لغت نامه دهخدا حرف پ

این عوامل که در طول پنج دهه اخیر شکل گرفته شامل، «نداشتن برنامه ریزی مناسب مبتنی بر آمایش سرزمین و توسعه پایدار»، «ضعف های مدیریتی (حکمرانی-ساختاری و نهادی، تعامل کنشگران، مشارکت ذی نفعان، هماهنگی)»، «ضعف اقتصاد آب و حسابداری»، «اشکالات موجود در قوانین و مقررات»، «نداشتن ساختار مناسب داده ها و اطلاعات (بیلان و وحدت رویه)»، «نبود ارزیابی و نظارت» است. توسعه ی روز افزون جمعیت و در پی آن افزایش فعالیت های کشاورزی و صنعتی و نیز افزایش حجم فاضلاب ها و پساب های شهری موجب آلودگی منابع آب موجود شده است،یکی از مهم ترین منابع آب قابل استفاده رودخانه ها می باشند میزان آلاینده های قابل پالایش برای هر رودخانه متفاوت و متغیر است و بسته به نوع و تعداد منابع آلاینده و شرایط رودخانه می باشد.منابع آلاینده می توانند به صورت نقطه ای مانند پساب های شهری و صنعتی و یا غیر نقطه ای همانند زه آب های کشاورزی باشند.

از آنجا که توسعه ی روز افزون جمعیت و در پی آن افزایش فعالیت های کشاورزی و صنعتی و نیز افزایش حجم فاضلاب ها و پساب های شهری موجب آلودگی منابع آب موجود شده است،یکی از مهم ترین منابع آب قابل استفاده رودخانه ها می باشند میزان آلاینده های قابل پالایش برای هر رودخانه متفاوت و متغیر است و بسته به نوع و تعداد منابع آلاینده و شرایط رودخانه می باشد.منابع آلاینده می توانند به صورت نقطه ای مانند پساب های شهری و صنعتی و یا غیر نقطه ای همانند زه آب های کشاورزی باشند. ورود انواع آلودگیها که حاصل زندگی شهرنشینی و توسعه ناموزون و موقت در اکثر نقاط گیلان است، باعث شده که کارشناسان از زاد و ولد ماهیان در این رودخانهها نا امید شوند.

از روشن کردن آتشهای بزرگ خودداری کنید و در صورتی که آتشی روشن کردید از خاموش شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید؛ زیرا حتی جرقهای کوچک هم میتواند هکتارها زمین سبز را به آتش بکشاند. واگنر (1959) و زیبل(1960) در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که اثرات مواد رسوبی معلق حاصل از برداشت شن و ماسه (2 تا 13 میلی گرم در لیتر) تراکم حشرات آبزی پایین دست رودخانه را 85 درصد کاهش می دهد. چون استان چهارمحال و بختياري در حوضه زایندهرود کوهستانی است و دشت برای کشاورزی کم دارد، در کل هفت درصد حوضه زایندهرود در استان چهارمحال و بختياري قرار دارد.

نبود دولت قدرتمند در افغانستان، حفر نهرها و رودهای متعدد برای انتقال آب رودخانه، نصب و بهکارگیری انواع پمپ در مسیر رود هیرمند برای کشاورزی در افغانستان در نهایت خشک شدن تالاب هامون به عنوان هفتمین تالاب بینالمللی جهان را در پی داشت. او بیان کرد: سد سازی شاید در شرایط نرمال با هدف اصلی تامین آب برای شرب و کشاورزی باشد، اما در برخی مناطق صرفا برای کنترل سیلاب صورت میگیرد؛ هرچند ممکن است چند سالی خالی باشد، اما آن یک سالی که با چنین حادثهای مواجه میشود هم خسارات حداقلی میشود و هم جمع آوری آب شیرین به حداکثر میرسد.

جاذبه های روستای اولسبلانگاه ماسال محدود به طبیعت چشم نواز ان نیست .عکاسی از ، پیچش های جاده با درختان انبوه و در هم تنیده، خانه ها و کلبه های چوبی با سقف های رنگی یکی از تفریحات خوب برای ثبت خاطرات شماست .همچنین میتولنید همچون مردمانی که با اسب به ییلاق و قشلاق خود کوچ میکردند سوار بر اسب ها در دشت لاله بتازید. البته ییلاق سرسبز دیلمان نه تنها مورد توجه طبیعت دوستان هست بلکه علاقمندان دیدنی های تاریخی به ارتفاعات دیلمان سفر میکنند تا از حمام دیلمان، قلعه ی گرماور و چند آرامگاه مانند آرامگاه باباولی دیدن کنند.

از خصوصیات منحصر بفرد این ییلاق که باعث میشود طبیعت گردان با اشتیاق فراوان در تابستان از این منطقه خوش اب و هوا دیدن کنند این است که، برای اسکان گردشگران اقامتگاه رسمی ای وجود ندارد و گردشگران در خانه های ساکنان می مانند. در این طبقه­بندی جنگلهای راش در داخل هر یک از طبقات مربوط به طبقهبندی اصلی (طبقهبندی بر اساس خاک)، بر اساس میزان درجه حرارت رویشگاه، ویژگیهای جغرافیایی، خاک و خصوصیات گرمادوستی طبقهبندی می­شوند. خود پالایی به فعل و انفعالات و فرآیندهایی گفته می شود که به صورت طبیعی در یک منبع آبی رخ می دهـد و در نتیجـه ی آن میزان آلودگی وارد به آب تا رسیدن به حد مطلوب و استاندارد کاهش پیدا می کند.

خود پالایی به فعل و انفعالات و فرآیندهایی گفته می شود که به صورت طبیعی در یک منبع آبی رخ می دهد و در نتیجه ی آن میزان آلودگی وارد به آب تا رسیدن به حد مطلوب و استاندارد کاهش پیدا می کند. به عبارت دیگر به مقادیری از آلودگی که مـی تواند وارد رودخانه شود و رودخانه توانایی پذیرش و کاهش اثر آن را داشته باشد توان خودپالایی گفته می شود .در این پـژوهش بـه بررسی توان خود پالایی رودخانه کارون در سال آبی 92-93 در فاصله بین ایستگاه های ملاثانی تـا فارسـیات پرداختـه شـد،نتایج نشان داد بیشترین میزان خودپالایی در تیر ماه و در بازه ملاثانی تا اهواز و حداقل میزان خود پالایی در بازه اهـواز تـا فارسـیات،در آذر ماه می باشد.

ولی آنچه که معلوم است و مردم آن را احساس می کنند، تبعات وحشتناک و خسارات جبران ناپذیری است که این میهمانان (سیل) بر گرده این مردم بیگناه تحمیل می کنند؛ مهم ترین سوالی که این روزها در اذهان میگذرد این است که آیا با پیشرفت علم و دانش آیا نمی توان جلوی این گونه از بلایاهای طبیعی را گرفت؟ ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، بافت سنتی وروستایی خود را زنده نگه داشته است و با خانه های چوبی و رنگارنگ از گردشگران دلبری میکند . مسیر رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه،عجله نکنید کمی ماجراجویی در جاده های اطراف شما را به ابگیری کوچک میرساند که خنکای ان روحی تازه میبخشد.صدای رودخانه خالکویی موسیقی زنده ایست که طبیعت ماسال گیلان به شما تقدیم میکند.

اولسبلنگاه، روستایی بربلندای شهر ماسال در غرب گیلان است، جایی که ییلاق همیشگی مردم ماسال است و هر بهار و تابستان به این منطقه خوش اب و هوا کوچ میکنند. به شما اطمینان میدهم اگر یک بار به منطقه زیبای دیلمان سفر کنید با وجود اب و هوای بی نظیرمناظر سرسبز و جاده رویایی اش دوباره برای دیدن آن وسوسه میشوید. شما از لحظه ای که مشغول جمع کردن نخ و حرکت دادن پولک در آب میشوید با حس لامسه و حتی حس بینائی خود از لحظه لحظه ماجراهائی که بر لانسه ( پولک ) شما میگذرد آگاه میگردید .

م رود ارس طوری تغییر وضع داده بود که کمیسیون مختلط در پیدا کردن مسیر، آن زمان دچار مشکل شدند و حتی این امر مستلزم چندین سال کار فنی وعلمی می شد،به علاوه بسياري از جزايري كه در آن تاريخ در اين رودخانه ي عظيم وجود داشته به تدريج زير آب رفته ويا به خاك يكي از طرفين ضميمه شده ودر مقابل جزاير جديدي به وجود آمده بود كه مالكيت آنها تعيين نشده بود.واما پس از معاینه محل و تبادل نظر هئیت نمایندگی بهترین طریق در تحدید حدود و تعیین دقیق مرز بر روی ارس را عبور دادن خط مرزی از وسط مسیر خطی آن یا مهم ترین شعبه آن تشخیص دادند.

امام عسکری(علیه السلام) فرمودند: همه ی ناپسندی ها در خانه ای قرار داده شده است و «دروغ»، کلید آن هاست. مدیریت بحران خوزستان، به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت به دامداران، کشاورزان و اهالی روستاهای حاشیه رودخانه دز، کارون و کرخه هشدارهایی داده بود؛ اما رفته رفته آب پشت سدها افزایش مییافت و نگرانی برای مدیریت این رحمت الهی، پس از تحمل سالها خشکسالی بیشتر میشد، عملیات ترمیم سیل بندها آغاز و تهمیدات لازم برای وارد آمدن کمترین خسارت به خوزستانیها و ساکنان حاشیه رودخانهها اندیشیده شد. به همین دلیل نمایندگان مجلس درصدد استیضاح وزیر نیرو برآمدند به طوری که برخی از آنها می گفتند: به استحضار اردکانیان وزیر نیرو رساندیم و نوشتیم که اگر ظرفیت خروجی کرخه برای حداقل ۱۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه مهیا نشود، ممکن است با شرایط بسیار ناگواری مواجه شویم.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل منابع آب ایران اضافه کرد:کنترل حجم مخازن سدها به صورت مستمر در دستور کار قرار گرفته است و در استانهایی مانند فارس اقدام به رهاسازی آب برخی از سدها شده تا حجم کافی برای مهار سیلابهای احتمالی وجود داشته باشد. حدود دو ماه قبل به وزارت نیرو اعلام خطر شد، ورودی و خروجی سدهای استان خوزستان اعلام و پیش بینی شد تا ۱۵۰۰ مترمکعب در یک مسیر آرام و روان بدون خسارت خواهد بود. دو عامل موثر در وقوع بارش، رطوبت و دما است و زمانی ابر دچار بارش می شود که در دما و رطوبت مناسب قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید