ياسوج گردي – رودخانه بشار

بلخ در شمال افغانستان که یکی از قدیمیترین شهرهای جهان به حساب میآید، اعراب لقب مادر شهرها را بر آن گذاشتهاند. ارگ هرات از قدیمیترین بناهای هرات است که گفته میشود روی پایههای قلعه ساخته شده توسط اسکندر، بنا شده است. طبق اعتقادات مسلمان، ادعا میشود که حضرت علی (ع) در نجف عراق، در نزدیکی محلی که در سال 661 قمری به قتل رسیده است، دفن شده است. این شهر در واقع ویرانههای یک شهر ثروتمند قرن پنج و هفتم است که ساکنان آن به دست چنگیز خان قتل عام شدند. سردار مظاهری زمان وقوع قتل را اول اردیبهشت ماه امسال ذکر کرد و گفت: تحقیقات پلیس بعد از اعلام مفقودی خانواده مقتول در حال انجام بود.

وی ادامه داد: در روستای چشمه قاسم کو هرنگ تنها یک مدرسه ابتدایی وجود دارد، این مدرسه کانکسی دارای پنج دانشآموز دختر است، باتوجه به شرایط سخت تردد و نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان در نزدیکی این روستا امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از اکثر دانشآموزان سلب میشود، زیرا والدین تمایلی برای فرستادن کودک خود به مدرسه شبانهروزی ندارند. بامیان در مرکز افغانستان، یکی از آخرین شهرهایی است که مذهب بودایی به آنجا رسیده است. با 20 دقیقه پیاده روی از بامیان، بقایای آخرین موضع غوری در بامیان در برابر شما نمایان میشود. درب سنگ قبر گوهر شاد به طور معمول قفل است، اما سرایدار میتواند آن را برای شما باز کند.

اما محله برای پاسخگویی به نیازهای زنان خانهدار باید ویژگیهای دیگری هم داشته باشد. اما افغانها داستان دیگری میگویند که پیروان حضرت علی (ع) پیکر وی را مخفیانه در نزدیکی بلخ دفن کردهاند. بابور در دیوارهای محوطه آن داستان فتوحات خود در امپراتوری مغول به زبان فارسی حکاکی کرده است نا همه بتوانند آنها را ببینند و سپس مجسمه دو شیر زنجیر شده را در بالای پلههای آن برای حفاظت از این بنا قرار داد.

شبها در بالای این منار مشعل یا آتش افروخته میشد تا مسیر مشخص شود. وقتی این آب ها به سنگ ها یا خاک رس برسد در همان جا جمع می شوند و تشکیل آب های زیر زمینی می دهند. حاکمان گوناگونی که بر هرات مسلط بودند تیموریان، صفویان، مغولها و ازبک ها؛ همه به نوعی بر ساختار این مسجد تاثیر گذاشتهاند. دقایقی توقف کردیم که کمی استراحت کرده باشیم و دائم در این فکر که در این کوه های خشک، چطور این همه مزارع را ترتیب داده اند. کمکم این ارواح خصلت الههبودن پیدا کرده و مورد پرستش قرار میگیرند.

بوهلر و برونساید (Buhler and Burnside, 1983) به این نتیجه رسیدند زمانی که به میزان 10 میلیمولار از محلولهای کلرید کلسیم، سولفات آهن، سولفات منیزیم، کربنات سدیم، بیکربنات سدیم و سولفات روی را در آب مقطر استفاده کردند، کارایی علفکش گلایفوسیت کاهش پیدا کرد. در پنج کیلومتری غرب بامیان، دریاچه آژداهار یا دره اژدها قرار دارد که در آنجا بقایای متعلق به یک موجود هیولایی را پیدا خواهید کرد که زمانی سبب وحشت منطقه شده بود. پل دیگر خداآفرین در حدود ۱۲۰ متر طول دارد و دارای ده تاق است.

مقام شوالیهای معمولاً به اشخاصی اعطا میشود که کار مهمی برای جامعه بریتانیا در حوزه هنر، امور نظامی یا دیگر حوزهها انجام دهند. هرات شهری باستانی در غرب افغانستان است که دارای چندین ویرانه و جاهای دیدنی تاریخی مانند ارگ هرات یا مقبره ملکه گوهرشاد است. شهر بلخ بخاطر دو راهب بزرگ بودایی افغانستان به نامهای تروپوسا و بهالیکا در کشورهای بودایی مشهور است. مجسمههای بودای کوچکتر نیز در اطراف این دو مجسمه قرار داشتند. واروکانا 53 متر و شکایامونی 35 متر ارتفاع داشتند. هیجان جنگیدن با موجهای خروشان آن هم موجهایی به ارتفاع ۳.۵ متر در پارک آبی ایرانیان، تجربهای فراموش نشدنی است.

در سال 2008 مجسمه بودای غول پیکری با ارتفاع 19 متر که در منطقهای پنهان شده بود؛ اکتشاف شد. با قرار گرفتن در تقاطع بین آسیای شرقی و خاورمیانه، بلخ قبل از حمله اعراب تحت تأثیر فرهنگ بودایی قرار گرفت. آوازهای کلهری به عنوان کلید فهـم و درک ادبیـات شـفاهی مـردم کلهـر و بـه دنبـال آن فرهنگ و آداب و رسوم و سنتهای این قوم از اهمیت خاصـی برخـوردار اسـت کـه در ایـن مطالعه مورد بررسی قرار میگیرد. وی افزود: پتروشیمی خراسان از گازوئیل به عنوان سوخت دوم استفاده می کند، متاسفانه در زمان تخلیه، بخشی از گازوئیل بر روی زمین ریخته می شود، شست و شوی زمین از گازوئیل سبب شد تا این سوخت به رودخانه راه یابد.

قدمت بلخ به 4000 سال میرسد. دره بامیان یکی از زیباترین جاهایهای دیدنی افغانستان است که در سال 2003 به عنوان میراث جهانی یونسکو ساخته شد. بوداهای بامیان به دلیل عمر طولانی، فرسوده بودند ولی طالبان تیر نهایی را زدند و در عرض چند دقیقه این میراث پیش از اسلام افغانستان را نابود کردند. به همین دلیل موضوع تهاتر انرژی و معاوضه آب به جای نفت از سوی افغانستان مطرح میشود.

نام اصلی این آبشار «گرگر» بوده ولی به دلیل وجود یک آسیاب آبی متروکه، به آبشار آسیاب خرابه مشهور است. جایگاه این منطقه از نظر فضای شهری نیز بسیار شاخص است و به عنوان عنصر اصلی و انسجام بخش فضای شهری تهران بشمار میآید. در اين قرار داد دو خط وجود دارد يكي خط تالوگ كه به عنوان مرز رودخانه معين شده است و خط ديگر كه وظيفه اش تفكيك حقوق مالكيت بر جزائر و رسوبات راين ميباشد . در اطراف تهران 149 ویلا استخردار وجود دارد که با مراجعه به سایت جاباما میتوانید عکسهای این ویلاها و همچنین امکانات و قیمتهای آن را مشاهده کنید و بر اساس علاقهمندی و نیازتان یکی را برگزینید.

کبوترهای حرم در سراسر افغانستان مشهور هستند هیچ هزینه ورودی به مجموعه حرم وجود گرفته نمیشود. بیرون مقبره آجری ساده با قوسهای آجری است ولی فضای داخلی آن با کاشی کاری تزیین شده است که احتمالاً بهترین کاشی کاری بازمانده از قرون وسطایی هرات و یکی از بهترین دیدنیهای افغانستان هستند. درمسیر خانه تامدرسه ما یک رودخانه ی پرخروش و پر اب است که به واسطه ی یک پل دو سر ان به همدیگر وصل می شود.این بار که می خواستم از رودخانه گذر کنم بیشتراز قبل به فضای اطرافم توجه کردم.به درختان بلنداطراف رودخانه،به خورشیدتابان منعکس شده بر روی اب ،به ان نزدیک تر می شوم ،به اب رودخانه دست می زنم و از خنکا و تازگی اب حس خوبی به من دست می دهد.

از بالای ارگ دیدن منظره تلاقی دو رودخانه جذابیت زیاد دارد. ارگ هیچ راه ورودی ندارد و با نردبان امکان دسترسی به آن وجود دارد. در گذشته دسترسی به این بنا برای هر دشمنی غیر ممکن بود به جز چنگیزخان. این یکی از ارزانترین و راحتترین راههای دسترسی به عمارت است. این بنای بزرگ تاریخ با قدامت دوهزارساله، در15 کیلومتری جنوبشرق شهر فراه در بلندی کوه به دو عمارت با شکوه و حصارهای محکم ساخته شده است. ما نیز به بررسی خط مرزی بر روی رودخانهای بین المللی ، متصل به سرزمین دو دولت می پردازیم . اين خط از يك رشته خطوط پيوسته و غير قابل تغيير تشكيل شده است .

این پل در استان اصفهان و بر روی رودخانه زاینده رود واقع شده است. یافتهها نشان دادند میانگین گرایش به خرافات در اصفهان کمتر از ایلام و در ایلام کمتر از اهواز است. زاینده رود به عنوان شاهرگ حیات اصفهان و چندین شهر و صدها روستای این منطقه، در تمام فصول و تمام ساعات شبانه روز زیبا و چشم نواز است. در کنار این جاذبه گردشگری افغانستان منظرهای عالی از دره ارغنداب چشم نوازی میکند. تا سال 2005 ارگ هرات، پادگان نظامی و زندان بود ولی پس از آن به بخش جهانگردی اهدا و مبدل به یکی از مکانهای دیدنی افغانستان شد.

کاربران عزیز توجه داشته باشید که برای صید ماهی در دریاچه این پارک نیاز به مجوز صید از مجموعه این پارک خواهید داشت. منابع عمده این کشور سنگ آهن، ذغال سنگ، بوکسیت، جنگل و ماهی می باشد. اگر مقدار بخار آب در هوا زیاد باشد، ابر به وجود می آید. کیخسرو نمادی از قهرمان آرمانی در جستوجوی کهنالگوی «جاودانگی» است و سرنوشت دراز دامن او- که ادامة زندگی سیاوش دیگر قهرمان آرمانی حماسة ایرانیان است- تکاپو و جستوجوی او را در سفری هدفمند به سوی جاودانگی بازنمایی میکند؛ نقطهای که درست محل تلاقی یا تقاطع انسان حماسی و انسان عارف است.

اگر تاکنون رفتنیگ ارمند یا به صورت کلی، این ورزش را تجربه نکردهاید، جای هیچ نگرانی نیست؛ مربی یا لیدر همراه شما تمام آموزشهای لازم را به شما خواهد داد. طول این مسیر نسبت به مسیر قبلی تقریبا دو برابر بیشتر است اما مناظر کوهستانی و جنگلی سر راه انتظار شما را خواهد کشید بخصوص هنگامی که از جاده قدیمی آن عبور کنید. بخشی از این رودخانه، از مناطق کوهستانی عبور میکند. رودها با عبور از نواحی کوهستانی و شیب دار ، سنگ ها را تخریب و قطعات جدا شده را با خود حمل می کنند، مواد تخریب شده در طی مسیر ، به هم برخورد می کنند و به قطعات ریزتر تبدیل می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید