ماهیگیری در رودخانه های شمال ایران

رودخانه بین المللی هریرود، یک رودخانه مرزی پی در پی بین کشورهای افغانستان، ایران و ترکمنستان است که سرچشمه اش در خاک کشور افغانستان (دولت بالادست) واقع شده است. در این میان، وجود کلوتک ها واقع در پلایای هامون سیستان توسعه ی چشم گیری داشته است. در واقع این منطقه بهدلیل اینکه در سطح صاف و باز قرار دارد بهصورت زیگزاکی یا اصطلاحاً رود پیچ درآمده است. منطقه ی موردمطالعه، قسمتی از کلوتک های این محدوده است.

رود سند طولانی ترین رودخانه پاکستان است که از منطقه هیمالیا سرچشمه می گیرد. دریاچه لزور یکی از زیبا ترین دریاچه های اطراف تهران است که برای قایق سواری و ماهیگیری بسیار مناسب است. خدایا هر چه در سراسر این جهان است همه آفریده ی توست و اگر همین رودخانه ی زیبا نبود این آرامش همیشگی از کجا پدیدار می گشت؟ این روستا حدود 80 کیلومتر با تهران فاصله دارد و با ورود به جادهی برغان چیزی که بیشتر از همه توجهتان را جلب میکند، درختان انبوه و تنومند و کوههایی به شکل قلعه و صدای گوش نواز آب رودخانه است که لحظهای شما را رها نمیکند.

راجع به مندرجات کتب او باید گفت تمامی آنچه را که نوشته نمیتوان صحیح دانست ولی از شخصی هم که خواسته از همه چیز حرف بزند نمیتوان متوقع بود که هر چه نوشته صحیح باشد. اما هر چه مقدار وسیله ها بیشتر باشد، طبیعتا ساعات بیشتری صرف بسته بندی و پکیج کردن لوازم می شود و نیروی کار بیشتری هم لازم است. شطیط با گذر ازکنارشهرستان شوشترعلاوه برسيراب کردن زمين هاي کشاورزي وتامين آب مردم اين شهرستان منظره هاي زيباي طبيعي را دراين منطقه بوجود آورده است.

بنابر تأکیدات رئیس قوه قضاییه، مقرر شد که در هر قسمتی از مسیر رودخانه که به جهت موقعیت منطقه امکان داشته باشد، با رعایت مقررات قانونی و ضوابط زیست محیطی، تفرجگاه ساحلی برای استفاده عموم مردم ایجاد شود. اما متأسفانه علیرغم آگاهی از اهمیت آب در زندگی ما، مردم در سراسر دنیا هیچ تلاشی برای جلوگیری از هدر رفت و مصرف آب بیش از حد و افزایش کیفیت آن ندارند. نتایج این تحقیق نشان داد رسوباتی چون کوارتز، آلومینیوم، کلسیم و دیگر رسوبات تبخیری، بیش ترین درصد تشکیل دهنده ی کلوتک ها را دارا می باشند. استیو کیللیا، کارآفرین استرالیایی و بنیانگذار مؤسسه اقتصاد و صلح افزود: در ۳۰ سال آینده بیش از یک میلیارد نفر به دلیل کمبود آب خانههای خود را ترک خواهند کرد.

رودخانه مرزی ارس به عنوان طولانی ترین و یکی از پرآب ترین رودخانه های مرزی ایران نقش بسیار مهمی در توسعه سیاسی ـ اقتصادی استان اردبیل دارد؛ اما در حال حاضر، دشتهای استان اردبیل با کمبود آب مواجه بوده و در آینده خطر کم آبی آن را تهدید می کند. میدانیم که هر چقدر از شمال و زیباییهایش حرف بزنیم، باز هم کم گفتهایم. با توجه به بحران کم آبی و فقدان موافقت نامه ای در خصوص نحوه بهره برداری از هریرود، بیم آن می رود این تاسیسات آبی به اختلافی بین المللی تبدیل شوند. این منطقه، از شمال همجوار مناطق ۳ و ۴، از شرق با منطقه ۸ و از غرب با منطقه ۶ و از جنوب با مناطق ۱۲ و ۱۳ شهرداری تهران همسایهاست.

شهرستان آبادان دارای حدود ۱۳ هزار هکتار نخلستان بارور با حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نخل است. منطقه ۴ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری است در شمالشرق شهر قرار دارد. در ماه های زمستان ، بارش در مناطق بالاتر که یخچال تشکیل می دهند ، یخ می زند ، که با رسیدن دمای بالا دوباره ذوب می شوند. کلوتک ها یکی از اشکال ژئومورفولوژیکی مناطق خشک و نیمه خشک جهان هستند.

هدف اصلی این پژوهش، بررسی و منشأیابی رسوبات نهشته شده ی دلتای قدیمی رودخانه ی هیرمند بوده که محدوده ی اصلی گسترش کلوتک ها بوده است. خشکسالی های سال های اخیر و عدم پایبندی افغان ها به رای کمیسیون دلتا ( کمیسیون دلتا متشکل بود از کارشناسان سه کشور کانادا، آمریکا و شیلی که روی رودخانه هیرمند کار کارشناسی انجام دادند ) و قرارداد ۱۳۵۱ دولت ایران و افغانستان مبنی بر آزادسازی ۲۶ متر مکعب آب در هر ثانیه در رودخانه هیرمند و ضعف روابط دیپلماتیک دولت ایران در حل این معضل ، جملگی باعث شد تا امروز هامون چشم انتظار قطره ای از آب هیرمند باشد.

بخش وسیعی از گسترش کلوتک ها در شرق و جنوب شرق کشور بوده که دارای ویژگی های خاص و منحصربه فردی هستند. تا کنون هیچ توافقنامه مشترک بین این سه کشور منعقد نشده است. به این رود خانه اضافه می شود و آخرین رودخانه دایمی که به زاینده رود میریزد رودخانه مرغاب است. این مجموعه قوانین درباره «تأسیس یک انجمن بینالمللی منابع آب و رفع اختلافات و مناقشات» انتشار یافته است. سازندهای فرسایش یافته و رسوب گذاری شده ی فلیش شرق ایران در منطقه، منشأ داخلی رسوبات را تأیید و وجود کوارتز، آلومینیم، کلسیت، دولومیت، مسکوویت، آلبیت و سایر کانی ها و عناصر دیگر نیز نشان از خارجی بودن منشأ این رسوبات بوده که توسط رودخانه ی هیرمند انتقال یافته و در پلایای هامون رسوب گذاری شده است.

لطفاً آنچه را برشمردیم مورد به مورد با روش های دیگر ماهیگیری مقایسه نمائید تا شما نیز تصدیق فرمائید که ماهیگیری با لانسه ( پولک ) لذت بخش تر است . همچنین به نمونه­های همکاری­های مشترک موفق، و نیز مشکلات موجود اشاره شده و به اهمیت و ضرورت رویکرد به مدیریت جامع منابع آب (IWRM) بین کشورهای همسایه، به منظور افزایش بهره­وری از منابع مشترک و کاهش تنشهای فیمابین پرداخته شده است. همچنین بهمنظور کاهش تنش­ها و منازعات و اجتناب از چالش­های جدید، معاهدات مرزی بر مبنای قوانین بین­المللی، سوابق تاریخی حقوق آب و لزوم حفظ روابط دوستانه بین کشورها برای دستیابی به راهکارهای منحصر بهفرد و مناسبتر، تهیه و تدوین می­گردد.

از جمله دلایل نابودی تمدن­های باستانی ناشی از وقوع جنگ­ها، بلایا و شیوع بیماری­های خطرناک، خشکسالی و کاهش دسترسی به منابع آب بوده است. زندی فر، س.، فیجانی، ا.، نعیمی، م.، خسروشاهی، م.، 1398. تغییرات زمانی و مکانی شاخص خشکسالی آب زیرزمینی، مطالعه موردی: حوزه آبریز زهره-جراحی. در ایستگاه هیدرومتری جمال­بیگ در سال آبی مورد مطالعه خشکسالی به صورت نرمال و خفیف دیده شده است. حمام شاهي در زمان هجوم انگلستان، به عنوان محل زندگی افسران حکومت بریتانیا و اصطبل اسبها استفاده شده است که باعث شده تمام نقاشی های مغولی اصلی روی دیوارها پاک شده و سفید شوند.

دیدگاهتان را بنویسید