نام سویه های بعدی کرونا را بشناسید

به گزارش CNBC، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا (CDC) بهتازگی در بیانیهای اعلام کرده سویه امیکرون BA.2 که سهم شیوع آن در برخی کشورها بیشتر از سویه اصلی شده، به آرامی در ایالات متحده هم در حال گردش است. در حال حاضر برخی از مبتلایان در خانه تحت درمان هستند اما ممکن است وضعیت برای کسانی که واکسینه نشدهاند، متفاوت باشد. با این حال این سازمان، جهانی حروف “نو” و “شی” را برای نامگذاری سویه جدید کرونا نادیده گرفت. آنجلیک کوتزی، رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی، در خصوص علائم ابتلا به سویه جدید کرونا اظهار کرد: سویه جدید اُمیکرون ویروس کرونا منجر به ابتلا به کرونای خفیف و بدون علائم شدید میشود.

دولت مجارستان تنها کشور عضو اتّحادیهی اروپا است که تا این تاریخ اظهار تمایل به این واکسن کرده است. به گفته مقامات بهداشتی آمریکا، این زیرسویه از سویه اصلی امیکرون تاکنون حدود ۳۵ هزار تن را در این کشور آلوده کرده است. همانند فایزر-بیونتک، واکسن مدرنا هم از نوع mRNA است؛ امّا بر خلاف فایزر، واکسن مدرنا را میتوان در دمای ۳۶ تا ۴۶ درجهی فارنهایت بیش از ۳۰ روز نگهداری کرد، که تقریباً حدود دمای یک یخچال خانگی استاندارد یا یخچال پزشکی است.

همچنین موارد ابتلا در این کشور بسیار پایین و حدود ۷۰ برابر کمتر از میانگین روزانه در انگلیس است. این واکسن میتواند در شرایط یخچال معمولی نگهداری و حمل شود (دمای ۴۶-۳۶ درجهی فارنهایت برای حداقل ۶ ماه) و در مراکز سلامت موجود تزریق شود. همچنین در دمای ۴- درجهی فارنهایت میتوان بیش از ۶ ماه این واکسن را نگهداری کرد. در یک رژیم واکسن ابتدا به صورت یک نصفهدوز تزریق شد و دوز دوم به صورت کامل با فاصلهی حداقل یک ماه از دوز اوّل تزریق شد که نتیجه اثربخشی ۹۰ درصد بود.

در آزمایشی دیگر که در برزیل توسّط یک شریک محلی به نام مؤسّسهی Butantan انجام شد، اثربخشی ۷۸ درصدی در برابر ابتلای خفیف و اثربخشی ۱۰۰ درصدی در برابر عفونتهای متوسّط تا شدید گزارش شد. در آزمایشی محلی که در اندونزی انجام شد اثربخشی ۶۵ درصدی به ثبت رسید، امّا این آزمایش تنها بر روی ۱۶۲۰ نفر صورت گرفت. واکسن شرکت آسترازنکا از تکنولوژی ابداعشده در یکی از کمپانیهای مرتبط به نام Vaccitech استفاده میکند؛ به این صورت که یک وکتور ویروسی غیرقابل تکثیر شامپانزه بر روی یک ویروس سرماخوردگی ضعیفشدهی شامپانزه(آدنوویروس) قرار داده میشود. همچنین آنها پیشنهاد کردند یکی از دو وکتور آدنوویروسی این واکسن را با آسترازنکا به اشتراک بگذارند تا اثربخشی واکسن آسترازنکا نیز بیشتر شود.

همچنین آنها پیشبینی کردند که در سال آینده قادر خواهند بود ۱ میلیارد دوز واکسن تولید کنند. پس از واکسیناسیون، سلولها پروتئین اسپایک را تولید میکنند که باعث تحریک سیستم ایمنی برای حمله به ویروس SARS-CoV-2 میشود. کرونای دلتا به علت سرعت انتقال بالا باعث ایجاد نگرانی از سوی سازمان بهداشت جهانی شده است. پس از تزریق واکسن، سلولها پروتئین اسپایک ویروس را تولید میکنند که باعث تحریک سیستم ایمنی برای شناسایی ویروس میشود. در تاریخ ۱۳ ژانویهی ۲۰۲۱ شرکت چینی سینوواک بیوتک گزارش کرد واکسن کووید-۱۹ای که تولید کرده در مراحل انتهایی کارآزمایی بالینی در برزیل ۵۰.۳۸ درصد اثربخشی نشان داده است.

در ۲۲ آپریل ۲۰۲۱ شرکت هندی Bharat Biotech نتایج اوّلیهی حاصل از فاز ۳ آزمایشات واکسن کووید-۱۹ خود را که کوواکسین نام دارد، اعلام کرد که نشانگر ۱۰۰ درصد اثربخشی در برابر عفونت شدید بود. آزمایشات بالینی این شرکت ارقام متفاوتی را برای اثربخشی این واکسن نشان دادند. سینوفارم: مطالعاتی در مراکش، مصر و زیمبابوه نشان دادند که سینوفارم علیه سویه بتا کارایی دارد. آنها انتظار دارند در سراسر جهان ۶۰ هزار داوطلب ثبت نام کنند. انتظار میرود کمیتهای مشورتی در FDA توصیه به ادامهی توزیع این واکسن کند. علائم معمولا ۱ تا ۳ روز پس از قرار گرفتتن در معرض ویروس سرماخوردگی ظاهر میشوند.

در مطالعه حاضر 6 شاخص ریختی قلابهای روستلوم از قبیل تعداد کلی قلابهای کوچک و بزرگ، طول قلاب کوچک و بزرگ، طول تیغه قلاب کوچک و بزرگ، طول دسته قلاب کوچک و بزرگ و عرض کلی قلاب کوچک و بزرگ مورد بررسی قرار گرفت. سویه دلتا به صورت خاص کودکان را هدف قرار نمیدهد. در ۷ ژانویه ۲۰۲۲ مصادف با ۱۷ دی ۱۴۰۰ یک ویرولوژیست قبرسی به نام لیوندیوس کاستریکیس در تلویزیون قبرس خبر از پیدایش سوش جدیدی داد که مشخصات رفتاری دو واریانت امیکرون و دلتا را داشت و نام دلتاکرون را به آن اطلاق کرد. با این حال حتی انتخاب الفبای یونانی هم برای سازمان جهانی بهداشت، چالشها و حاشیههایی را به دنبال داشت.

قابل توجه است که احتمال ایجاد لخته توسط واکسن و مرگ ناشی از آن بسیار پایین تر از ابتلا به کووید و مرگ ناشی از آن است و کشور ها و سازمان های معتبر جهانی، تزریق واکسن آسترازنکا را تایید و توصیه می کنند. به گفته دانشمندان ویروس های ترکیبی زمانی به وجود می آیند که شخص میزبان به طور همزمان به دو نوع ویروس آلوده شود و سلول های آنها با هم تکثیر شوند. آب و هوای این شهرستان بیابانی و نیمه بیابانی است و در این شهرستان رودخانه عمدهای وجود ندارد و متوسط بارندگی سالیانه به 150 میلیمتر میرسد.

در آزمایشات فاز ۳، این واکسن ۹۵ درصد اثربخشی نشان داد. فاز ۳ آزمایش نشان داد ۲۸ روز پس از تزریق یک دوز واکسن، اثربخشی آن برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ متوسّط تا شدید برابر است با ۶۶ درصد؛ امّا پس از ۴۹ روز اثربخشی واکسن در پیشگیری از ابتلا به بیماری شدید به ۱۰۰ درصد میرسد. همچنین اطّلاعاتی از فاز ۲b در آفریقای جنوبی و فازهای ۱ و ۲ و ۳ در چندین آزمایش به ثبت رسیده است.

به نظر میرسد این واکسن در پیشگیری از بستری و مرگ ۱۰۰ درصد اثربخشی دارد. اثربخشی: در آزمایشهای جهانی J&J این واکسن ۶۶ درصد کارایی در پیشگیری از عفونت کووید-۱۹ علامتدار را از خود نشان داد. سویهها: نامعلوم؛ البته آزمایشی در برزیل ۵۰.۴ درصد اثربخشی را در پیشگیری از عفونت علامتدار نشان داد. البته در مطالعهFasihi Harandi و همکاران در سال 2002 (7) در استان کرمان به روش ITS1-RFLP در 40 نمونه گوسفند سویه G1 و در 3 نمونه گوسفند سویه G6 پیدا کردند.

در آپریل ۲۰۲۱، CDC و FDA توصیه به توقّف توزیع واکسن جانسون اند جانسون کردند. واکسن فایزر-بیونتک در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ برای دریافت مجوّز استفادهی اضطراری (EUA) به FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) فرستاده شد و در ۱۱ دسامبر تاییدیه گرفت. دکتر «ماریا ون کرخووف»، سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت، گفت: «ما هیچ تغییری در اپیدمیولوژی با این نوترکیب مشاهده نکردیم. دکتر مایک رایان، مدیر برنامههای اضطراری سازمان بهداشت جهانی نیز در اینباره میگوید: این ویروس ثابت کرده شگفتیهای ناخوشایندی را برای ما به ارمغان میآورد.

دیدگاهتان را بنویسید