مصرف آب و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب چیست؟

مدیر دفتر مطالعات و ساماندهی رودخانه های استان خوزستان با اشاره به اینکه کارون تنها رودخانه استان است که مطالعات لایروبی و ساماندهی آن تکمیل شده و به مرحله اجرا رسیده است، گفت: براساس بضاعتی که داریم، نمی توانیم دیگر رودخانه های استان را مورد مطالعه قرار دهیم بنابراین براساس نیاز استان، رودخانه ها را اولویت بندی می کنیم. همچنین ذکر این نکته ضروری است که تاکنون بیش از 100 محدوده بحرانی در رودخانه های استان شناسایی شده که درصورت تامین اعتبار، مطالعات مربوط به ساماندهی و نیز اجرای آن را در رودخانه های مذکور، آغاز می کنیم. این پدیده با نام کشند قرمز (Red Tide) نیز خوانده می­شود (1). جلبک ها پس از باکتری های کلروفیل دار، ساده­ترین موجودات دارای کلروفیل هستند که از تنوع زیادی برخوردارند و از گونه های میکروجلبک های تک سلولی تا ماکروجلبک ها را شامل می­شوند (2). آن ها در مقایسه با پیکر سبز تمامی گیاهان موجود در جنگل­ها، مراتع و حتی اراضی کشاورزی نقش گسترده ای در انجام فرایند فتوسنتز در کره زمین دارا هستند (3). با توجه به ویژگی رنگ آن ها، جلبک ها را به چهار رده سبز آبی، سبز، قهوه­ای و قرمز تقسیم می کنند.

به این ترتیب ایران می تواند از طریق اروندرود و کارون کالاهای تجارتی را از طریق کشتی و به وسیله حمل ونقل دریایی که ارزان ترین وسیله حمل ونقل کالاست تا شهرستان اهواز و حتی شهرستان شوشتر برساند و در عین حال کالاهای ایرانی را برای صادرات از این شهرستان ها تا بنادر بین المللی خرمشهر، آبادان و بندر امام منتقل کند.آن قسمت از رودخانه کارون که بین بند قیر تا خرمشهر واقع شده و شامل مجموعه آب رودخانه های کارون و دز است به نام کارون بزرگ خوانده می شود و کشتیرانی فقط تقریباً در همین محدوده از کارون امکان پذیر است طول این مسیر حدود 190 کیلومتر است.

یافته ها: مطابق نتایج محاسبه شاخص (NSFWQI) بدترین و بهترین کیفیت آب با مقادیر 29 و 47 به ترتیب مربوط به نمونه های شهریور و مرداد ماه برداشت شده از ایستگاه های 5و 2 هر دو بیانگر کیفیت بد آب می باشند. نتایج نشان داد که pH هر سه زهکش قلیایی است و تاثیر منفی بر آب رودخانه ندارد. اداره کل حفاظت محیط زیست متولی تأمین آب شرب نیست و نظارت بر سلامتی آب شرب هم جزو وظایف ما نمیباشد. در حال حاضر 11 سد و نیروگاه روی کارون در حال بهره برداری، ساخت یا در مرحله مطالعاتی هستند که حجم کل آنها در صورت تکمیل 21 میلیارد و 559 میلیون مترمکعب خواهد بود.حجم مفید این 11 سد هفت میلیارد و 986 میلیون مترمکعب برآورد شده است.

هیچ یک از شهرهای این کشور آب لوله کشی را بصورت 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز دریافت نمیکند و فقط روزانه فقط برای چند ساعت در صبح و یک یا دو ساعت در بعد از ظهر آب آشامیدنی دریافت میکنند. سدهای برق آبی، نیروگاههای ترموالکتریک که آب را برای خنک سازی استفاده می کنند، پالایشگاههای نفت و سنگ معدن که آب را در فرآیندهای شیمیایی استفاده می کنند و کارخانه های تولیدی که آب را به عنوان حلال استفاده می کنند، کاربران عمده صنعتی می باشند. استفاده نامناسب و بی رویه از كو دهای شیمیایی. به ویژه با گذشت زمان و افزایش کاربرد مواد شیمیایی مختلف از قبیل پاک کننده ها، حشره کش ها، علف کش ها، کودهای مختلف شیمیایی و غیره و تخلیه فاضلاب کارخانه ها و اختلاط آن با آب آبیاری مساله آلودگی آب را پیچیده تر ساخته است.

به علت تجاوز به حریم رودخانه توسط کشاورزان و برخی دستگاه های اجرایی به ویژه در مقطع شهر اهواز وبالا دست آن و همچنین خشکسالی های چند سال اخیر، رسوبات قابل توجهی در کف و بستر رودخانه نشست کرده که باعث بالا آمدن بیشتر سطح آب در مواقع سیلابی شهر اهواز شده و در اینگونه مواقع شهر را در معرض خطر قرار می دهد. به معنی فرود آمدن بلایی برای انتقام. حال آنکه، در ترجمۀ عبارت (record loss) این معانی فایده ای ندارند و لذا باید رفت به سراغ یک فرهنگ خوب و کامل تا معلوم شود که واژۀ (record) در نقش صفت هم به کار می رود و معنی آن می شود: بی سابقه، بیشترین، حداکثر.

در اطراف رود ارس یکی از جذابترین آثار تاریخی قرار دارد؛ کلیسای استپانوس که از مهمترین کلیساهای تاریخ ارامنه است. شعر زیر را یکی از شعرای وطنپرست که فرزند یکی از مشروطهخواهان تبریزی است بنام استاد یحیی شیدا سروده است و حالا عدهای جداییطلب آن را خلاف منظور شاعر جهت امیال خود بکار گرفته و از آن سواستفاده میکنند. از همین جاست که بسیاری از قبایل و اقوام از ابزارهایی جهت به کاربردن جادو استفاده می کنند. بنابراین اصول جبری که در طبیعت حاکم است در فرهنگ بشری نیز جاری است.(Eliade,1996: p.107) «تایلور» برای توجیه این مسئله که چرا با وجود سپریشدن دوران دین و تکامل علم بشر هنوز باورهای دینی وجود دارد، به نظریه بقایا متوسل میشود، او بقایا را عبارت از فرایندها، رسمها، دیدگاهها و مانند آن میداند که بهوسیله عادت به جامعه جدید منتقل میشود.

بیش از ۸۰ درصد سفرهای داخلی از ورودی این جاده که در شرق استان واقع است، انجام میشود، بنابراین ما نیز سفر خود را از همین محور شروع میکنیم. بنابراین غسل تعمید و گذر از آب که به نوعی غوطه­وری در آبهاست، رمز مرگ و فنای مادی و رستاخیز دوباره بیان شده است. علاوه بر گازهای فوق ، در آب باران مقادیری ، ، ، وجود دارد. در جایگاه سوخت چه سوخت هایی وجود دارد ؟ رودخانه تجن، علاوه بر این که از تلاقی دو رود بزرگ کشف رود و هریررود به وجود آمده، از سرشاخه های مهمی چون: شیرین رود، لاجیم و زارم رود تشکیل شده است.

ایران بدون شک از کشورهای چهار فصل زیبای منطقه به شمار می رود و به دلیل آب و هوای گوناگونی که در سراسر کشور وجود دارد، طبیعت بکر و زیبایی ایجاد شده است. رستمی درباره منابع آلودهکننده آب رودخانه کارون توضیح داد: آلودگی آب رودخانه کارون ناشی از سه منبع شهری، صنعتی و کشاورزی است. رستمی درخصوص اقدامات انجام شده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به منظور حل معضل آلودگی آب رودخانه کارون توضیح داد: سازمان حفاظت محیط زیست موفق شده تا اولین شورای حفاظت کیفی رودخانه را در کشور برای رودخانه کارون به تصویب هیات دولت برساند که فعالیتهای اجرائی توسط ارگانهای مختلف در جلسات این شورا مورد پیگیری قرار میگیرد.

کارشناس بخش محیط زیست انسانی استان خوزستان درخصوص آلودگی ناشی از فاضلابهای شهری گفت: بخش عمده فاضلابهای شهری اهواز و شهرهای حاشیه رودخانه کارون به این رودخانه سرازیر میشوند که مهمترین عامل آلودگی آب این رودخانه است. در همین خصوص مدیرکل حوادث غیرمترقبه استانداری خوزستان نیز با تایید کاهش آب رودخانه کارون گفت: در حال حاضر دبی رودخانه کارون از 160 مترمکعب بر ثانیه کمتر شده است. همچنین در بودجه سال 87 نیز به دلیل محدودیت منابع مالی، تنها 500 میلیون تومان از رقم مصوب هیات دولت به آن اختصاص داده شد.

از دل صخره­ها، رودی روان به رنگ نقره که به مرور زمان به دلیل هوازدگی، اکسید و سیاه شده است از جانب سمت راستِ نگاره به سمت چپ آن جاری گشته که با کنارهای پرشده از صخرهها و درختان مزین شده است. زيرا در نسخه ايراني گرگ در جنگ تن به تن با بز کشته مي شود، يعني يک نيروي ضعيف موفق به کشتن يک نيروي وحشتناک و بسيار قوي مي شود ولي در ديگري، در داستان آلماني، گرگ بدون مبارزه و در خواب طعمه اش را از دست مي دهد و بدون اين که مشکلش را بفهمد در رودخانه مي افتد و مي ميرد.

همچنین در گذشته در حاشیه رودخانه گونه های گیاهی فراوانی وجود داشت و شاهد تنوع گیاهی بی نظیری در این منطقه بودیم، ولی آلودگی رودخانه روی اکوسیستم گیاهی نیز تاثیر سو داشته است و بسیاری از گیاهان ازبین رفته اند. روستای ساتیاری نزدیکترین روستا به بخش باینگان نیز هست. وانگو همکاران در «چارچوبی برای تجزیه و تحلیل تأثیر اجتماعی سدهای بزرگ» به این نکتۀ مهم دست یافتند که اغلب طرحهای هیدرولوژیکی بزرگ که همراه با ساختوساز است بر محیطزیست و جوامع محلی تأثیر میگذارد (Wang et al, 2012). در بعضی موارد دولت متوجه از دست دادن دارایی روستاییان بوده است و برای جبران آن سیاستهای مختلفی اتخاذ کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید