معرفی رودخانه ها و حوضه های آبخیز ایران – کجارو

وقتی چراغ مخصوص عابر پیاده قرمز است وظیفه ی ما چیست ؟ 3- جنس اسکلت از چیست و مهم ترین قسمت اسکلت چه نام دارد؟ رضایی اظهار کرد: رودخانه کارون دارای پتانسیل­های منحصر به فردی است و همچنین تنها رودخانه قابل کشتیرانی در ایران و تنها رودخانه ایرانی است که از طریق خلیجفارس به اقیانوس هند و آب­های بین­المللی راه دارد که علاوه بر امکان ارتباطات بین­المللی این مزیت را نیز داراست که باید در خدمت سیستم حمل و نقل درون شهری ارزان، ایمن، سریع و سازگار و مناسب با محیط­ زیست باشد. این دره پیشتر به محلی برای افراد کارتن خواب و معتادان متجاهر تبدیل شده بود که طرح پاکسازی آن از ۳۰ آذرماه امسال با همکاری پلیس، دادستانی، شهرداری و دیگر نهادها آغاز شده تا به یک محل امن تبدیل شود، دره فرحزاد قرار است به بوستان تبدیل شود که با انتقادهایی از سوی اعضای شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر از بینبردن سرمایههای طبیعی و تغییرات کالبدی مواجه بوده است.

برخی از پیران اسدآباد هنوز با گویش تاتی از نوع تهرانی که پیشتر در شمیران رایج بوده تکلم میکنند و بخشی از ساکنان آن از مهاجران بختیاری هستند. در این فصل، آبشار آب سفید گردشگران زیادی را جذب میکند و یکی از شلوغترین زمانهای گردشگری آن در فصل تابستان است.در فصلهای پاییز و زمستان، بارشها افزایش پیدا میکنند و بهخصوص در زمستان در این ناحیه برف زیادی میبارد. مناظر اطراف رود ارس به خاطر داشتن جاذبههای طبیعی و تاریخی هر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط ایران و دنیا به سمت خود جذب میکند.

کتاب درنای مهاجر و رودخانه خشکیده اثر اکبر احمدی داستانی زیبا و آموزنده است که به مناسبت جاری شدن آب در رودخانه زاینده رود به منظور توصیف حال مردم اصفهان و طبیعت اطراف به زبانی ساده برای کودکان نوشته شده. مقالۀ «تطبیق عنصر خیال در متن و نگاره­های خاوران­نامه با روی­کرد بر نقد تخیلی گاستون باشلار» از حاج حسنی و محمودی (1393) بر اساس جست­وجوی نگارندگان تنها مقالهای است که به بررسی آرای باشلار در حوزۀ هنر بهویژه نگارگری پرداخته است. ساختمان فرهنگستان هنر و بسیاری از مراکز مهم نظامی و اردویی کشور در این روستا واقع است.

سد لتیان یک سد بتنی بسیار بزرگ است که روی رودخانه جاجرود تهران قرار دارد و 30درصد آب شرب پایتخت را تأمین میکند. با وجود دامکشهای زیادی که این سد را مورد لطف قرار میدهند معمولا ماهی های ریز نصیب ماهیگیران میشود. با توجه به بخش قبلی، انگار رودخانه جاجرود در لواسان به وجود میآید و بهسمت جنوب حرکت میکند. ترقیان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میشود که در بالا و پایینرود جاجرود قرار گرفتهاند. این منطقه دارای مساحت تقریبی 10 هکتار و بین دو سد ماملو و لتیان در مجاورت رودخانه جاجرود قرار گرفته و از مناطق رو به رشد و بکر ویلایی در اطراف تهران است.

این روستای پیشرفته هماکنون با داشتن پارکهای باغ چنار، بهار و طلاییه، مراکز آموزشی و دانشگاهی یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران برای زندگی است. آبشار کمرد بین جاجرود و شهر جدید پردیس و در روستای کمرد واقع شده است؛ این آبشار زیبا در کنار روستای کمرد و در منطقهای سرسبز و زیبا قرار گرفته است. دریاچه سد لتیان، سدی روی رودخانهی جاجرود است که در 5 کیلومتری شمال منطقه جاجرود و جنوب شهر لواسان قرار دارد.

این کوهها در ارتفاع ۳هزارمتری از سطح دریا قرار دارند. ارتفاع از روی پی 96 متر ، طول تاج 320 متر و عرض آن در تاج 10 متر است. اتوبان شهید بابایی جاده اصلی برای گذر به سمت لواسان است. راه رسیدن به این سد از تهران از طریق جاده لشگرک و گردنه قوچک یا بزرگراه تهران-دماوند است. کل راه تا دریاچه آسفالت است و لازم نیست نگران جاده خاکی باشید.

1 ـ در قسمتهائي از مسير مكنوگ كه به واسطه جزاير موجود به شاخه هاي متعدد تقسيم نشده است ، تالوگ رودخانه مرز ميان سيام و هند و چين را تشكيل مي دهد و در افريقا نيز كلمه (( تالوگ را بدون تعريف ضمن شايط مندرج در قرار دادهاي مناطق تحت استعمار مي بينيم . سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده میشود، در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد. در حقیقت آیین کفن و دفن هم ناظر بر فقدان فرد درگذشته و هم جهت فائق آمدن بر اندوه ناشی از این فقدان است.

حتی پایههای سدی که بر رودخانه کوهرنگ زده شد، هنوز موجود است. عکس از وبسایت خبرگزاری تابناکزایندهرود بهعنوان بزرگترین و پرآبترین رود کویر مرکزی ایزان، یکی از رودهایی است که از کارون مشتق میشود؛ گرچه سرچشمه اصلی آن چشمه دیمه و تونل کوهرنگ در چهار محال بهحساب میآید. اراضی کهمیز دره محصور میان دربند و دلخونک و اسدآباد شمال خیابان زعفرانیه تهران است. اسدآباد از روستاهای اطراف تهران برای زندگی با برجهای تهران محصور شده ولی هنوز هست. مقدار زمینهای آزاد این منطقه کم ولی بسیار باارزش و زیبا است.

در این سد ماهی هایی همچون کپور زرد پر و عروس به وفور یافت میشود ولی به علت آلودگی سد و بیماری اغلب ماهی ها توصه میشود این ماهی ها را برای مصرف خوراکی به کار نبرید. م ادامه یافت . فصل مجاز صيدماهي معمولاً از اول خردادماه هر سال آغاز و تا شهريور ادامه مي يابد. به طوری که برای خرید آپارتمان در بومهن تا همین دو سال پیش میتوانستید 200 میلیون هزینه کنید و متراژهای 100 متری بخرید. جهت انجام قایق رانی در زاینده رود می توانید در یک تور رفتینگ ثبت نام کنید و یا اینکه شخصا به محل خرید بلیط بروید و به تفریح بپردازید.

این رود در واقع رگ حیاتی فلات مرکزی ایران و عامل اصلی حاصلخیزی و سرسبزی استان اصفهان در میان کویر محسوب میشود. در آن سوی رود خانه خروشان ارس و در شمال غرب کشورمان ، کشور های جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به استقلال رسیدند . این سد در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود میریزد و در درهای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده و در شمال آن کوه آلون قرار دارد. این دهکده در دشت سرسبز جنوب کرج و به فاصله 35 دقیقه اتومبیلرانی تفریحی از میدان آزادی قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است بخشی از این پارک جزء مناطق نظامی به حساب میآید و ورود به آن ممنوع است.

اکنون ویلاهای این دهکده از بهترین املاک استان تهران به حساب میآیند. رودخانه آهار که از دامنههای شمالی توچال سرازیر میشود، در دهکده اوشان به این رودخانه میپیوندد و در پایینتر نیز شاخه امامه به آن متصل میشود. رودخانه آهار نیز که از دامنههای شمالی توچال سرچشمه میگیرد، نهایتاً در دهکده اوشان با رودخانه جاجرود یکی میشود. هدف از ایجاد دهکده ییلاقی خانه کرج آن بوده که در نزدیکی تهران محیطی آرام و دلپذیر برای دستهای از ساکنین پایتخت که از ازدحام و ترافیک خسته شدهاند فراهم شود. رودخانه پرآب جاجرود به لواسان رسیده و در سد لتیان ریخته میشود که باعث ایجاد مناظر زیبا و موقعیت خاص در لواسان شده است.

بنا براين خط منصف خطي است كه فاصله هر نقطه اي از آن تا نزديك ترين نقاط دو ساحل به يك اندازه با شد. همه با هم تلاش میکنند تا قایق را بهدرستی هدایت کنند. در این تحقیق با توجه به سابقه تحقیقات انجام شده در شرایط مشابه، در سطح بین المللی، در استان آذربایجان غربی و هم چنین سایر استان ها، دو روش از روش های محاسبه جریان زیست محیطی، در محل ایستگاه انتخاب شده آب سنجی پایین دست سد در حال بهره برداری ساروق چای در حوضه آبریز زرینه رود، انتخاب و استفاده شده اند.

رودخانه اترک در شمال شرقی و شمال ایران جاری بوده و جزء رودهای دائمی و بین المللی محسوب می شود. از سرشاخه هاي اين رودخانه که همگي از ارتفاعات شمال غربي سرچشمه مي گيرند مي توان به رودخانه فصلي سامان، ميمه و چمرم اشاره نمود. در تنگه و فرقان، 25 كيلومتري شهر ساوه در حدود 150 كيلومتري جنوب غربي تهران بر روي رودخانه قره چای قراردارد. از این نقطه جریان آب حرکت به سمت شهر پاراگوئه تلنگر دلم گوایرا.

آب و هوای عالی، این منطقه را به مکانی بی نظیر برای پیک نیک و طبیعت گردی تبدیل کرده است. چه بر سرمان آمده است؟ این نتیجه بر رد شدن فرض H0 تحقیق مبنی بر برابری میزان معیشت پایدار در دو زمان قبل و بعد از اجرای سد داریان دلالت دارد. سخنگوی پلیس بیان کرد که قربانیان دو پسر 5 ساله و 10 ماهه بوده اند که هر دو پس از پرتاب شدن به رودخانه جان سپرده اند. اما نمیتوان به سیاق گذشته، مسکّنهای موقتی تجویز کرد و به ریسمان طرحهایی همچون انتقال آب میانحوضهای و یا رهاسازی مقطعی جریان آب چنگ زد.

دیدگاهتان را بنویسید