کلی میتوان گفت که شهر بلقیس دارای قدمتی 4000 ساله است و همین موضوع جاهای تاریخی شهر بلقیس از جمله ارگ بلقیس را به یکی از مهم ترین جاهای دیدنی استان خرباسان شمالی تبدیل میکند.

در این صورت میتوان از آزمون رتبه­ای استفاده نمود. این روستا در درهای نسبتا ژرف قرار دارد که امتداد آن از جنوب به شمال شرقی است و رودخانهای از میان دره و روستا میگذرد. اما فضای داخلی این قلعه به طور کلی از بین رفته است و تنها یک لایه نازک گلی از آن باقی مانده. قلعه والی دارای تعدادی زیادی اتاق کوچک وبزرگ،تالار شبستان وپستو بوده که در هر ضلع آن 2 زیر زمین وجمعا 6 زیر زمین تعبیه شده است.درساخت این بنا از اشکال هندسی درپیشانی دیوارها با استفاده از آجرهای لعابدار رنگی تزییناتی صورت گرفته است.در داخل حیاط این قلعه نیز سنگ نوشته ای بلند وجود دارد که در متن آن تاریخ ساختن آن در زمان محمد علی شاه قاجار و غلامرضا خان ابوقداره حک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید