رودخانه ها امروزه منافع بسياري براي جوامع بشري دارند

در شرق جلال آباد، رودخانه كابل به منبع اصلی خود یعنی رودخانه كونار كه از پاكستان آغاز می شود و در این كشور به عنوان رودخانه چیترال شناخته می شود، پیوند می خورد. این عمل به اصطلاح بافر شناخته میشود که باعث پخش مداوم فیلمها و فایلهای صوتی برای کاربر میشود تا کند بودن یا قطعی اتصال موقت را متوجه نشود. با توجه به محصور بودن افغانستان در خشكي و عدم دسترسي آن به آبهاي آزاد و از سوي ديگر ارتباط مستقیم منابع آبي كشور به ميزان بارندگي سالانه و از طرفی هم خشكساليهاي مستمر اقتضاء می کند كه در اين زمينه راهكارهاي لازم سنجيده و پیشنهاد شوند.

يكي از ويژگيهاي رودخانههاي افغانستان طغياني بودن آنها است. اگر افغانستان به گفت , گو در مورد اشتراك آب با همسایگان خود تمایلی نداشته است، این امر عمدتا ناشی از عدم امنیت آن در برابر همسایگان بزرگتر خود است. طبق گزارشها، پاکستان در از بین بردن رهبر ملیشههای محلیای که مسئول تأمین امنیت بند مچلغو در ولایت شرقی پکتیا بود، دست داشته است. نیروگاههای هیدروالکتریک ذخیره ای و پمپاژ نیز وجود دارند که زمانی که تقاضا کم است، از برق شبکه برای پمپاژ آب به بالا و هنگامی که تقاضا بالاست، از آب ذخیره شده برای تولید برق، استفاده می کنند.

علاوه بر کوهها که نشاندهندة گذر رستم در مازندران است، دیوان را موجوداتی با شکلهای غیرانسانی، عجیب و غریب نشان میدهد که رستم وقتی بر ارژنگ پیروز میشود، بقیة دیوان میگریزند که در تصویر زیر بهخوبی به نمایش گذاشته شدهاست. سيلاب ها سبب میشود زمينهاي واقع در كنارههاي رودخانهها خسارت دیده و از این رهگذر زیانهای مالی بر كشاورزي و باغ های مردم وارد شود. وی با اشاره به تفاوت چشمگیر منطقه لواسانات از لحاظ رشد تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی نسبت به سالهای گذشته گفت: متأسفانه در منطقه لواسانات دخل و تصرفات انسانی غیرمجاز زیادی برای کسب ثروت و سو استفاده انجام شده که خسارات و زیانهای قابل توجهی را به منافع ملی و حقوق مردم نه تنها برای نسل فعلی بلکه برای نسلهای آینده نیز وارد کرده است و نیاز به گذشت زمان است تا وضع موجود به حالت عادی اعاده شود.

در بعضي روستاها چشمههايي كه مردم از آن به منظور شرب و آبیاری مزارع و باغ های خود استفاده مي کنند، طي چند سال اخیر خشك يا به مقدار زيادي كاهش یافته كه باعث نااميدي اهل روستا و ده گشته است و سرانجام ممکن است به مهاجرت و بيسرنوشتي آنان منجر شود و ديگر اين كه كاهش آب سبب كاهش محصولات كشاورزي شده و اين عوامل مزيد بر عواملهاي ديگر عقبماندگي مردم اين مرز و بوم را رقم می زند. سد شاه توت قرار است با ظرفیت ذخیره سازی 147 میلیون متر مكعب آب، بر روی جریان اصلی رودخانه (شاخه بالا رودخانه كابل) در ناحیه چهار آسیاب در ولایت كابل ساخته شود.

تنها از سال ۲۰۱۴ به این سو، زمانی که اشرف غنی مدیریت آب و ساخت بندها را برای رشد اقتصادی و توسعه در اولویت قرار داد، افغانستان به تأخیر به دنبال حق مشروع خود بر رودخانههای فرامرزیاش کار را شروع کرد. تور رفتینگ زاینده رود در این مسیر از امواج امامزاده بابا پیر احمد شروع می شود و تا پل زمان خان ادامه پیدا می کند. يكي از عناصر اصلي براي ادامه حيات موجودات زنده آب است. در این جلسه، سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان در پاسخ به درخواست کشاورزان برای رهاسازی ۱۰۰ میلیون مترمکعب از ۱۷۵ میلیون مترمکعب آب ذخیره در پشت سد، اظهار کرد: متاسفانه سالهای گذشته که ۷۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره آب داشتیم، بی تدبیری رخ داد و زمانی که ما باید آب را در پشت سد ذخیره میکردیم این کار را نکردیم و این فاجعه که امروز با آن روبرو هستیم رخ داد و امروز که ذخیره آب ۱۷۴ میلیون مترمکعب است و در شرایطی که معلوم نیست تا پایان سال چه اتفاقی بیفتد و چقدر بارش داشته باشیم، این کار، تکرار همان اشتباه است.

افغانستان باید بر عدم اطمینان خود برای دستیابی به توافقنامه های اشتراك گذاری آب با همسایگان خود غلبه كند. افغانستان علاوه بر تنش های آبی با پاكستان، با همسایه دیگر خود یعنی ایران، جهت اشتراك گذاری آب رودخانه های حریرود و هلمند دچار اختلاف است. در این جنگل علاوه بر انواع و اقسام گیاهان و درختان نادر، جاذبه های گردشگری مختلفی را هم خواهید دید. هم ایران و هم پاکستان بیمیل نیستند که برای افغانستان درد سر ایجاد کنند. روستا و جنگل الیمستان نامشان را از گیاه «الیما» که در اردیبهشت منطقه را پر میکند، گرفتهاند. این ذخایر، بیانگر هوازدگی و فرسایش زیاد سنگهای منطقه هستند.

سنگهای آتشفشانی آذرین متخلخل عمده مصالح ساختمانی اثر بوده که باملات آهک کار شده و گنبدهای سهگانه مخروطی که با نورگیرهایی روشنایی حمام را تامین می کند. لازم به ذکر است که ساعات کاری مجموعه سرزمین موجهای خروشان از ساعت ۹:۳۰ صبح الی ۲۳ می باشد. طبق اعلام سازمان ملل متحد، بیش از ۲.۱ میلیارد نفر در مناطق خشک زندگی میکنند که ۴۱.۳ درصد از کل سرزمین را تشکیل میدهند و قابل پیشبینی است که این رقم با بیابانزایی ناشی از تغییر اقلیم افزایش یابد. پاسپورت کشور ارمنستان به شما این اجازه را میدهد که بتوانید به ۶۱ کشور بدون داشتن ویزا سفر کنید این بررسی به طور دقیق و روتین از هزینه هایشان کم می کند.

در حدود 71 درصد از سطح كره زمين پوشيده از آب است، ليكن از كل آبهاي كره زمين تنها 3 درصد آن آب شيرين و قابل شرب بدون تصفیه است و 97 درصد آن را آب های شور تشکیل میدهد و از اين 3 درصد آب شيرين 77 درصد آن به صورت يخچالهاي كوهستاني و يخهاي قطبی ثابت است. بند دوستی افغانستان-هند (قبلاً مشهور به بند سلما) که به ارزش ۲۹۰ میلیون دالر از سوی هند در ولایت هرات ساخته شده است، وابستگی کابل برای برق را از کشورهای همسایه کاهش داده و حدود ۷۵٫۰۰۰ هکتار زمین را آبیاری میکند، اما ساخت این بند خشم کشور پایین رود، ایران، را برانگیخته است.

این خور مخروطی شکل حدود ۲۹۰ کیلومتر طول دارد و در نقطهای که رودهای پارانا و اروگوئه به هم میرسند، پایان مییابد. بعضی از قصههایی که اجتماع یاران ناهمگون را میرساند، عبارتند از: هم سفری مسلمان و ترسا و جهود، دوستی چغز و موش، همرامی سلطان محمود با گروه دزدان و تمثیل اشتر و گاو و قوچ. از پای وپویه باز نمیماند./ آه،/ بگذار من چو قطره بارانی باشم،/ در این کویر،/ که خاک را به مقدم او مژده میدهد؛/ یا حنجره چکاوک خردی که/ ماه دی از پونه بهار سخن میگوید. اگر تاکنون رفتنیگ ارمند یا به صورت کلی، این ورزش را تجربه نکردهاید، جای هیچ نگرانی نیست؛ مربی یا لیدر همراه شما تمام آموزشهای لازم را به شما خواهد داد.

آجودانیه یا خیابان سباری در منطقه ۱ شهرداری و در شمال شرقی تهران قرار دارد. اين مناطق در قسمتهاي مركزي كشور قرار دارند كه در فصلهاي باراني و برفباري پر آب می شوند و با كاهش مقدار بارندگي سطح اين آبها به سرعت تقليل يافته و از بين ميروند. با نظر به توصيف چهار رودخانه مهم افغانستان، متأسفانه كشور افغانستان كه بيش از 70 درصد نفوس آن مشغول دامداري و كشاورزي اند برنامههای جدی و جامعی به منظور استفاده از منابع آبی آن دنبال نشده است. از رودخانه های مهم افغانستان می توان رودهای آمودريا، هيرمند، هريررود و رود كابل را نام برد.

داده های مربوط به منابع آبی، میزان تقاضا و استفاده از آب در افغانستان ضعیف است. این مشكلات آب می تواند به بخشی از جغرافیای كابل مربوط شود؛ این شهر در منطقه خشك واقع شده است كه بارش سالانه آن فقط 362 میلیمتر است. تقریبا 25 میلیون نفر در این حوضه زندگی می كنند و رودخانه كابل و شاخه های آن نقش مهمی در زندگی و معیشت آنها ایفا می كنند. این رودخانه تنها منبع آب آشامیدنی برای تقریبا 7 میلیون افغان و پاكستانی است. در حالی كه افغان ها با امید به سد شاه توت نگاه می كنند، در آن سوی مرزها، در پاكستان نگاهی نگران كننده به این پروژه جریان دارد.

در افغانستان جريان يافتن آبهاي سطحي و مورد استفاده شرب و آبیاری مزارع در اين سرزمين وابستگي تام به فصول بارندگي آن دارد. به گفته رسانه های پاكستانی، افغانستان قصد دارد 12 پروژه تولید برق آبی با ظرفیت تولید 1،177 مگاوات برق را بر روی رودخانه كابل احداث كند . مقدمتان گلباران. شهری پرهیاهو با طبیعت بکر و آب و هوای ناب، به همراه پل معلق و کشتی مستقر بر دریاچهای زیبا، آمادهاید؟ در همین طبیعت رودخانه ای وجود دارد که هیچ وقت برعکس نمی شود و هیچوقت مسیرش را باز نمی گردد.

بررسي تفاوت مقادير متغيرها با استفاده از آزمون t تک نمونه اي نشان مي دهد که مقادير هريک از اين متغيرها در سايت هاي مختلف از بالادست به سمت پايين دست تفاوت معناداري را نشان مي دهد. پاكستان بیشتر نگران روابط رو به رشد هند و افغانستان در زمینه های مختلف است. 2-درخت گز روغن که به معجزه عالم گیاهی معروف بوده و در ارتفاعات و برروی صخره ها رشد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید