در دیلمون زایمان بدون درد بود

مسیر دسترسی به روستای زیبا و تاریخی جواهرده رامسر از منتهی الیه غربی شهر رامسر و از جنوب(سه راه تگزاس) منشعب گردیده و با عبور از میان کوههای مشجر و گذر از جنگلهای انبوه و سرسبز و مناظر طبیعی و زیبا،پرندگان و جانوران وحشی و شگفت انگیز و در امتداد رودخانه خروشان و وحشی صفا رود ادامه یافته و با افزایش ارتفاع در طول مسیر به تدریج نوع پوشش گیاهی تغییر یافته و از تراکم درختان کاسته می شود و در نزدیکی جواهرده کاملا از پوشش جنگلی خارج شده و در 26کیلومتری رامسر به چمنزار و بوته زار تغییر شکل داده و از این نقطه در دامنه کوههای پر برف سماموس،روستای سنتی و ییلاقی جواهرده با نمای وصف نشدنی خودنمایی می کند.بهشتی که اختلاف دمایش با شهر حدود 10تا12 درجه می باشد و در تابستان بخاطر دارا بودن آب و هوای خنک مورد استقبال هزاران توریست خارجی و داخلی واقع می شود.این مکان توسط ارتفاعات اطراف رامسر محاصره شده و چشمه ساران قابل شرب زیادی مانند چشمه های شیخان،آبعلی،سلمان،بریشی و کمربن در آن جریان دارد.جواهرده جزء معدود مناطق کوهستانی رامسر است که با وجود فاصله بسیار کم با دریا،بیش از 2000متر از سطح دریا ارتفاع دارد.در زمستان نیز این منطقه دارای جلوه های زیبای طبیعی بوده و حدود شش ماه از سال پوشیده از برف است و در تابستان اکثرا مه آلود بوده و هوایی شاعرانه و عاشقانه دارد.جواهرده رامسر یکی از شاهکارهای طبیعی خلقت خداوند بزرگ مانند نگینی گرانبها در دل کوهستانهای سرافراز البرز می درخشد.جواهرده از سه جهت در محاصره کوههای زیباست و شبیه به دره ای کم عمق بوده با عرض کم و شیب ملایم که عرض آن در اوشیانسر،اندک بوده و به تدریج از غرب به شرق بر گستردگی آن افزوده می شود.

بسته به عواملی مانند درشت دانه، ریز دانه یا لجنی بودن رسوبات، عرض رودخانه، محل قرارگیری رودخانه در نقاط جمعیتی یا خارج از آن و مسائل دیگر، شیوه و هزینههای لایروبی تفاوت دارد. نوای دلنشین رودخانه، گوش را نوازش میدهد. برق موجود در شهر ها هم به اندازهی نیست که به صورت کل نیازمندی این شهر ها را مرفوع بسازد. کلات به معنی ارگ و قلعه است و بیراه نیست که این نام بر این شهر نهاده شده است چراکه به واسطه جغرافیای منحصربفردش دژی طبیعی برای محافظت از گنجینه ای تاریخی بوده؛ دژی تسخیرناپذیر که حتی تیمورلنگ نیز نتوانست در طی چهارده بار لشکرکشی آن را فتح کند و درست به دلیل همین تسخیرناپذیر بودنش بود که نادرشاه افشار آن را برای پنهان کردن گنجینه بزرگ تاریخی اش برگزید.

فکرش را بکنید شهری که امروز به آسانی برای همه گردشگران قابل دسترس است روزگاری شهری ممنوعه بوده و غریبه ای را به آن راه نبوده؛ روزگاری که نادرشاه افشار پس از فتوحات شرقی خود تصمیم گرفت که گنجها و غنایمی که به همراه خود آورده بود در این مکان امن نگه دارد. این کتیبه که در رثای نادر فرزند شمشیر است، متشکل از چند خط که بخشی از آن به فارسی و بقیه به ترکی درگزی است. این سد که به لحاظ معماری و عملکرد در زمره نمونه های شگفت انگیز ایرانی قرار دارد، در دوره سلجوقی ساخته و در دوره نادر ترمیم اساسی شده است.

فاصله تقریبی با خودرو از تهرانپارس تا این سد از سمت لواسان حدودا ۴۵ دقیقه است و از سمت جاجرود حدودا ۱.۱۵ دقیقه است. اما در این میان جاذبه هایی وجود دارند که علی رغم ظرفیت بسیار بالا، کمتر شناخته شده اند و بسیاری از ما نسبت به آنها بی اطلاعیم. یکی دیگر از جاذبه های مسکو دانشگاه دولتی این شهر و در واقع یکی از هفت آسمان خراش اصلی شهر است. به سمت چشمه مروارید میرویم، چشمه ساری بزرگ که دیگر نیست. پاریس دارای کتابخانه های دیگر از جمله کتابخانه مازارین با ۴۵۰ هزار جلد، کتابخانه آکادمی طب، کتابخانه و موزه تاریخ طبیعی می باشد.

با مجله گردشگری و توریسم تاریخ ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد درکه به شما ارائه کنیم. شاهکار معماری بناهای تاریخی و گردشگری در شهر فوزدوایگواسو، تنها به معابد و مساجد ختم نمی شود؛ یک بنای حیرت انگیز و فوق العاده در این شهر وجود دارند که نظر تمام توریست ها را به خود معطوف داشته است. کلات نادری شهر نسبتا کوچکی است در فاصله 145 کیلومتری مشهد که قرنهاست در آغوش کوهها و صخره هایی ستبر به دور از هیاهوی شهری جاخوش کرده. و اما آخرین مکان دیدنی ما در شهر کلات بند نادری است؛ سدی خاکی و قدیمی در چهارکیلومتری شرق کلات بر روی رودخانه ای قرار دارد که شوربختانه امروز چیزی از آن باقی نمانده و به سرنوشت سایر رودها و دریاچه های ایران دچار شده.

ساهنمان فعلی مقبره، خیلی قدیمی نیست و میتوان بقایای حرم قدیمی را در آن دید. برگردیم به نادرشاه که گنجینه عظیمش را از ترس دستبرد دشمنان خارجی و داخلی در منطقه ای امن و صعب العبور پنهان کرد و خود کاخی زیبا در آن بنا نهاد و نامش را خورشید نهاد که با آن معماری خاص شرقی (مربوط به سرزمین آفتاب) سنخیت زیادی دارد. پناهگاه پلنگ چال یا استگاه شماره ۵ توچال در مسیر کوهنوردی قرار دارد و افراد زیادی از این راه برای کوهنوردی استفاده میکنند. آفتابنیوز : بررسی میدانی نشان می دهد که عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکت های آب منطقه ای استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار دارد.

این توسعه بیرویه کشاورزی و تخصیصها، اندکی بعد از انقلاب از سال 61 شروع میشود. مسجد کبود که به دلیل کاشیهای نیلگون زیبایش به این نام شهرت دارد، مسجدی فاخر است و معماری تحسین برانگیزی دارد. آدم گفت: این زنی که قرین من ساختی، وی از میوة درخت به من داد که خوردم. این مسجد جزو مساجد چهار ایوانی است با گنبدی دوپوشه و صحنی که طاق های باشکوهش نگاه هر بیننده ای را به خود جذب میکند.

دیوارهای کاخ مزین به نقوش بسیار زیبای اسلیمی هستند و طاق ها و مقرنس های آن نیز بر زیبایی آن افزوده اند. ارسال تعبیر خواب به ایمیل امکان پذیر نمی باشد و تعبیر ها فقط در سایت نوشته می شود. به این ترتیب هشت ماه گذشت تا آنکه همای دستور داد صندوقی از چوب خشک ساختند و در درون صندوق، عقیق و زر سرخ و زبرجد ریختند و بر بازوی کودک، یاقوت سرخ شاهواری بستند و او را همچنان که مست خواب بود در آن بستر نرم گذاشتند.

در هنگام خواب اگرچه در ظاهر هوشیاری فیزیکی به رکود رسیده است، هوشیاری باطنی انسان فعال میشود و به کمک حواس باطنی شروع به ادراک میکند (ارشد ریاحی و زارع، 1392: 11). گاهی احوال انسان در حالت خواب دیدن، حالتی بین خواب و بیداری است که میتواند به کمک آن بر نفوس فلکی متصل شده و به عالم غیب در بیداری دست یابد (سهروردی، 1375: 1/ 95). در این حال بر انسان، حوادثی در عالم خواب اتفاق میافتد که شبیه آن در عالم بیداری نیست و چیزهایی را میبیند که در این عالم اتفاق نیفتاده و در آینده اتفاق میافتد که به آن رؤیای صادقه میگویند؛ یعنی همان مفهومی که باشلار از رؤیا اختیار می­کند.

این خانه ده ساله،، خانه محبت دوستان است، به واسطه این خانه است که همچنان انگیزه رفتن و نوشتن و پیدا کردن دوستان و همراهان خوب را دارم. درکه، زیبایی و آب و هوای وصف ناشدنی دارد، همچنین خوراکی های خوشمزه اش و کوهنوردی خاطره انگیز آن، دلیل خوبی برای رفتن به این منطقه است. از بین رفتن ایام خشکسالی و بازگشت حیات و شادی و باروری و گسترانیدهشدن عدالت در جهان از نشانههای این تکامل یافتگی است. اما آنچه در این مطلب به آن میپردازیم، جاذبهای است که شاید کمتر کسی از آن اطلاع داشته باشد. گویی نوشته های روی کتیبه قرار بوده تا انتهای صفحه صیقلی شده ادامه داشته باشد که به دلیل مرگ نابهنگام نادر ناتمام مانده.

آنها همانطور که می دویدند، در راه دیدند که یک ماهی روی تکه سنگهای خشک در حال جان دادن است. او که از سرداران مظفرالدین شاه بود در جریان مشروطه جانب مخالفان را گرفته و نهایتا با قیام مردم و البته دخالت تعدادی از خوانین ماکو را به سمت قفقاز ترک می کند. درکه، یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی است که برای تمام افراد خانواده امکان پذیر است. رود کارون یکی از زیباترین و مهمترین رودهای ایران است. در دوران خلافت مامون عباسی و والی عهدی امام رضا، سید محمد والی یکی از نوادگان امام سجاد به ایران می آید؛ اما د ربین راه در شهر ری، خبر شهادت امام را به ا میدهند، یاران ایشان او را به منطقه درکه میبرند.

یکی از مهمترین یادگارهای نادرشاه کتیبه اوست که در دل کوهی در ورودی شهر موسوم به دربند حجاری شده. پاییز 94 بود که با همکاران بیمارستان تصمیم گرفتیم سفری به کلات نادری در خراسان رضوی داشته باشیم؛ سرزمینی که نامش با نادرشاه افشار یکی از نام آورترین پادشاهان ایران زمین گره خورده. حالا اما از آن گنج افسانه ای چیزی باقی نمانده ولی کلات نادری امروز از گنجهای طبیعی و تاریخی درونش پاسداری میکند. اما بنای مهم و زیبای دیگری که در فاصله دویست متری کاخ خورشید قرار دارد مسجد کبود کلات است؛ به گونه ای که گویی این مسجد بخشی از محوطه کاخ بوده که شاه و ملازمانش به آن آمدوشد میکردند.

اما در فصل رسیدن برنج به بارندگی نیاز نداریم. مسیر سمت چپ به جنگل های کارا میرود و اگر مستقیم به راه ادامه دهید به پلنگ چال میرسید. این مسیر شش کیلومتر امتداد دارد که از داخل دره درکه و پلنگ چال و از کنار رود درکه میگذرد. چراکه زمانی که دکارت قانون سوم حرکت را بیان نمود، وجود این امکان را باز گذاشت که این قانون در این موارد اعمال نمی­شود: «علل خاص تغییرات که اندام تحت نظارت آن هستند، تحت قانون سوم قرارگرفته یا لااقل آنکه قانون تمام این تغییرات را پوشش می­دهد؛ تغییراتی که همگی جاندار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید