رودخانه گوهر رود رشت

علاوه بر آن ظاهرا امکان اجاره ویلا در روستا و پیرامون آن هم مهیاست. اگر افغانستان در گذشته از گفتوگو روی تقسیم آب با همسایههای خود تمایلی نداشته است، این امر عمدتاً ناشی از نبود امنیت آن در برابر همسایههای بزرگترش بوده است. بسیاری از مزارع توسط کشاورزانی که دیگر توان خرید بذر، کود یا گازوئیل را ندارند به حال خود رها شدهاند؛ از این گازوئیل برای راهاندازی پمپهای آب استفاده میشد تا آبی را که از سال گذشته مانده است، از عمق زمین به روی زمین بیاورد. آبرفت به خاک و رسوباتی که در معرض فرسایش قرار گرفته و تغییر شکل داده و دوباره توسط آب حمل شده است، گفته می شود.

از باغبادران یک جاده آسفالته باریک به موازات رود زاینده رود و به سمت بالا دست این رود امتداد پیدا میکنه که البته در قسمت هایی از مسیر از حاشیه رود جدا میشه و در قسمت هایی دوباره به رود نزدیک میشه و یا از طریق پل های باریک فلزی به این سو و اون سو رود میرود. رودخانه زاینده رود از محل سد چادگان تا باغبهادران به صورت همیشگی آب داره، البته در مواقع خشکسالی و کاهش ذخایر آب سد چادگان، آب رودخانه نیز کاهش پیدا میکنه. در محل روستایی به نام چم آسمان که مابین باغبهادران و پل کله قرار داره، یه سد کوچک انحرافی بر روی رودخانه زاینده رود ایجاد کرده اند که قسمت زیادی از آب رود را به داخل حوضچه ها و سپس تونل هایی منتقل میکنه که آب شرب اصفهان و یزد و آب مورد نیاز صنایع پایین دست را به این طریق تامین میکنند.

روستای مورکان در شیب یه تپه قرار داره و طبیعت بیشه و باغ و کشتزارهایی که در حاشیه رود در مجاورت روستا قرار داره، زیبا و دل فریب است. این جاده باریک از میان یا از مجاورت روستاهای متعددی میگذرد که در حاشیه رود زاینده رود قرار گرفته اند و نام تعداد زیادی از آنها با واژه چم شروع میشه. جاده از یه تپه در مجاورت روستا میگذرد و بنابراین از فراز جاده میشه داخل حیاط و ساختمان خانه های روستایی را دید. از جمله ویژگی های جالب توجه پل زمان خان که باعث ماندگاری در برابر امواج رودخانه در این قسمت نسبتا تنگ و باریک از رودخانه زاینده رود شده این هست که هم پایه های کناری و هم پایه میانی این پل در داخل آب قرار نگرفته بلکه بر صخره هایی بزرگ و استوار قرار گرفته که در دو سو و در میان رودخانه در این تنگه باریک قرار داشتند.

روستای خشویه دارای بافت قدیمی و جذابی است که دیدار از اون خالی از لطف نیست و همینطور روستای چم نور هم طبیعت زیبایی برای عکاسی دارد و میتوانید از کنار جاده نمایی از روستا، رودخانه، درختان، مزارع کشاورزی را همگی داخل یه قاب عکس ثبت کنید. این پل قدیمی که در دوره صفویه ساخته شده به نام “پل کله” شهرت دارد و قبل از احداث پل جدید، مسیر تردد بین اصفهان و شهرکرد بوده است. ساخت این پل در زمان صفویه و به دست یکی از خان های قشقایی به نام زمان خان صورت پذیرفته. نکته قابل توجهی که هنگام عبور از روستاها مشاهده میکنید وجود سرویس های بهداشتی تمیزی است که برای استفاده اهالی و رفاه مسافران در میان روستا و حتی مجزا از مساجد ساخته اند و به صورت رایگان میشه از آنها استفاده کرد.

باغبادران یا باغبهادران، شهرک نسبتا بزرگی است که به علت وجود باغات و بیشه های کنار رودخانه، گردشگران و خانواده های زیادی برای گشت و گذار به این شهر میروند. شهر ساحلی محبوب که طیف وسیعی از فعالیت ها ، استراحتگاه ها و شب زنده داری ها در خود جای داده است . شبنم یا ژاله، بخار هواست که در شب بر برگ گل و گیاهان نشیند. اگه علاقه مند به اتراق و شب مانی در حواشی جنگلی زاینده رود هستید احتمالا در شهرک ساحلی باغشاد میتوانید یک اقامتگاه بومگردی پیدا کنید.

با ادامه حرکت در جاده ساحلی زاینده رود به روستای نسبتا بزرگ مارکده میرسیم. به ویژه باغات هلو که در ایام تابستان هلو های بزرگ و شیرین آن جلب توجه میکند و به نام هلو سامان مشهور هستند. در هر فصلی از سال میتوانید گروههای کوچک و بزرگ کوهنوردانی که قصد صعود به قلههای اطراف را دارند، ببینید. روستاهای گردشگری تهران هر کدام دارای بافت و جایگاه مخصوص به خود هستند ، اما همه آن ها دارای یک ویژگی کلی هستند.

مسیرهای مخصوص پیاده و دوچرخه در هر دو طرف این پل، یک مقطع متقارن به خرپا بخشیده است. یکی از این سه راهی ها بعد از روستای برنجگان قرار داره که باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید که بعدش به روستای ساحلی خشویه میرسه. دلیل انحنا و کج شدن مسیر رودخانه ها به عوامل زیادی بستگی داره اما ۳ تا عامل خیلی تاثیر دارن ، یکی گذر زمان ، یکی جنس خاک بستر رودخانه و یکی هم عوامل طبیعی . 4. افسردگی: تا امروز، افسردگی رایجترین آشفتگی روانشناختی در بیماران مبتلا به اماس شناخته شده است.

این مسجد دارای صحن و ایوان نسبتا وسیعی است که در زیر سایه یک درخت بسیار تنومند و کهن سال قرار گرفته اند. ما قبلا در مسیر رکاب زنی خودمان شبی را در صحن و ایوان مسجد مورکان و طبیعت زیبای آن کمپ شبانه برپا کرده بودیم. 1 – چرا مشکل کم آبی در کشور ما جدی است ؟ ولی انتقاد وارد است چون این صنایع به آب نیاز دارند و آبی که کارخانجان پس می دهند پساب صنعتی است و قابل بازیافت نیست. چشمه آبنیک آبی سفید و گوارا دارد و از قدیم به دلیل خواص آب این چشمه، مردمان آبنیک به تنومندی و خوش قامتی معروف بودهاند.

در باغبهادران به جز ویلاهای شخصی و اقامتگاه های منحصر به ادارات، آپارتمان ها و ویلاهایی هم در حاشیه رود از طرف شهرداری باغبهادران برای اسکان شبانه اجاره داده میشوند. این تپه ها در قدیم منطقه ی گردش و تفریح اشراف بریتانیایی ها بوده است اما در حال حاضر مردم از همه جای پاکستان به موری می آیند تا تابستانی دل انگیز در هوایی خنک داشته باشند، در حال حاضر اوربان ( Bhurban ) و موری نو ( Patriata ) از برترین مناطق ییلاقی پاکستان هستند و در موری هم منطقه ای به نام گالیات ( Galliat ) وجود دارد که به دلیل سرسبزی و مناظر عالی از نقاط پرطرفدار کل آسیا محسوب می شود.

رودخانههای اطراف پایتخت و جاذبههای طبیعی اطراف آنها از بهترین جاهای دیدنی تهران هستند و ظرفیتهای گردشگری بالایی نیز دارند.بهدلیل موقعیت جغرافیایی تهران و نزدیکی آن به رشته کوه البرز، با وجود گرمای شدید تابستانی و تبخیر بالا در روزهای گرم سال، رودخانههای تهران، این شاهراههای حیاتی همچنان در پایتخت و اطراف آن جریان دارند و سبب سرسبزی و شکوفایی طبیعت میشوند. در شمال شرق هیمه، گودالی در ابعاد تقریباٌ نیم متر کنده می شود و آن را از آب مقدس پر می کنند تا در پایان آتش را به وسیله ی آن خاموش کنند.

بنای اولیه این امامزاده گنبد مخروط زیبایی داشت که امروزه به بنای جدیدالاحداثی تبدیل شده است. سه راهی دیگه بعد از روستای چم علیشاه قرار داره که مسیرش همون مسیر سمت چپ هست و از رودخانه فاصله میگیره و به جاده سامان میرسه و مسیر سمت راست هم به روستای چم نور منتهی میشود. در اتوبان قبل از گردنه کلیشاد رخ وارد جاده منتهی به شهر سامان میشوید که بعد از چند کیلومتر به پل زمان خان میرسید.

شهر مشهد یکی از شهرهای زیارتی و تفریحی ایران میباشد. فیلم سینمایی «آقای تشویق» به کارگردانی دیتو مونتیِل، جمعه ۲۷ اسفند، ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش میشود. یکی از این برنامه ها اختصاص به پیمایش جنگل های بیشه ای در حدفاصل پل کله تا باغبهادران دارد. یا از برنامه هایی که گروه های طبیعت گرد اصفهان تدارک دیده اند استفاده کنید. در مسیر جاده باغبادران به سمت بالادست رودخانه یعنی به سمت پل زمان خان از روستاهای متعددی خواهیم گذشت که برخی از آنها جاذبه های طبیعی و گردشگری شاخص تری دارند. اگر از مسیر ساحلی زاینده رود از باغبهادران به پل زمان خان آمده باشید مسافتی حدود پنجاه کیلومتر را در حدفاصل باغبهادران تا پل زمان خان طی کردید.

دیدگاهتان را بنویسید