سمیر بدرود ، آسمایی، آب ، افغانستان

در میان حوضه های هیدروگرافی ، حوضه آمازون با 6،868 میلیون کیلومتر مربع و تقریباً 1/5 کل آب کره جهان یکی از بزرگترین حوضه ها محسوب می شود. در زیر اغلب پل های دریاچه سن در اسکله های چپ و راست صدها نفر را در حال حمام آفتاب، دوچرخه سواری، کالسکه سواری، دویدن و دیگر فعالیت های لذت بخش در میان اسکله های سنگی زیبای پاریس خواهید دید که شما نیز می توانید یکی از آن ها باشید! مناظراطراف و دماوند سفید پوش جناح های گوناگون آن پانورامای با شکوهی از قلل البرز مرکزی بچشم می آمد.

علاوه بر این ها مراکز خرید بسیار زیاد، هتل ها، رستوران و دیگر مراکز مهم نیز در اطراف این رودخانه به وفور یافت می شود و به شما این اطمینان را می دهیم که خیال تان از این بابت کاملا راحت باشد. رود سِن كه احتمالاً معروف ترین رودخانه جهان به شمار می رود، فقط و فقط تصورات ما را در روزگار كنونی به تسخیر در نمی آورد: این رودخانه كسانی را كه از زمان پیش از قرون وسطی با آن روبه رو شده اند، به نوعی مسخ كرده و فریفته است. سد کُنترا که یک سد قوسی بتنی بلند و باریک است از معروف ترین سدهای جهان است که ارتفاع آن ۲۲۰ متر و طول تاج آن برابر با ۳۸۰ متر می باشد.

در طول تابستان، با توجه به بارندگی زیاد و برف ذوب، سیل های موسمی رودخانهها معمول است. تخلیه پساب های کارخانه های صنعتی، فاضلاب های خانگی، زباله های شهری و روستایی، سموم شیمیایی کشاورزی، نیترات ها و فسفات ها، انواع حشره کش ها و زباله های کشتارگاه ها باعث شده تا اکوسیستم طبیعی سفیدرود که یکی از مهمترین حوزه های آبخیز ایران به شمار می رود دچار تغییرات زیادی شده که علاوه بر خطر نابودی کامل رودخانه و گونه های متنوع آبزیان موجود در آن، اقتصاد و معیشت هزاران انسان را که در حاشیه رودخانه زندگی می کنند را نیز به خطر بیاندازد.

با وجود برخورداری از منابع طبیعی زیاد، بلوچستان فقیرترین منطقه پاکستان است. شهر را رسما در حاشیه رودخانه ساختهاند و حتی در برخی مناطق برای یک سطح کردن آنها پایههای بلند برای ساختمانها احداث شده است. در ۲۰ کیلومتری جاده رودهن، شهر سبز و زیبای کمرد واقع شده، بین جاجرود و شهر جدید پردیس آبشار کمرد قرار دارد؛ اما با این که در استان تهران و در نزدیکی جاجرود واقع شده، منطقه ای نسبتا ناشناخته می باشد.

در این بین شما از کناره های سن و جاذبه های گردشگری چون برج ایفل، موزه لوور، کلیسا نوتردام و بسیاری مکان های دیگر عبور کنید. شما در اطراف و کناره های این رود می توانید به برج ایفل، موزه لوور، آرامگاه پانتئون، خیابان شانزه لیزه، موزه ورسای، پل میرابو و پل هنر پاریس به راحتی دسترسی داشته باشید. در پاریس، کناره های رودخانه سن بوسیله پل ها به هم وصل شده است که برای رفت آمد وسایل نقلیه و انسان ها مورد استفاده قرار می گیرند. از ۴۸ مورد سد قوسی که در استرالیا ساخته شده است، سد گوردون یکی از نه موردی است که به صورت دو انحنایی یا دو قوسی (سد قوسی دو انحنایی یا سد دو قوسی) طراحی شده است.

در مسیر خانه تا مدرسه ما یک رودخانه پرخروش و پرآب است که به واسطه یک پل دو سر آن به همدیگر وصل میشود. این سد ۸ توربین فرانسیس ۳۰۰ مگاواتی دارد که قادر است ۸۹۰۰ گیگا وات ساعت انرژی برق آبی در هر سال تولید کند. یکی از بزرگترین سدهای آفریقا همین سد است که می تواند ۱۶۲۶ مگا وات انرژی برای بخش های Copperbelt در زامبیا و زیمباوه تولید کند. معمولا خاک های طبیعی، ترکیبی از آن ها است.

برای جلوگیر از اینکه همسایههای شمالی افغانستان در تبانی با سایر همسایهها در برابر طرح های افغانستان در رابطه به آب رودخانه آمو قرار نگیرند، دولت افغانستان باید به شکلی از اشکال پای دو همسایه دیگر خود را در این موضوع دخیل بسازد. یکی از ویژگی های شگفت انگیز این سد این است که در هر دو راستای عمودی و افقی دارای انحنا می باشد و از این طریق می تواند در برابر فشار هیدرولیکی بسیار زیاد که ناشی از ۱۲۳۵۹۰۴۰ مگا لیتر آب دریاچه گوردون (بزرگترین دریاچه استرالیا) است، مقاومت کند. این سد روی رودخانه زامبزی ساخته شده است و مجهز به ۱۰ نوع توربین فرانسیس است که در مجموع ۶۴۰۰ گیگا وات ساعت انرژی الکتریکی در هر سال تولید می کند.

این سد آب های حاصل از جریان Putah Creek را ذخیره می کند و از این طریق سالانه ۵۶۸۰۶۰۰۰ کیلو وات ساعت انرژی تولید می کند که این کار توسط دو توربین ۵ مگاواتی و یک توربین ۱/۵ مگاواتی انجام می شود. مدت زمان سفر با این کشتی دیدنی 1 ساعت به طول می انجامد. پوشش علفی درکف جنگل کم است وتنهابرخی گياهان سايه پسندزندگی می کنند. این سد قوسی بتنی ۹۳ متری در ایالت کالیفرنیا قرار دارد و یکی از معروف ترین سدهای جهان است چرا که سرریز آن به صورت حفره بزرگی است که اگر ارتفاع آب از مقدار معینی بیشتر شود داخل این حفره می ریزد.

خوب معروف ترین جاذبه طبیعی شهر پاریس همان رود سن است؛ اما علاوه بر رودخانه سن شما می توانید یک تجربه خاطره انگیز و به یادماندنی در دیگر جاذبه های طبیعی فرانسه داشته باشید. به شما نیز توصیه می کنیم در سفر به فرانسه بازدید از جاذبه های طبیعی این کشور را از دست ندهید. از جمله جاذبه های طبیعی مشهور فرانسه می توان به باغ تویلری، لوکزامبورگ پارک، تالاب کامارگ، قلعه چنانسی، منطقه گردشگری لی پویان والای، پیست اسکی وال دی ایزور و تپه شنی پیلا اشاره کرد. رودخانه تجن یکی از مهمترین رودخانه های شمال کشور است که به لحاظ طرح و الگوی پیچانرودی ، عبور از روی قطعات گسلی و برخی انفصالات و انحرافات در طول مسیر خود و به خصوص در سطح دشت سیلابی به نظر می رسد تحت تأثیر حرکات نئوتکتونیکی فعّال در منطقه باشد.

این سیستم متشکل از ۵ سد در اسپانیا و ۳ سد دیگر در نزدیکی پرتغال است. همین موضوع باعث شده است افراد زیادی از این سرگرمی جالب و گشت و گذار در رود سن استقبال کنند. این سد که بیشتر آن خاکی است در 90 کیلومتری جنوب شرقی شهر زرنج افغانستان و حدود 80 کیلومتری مرز با ایران ساخته شده است . شهی نیمبی یک شهر زیبا در بخش مرکزی کشور پاراگوئه است و شهری است که دارای بخشداری های زیادی بوده و فضای کارگاهی در این شهر بیشتر دیده میشود.

سریال رودخانه برفی شامل چهار فصل است که دو فصل اول آن در طی سالهای قبل هر شب ساعت ده از شبکه نمایش یعنی شبکه ۹ پخش شد و شبکه نمایش قصد دارد که مابقی این سریال را نیز پخش کند. برای طبخ این غذا از نوارهای گوشتی استفاده می شود و در آن از آرد و تخم مرغ و آب یا شیر و پیاز تفت داده شده استفاده میشود. حدود ۱۳ درصد از نیاز برق شهر تاسمانی به وسیله این نیروگاه تأمین می شود. امروزه، کشتی های باری کوچک و قایق های زیبا در راه خود به بورگاندی از کانال های سن مارتین و سن دنیس برای کوتاه تر شدن مسیر حرکت خود استفاده کرده، و از شمال شرقی شهر می گذرند.

دیدگاهتان را بنویسید