میترا رابط میان مردم اورفالیز و پیامبر است

در میان بناهای تاریخی جلفا تنها بنایی که پایبندی شدیدی به اصول و هنجارهای معماری ایرانی دارد حمام تاریخی جلفا میباشد.در مورد تاریخ دقیق ساخت و معماری این بنای ارزشمند سندی در دست نیست ولی با توجه به شیوه های معماری بنا میتوان آن را به دوره قاجاری نسبت داد، برخی از محققان این حمام را همانند حمام قره ضیاالدین و حمام کردشت از مستحدثات عباس میرزا نایب السلطنه فتحعلی شاه قاجار میدانند ولی سندی شاهد بر این مدعا وجود ندارد. و اما مفهوم عبور خط مرز از وسط رودخانه ارس به نظر کمیسیون مختلط به قرار ذیل می باشد.

این حمام در سر راه تبریز به جلفا در نقطه ای که کاروانها جهت کسب آمادگی برای عبور از رودخانه ارس توقف میکردند احداث گشته و بیشتر مورد استفاده تجار،بازرگانان و مردم ساکن شهر و کارمندان و کارگران گمرک و نظامیان بوده است. به دنبال این رشادت، شاخه مورد نظر ایرانی ها به عنوان شاخه اصلی ارس انتخاب شد و مالکیت جزیره محل مناقشه به ایرانی ها رسید. این محدوده از شمال به اصلاندوز و از جنوب به شهرستان ورزقان و کلیبر و از غرب به جلفا منتهی می شود.منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 72 هزار هکتار در کناره های جنوبی رود ارس در شهرستان کلیبرواقع شده وبه عنوان مکان ذخیره ی بیوسفردریونسکو به ثبت رسیده است و از ارزشهای خاص گیاهی و جانوری برخوردار بوده و جاذبه گردشگری طبیعی ، تفریحی و آموزشی ویژه ای دارد.

رودخانه به چه معناست؟ به نقل از خبرگزاری ایسنا، مدیرعامل شرکت آب منطقهای استان همدان، منصور ستوده درباره آزادسازی حریم رودخانه گنجنامه، گفت: به دنبال آزادسازی سراسری رودخانه گنجنامه هستیم که برای این کار منتظر ارائه نتیجه مطالعات از سوی مشاور هستیم. مثال بارز این گونه معاهدات ، قرار دادهای مرزی و قرار دادهای راجع به نحوه رژیم اداره مرز هاست. حقوق و وظایف مطرح است ، این گونه معاهدات همگام و همراه با مسئله سرزمین است و با تغییر حاکمیت بر روی آن منطقه قابل خدشه دار شدن نیست . وی در ادامه متذکر شد: در طول زمان از نظر قوانین و معاهدههای بین ایران و افغانستان در خصوص نحوه بهرهبرداری از رود هیرمند به حق و حقوق جمهوری اسلامی ایران تعرض شده است.

مقدار کل آب موجود در هر زمان معین یک نکته حائز اهمیت است. 2- در استان هایی که رود و دریاچه وجود ندارد آب برای مصرف خانگی یا کارهای کشاورزی چگونه تامین می شود ؟ امروزه شناسایی عوامل تاثیرگذار بر آلودگی غیرنقطهای کشاورزی جهت کنترل اثرات نامطلوب روشهای مدیریت کشاورزی بر کیفیت آب رودخانهها ضروری میباشد. این شهرستان دقیقا در کنار رودخانه ارس قرار دارد و پل دوستی هم از این شهرستان بر فراز ارس ساخته شده است. شهرهای مدفون شده در دامنه کوههای آرارات بزرگ ( الحارث ) و آرارات کوچک (الحویرث ) که در حال حاضر در کشور ترکیه قرار دارند و دامنه آنها مربوط به خاک ایران است را به اصحاب رس نسبت می دهند و نام رود ارس نیز که سرچشمه آن از قسمتهایی از این دو کوه است از همان رس گرفته شده است.ناگفته نماند که رس در لغت به معنی چاه و هر چیز کنده شده است.

براي اين منظور 33 پلات به ابعاد 10×10 متر بصورت سيستماتيك تصادفي عمود بر جهت رودخانه مستقر شد كه در 19 پلات اقدام به نمونه گيري خاك در سه عمق 0-30، 60-30 و 60-90 سانتي متر گرديد و فاكتورهاي بافت خاك، CaCo3, Cl, Mg, Ca, Na, PH, EC, SP و نسبت جذب سديم (SAR) در آزمايشگاه تعيين گرديد. گستره کامل سنسورهای هوشمند آب در دسترس برای زیرساختهای واسپموت و کلید اتصال و سنجش کردن!

در سالهای اخیر چندین بار ساماندهی رودخانه مرزی ارس به منظور جلوگیری از تغییر مسیر رودخانه و اصلاح مسیر آن طبق نقشههای پروتکل مرزی سال ۱۳۳۴ و بازپسگیری اراضی که به دلیل فرسایش رودخانه به سمت ساحل ایران از دسترس خارج شدهاند، انجام گرفته ولی هرچند سال یکبار به علت حرکت رودخانه، مرزآبی بین ایران و دو کشور شمالی به نفع آنها جابجا میشود و تغییر میکند. مدیرعامل شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی از آغاز عملیات اجرایی پروژه ایمنسازی ۱۸۲ هکتار از حریم و بستر رودخانه ارس خبر میدهد و میگوید: این طرح از اواخر سال گذشته آغاز و امسال نیز ادامه دارد و طی آن ۲۵ هکتار از اراضی مرزی از دسترس خارج شده در اثر طغیانهای فصلی به ایران بازگردانده میشود.

مورد دیگر، هزینهی پایین آب باعث شد که کشاورزان کمتر به فکر صرفهجویی در مصرف آب باشند. خط مرزی همان خط منصف سابق است .و در چنین حالتی مرز تغییر نمی کند و همان مرز پیشین معتبر است .1 به علاوه در برخی از عهدنامه ها ی مربوط به تحدید حدود رودخانه ها که ناظر به جابه جای رود خانه ای می باشد . برخی مردم محلی به این بنا «کلیسای چوپان» هم میگویند. وی اظهار میکند: علاوه بر زمینهای کنار رودخانه، جاده حاشیهای ارس به عنوان یک جاده مهم مرزی در برخی مناطق دچار آسیب میشود که این مناطق نیز در اولویت رسیدگی قرار دارند.

به کمک نقشه هاي نشانه گذاري جزيي که توسط نقشه هاي مشخصه خود گردان توليد شد، الگوهاي متفاوت آلودگي با احتمالهاي متناظر در آمار آلودگي شناسايي شد. رودخانه حصارک کن که در بخش شرقی رود کن قرار دارد یکی از معروفترین این رودها است. از آنجا که رود ارس در تمام مرز شمال غربی ایران و در استان های آذربایجان غربی و شرقی و اردیبل جریان دارد، در تمام این مناطق امکان بازدید از آن وجود دارد. و بدین ترتیب رودخانه ارس به طول تقریبی 430 کیلومتر از محل دیم قشلاق ( مرز ثلاثه ) نقطه مبدا مرز ایران و شوروی سابق تا آبادی تازه کند تحدید حدود و طرفین موافقت نمودند که در طرفین مسیر رود ارس علائم مرزی نصب گردد وتا دیگر خط مرز ایران و شوروی ، در این قسمت دستخوش هوسرانی و طغیان ها و در معرض تجاوزات جریان رودی لجام گسیخته واقع نشود.

به طور کلی در روابط بین الملل دولت های واجد مرز های رود خانه ای برای تعیین حاکمیت خود بر جزایر موجود در رودخانه های مرزی صور مختلفی را انتخاب کرده اند. امروزه در صورتی که امکان انتقال محتضر به کنار رود مقدس وجود نداشته باشد، در لحظه ی مرگ یا پس از مرگ سه قاشق از آب رود گنگ را در دهان متوفی می ریزند و چراغی که با روغن کنجد می سوزد، در کنار او قرار می دهند، و در بیرون خانه آتش بر می افروزند.

اما مهمترين نكته اي كه ميتوان به آن اشاره كرد اين است كه تونل كانال پس از حدود 8 هزار و 500 سال، يعني پس از عصر يخبندان كه انگليس به قاره ما در اروپا متصل بود، دوباره اين جزيره را به قاره متصل كرد و بشر بار ديگر توانست با پاي خود از قاره به انگليس سفر كند. خاک گل مانند در اراضی موسمی بهترین خاک برای کاشت برنج محسوب می شود زیرا ظرفیت نگهداری آب این خاک بسیار زیاد است. این نام در زبان یونانی به آراکسس تغییر یافت و از آن برای اشاره به تمدنی استفاده شد که در زمان باستان در مناطق رودخانه های ارس و کورا شکوفا بوده است.

نتايج به دست آمده از مدت ماندگاري بچه تاسماهيان ايراني پس از رهاسازي در فواصل 500m و 1500m مصب رودخانه تجن بيانگر آن است كه مدت ماندگاري با هر يك از عوامل زمان (ساعت) رهاسازي، وزن بچه ماهيان در زمان رهاسازي و نيز فاصله محل رهاسازي تا مصب رودخانه ارتباط مستقيم دارد. آب در اثر گرمای خورشیدبخار می شود و به آسمان رفته به صورت ابر در می آید . و پیامبر همان هدایتگر و خضر درونی است که در سیاهی و ظلمات ناخودآگاهی مسکن دارد و آنگاه که «من» خودآگاه، تن به رؤیای شبانه سپارد، او را ملاقات میکند و به راهنمایی وی به خویشتن خویش دست مییابد.

فرودگاه تبریز نزدیک ترین فرودگاه به شهر جلفا میباشد و میتوانید از آنجا از طریق زمینی در مدت زمانی کمتر از یک ساعت و نیم در جلفا باشید. در مهر 1334 و در زمان تعیین مالکیت جزیره نزدیک به پست مرزبانی پاسگاه عباسی، ستوان یکم نورالله کثیری برای اثبات اینکه شاخه مورد نظر هیئت ایرانی، از همه شاخه های منطقه عمیق تر است با اسب به رودخانه زد. منبع عکس: خبرگزاری ایسنا، عکاس نامشخصروی رود کارون بهدلیل وسعت و حجم بالای آبی که دارد در طول زمان سدهای مختلفی برای تامین انرژی برق و آب آشامیدنی و کشاورزی ساختهاند.

با ریختن فاضلاب ها ی منازل و صنایع و سم های کشاورزی و ریختن زباله در آب ها . اما این شیوه مساله حاکمیت بر جزایری را که مرز از داخل آنها می گذرد حل و فصل نمی نماید.1 شیوه ی بکار گرفته شده برروی ارس وتعیین وضعیت جزایراین رودخانه ، تلفیقی ازصورت اول و دوم می باشد ؛ چرا که به کلیه جزایری که در فاصله سر حد ایران و شوروی واقع شده اند. اتوبوس های ترمینال غرب تهران هر روزه به مقصد جلفا در حال خدمات دهی به مسافرین هستند و از طرفی اگر موفق نشوید بطور مستقیم به شهر جلفا برسید می توانید از طریق ترمینال تبریز سوار اتوبوسهای هادیشهر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید