پونک محله ای زیبا و پر امکانات تهران + بررسی نقاط قوت و ضعف

این نقش ها در کنار مناره و در نزدیکی چاهی از دوره اسلامی کشف شدند. ورودی روستای برغان از شهر کرج است و این روستا نیز به دلیل وسعت زیاد ان و نزدیکی به شهر تهران می تواند جزو مقاصد خوبی برای سفرهای یک روزه در دل طبیعت زیبای البرز باشد. از طرف دیگر استعمار و نفوذ بریتانیایی ها در آنجا بسیار زیاد است و تمام قدرت دستگاه قضایی را در دست گرفته اند.

اگر ماهی هایی که در رودخانه با آب زلال میبینید زیاد باشند و یا در حال شنا کردن در آب رودخانه باشد نشانه این بوده که شما در آینده سود بسیار زیاد و خوبی کسب خواهید کرد و همچنین در عواطف و احساسات خود دارای اتفاقات خوب بسیار زیادی خواهید بود و یا اتفاقی در آینده برای شما رخ می دهد که بسیار خوشایند شما خواهد بود. این سازه خشتی مدور به قطر ۶۵/۵ متر است که درون آن دوازده سکو با نشانه های نجومی وجود دارد. طول این تونل 2.8 کیلومتر و قطر آن 4.2 متر است و سالانه ضمن انتقال سر ریز سد اول کوهرنگ و آب های موجود حد فاصل سد اول و دوم کوهرنگ ،آب چشمه های ماربران، کلنچین و سرداب را نیز منتقل می کند.

عبدالله بن مقفع نویسنده و مترجم بزرگ سده دوم هجری، نیز زاده شهر گور بود. شهر در امتداد جهات اربعه چهار دروازه داشت؛ دروازه هرمز در شمال، دروازه اردشیر در جنوب، دروازه میترا در شرق و دروازه بهرام در غرب. مهرزاد احسانی، مدیر دفتر بهم پیوسته حوضه آبریز زاینده رود در این باره خبرآنلاین می گوید: برای رسیدن آب به اصفهان و کشاورزان شرق استان، حدود یک سال برنامه ریزی کردیم؛ در سال گذشته آبی (۹۱-۹۲) وقتی دیدیم امکان توزیع آب برای کشاورزی شرق اصفهان نداریمِ، برنامه ای را پیاده کردیم که حداکثر صرفه جویی در توزیع و مصرف آب داشته باشیم.

رود سیمره از به هم ریختن دو رود گاماسیاب که از کوه گرین مابین الشتر در استان لرستان و نهاوند در استان همدان سرچشمه میگیرد و رود قره سو که از کوه الوند سرچشمه میگیرد. 6- رود چگونه به وجود می آید؟ وجود حتی یک غلط مطبعی ممکن است خواننده را در دیگر حقایق تاریخی و جغرافیایی دچار تردید سازد. حتی گل سرخ گور در کشورهای اسلامی شناخته شده و به خاطر بوی خوش و شفافیت رنگ نزد عرب ها زبانزد بود. به جای آن بیرونِ باروی شهر قدیم، روستایی سربرآورد که تا دوره قاجاری به نام ده کوشک معروف بود.

بناءً رشد و توسعه کشاورزی و دسترسی به برق که تقریباً نیاز های اولیه مردم افغانستان را تشکیل میدهد منوط به مدیریت آب و استفاده درست از آن در راستای دست یابی به این اهداف میباشد. راه اصلی ورود به جلگه، گذرگاه راهبردی تنگاب است که بر صخره بالای آن قلعه دختر (اقامتگاه اولیه اردشیر) قرار گرفته است جایگاه قلعه به گونه ای است که علاوه بر تنگه به جاده منتهی به کاخ اردشیر و شهر نیز مشرف باشد. بنا به گزارش اصطخری این میل بر سر آن آتشکده ای بود و از کوه مجاور آبراهی به شهر کشیده بودند که آب را مانند فواره تا بالای منار می رساند.

شهر با ۲۰ دیوار شعاعی و سه دیوار حلقوی هم مرکز مجموعاً به ۶۱ منطقه تقسیم می شده و دو حصار خشتی محکم با خندقی در میان به پهنای ۳۵ متر آن را در بر می گرفت. نقش پیروزی: در این نقش برجسته اردشیر و پسرش شاپور سوار بر اسب در رزمگاه به تصویر کشیده شده اند و اردشیر با ضربه نیزه اردوان شاه را از اسب به زیر می اندازد. در بلندترین بخش این قلعه، بقایای تالاری با ایوان بزرگ و سقف گنبدی وجود دارد که احتمالاً ویژه اقامت اردشیر و خانواده شاهی بوده است.

او در کتیبه پهلوی کوتاهی که کنار نقش اردشیر از خود به جای گذاشته، خود را به عنوان بانی پل معرفی و از مسافران و رهگذران طلب دعای خیر دارد. این برای نخستین بار بود که چنین نقش هایی از دوره اردشیر اول و سال های آغازین شکل گیری سلسله ساسانی بدست آمد. در این نقش یکی از زنان که با تن پوش و صورت کامل بدست آمده در کنار نوجوانی قرار گرفته که بره حیوانی را به بغل گرفته است. نقش رنگی چهار شاهزاده: طی کاووش های سال در سال ۱۳۸۴ نقش چهار شاهزاده ساسانی نیز برای اولین بار روی یکی از دیوارهای بدست آمده از این شهر کشف شد.

همان شب اول و در همان حال که کنار هم خوابیده بودیم و روی زمین سرد میلرزیدیم، بر من معلوم شد چه بر سرمان خواهد آمد ” (۴۱ـ۳۹). تخت نشین (گنبد کیرمان): بنای دیگری است در یکصد متری جنوب شرقی منار که اکنون جز شالوده ای از آن بر جا نمانده است. در دی ماه ۱۳۸۴ باستان شناسان در بخش شرقی تخت نشین توانستند دروازه ای سنگی به سبک معماری پارسه همراه با سنگفرش بنا را کشف کنند. از هر دروازه یک خیابان اصلی به مرکز شهر میرسید؛ جایی که بناهای دولتی و مذهبی درون یک دیوار مدور به قطر ۴۵۰ متر محفوظ بودند.

اردشیرخوره به شکل دایره کاملی به قطر ۱۹۴۰ متر ساخته شده است. کارخانهها، مواد صنعتی و شیمیایی را از طریق لولههای بزرگ پلاستیکی به داخل رودخانهها میریزند. به نقل از رویترز، در شهر «سان نیکولاس ده لوس آرویس» واقع در آرژانتین که بخشهایی از رودخانه «پارانا» از آن عبور میکند، دو دیوارنگاره عظیم با موضوع نگرانیهای روزافزون درباره مسائل محیط زیستی مرتبط با کاهش سطح آب این رودخانه بر روی ساختمانها نقش بستهاند. رودخانه آب بر که از قلههای سر سبز ییلاق آب بر در منطقه دیزاب و گرداب سرچشمه گرفته و از کنار شهر آب بر عبور میکند و داری مناطق سر سبز گردشگری مانند چشمه خانسر، باغات سر سبز جور کان و پیر همدان بوده و محوطه سر سبز امامزاده جعفر و هاشم و عوف (علیم السلام) در جوار این رودخانه واقع شدهاست.

،چندین روستا در مسیر ییلاقی دره،سرچشمه های خروشان،چشمه ساران متعدد،نزدیک بودن این دره ییلاقی با تفریحگاه گاوز ومزارع متنوع آن باعث نشاط در بازدیدکنندگان از محل میگردد.در 2 کیلومتری این دره ییلاقی ودر طول مسیر جاده اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه وزیبای مله پنجاو،زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است.دره ییلاقی هفتاو و میش خاص با باغات ومزارع یکی از مناطق سرسبز و دیدنی و پر درآمد استان ایلام میباشد که محصولات آن کیفیت مطلوبی دارند ودر داخل وخارج استان به فروش میرسد.

بقایای این شهر باستانی اکنون در شمال شرقی شهر سعدآباد کنار جاده سعدآباد به وحدتیه نزدیک روستای زیرراه است. با طی کردن مسیری از یک جاده نیمهخاکی در شاندرمن به دشت النزه میرسید. وی با عنوان اینکه رودخانه تجن با مشکلات و پیامدهایی نظیر تصرف و تخریب بستر و تجاوز به حریم و حاشیه نیز روبرو است، افزود: برداشتهای غیرمجاز شن و ماسه و ساخت وسازهای بی رویه از چالشهای فراروی رودخانه تجن به شمار میرود. ارزیابی معادلات هیدرولیکی بار بستر در رودخانه ناورود, استان گیلان.

از لبه شهری در منطقه شیشهچی در غرب قزوین گرفته که نمونه بارز ساختوسازهاست به حدی که حتی ترمینال بین شهری قزوین را در این نقطه کاشتهاند، تا پارکی که جای باغستان نشسته و آلاچیقهایی که برای تفریح نصبکردهاند. نمونه های همانندی از این سازه در دهلی و جیپور هند وجود دارد. و نزدیک نقش تاج ستانی اردشیر قرار دارد. سپس در دهه ۷۰ و ۸۰ بود که این آرامگاه مجددا مورد بازسازی قرار گرفته و به شکل کنونی درآمد.

عرق شکوفه نخل، عرق بومادران، عرق زعفران و عرق بید از دیگر فراورده های گیاهی این منطقه بود. یکی از مهمترین ویژگیهای نصف جهان، وجود بوستانهای متعدد است. او مؤلف مادگان هزار دادستان، مهمترین متن حقوقی به جا مانده از دوران ساسانی است. در این کتاب شماری از قوانین کهن اوستایی، احکام دادگاه های پیشین و فرمان های اداری پادشاهان گرد آمده که در شناخت آیین دادرسی ایران ساسانی اهمیت بسیار دارد. منار میلو (طِربال): ستونی است چهارگوش از جنس سنگ خارا و ملاط گچ که درست در کانون هندسی دایره شهر قرار دارد. رصد خانه: قدیمی ترین رصدخانه ایران، در کنار نقوش رنگی شاهزادگان ساسانی در شهر گور فیروز آباد قرار دارد.

بدین ترتیب، این شهر به قسمت های موزاییکی یا «دهکده» تقسیم شده که هر کدام ویژگی های خودشان را دارند. جلگه فیروزآباد که شهر در آن ساخته شده از هر طرف در محاصره کوه هاست. به هر سو که بنگریم همچون تابلوی نقاشی زمین را به آسمان پیوند داده است. قلعه دختر: دژ-کاخی در ارتفاعات فیروزآباد است که بنای آن را به اردشیر بابکان نسبت داده اند. آتشکده اردشیر پاپکان: بنای شکوهمندی است در شمال شهر گور که احتمالاً جایگاه قرارگیری سه آتش مقدس یا اقامتگاه و تالار بارعام اردشیر شاه بود.

استحکامات دفاعی حتی از گستره شهر نیز فراتر می رفت؛ هنوز هم بقایای شبکه تار عنکبوتی و شعاعی دیوارهای حفاظتی تا فاصله ۱۰ کیلومتری از کانون اردشیرخوره در دشت و کوهپایه دیده می شود. خبرهای فوری: گویا تجارب سیل اخیر، هنوز هم برای مسئولان در هنگام وقوع سیل کارساز نیست. از زندگی این شخصیت اطلاعات زیادی در دست نیست. کاربری منار میلو معلوم نیست. معمولاً کاربری آن را نیایشگاه یا کاخ تصور میکنند. مجموعه قلعه دختر و باروهای اطراف آن بخشی از استحکامات گور به شمار می رفتند. این رصد خانه شاهکاری از دانش ایران در آن عصر محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید