واحدهای این اقامتگاه دارای تخت نیستند

این رودخانه از ولایتهای قندهار، هلمند و نیمروز میگذرد و به مرز مشترک ایران و افغانستان میرسد، بالاخره پس از طی مسافتی در حدود ۱۰۵۰ کیلومتر وارد دریاچه هامون میگردد. این رودخانه دارای انواع ماهی قزلآلا و ماهی آزاد در بالادست است و انواع كپور نیز در پایین دست رود وجود دارد كه با داشتن پروانه شكار، صید آن مجاز است. ولسوالی آبکمری تنها ۲۵ کیلومتر تا شهر قلعهنو، مرکز ولایت بادغیس، فاصله دارد.

برای دسترسی به منطقه چلاو، باید از مرکز شهرستان آمل به سمت جاده هراز (به سمت استان تهران) در حدود ۲۵ کیلومتر حرکت نمود و پس از گذر از روی پلی در سمت چپ جاده (که به پل منگل معروف است) و نیز طی مسافت ۱۵ کیلومتر دیگر به منطقه سرسبز چلاو رسید. شاعر میگوید: اکنون زمان شادی نیست که تو اینگونه در آرامش و شادی به سر میبری، ببین که جوانان آشفته و پریشان وطن همچون سبزههای کبود از چنگال اهریمن، در غم و افسردگی و ناراحتی به سر میبرند و دیگر جای آرامشی در ایران نمانده و ایران دیگر بیشه نیست بلکه سوگوار از دسترفتن همة ثروتهای خود( جوانان، فرهنگ و تمدن چند هزار ساله، ثروتهای ملّی که استعمارگران غاصب به چپاول آنها میپردازند)، است.

امروزه محل دقیق این شهر را نمی توان به درستی تعیین کرد، ولی با توجه به منابع جغرافیایی دورۀ اسلامی، می توان حدس زد که تلهای بزرگی که در نزدیکی ده کهنۀ امروزی در بخش شبانکاره از شهرستان دشتستان واقع در استان بوشهر، موجود است، بقایای بر جای مانده از شهر تاریخی توج باشد. طبری گزارش کرده است که شاپور دوم ساسانی پس از مسلط شدن بر امور کشوری، به سرکوب عرب های حدود مرزهای ایران پرداخت و گروهی از آنان را که از قبایل تغلب، عبدالقیس و بکربن وائل بودند، در کرمان، توج و اهواز جای داد.

کشور را به آیین نو آراست و جهان از داد او آباد گشت. عضدالدوله دیلمی طایفهای از اعراب را از شام کوچاند و در آن جا اسکان داد. علت رونق و ثروت توج، واقع بودن آن بر سر راه بازرگانی بندر گناوه به کازرون و همچنین تولید پارچههای کتانی مرغوب و بی نظیری بوده است که بدان پارچههای توزی می گفتند. همچنین اختلاف ارتفاع سطح تا کف پارک، ۵۵ متر و دارای شیب بین ۱۰ تا ۳۵ درجه است. کوهنوردان و ورزشدوستان زیادی در قالب گروه های مختلف از آهار به طرف قلعه دختر با ارتفاع 3227 متر، قزقونچال با 3780 متر ارتفاع، گندم چال، قله بارویک با ارتفاع 2930 متر، بازارک، قله آهار با ارتفاع 2717 متر که از طولانی ترین کوه های آهار است، سی چال با ارتفاع 3730 متر و به توچال با 3962 متر می روند و میتوانید با آنها همراه شوید و از تجربه طبیعت گردی آنها بهرهمند شوید.

تجربهی گشت زدن در بازار یکی از لذت بخشترین تجربههایی است که در هر شهر میتوانید داشته باشید. در مسیر آهار به سمت روستای ده تنگه چندین آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد که هر بیننده ای برای چند لحظه در آنجا متوقف میکند تا از این طبیعت زیبا و صدای آرامش بخش جاری شدن آب لذت ببرند. آثار توز قدیم به صورت ویرانه هایی در جلگه آبادی های سعدآباد، زیرراه و اردشیرآباد قرار دارد. از جذابیت هایی که در نزدیکی روستای آهار قرار دارند، روستای شکرآب و مسیرهای غربی اطراف هستند که در زمان های گذشته مکان تفرج و شکار حیوانات و پرندگان برای پادشاهان قاجار بوده است.

این ایالت تا سال ۱۸۷۱میلادی بخشی از ایران بود که در آن بر اساس قرارداد گلدسمید در دوره ناصرالدینشاه قاجار از ایران جدا گردیده و تا پیش از استقلال پاکستان به بلوچستان انگلیس نامور بود. قدمت این بنا به دوره قاجار میرسید و این مکان برای استراحت گردشگران و کوهنوردان مناسب است. از جذابیت های آهار هستند که آن را به مقصدی برای گردشگران و طبیعت دوستان تبدیل کرده تا خاطراتی به یادماندنی را ثبت کنند. توج در سرحد کوره های اردشیر خوره و شاپور خوره واقع بوده است. روستای آهار در منطقه رودبار قصران واقع شده و از مناطق خوش آب و هوای اطراف تهران است و از روستاهای بزرگ شهرستان شمیرانات در اوشان فشم استان تهران محسوب میشود.

از ویژگی هایی که سبب شده روستای آهار نسبت به مناطق دیگر بسیار مورد توجه قرار گیرد، جلوه های تماشایی آن در پادشاه فصل ها یعنی پاییز است. اگر سخن طبری را بپذیریم، اهالی این شهر می بایست پس از تسخیر نخستین آن به دست عربها، آنان را از شهر رانده باشند و بار دیگر در ۲۳ ق این شهر مجدداً فتح شده باشد. از طرف دیگر جهاد کشاورزی دنبال این بود که آمار سطح زیر کشت را بالا ببرد. در این منطقه به دست آمده و آثار متعددی هم در زیر زمین مدفون است و نیاز به حفاری دارد.

در روزگار شورش، قرمطیان توج در برابر آنان ایستادگی نمود و اندکی پس از آن به سرزمینهای زیر فرمان بوییان پیوست. نام اصلی و قدیمی این روستا اوهار یا اوهر بوده است که او به معنی آب و هر به معنی آبادی است، پس اوهر معنی آبادی دارای آب فراوان است. متأسفانه در مقاطعی از سال دولت افغانستان اقدام به کاهش یا قطع آب هیرمند به ایران میکند که این امر برخلاف توافقات و معاهدههای گذشته بین ایران و افغانستان است.

در پروتكل هاى سالانه، میزان بهره بردارى از منابع آب و انرژى رودخانه مرزى ارس و سد، همه ساله با حضور نمایندگان طرفین تنظیم مى شود. این رودخانه ۲۵۷۴متر طول دارد و چهارمین رودخانه بزرگ آفریقا است که از کشور زامبیا شروع میشود و پس از گذر از مرزهای شرقی نامبیا و مرزهای شمالی بوتسوآنا و عبور از زیمباوه به موزامبیک میرسد و درنهایت به اقیانوس هند میریزد. گفتنیاست که بین ایران و افغانستان برای استفاده از آب رودخانه هیرمند قراردادی وجود دارد که در سال ۱۳۵۱ امضا شده بود.

يافته ها نشان مي دهد تأخير زماني بين خشک سالي هواشناسي و جريان رودخانه در زيرحوضه هاي مختلف بين 15 تا 90 روز است. خشک شدن چاهها و چشمههای شهرستان الیگودرز علاوه بر خسارات بسیاری که به بخش کشاورزی وارد کرده است باعث از بین رفتن مجتمعهای پرورش ماهی در این شهرستان شده است. در فصول خشک آبشارها به سرعت کاهش پیدا میکنند. در این کشور بیش از ۱۱ میلیون راس گاو وجود دارد، که با یک حساب سرانگشتی به ازای هر نفر در این کشور، ۳٫۵ گاو وجود داشته و این کشور را از کشورهای پیشرو در زمینه صادرات گوشت گاو قرار داده است.

به هر دوراهی که در مسیر رسیدید، مسیر مستقیم که در امتداد رودخانه است را پیش بگیرید و بعد از حدود 1 و نیم ساعت به یک پل میرسید و بعد از پل دوراهی دیگری در مقابل شما ظاهر می شود که آبشار کوچک و رودخانه ای در سمت راست قرار دارند و چند کلبه نیز در بالا دست دیده میشوند. سوال: خواب دیدم با شوهرم رفته بودیم لب رودخانه ای که تو روستامون هست بعد وسط رودخانه ماهی های قرمز رنگ زیبا در حال حرکت بودند بعد پابرهنه شدیم دست همدیگه را گرفتیم و از وسط رودخانه رد شدیم تعبیرش چیه؟

اگر به روستای آهار رفتید می توانید پیاده به طرف شکرآب حرکت کرده و با گذر از کوچه باغ های فوق العاده زیبا لذتی فراتر از تصور را تجربه کنید. تماشای باغ های آلبالو و گیلاس در این مسیر جذابیت هایی بیشتری به همراه دارد و با گذر از مجاورت رودخانه حس و حالی متفاوت را تجربه کنید. با ادامه مسیر به چند چشمه برخورد می کنید که آب آنها به وسیله لوله جاری می باشد و سپس با گذر از چشمه ها، به مدت 20 دقیقه تا امامزاده طاهر و امامزاده زاهد در نزدیکی شکرآب پیاده روی کنید. توز بسیار گسترده بوده و از وحدتیه تا شبانکاره و سعدآباد و در جنوب تا روستای دهقائد ادامه داشته است و شاید هم شهر توز حد فاصل بین روستای آباد و سمل قرار داشته، که در اثر مسطح کردن زمین های ناهموار آن منطقه باروی قلعه ای کشف شد که باستان شناسان، سبک معماری و ملات به کار رفته در آن قلعه را مربوط به دوره ساسانیان دانستند.

دوک بورگاندی در ۱۴۰۷ دوک اورلئان را در خیابان باربت به قتل رساند، که منجر به ۱۲ سال جنگ بین حامیان آنها شد. این دو عاشق سال ها به همراه دو ایزد مهر و ناهید که دو فرشته مونث و مذکر زرتشتی بوده اند زندگی میکنند و سپس از دنیا می روند. هنگامیکه به این ترتیب به زندگی نگاه کنید، در آن چیزی فوقالعاده هولناکی خواهید دید. با توجه به اجرای پروژه چندین ساله پل قدس بر روی رودخانه بالیخلوچای گفته می شد که یکی از دلایل کم آبی و بی آبی رودخانه اجرای این پروژه شهرداری است که سبب بستن آب به روی این رودخانه و انحراف آن شده است.

در این مکان از مسیر اصلی رودخانه جدا شده و از مسیر پاکوب به طرف بالا و بعد از آن به طرف راست حرکت کنید. بعد از ایلامی ها، مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان بر این سرزمین حکومت راندند. بعد از امامزاده به طرف آبشار حرکت کنید و کافه رستوران کوچکی نیز در این راه وجود دارد که طعم دیزی آن بسیار دلچسب است. خوشبختانه تهران شهری است که از این مکان ها کم ندارد و اطراف آن تعداد قابل قبولی فضاهای بکر و دل انگیز وجود دارد. که همه بیانگر این حقیقت است که زمانی این مکان جایگاه شهری بزرگ بوده است.

آنها به مکان آتشگاه میروند و با سنگ و خاک بنای آتشگاه را میسازند. آهار در پاییز خود را به زیباترین شکل ممکن آراسته میکند و مناظر باشکوه پاییزی با رنگ های فوق العاده متنوع و چشم نواز هر انسانی را محو زیبایی خود میکند. رود پیش کنک نیز از ارتفاعات سی چال یا گاجره سرچشمه می گیرد و نهایتا هر دو رودخانه در روستا به هم متصل می شوند و سپس به رودخانه جاجرود می ریزند. • هنگام استحمام هر وقت ضروری بود شیر آب را باز کنیم . چگونه روزی ۸ لیوان آب بنوشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید