شهرستان حمیدیه دو اثر تاریخی ثبت شده دارد

این رودخانه در هیجده کیلومتری شمالغرب شهر شوش در کناره شرقی روستای جریه (قریه سید احمد) از به هم پیوستن چند چشمه به هم تشکیل میشود. رود دز پس از گذشتن از جنوب لرستان و شمال خوزستان و شهرستانهایی مانند الیگودرز،اندیمشک،دزفول، شوشتر و شوش در منطقهای به نام بندقیر در جنوب شوشتر به رود کارون میپیوندد. رودخانه کارون به غیر از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی و تولید برق مصرفی دارای مواهب دیگری نیز میباشد از جمله بستر مناسبی برای جذب سرمایهگذاری و ایجاد مکانهای تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالاست به علت آنکه از طریق آن میتوان کالاهای تجاری و صادراتی کشور را با استفاده از حمل و نقل آبی، از اهواز و حتی شوشتر تا بنادر بینالمللی خوزستان مانند خرمشهر و آبادان منتقل کرد.

معاونت کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی میگوید: «قطرهای از زه آبهای کشت و صنعتهای نیشکر در جنوب خوزستان وارد کارون نمیشود و شرکت توسعه نیشکر در راستای حفظ شرایط مطلوب کیفی رودخانه کارون نسبت به احداث جمعاً” ۲۴۲ کیلومتر کانال برای جلوگیری از ورود زه آبهای خود به کارون اقدام کرده است، بطوریکه میتوان گفت این شرکت تنها مجموعه کشاورزی استان خوزستان میباشد که برای عدم انتقال زه آب اراضی به رودخانههای منطقه اقدام نموده است همچنین کشت و صنعتهای نیشکری خود بهرهبردار آب کارون هستند، پس بدون شک اگر شرکتهای نیشکری تأثیر ناگواری بر کیفیت آب کارون داشته باشند تیشه به ریشه خود میزنند، بنابراین رابطه بین توسعه نیشکر و کارون یک رابطه متقابل است و ما باید با حفظ کارون تولید پایدار خود را ثبات ببخشیم».

آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی مناسب می باشد. دلفیناریوم یا پارک دلفین ها که یکی از مراکز بسیار دیدنی دبی می باشد در پارک خور دبی واقع شده است. نمی­دهد، بلکه مدت­ها است در شهر می­زید و بوی پارچه و رادیو و ضبط می­دهد. این سد در ۵۶ کیلومتری شمال شهر اهواز قرار دارد. این حمام در سر راه تبریز به جلفا در نقطه ای که کاروانها جهت کسب آمادگی برای عبور از رودخانه ارس توقف میکردند احداث گشته و بیشتر مورد استفاده تجار،بازرگانان و مردم ساکن شهر و کارمندان و کارگران گمرک و نظامیان بوده است.

رود سِیمَره یکی از رودهای باختر ایران است. بااینحال (Seven Springs) حتماً یکی از شاخههای تأمینکننده رودخانه تایمز بشمار میرود. در اسناد تاریخی از رودخانه شاوور بعنوان یکی از قدیمیترین رودخانههای باستانی کشور نام برده شدهاست. این رود همچنین یکی از منابع تغذیه کننده تالاب بامدژ است که با طغیانهای فصلی در نیمه دوم سال تأثیر مهمی بر حیات تالاب مذکور دارد . نیکلای کراسیون، زیستشناس ۵۹ ساله میگوید برای نجات این گونه ماهی سالهای زیادی تلاش شده ولی مردم میگویند کاملا منقرض شده است.

هدف این شرکت فراهم کردن دسترسی به آب پاک برای یک میلیارد نفر با هزینه کمتر از یک سنت در روز است. پرویز فتاح، وزیر نیروی پیشین دولت نهم مدعی شد که وی مدافع حقوق مردم الیگودرز است. در حل مسأله مذکور به نظر می رسد جهت آشتی و رفع تزاحم حقوق خصوصی و عمومی از آنجایی که سند مالکیت اشخاص مطابق ماده 22 قانون ثبت معتبر و برای مراجع قضایی و اداری لازم الاتباع است، شرکت های آب منطقه ای می توانند مطابق مدارک و اسناد ادعایی خویش، تقاضای ابطال اسناد مزبور را در مرجع قضایی صالح نموده و در صورت محکومیت، بر اساس لایحه قانونی نحوه تملک اراضی نسبت به تملک اراضی مزبور اقدام و پس از آن نسبت به اخذ سند مالکیت به نمایندگی دولت اقدام نمایند.

ژنرال سر پرسی سایکس در سفرنامهء خود موسوم به «ده هزار میل در ایران»، در جریان ماموریتش به خوزستان ازین رود به نام نهر «آب دیز» نام می برد و آن را از شعب مهم کارون نام برده است. مهمترین شاخهٔ فرعی کارون، رود دز است که در شمال اهواز به کارون میپیوندد. سدهای مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شدهاند که مهمترین آنها، سدهای کارون ۱،کارون ۳، کارون ۴، مسجد سلیمان و در پایینتر، سدهای گتوند علیا و سد تنظیمی گتوندمیباشند.

منبع رودخانه تیمز در گلاسترشر است، ولی این رودخانه در شهرستانهای جنوبی انگلستان، یعنی ویلتشر، آکسفوردشر، برکشر، باکینگهامشر، ساری، اسکس، کنت و همچنین لندن بزرگ گذر میکند. همچنین احداث مزارع پرورش غیرمجاز ماهی در سرشاخههای رودخانه بزرگ کارون از جمله رودخانه ارمند، رودخانه بهشت آباد، کاج، کارون میانی و… اینرود با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رود ایران است و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. از دیگر کارهای مهندسی شده در مسیر رود دز میتوان به قمش ها در دزفول نام برد که از راهرو و مجرا و تونل های زیر زمینی برای انتقال آب رودخانه به زمین های زراعتی و همچنین شرب مردم در گذشته استفاده شده است.

نشان خاطرنشان کرد: کوشک حمیدیه با توجه به موقعیتی که دارد، یک سند زنده ارزشمند معماری به شمار می آید و لازم است برای حفاظت این بنا به ویژه تونل های زیرزمینی و سرداب های آن فکر اساسی بشود.وی با اشاره به اینکه حمیدیه یک شهر عرب نشین و در مسیر کاروان های راهیان نور است، تاکید کرد: بهترین کاربری برای کوشک حمیدیه ایجاد یک موزه مردم شناسی با محوریت معرفی تاریخ و فرهنگ مردم عرب استان است.به گفته وی، موزه هایی در زمینه مردم شناسی در مسجدسلیمان و آبادان ایجاد شده، اما در صورت تحقق موزه مردمشناسی با محوریت معرفی فرهنگ و تاریخ مردم عرب، این اولین موزه مردم شناسی استان در این زمینه خواهد بود.نشان افزود: راه اندازی موزه مردم شناسی می تواند صنایع دستی منطقه را نیز رونق دهد به طور مثال بوریا بافی و حصیربافی از جمله صنایع دستی ارزشمند منطقه است و فعالان میراث فرهنگی دستبافت های محلی را که در منطقه شهرت و کاربرد داشته معرفی کرده اند.

برای صاف کردن آب از فیلتر های شنی ، آهک و سولفاتهای آهن و آلومینیوم استفاده می کنند. پس از پایان جنگ ایران و عراق (۱۳۶۷ خورشیدی)، بهمنشیر از شناورهای غرق شده و مواد انفجاری پاکسازی شد، و در سال ۱۳۷۱ خورشیدی، وزارت جهاد سازندگی، لایروبی آن را از ابتدای رودخانه موسوم به ‘سه شاخه’ آغاز کرد، که طبق برآورد و با لایروبی ده میلیون متر مکعب از بستر رود، بخش اول مسیر این رود (از بندر چَویبدِه در سی کیلومتری جنوب شرقی آبادان تا بندر خرمشهر) برای گذر شناورهای باری و صیادی با ظرفیت پنجهزار تن و آبخور سه متر، آماده میشد .

در شعبه اصلی مصب رودخانه ((سه گوویا )) و در بالا دست رودخانه تا ملتقایی كه به نام (( پوته كا )) ( یا بودگا ) است ، مرز بایستی بدون انقطاع بر اساس و اگوآدا ( یاتالوگ ) باشد . انتقال آب از شرق استان لرستان و شهرستان الیگودرز به شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم باعث پایین رفتن شدید سطح سفرههای آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن چاههای آب این منطقه شده است. امیدواریم پس از پایان یافتن بحران کرونا بتوانید از این منطقه جذاب، دیدن کنید!

ناصری نژاد نماینده شادگان: با این پروژه مخالفیم و معتقدیم به ضرر کشور خواهد بود. ابراهیمی نماینده شوشتر: نمایندگان خوزستان نگران تبعات پروژه قمرود هستند. آبهای روان پارانا، قبل از برخورد با رود پاراگوئه، درپشت سد« یاسیره تا » (به عنوان دومین سد هیدروالکتریکی و پروژه مشارکتی بین آرژانتین و پاراگوئه)، ذخیره آبی عظیمی را پدیدآوردهاست. با این تکنیک سیل را با روشهای سازگاری با منابع آب مدیریت میکنند چون منبع آبی دیگری در اختیار ندارند. پل الکساندر سوم پاریس را یکی از زیباترین پل های جهان می دانند که بر روی یک رودخانه قرار دارد؛ این پل مزین به تعداد زیادی مجسمه می باشد که نمایی چشم نواز به آن بخشیده اند و هر یک دوره ای از تاریخ فرانسه را به تصویر می کشند.

اهداف پژوهش در همین راستا پژوهش حاضر با خاستگاه نظری دیسیپلین منظر و اتخاذ نگاه سیستمی به پدیده طبیعی؛ مهم ترین مسیله پیرامون بحران رودخانه زاینده رود در اصفهان را در تفکیک مولفه های سازنده کلیت آن در نتیجه فقدان نگاه سیستمی و کل نگر درتحلیل و مدیریت آن می داند. سرهنگ کنت لافتوس نخستین باستان شناسی که اقدام به تحقیقات علمی در شوش نمود،به نقل از جغرافی دانان دوران باستان رودخانهء «کوپراتس» را همین رودخانهء دز فعلی می داند. 46) پرندگان از منقار خود چه استفاده می کنند؟

میزان مصرف آب در ایران برای یک فرد چه مقدار است؟ 1- چه چیزی گیاه را در خاک نگه می دارد؟ «بهمنشیر» یا «بهمناردشیر» یا «وهمناردشیر»، برگرفته از نام نخستین شاه ساسانی (اردشیر بابکان)، نام پیشین شهری بندری بوده که اکنون آنرا آبادان می شناسیم ، و اردشیر بابکان در این بخش ایران اقدامات بسیار انجام داده بود . یک مثال بسیار خوب از بارانها موسمی بسیار شدید در دنیا در مصر است.

نيروگاه اين سد در مرحله نخست شامل 26 واحد 700 مگاواتي ميباشد که 14 واحد آن به صورت فضاي باز در ساحل چپ و 12 واحد آن به صورت زيرزميني در ساحل راست در دست ساخت است. در حدود سال ۱۳۰۰ به دلیل پایین آمدن بستر رودخانه و عدم وجود دانش مهندسی کافی، که مردم منطقه بشدت با مشکل کمبود آب روبرو شدند بطوریکه در سال ۱۳۱۴ تصمیم به ساخت دو سد در منطقه اتخاذ شد. بیش از ۶۰ حلقه چاه خشک شده و ۱۷۱ حلقه از چاههای منطقه نیز در آستانه خشکیدن قرار دارند، اما تاکنون حقابه یی برای این روستاها در نظر گرفته نشده است.

در نهایت این دو شاخه پس از طی حدود چهل کیلومتر در منطقه بند قیر جنوب شوشتر به یکدیگر میپیوندند و با ادغام با رود دز، کارون بزرگرا تشکیل میدهند. از این رو با این طرح مخالفیم. رئیس مجمع نمایندگان خوزستان: ما نمایندگان بدون حمایت نمیتوانیم از این طرح ممانعت کنیم، مطبوعات ما را تنها نگذارند. گرچه توجه به کیفیت شخصیتسازی و طرح خصایص روحی و روانی آنها تاکنون در تحقیقاتی چند در قالب مقاله و گاه پایاننامه دنبال شده است، واکاوی این مهم از منظرهای نو و تازه در نقد روانشناسانه میتواند رهگشا و آشکارکنندة زوایای پنهان شخصیتهای الگو (پروتوتایپ) در شاهنامه – به عنوان سترگترین اثر ملی و هویتی ایرانیان- باشد.

دیدگاهتان را بنویسید