مصرف آب و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب چیست؟

البته همه کشورهاي واقع در اين مناطق گرفتار کم آبي نيستند، در اين ميان افغانستان و ترکيه دو نمونه برجسته ميباشند. مسیر خط ویژه اتوبوس های BRT از میدان آزادی تا دانشگاه علوم تحقیقات ادامه دارد و که این مسیر از اتوبان اشرفی اصفهانی می گذرد، پایانه تاکسیرانی در میدان پونک تهران که به میدان ولیعصر، میدان ونک و میدان صنعت دسترسی دارد و تاکسی هایی که در جنوب میدان پونک برای مقصد سید خندان مستقر هستند، همگی گواه دسترسی های مطلوب این محله به مناطق کلیدی پایتخت را می دهد. متأسفانه بسیاری از نقاط شهری و روستایی خوزستان مشکلات آب شُرب و فاضلاب شهری دارند.

در تابستان مشکل کمبود برق هم به آن اضافه شد، در واقع مسئله آب خوزستان عمدتا بر اثر سوءمدیریت بود، اما این ربطی به آب زایندهرود نداشت. کافه آرت دکو یکی دیگر از مکان های محبوب سارتر بود، امروزه، سیاستمداران در Brasserie LipP دور هم جمع می شوند. قبلا مدیریت حوضه را به انتهای حوضه یا نزدیک به انتها میدادند و از قدیمالایام چنین بوده است، کمااینکه به گواه طومار شیخبهایی میراب زایندهرود از جِی (اصفهان) انتخاب میشده که در میانه بلوکات قرار داشته است. حتی هنگامی که دولت ربانی کنترل منطقه را به دست آورد، سربازانی که برای محافظت از این سایت اعزام شده بودند، همچنان به غارتهای خود ادامه میدادند.

29.5 مترمکعب آب از سد رها میشده برای اینکه 12 مترمکعب برای تصفیهخانه برداشت کنند و دو مترمکعب برای یزد و بقیه به بالای کوهها پمپاژ میشود. آب از پشت سد زایندهرود رها میشود و در آن زمان آبی از تونلهای کوهرنگ به این طرف منتقل نمیشد. در اصفهان از سال 1346 آب و فاضلاب را آماده کردند. ما یک تقسیمنامه آب زایندهرود داریم که احتمالا مربوط به 1800 سال قبل است از دوره اردشیر بابکان، معروف به طومار شیخبهایی. متأسفانه خیلی از باغاتی که خشک شد را میتوانند راحتتر تغییر کاربری بدهند، ویلا بسازند و چاه بزنند چون رودخانه آب ندارد و همچنان زیر پای ما را بیشتر خالی کنند.

امروز ما با باز کردن یک شیر کوچک، خیلی ساده به آب میرسیم؛ اما این آب از کجا میآید؟ تابستان گذشته در شرایطی که رودخانه زایندهرود کاملا خشک بود، فکر میکنید چند مترمکعب آب از زیر پل سفید کارون رد میشد؟ در «قانون توزیع عادلانه آب» داریم که ایجاد هرگونه اعیانی و حفر چاه و دخل و تصرف و برداشت آب و شقِ نهر روی رودخانهها ممنوع است. در دشت اصفهان – برخوار در شمال شهر اصفهان هم این مسئله حفر چاههای عمیق و افت سطح آبهای زیرزمینی را داشتهایم.

در بالادست سد چمآسمان بین سد زایندهرود و سد چمآسمان حدود 120 کیلومتر، باغهای زیادی در استان اصفهان و چهارمحالوبختیاری با حفر چاه در حریم و بستر رودخانه ایجاد شده که به ارتفاع تا 600 متر آب را به بالای کوهها پمپاژ کرده و ویلا میکارند، منبع این توسعه تأمین نشده. چون میخواستند آب را سریع رها کنند و زمان زیادی نداشتند. زمانی که بعد از 10 ماه در تیرماه آب را در زایندهرود رها کردند و مردم اینجا شادی میکردند، در بالاترین حد 30 مترمکعب آب از زیر سیوسه پل رد میشد. این ناشی از این است که استانهایی که در بالادست رودخانهها در کل کشور هستند، تعدادشان بالاتر از آنهایی است که در انتهای رودخانه قرار دارند.

آنها این توانمندی را دارند که در کنار زمینشناسان -که تخصص دیرینهشناسی دارند- بتوانند این موضوع را مورد مطالعه قرار دهند که واکنش ساکنان این سرزمین به این اقلیم با سیل و با خشکسالی چه بوده است. شاه قادر بود حرام را حلال کند و مقام و منزلت او جای تردید برای مقاومتکردن دربرابر دستورات او باقی نمیگذاشت و در موارد بسیاری هم که فرامین شاه غیرعقلانی به نظر میرسید، مردم آنها را توجیه میکردند. بنابراین قطعا جریان دائمی رودخانه میتواند جلوی سرعت فرونشست را بگیرد، مشروط بر اینکه برداشت بیرویه از آبخوان هم متوقف شود.

افزايش تخريب و فرسايش در طول ، عرض و عمق رودخانه برميزان بارجامد آب و مواد تخريبي آن در بالا دست رودخانه مي افزايد كه در حقيقت نتيجه تخريب و به هم خوردن تعادل رودخانه مي باشد كه از نظر ژئومورفورلوژيكي خود مي تواند موجب ايجاد پديده هاي ديگري از جمله انواع حركات دامنه اي ،نابودي پوشش گياهي ، تخريب جاده ها و تاسيسات كنار رودخانه گردد. آیا واقعا ماجرا از آنجا شروع میشود یا در دولتهای قبلی هم این مشکل وجود داشته؟ درست بعد از این سخنان مدیریت حوضه تفکیک شد و رقابتی بین دو استان در بالادست برای توسعه کشاورزی شروع شد.

تونلی به نام چشمهلنگان روی پلاسجان در منطقه فریدونشهر آب را به این سمت منتقل میکند. یانگ تزی از Tanggula و در غرب چین در یک استان به نام چینگهای منشا می گیرد و از یازده منطقه دیگر عبور می کند؛شانگهای، چونگ کینگ، یوننان، هونان، تبت، جیانگ سو، سیچوان، هوبئی، چینگهای و آنهویی. تمدن مصر باستان چند هزار سال قبل از میلاد مسیح، در کنار رود نیل شکل گرفت و آثار باشکوهی از آن بهجای مانده است. به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، پل خدا آفرین یکی از آثار تاریخی استان آذربایجانشرقی است که در شهرستان خداآفرین واقع شده است.

بسیاری از تالابهای کشور در حال حاضر خشک است. الان هم وزیر فعلی کشاورزی بدون درنظرگرفتن اینکه آب برای توسعه کشاورزی نداریم همین سیاست را ادامه میدهد و مجلس هم در این شرایط بحران آب طرحی را تصویب میکند برای افزایش سطح زیر کشت کشاورزی و تولید مواد غذایی برای تأمین امنیت غذایی. در استان اصفهان دشت کاشان که شهر کاشان را هم درگیر کرده، دشت خالدآباد، دشت نجفآباد، دشت دامنه – داران، دشت گلپایگان، همه دشتهای ممنوعه بحرانی هستند.

اما در شهر اصفهان بیشک خشکشدن رودخانه و مادیهایی که آب را به تمام رگ و پی شهر میرسانده، ضربه نهایی را وارد کرده است. تهران شهر شلوغی و جنبوجوش و سر و صداست. رنگ پشت قهوهای تیره یا قهوهای سرخفام متمایل به خاکستری آبی و رنگ شکم و زیر سر کاملا سفید یا زرد نقرهای است. از دیگر فضاهای تفریحی نزدیک به محله پونک می توان به شهربازی سر پوشیده مرکز خرید تیراژه اشاره کرد. یک نفر از میهمانان که از دیوان محاسبات دعوت شده بود، از تخلف بیش از 1530 میلیارد تومانی در حوزه آب و فاضلاب خوزستان صحبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید