رژيم حقوقي حاكم بر رودخانه مرزي ارس

رودخانه جاجرود در انتها و در 23کیلومتری سد لتیان، با رودخانه دماوند تلاقی پیدا میکند. دو مسیر عبور دیگر پل سیوسه پل واقع در قسمت پشتبام پل قرار دارند، که در زمانهای گذشته با بالا آمدن آب زایندهرود، تفرجگاه مردم شهر محسوب میشدند. برای مقاومت پایهها در برابر جریان آب، از سنگها در قسمت زیرین پل استفاده شده است و در قسمت بلایی پل را با استفاده از آجر، گچ و ساروج پل را بنا کردهاند. دعوا بر سر آبهای مشترک میان ایران و افغانستان، آنقدر ریشهدار است که تاکنون دیپلماسی خارجی نیز نتوانسته آن را حل کند. ارمنیها از دستمال سر و کلاه پر زرق و برق نیز استفاده میکنند.

خوشبختانه برای رسیدن به این مکان زیبا میتوان از اتوبوس شهری مسیر جمهوری، میدان انقلاب یا اتوبوسهای مختلفی که از میدان انقلاب عبور میکنند استفاده کرد. بسته بندی اصولی تضمین کننده حمل و نقل بدون ریسک بوده و موجب سالم رسیدن دستگاه به محل جدید می شود. همین قرارداد حاوی مقررات مربوط به تغییر احتمالی مسیر آلپ بود به موجب قرارداد با وجود تغییراتی كه ممكن است در تالوگ و حتی در مسیر رودخانه رخ دهد مرز به صورتی كه روی نقشه ترسیم شده است باقی خواهد ماند . این پل مانند اغلب معماریهای دیگر در طول تاریخ دستخوش تغییراتی شده است.

به عنوان مثال اسکندر بیک ترکمان، یکی از نویسندگان تاریخ عباسی در دوران صفوی، که از زمان پادشاهی شاهعباس تا زمان مرگ او را به تحریر درآورده است، از ساخت پلی با چهل چشمه با لحن خاصی صحبت میکند. ساروج یک ملات ساخت ایرانی در دوران کهن است که از ترکیب، خاک رس، خاکستر، آهک و الیافی با نام لوئی است. معمولا وقتی قرار است پلی روی یک رودخانه احداث شود، مهندسان کم عرض ترین بخش رودخانه را برای این کار انتخاب میکنند تا کار ساخت پل آسان شود. این پل دارای ۳۳ دهانه است و تاریخ ساخت آن به دوران شاه عباس یکم صفوی برمیگردد که توسط سردار سرشناس الله وردی خان بنا شده است.

جالب است بدانید که این پل تاریخی، در ابتدا چیزی حدود ۳۶۰ متر طول داشته و دارای ۴۰ دهانه بوده؛ به همین دلیل در کتابهای تاریخی دوران صفویه از این پل با نام چهل چشمه نام برده شده است. سی و سه پل از همان دوران گذشته به یکی از شاهکارهای معماری و معروف جهان تبدیل شده بود. وی با بیان اینکه در ۱۲ سال گذشته زیرساختهای لازم برای خدماترسانی در بخش آب و فاضلاب در تمام نقاط استان گسترش یافته است، خاطرنشان کرد: کاهش مصرف سرانه آب در اصفهان یکی از عوامل تأمین پایدار آب شرب مردم است، در سال ۱۳۸۶ سرانه مصرف آب در اصفهان ۱۸۹ لیتر در شبانهروز بود که با فرهنگسازی و همکاری خوب مردم، این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۱۵۷ لیتر در شبانهروز رسید.

طباطبایینژاد با بیان اینکه اقداماتی در خصوص کاشت گیاهان کم آب بر نظیر پسته و زعفران در اردستان صورت گرفته است، گفت: با وجود این باید تلاشها در جهت اصلاح الگوی کشت و کاهش هدر رفت آب در بخش کشاورزی ادامه یابد. دریاچه استخر پشت – نکا: این دریاچه در کنار روستای استخرپشت، میان دره رودخانه زارم ، به صورت گودالی بزرگ و دایرهای شکل گرفته و اطرافش را مزارع برنج و نیزار فرا گرفته است.

پارک استانی دریاچه باورون که در زیر محدوده های مودیش (Mowdish) و کاریبو (Cariboo) واقع شده یکی از بهترین سفرهای قایقرانی را ارائه می کند. پل شهرستان در ۴ کیلومتری شرق اصفهان، در بلوار سلمان فارسی واقع شده و شرقی ترین پل تاریخی اصفهان است. علت آن که این پل شهرستان نامیده می شود این است که در روستائی به همین نام در شرق اصفهان واقع شده است. جالب است بدانید بر اساس نوشته پرسی سایکس، این پیادهرو شامل ۹۹ طاقچه بوده که در گذشته در هر طاقچه آن عکسی قرار میگرفته است. به عقیده بعضى از محققین، اساس این بنا ساسانى است و ریشه و پایه هخامنشى دارد ولی ساختمان های روی پل، از نمونه معماری اســلامی ـ دیلمی و سلجوقی تأثیر پذیرفته است.

برای شبهای سردی که روی قایق یا در کناره رودخانه سپری می کنید کیسه خواب با خود حمل کنید. هنگامی که یک فرد هندو مرگ خود را نزدیک می بیند، خویشاوندان را فراهم می آورد و با مهربانی با ایشان سخن می گوید. وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۶ تاکنون هیچگونه مجوزی برای توسعه صنایع آب بر در این شهرستان صادر نشده و بارگذاری جدیدی بر منابع آبی این منطقه انجام نشده است، بیان کرد: در بخش کشاورزی هم اردستان نخستین شهرستان کشور بود که کار نصب کنتورهای هوشمند روی چاههای کشاورزی را انجام داد و میزان برداشت آب را از ۲۴ به ۸ ساعت در شبانه روز کاهش داد.

در سال های اخیر، پل شهرستان نیز مانند سایر پل هائی که بر روی زاینده رود احداث شده، مورد مرمت قرار گرفته است. و نيز معروفترين درياي افغانستان هيرمند است كه در ناحيه شرقي هزارهجات به وجود ميآيد و در ميان كوهها و درهها و واديها پرورش مييابد و رفته رفته بزرگتر ميشود. كارون به عنوان مهمترين رود اين حوضه (← كارون) با طولي بيش از 950 كم و حوضهاي برابر با 60000 كم2، طولانيترين و پرآبترين رود اين حوضه است كه از كوههاي زاگرس سرچشمه گرفته و پس از پيوستن رودخانه دز به آن، در نهايت به اروندرود و خليج فارس ميريزد.7 حوضة آبريز درياچة اورميه با 50850 كم2 وسعت و نيز با هشت زير حوضه در اطراف درياچة اورميه، بستر رودخانههاي متعددي است كه زرينه رود و سيمينه رود (در شمال كردستان)، ليلان چاي، صوفي چاي و تلخه رود (در آذربايجان شرقي) و رود گدار، باراندوز چاي، شهر چاي، نازلوچاي و زولاچي (در آذربايجان غربي) از مهمترين آنهاست.

یکی از جاذبه های گردشگری شهر فوزدوایگواسو، سد ایتایپو بر روی رودخانه پارانا است. این پل بسیار زیبا و جذاب که بعد از حدود ۴۰۰ سال همچنان زیبایی و استواری خود را حفظ کرده، آنقدر از نظر معماری جذاب و تماشایی است که هر بینندهای ساعتها به آن خیره میشود و شکوه آن را بر روی زاینده رود تماشا میکند. فقط از نظر سبک معماری، مشابهت آن با پل های دوره ساسانی و یا منسوب به آن که در برخی از نقاط ایران هنوز پابرجاست، این عقیده ابراز شده است.

در جنوبی ترین نقطه ایران پهناور، جزیره ای کوچک و دیدنی با نهایت زیبایی خودنمایی می کند که هنگام نام دارد. البته در خود پل، کتیبه یا اثر و نشانه ای که مؤید این نظر باشد، موجود نیست. جهت پل، شمالی – جنوبی ،همراه با کمی انحراف است. کارکرد آنیمای میترا نام این اثر، کارکردی مثبت است. 19. گروه خونی: بررسی گروه خونی جامعه آماری مبتلا به اماس در منطقه پیربکران نشان میدهد که 32 درصد گروه خونی A، 22 درصد گروه خونی B، 9 درصد گروه خونی AB و 36 درصد گروه خونی O دارند؛ 67 درصد بیماران مطالعهشده RH مثبت و 33 درصد RH منفی هستند.

وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، گفت: طبق سند مدیریت جامع تالاب هامون و برنامه احیای این تالاب بین المللی و بر اساس نیازسنجیهای انجام شده حقابه چهارم وارد تالاب هامون شد. با استفاده از رابطه Williams (1984) عرض کانال محاسبه شده و مقدار آن بین 41/26 تا 95/68 متر متغیر است. مسئلۀ دیگر از بین رفتن ذخیرهگاه یا کاهش مقدار فراوانی گونههای درختان جنگلی کمیاب و نایاب در منطقه و در کل به زیر آب رفتن صدها هکتار مرتع و جنگل است.

در راه سد خاکی «بابا حیدر» را میبینیم که درحال احداث است. سید صادق طباطبایینژاد، نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این همایش گفت: در سالهای اخیر مسؤولان منطقه اردستان تمام تلاش خود را در خصوص مصرف بهینه آب در تمام بخش ها صرف کردند. این شیوه، براى استحکام و صرفه جویى در مصرف مصالح در ساختمان پل به کار گرفته مى شد. مشاور وزیر نیرو و رئیس قرارگاه جهاد آبرسانی کشور ادامه داد: به همت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، تعدادی از روستاهای شهرستان اردستان نیز مشمول اعتبارات محرومیتزدایی شد و کار آبرسانی پایدار به روستاهای این شهرستان آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید