پاسخ سوالات درس به درس علوم دوم ابتدایی

فرد ریچاردز از این پل به عنوان یک پل جنگی و نظامی یاد کرده و آن را تنها نمونه ای از پل های جنگی قدیم می داند. به عقیده بعضى از محققین، اساس این بنا ساسانى است و ریشه و پایه هخامنشى دارد ولی ساختمان های روی پل، از نمونه معماری اســلامی ـ دیلمی و سلجوقی تأثیر پذیرفته است. این پل، جزو بناهای تاریخی و مشهور شهر اصفهان بوده که با نام های پل جی و پل جسر حسین نیز شناخته می شود. نتایج مطالعه جدید به سرپرستی ناسا نشان میدهد که تغییرات آب وهوایی احتمالا موجب تشدید وقایع شدید آب وهوایی میشوند که به عنوان رودخانههای جوی در سراسر جهان شناخته میشوند.

وی استفاده از ظرفیت خیران در اجرای طرحهای آبرسانی را یکی دیگر از سیاستهای وزارت نیرو عنوان کرد و اضافه کرد: هم اکنون شورای خیران آبرسان در بالاترین سطح تشکیل شده تا بتوان همچون خیران مدرسهساز در بخش آبرسانی به روستاها و مناطق محروم نیز از ظرفیت خیران استفاده کرد. وی با بیان اینکه در ۱۲ سال گذشته زیرساختهای لازم برای خدماترسانی در بخش آب و فاضلاب در تمام نقاط استان گسترش یافته است، خاطرنشان کرد: کاهش مصرف سرانه آب در اصفهان یکی از عوامل تأمین پایدار آب شرب مردم است، در سال ۱۳۸۶ سرانه مصرف آب در اصفهان ۱۸۹ لیتر در شبانهروز بود که با فرهنگسازی و همکاری خوب مردم، این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۱۵۷ لیتر در شبانهروز رسید.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۶ تاکنون هیچگونه مجوزی برای توسعه صنایع آب بر در این شهرستان صادر نشده و بارگذاری جدیدی بر منابع آبی این منطقه انجام نشده است، بیان کرد: در بخش کشاورزی هم اردستان نخستین شهرستان کشور بود که کار نصب کنتورهای هوشمند روی چاههای کشاورزی را انجام داد و میزان برداشت آب را از ۲۴ به ۸ ساعت در شبانه روز کاهش داد. هاشم امینی، مدیرعامل آبفای استان اصفهان برگزاری این همایش را بیانگر نگاه مدبرانه و عاقلانه مردم و مسؤولان استان اصفهان به مقوله آب دانست و بیان کرد: این همایش نشان داد نگاه مردم شهرستان اردستان به آب نگاه سازگارانه و مدیریت آب در شرایط خشکسالی است.

وی با بیان این که سالهاست هیچگونه مجوزی برای توسعه صنعت در اردستان صادر نشده است و این مسأله نباید سبب عقبماندگی شهرستان بشود، ادامه داد: شهرستان اردستان ظرفیت خوبی در بهرهبرداری از ذخایر معدنی به ویژه مس دارد و اگر بتوان سهمی از خط انتقال آب خلیج فارس به مرکز کشور برای این منطقه تخصیص داد شاهد شکوفایی معادن و طرحهای اشتغالزا خواهیم بود. مشاور وزیر نیرو و رئیس قرارگاه جهاد آبرسانی کشور ادامه داد: به همت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، تعدادی از روستاهای شهرستان اردستان نیز مشمول اعتبارات محرومیتزدایی شد و کار آبرسانی پایدار به روستاهای این شهرستان آغاز شده است.

در این همایش که روز پنجشنبه ۲۵ آذرماه همزمان با روز پژوهش به همت بخشداری زواره و با حمایت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در شهر کویری زواره برگزار شد، بیش از ۱۰۰ نفر از مسئولان،کارشناسان، نخبگان و استادان حوزه آب کشور موضوعاتی همچون تغییر سبک زندگی و تببین فرهنگ استفاده صحیح از آب، جدی گرفتن بحران کم آبی در کشور و عزم جدی مسؤولان و مردم برای مقابله با بحران کم آبی را مورد بحث و بررسی قرار دادند. سید صادق طباطبایینژاد، نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این همایش گفت: در سالهای اخیر مسؤولان منطقه اردستان تمام تلاش خود را در خصوص مصرف بهینه آب در تمام بخش ها صرف کردند.

طباطبایینژاد با بیان اینکه اقداماتی در خصوص کاشت گیاهان کم آب بر نظیر پسته و زعفران در اردستان صورت گرفته است، گفت: با وجود این باید تلاشها در جهت اصلاح الگوی کشت و کاهش هدر رفت آب در بخش کشاورزی ادامه یابد. در انتقال گرما به روش همرفت قسمتی از مایع یا گاز که گرم شده است به طرف بالا حرکت می¬کند و قسمت¬های اطراف آن که سردتر است، جای آن را می¬گیرد. اسم زاینده رود آدم را یاد اصفهان می اندازد و وقت هایی که زاینده رود پرآب است و در اصفهان جاری، یکی از سرزنده ترین وقت های شهر را می توان دید؛ زاینده رود یا زنده رود به معنی رود زندگی بخش، قسمت اصلی اش از کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد.

سرچشمه هیرمند از کوه های «بابا» در ۴۰ کیلومتری در شمال غرب «کابل» از رشته کوه «هندوکش» در افغانستان سرچشمه می گیرد و در مسیر ۱۱۰۰ کیلومتری خود تا زمانی که وارد دریاچه هامون بین افغانستان و ایران شود، زمین هایی که در دو طرف رودخانه قرار دارد، را سیراب می کند و پس از عبور از «ریگستان» و دشت «مارگو» به ایران میرسد. در اواخر سال 1351 هجری شمسی قرارداد حق آبه ایران از رود هیرمند میان دولت های وقت افغانستان و ایران به امضا رسید که بر اساس آن مقرر شد در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) سهم سیستان و بلوچستان و دریاچه هامون ایران باشد.

آنچه در تحولات امروز مشهود است اینکه در افغانستان جریانی در پی جنگ طلبی است و متأسفانه به دلیل نوپا بودن این سیستم برخی با عناوین رسانهای جلودار شدهاند تا آتشبیار معرکه باشند. وی با تأکید بر اینکه اصفهان از کشور درخواست همراهی و کمک برای رفع مشکلات ناشی از خشکسالی را دارد، افزود: انتظار میرود مسؤولان وزارت نیرو با روحیه جهادی، احیای رودخانه زایندهرود را عملیاتی کرده تا آثار ناشی از وقوع خشکسالی در استان اصفهان به حداقل برسد. وی افزود: همانگونه که در حادثه سیل خوزستان و زلزله سر پل ذهاب، همه کشور از جمله استان اصفهان به یاری مردم حادثه دیده شتافتند، اکنون نیز برای حل مشکلات ناشی از خشکسالی باید همه کشور با نگاه جهادی وارد عمل شوند.

وی گفت: بهرام نادی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، علی طالبی استاد دانشگاه یزد و رئیس انجمن آبخیزداری ایران، مسعود نصری عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی دولتآباد و رضا اسلامی مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان در مقالات خود وضعیت حوزههای آبخوان اصفهان، کاشان، نطنز و اردستان و زواره را به صورت علمی تبیین و راهکارهای علمی برون رفت از این بحران را ارائه کردند. وی اعتبارات بخش آبیاریهای نوین را کافی ندانست و بیان کرد: الگوی کشت ۱۰ الزام دارد که باید از آن حمایت شود، اگر محدودیتهایی برای بخش کشاورزی وضع میشود باید کمکهایی نیز برای جبران خسارت و ادامه زندگی کشاورزان نیز در نظر گرفت.

البته در خود پل، کتیبه یا اثر و نشانه ای که مؤید این نظر باشد، موجود نیست. البته همة قصهها تمام این نقشها را در خود ندارند؛ اما موارد مشترک در اکثر آنها دیده میشود که برخی از آنها به اختصار بررسی میشود. قدس: آلودگی رود ارس که منبع شرب اهالی سه شهرستان شمالی استان اردبیل است، به موضوع مهمی در میان مسئولان، مردم و محافل عمومی و رسانه در چند سال اخیر تبدیلشده که البته با مواضع ضدونقیضی نیز همراه است. صخره های این ساحل با جلبک های سبز رنگ و ماهیهای کوچک زیبایی که با امواج به ساحل آمده اند پوشیده شده است، این ماهی های زیبا را می توانید در چاله های کوچکی که آب در آنها جمع شده مشاهده کنید؛ همچنین در این منطقه شما می توانید خرچنگ های بسیار زیادی را ببینید که به دنبال غذا میگردند و این منطقه را تبدیل به محل زندگی خود کردهاند.

پل شهرستان دارای یازده چشمه و دوازده پایه سنگی بزرگ است، اما قسمت فوقانی پل که جهت عبور و مرور بوده، خراب شده است و فقط پیاده روی در آن امکان پذیر است. دوطرف آن چهارباغ بزرگ ساخته­شده­ بود به نام­های باغ­کاج، باغ­انارستان، باغ­نگارستان. باغ سعادت­آباد بین پل سی­و­سه­چشمه و پل­خواجو در حاشیه­ی جنوبی رودخانه قرار­داشت و این دو در حقیقت، در حکم یک باغ بزرگ محسوب میشد و رودخانه­ی زاینده­رود از وسط آنها جریان داشت.

دیدگاهتان را بنویسید