سوالات متن فصل سوم زمین شناسی یازدهم – حالا درس

وی گفت: باید همه مسئولان برای حفظ و احیای بناهای تاریخی تلاش کنند تا بتوانیم فرهنگ و تمدن خود را به جهانیان معرفی کنیم. 2-با توجه به اینکه این سامانه باید در درون آب قرار گیرد نحوه ی ساخت و اجرای تاسیسات آن بسیار دشوار است . با وجود اینکه قبلاً تألیفات نقدی پیرامون آموزش ترجمه از عربی به فارسی انجام گرفته، تاکنون پژوهشی در حیطۀ نقد داستانهایکوتاه صورت نگرفته است.

تا اینکه شرلوک هلمز به پلیس کمک می کند و مک را در جشن تولد دخترش کتی دستگیر و به زندان می اندازند. به عنوان مثال، مناطقی مثل نواحی پاییندست رودخانه زرد چین یا رودخانه چائوفرایا در تایلند قبلا تنش آبی را برای چندین سال تجربه کرده اند. حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید. تجربه ماهیگیری یکی از بهترین لذت هایی است که می توانید در این رودخانه تجربه کنید. این سد علاوه بر ایجاد منظرهای چشمنواز، به دلیل وجود ماهی کپور، قزل آلا و زردپر، هواداران زیادی دارد و اگر به ماهیگیری علاقهمند باشید میتواند تفریح جذابی برای شما باشد.

3- حمام كردشت بر کنار رود ارس و در جوار روستای کردشت واقع شده است. اترک، پنجمین رودخانه مرزی و سیلابی کشور که در طول 669 کیلومتر مسافت خود در سه استان خراسان رضوی، شمالی و گلستان، مناظر و رود پیچهای بینظیر و گونههای نایاب گیاهی و جانوری را در خود جای داده و سالیان سال نقش بسیار مهمی در حوضه آبریز خود داشته است، این روزها بهدلیل بیتوجهیها و ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه آن، خشکسالیهای اخیر، ورود فاضلابهای شهری و صنعتی و سموم کشاورزی همانند سایر منابع آبی و طبیعی کشور حال چندان خوشی ندارد. در این مطلب گشتی در مناطق اطراف تهران میزنیم و با تعدادی از این روستاها و ییلاقهای زیبا و بینظیر نزدیک پایتخت آشنا میشویم.

شاید فکرش را هم نکنید که فقط چند کیلومتر آن طرفتر از این شهر شلوغ و پر از دود، روستاها و ییلاقاتی هستند که دست کمی از بهشت ندارند. گزو، در کنار امامزادهای معروف به سه بزرگوار گزو در فاصله ۱۵ کیلومتری زیرآب سوادکوه قرار گرفته و اگر وقتش را داشته باشید و به سد البرز یا لفور هم که با آبشار فاصله کمی دارد سری بزنید، جایی که اسبها بر زیباییاش افزودهاند و تا چشم کار میکند مه و سبزی است. برای رسیدن به این منطقه خوش آب و هوا تنها کمی رانندگی لازم است.

می گویند که این دو امامزاده پس از سال ها ، هنوز در رویای صادقه برخی از اهالی منطقه می آیند و بر اساس همین رویاهای صادقه سن این دو امامزاده را هفت سال و سیزده سال و اندام ایشان را اندامی لاغر و تکیده تخمین زده اند. آنها لو هاور در دهانه رودخانه، روئن در دره سن و ریمز در شمال دور هستند، با نرخ رشد سالانه شهری 100.000٪. تراکم جمعیت 0,2 نفر در هر کیلومتر مربع است.

10.5 متر است که آستانه آنها در رقوم 2052.50 متر قرار دارد و هر کدام قادر هستند حداکثر 750 متر مکعب سیل را تخلیه نمایند. حجم بتن مصرفی بیشتر از 13 میلیون متر مکعب می باشد . آبدهی که یکای سرعت آب متر بر مجذور ثانیه و یکای سطح مقطع رود متر مربع است و یکای آبدهی متر مکعب بر ثانیه است . هروچاي از ارتفاعات جنوب شهر خلخال سرچشمه گرفته و بسوي شمال مي رود. زمانی که ماشینها از هیاهوی شلوغی شهر و یک هفته پرکار، فرمان را به مقصد شهر سرسبز و آرامبخش شمال کشور میچرخاند، بابلسر مقصد یا گذرگاهی است که شما را به شهرهای شمالی بعدی رسانده یا احتمالا مقصدتان برای چند روز استراحت است.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، احتمالا برای شما هم پیش آمده که از شلوغی شهر و آلودگی خسته شده اید و از طرفی مشغله کاری نیز به شما اجازه نمیدهد برای چند روز به مسافرت به یکی از شهرها عزیمت کنید. 18- چند جانور از گروه پستاندران نام ببرید؟ در بررسی هر یک از گروههای تغذیهای در بین ایستگاهها مشخص گردید که گروه خراشدهنده در ایستگاه 1 نسبت به سایر ایستگاهها دارای فراوانی بیشتری میباشد، همچنین گروه تغذیهای همهچیزخوار که مربوط به خانواده Planariidae میباشد تنها در ایستگاه 4 مشاهده شد. میسی سی پی با انشعابات زیادی که دارد در ۳۱ ایالت امریکایی و ۲ استان کانادایی بین کوههای راکی و آپالاچی جریان دارند.

بین آبشار پسوچیک و دشت هویج باغهای گیلاس زیبایی وجود دارد که چشم هر بینندهای را خیره میکند. در این استان بیش از ۳۳ رودخانه دائمی جریان دارند و ۱۱ آبشار زیبا در گوشه و کنار لرستان خودنمایی میکنند. یکی دیگر از رودخانههای دائمی ایران، رودخانه شهرچای ارومیه است. درونمایه کهنالگویی «پیامبر»، آن را عرصه تجلی برجستهترین کهنالگوهای مؤثر در این فرایند ساخته است؛ علاوه بر این بسیاری از دیگر عناصر داستانی از جمله مکان و زمان را دارای بارمعنایی نمادین ساخته است. بر روی رودخانه زهره تنها یک ایستگاه موردمطالعه قرار گرفت.

امکاناتی برای قایقرانی و اسکی روی آب فراهم آمده است. نشانی: تهران، فیروز کوه، مدخل ورودی پل سفید، سمت چپ جاده، راهی فرعی که از روی پلی میگذرد که زیر آن ریل راه آهن وجود دارد. حسینیه اعظم (با تعزیه باشکوهی که ایام محرم در آن برگزار میشود)، پل تاریخی برغان، چنار کهن و باشکوه مسجد جامع، درخت پیر سپیدارک و تپه باستانی قلعه کش کلا و زیارتگاه چهل دختراز مناطق دیدنی این روستا هستند.

روستاهای آهار، شکرآب، زایگون، گرماب دره و میگون نیز در همان حوالی، از مناطق تفریحیاند که برای سفرهای یک روزه بسیار مناسب هستند. روستای آبنیک دارای چشمه معروفی است که آب آن بسیار گوارا ، شفاف و سفید است و به دلیل خواص آن از گذشته نیز مورد توجه شاهان قاجار بوده و در نوشته های خود از آن یاد کرده اند. این آبشار بلند حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد که از کنار قلعه ملک بهمن عبور کرده و به سمت پایین سرازیر میشود. وجود رستورانها و کافههای سنتی و مدرن، رودخانه زیبا و کوههای بلند در اطراف آن باعث شده است که فشم، به مکانی ایدهال برای سپری کردن یک اخر هفته به یادماندنی تبدیل شود.

رودخانه کنگو، ششمین رودخانه بلند در سرتاسر جهان است. البته ارس در تمام طول سال دیدنی است و اطراف آن جاذبههای گردشکری بسیاری است اما با توجه به کوهستانی بودن آن منطقه و هوای سرد آن در زمستان، توصیه میشود برای دیدن رود ارس در بهار و تابستان به آن منطقه سفر کنید. فشم از مسیر از جاده لشکرک دارای باغهای میوه بسیار است و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است. اصلی ترین مسیر دسترسی به فشم، جادهی لشگرک است. دو راه مرسوم دسترسی به شهر لواسان، اتوبان بابایی و جاده لشگرک هستند. تهران شهر شلوغی و جنبوجوش و سر و صداست.

اما همیشه این کار لازم نیست و برای فرار از شلوغی و آلودگی تهران از همان دو روز آخر هفته نیز میتوانید استفاده کنید و به مناطق بکر و زیبایی سفر کنید. به خاطر جاری بودن رودخانههای پر آب، از جمله مناطق آب خیز ایران محسوب میشود. آب دریا ها و اقیانوس ها به علت شوری بالا و دارا بودن املاحی همجون سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم و … از چشمه آبگرم لاریجان در هر دقیقه حدود ۱۰۰۰ لیتر آب خارج میشود.

ظاهرا این قلعه به نام ملک بهمن (ملک قلا)، آخرین امیر سلسله استندر لاریجان نامیده شده است. قلعه ملک بهمن در جنوب آبشار قرار دارد و قدمت آن دست کم به دوره ساسانی باز میگردد که یکی از بزرگترین قلعههای کوهستانی رشته کوه البرز به شمار میرود. فشم آبشارهای معروف و زیبایی هم دارد مثل: آبشار لالون، آبشار لارمحله و آبشار یخی آبنیک که دیدنشان خالی از لطف نیست. به تمامیدوستداران طبیعت سفارش میکنم که برای یکبار هم که شده از این آبشار دیدن کنند باور کنید که پشیمان نمیشوید. آبشار ناران و آبشار برگ جهان از جمله جاذبههای طبیعی و دیدنی لواسان به حساب میآیند.

در فاصله یک و نیم کیلومتری شمال شرق افجه آبشار پسچویک با ۱۵ متر ارتفاع وجود دارد و آبشار زیبای موآب از دیدنیترین نقاط این روستا است. این موضوع بخصوص در کشورهایی که دارای نقاط لمیزرع و نیمهخشک هستند، حالت جدیتر به خود گرفته است. دارای بارندگی نسبتا منظم درسرتاسرسال هستند.مجموع بارندگی ساليانه2000میلیمتراست .کم بارانترين ماه سال حداقل دارای 120 ميليمتراست. علاوه بر طبیعت زیبا دارای پیشینه تاریخی نیز هستند.

هماکنون، میزان تخلیه آبهای زیرزمینی ایران در میان پرشتابترینهای جهان جای دارد، بهطوری که بر اساس محاسبات میشل، ۱۲ استان از ۳۱ استان کشور، تا پنجاه سال آینده تمام ذخایر سفرههای زیرزمینی خود را میخشکانند. محمد شهریاری با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درخصوص احتمال سیلاب در تهران، اظهار کرد: بر اساس هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی استان تهران وزش باد شدید موقت و رگبار باران، احتمال وقوع تگرگ و احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و جاری شدن رواناب موقت در مسیل ها طی روزهای سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) لغایت جمعه (۲۴ اردیبهشت ماه) در دامنه و ارتفاعات استان تهران و البرز پیش بینی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید