جنگ – ویکی فقه

ما ماهیت جنگ را از منظر دفاع از دین و ارزشهای والای آن، دفاع از ناموس و خاک و دفاع از انقلاب و آرمانهای آن و یک کلام اطاعت محض از ولی امر مسلمین زمان تعریف کردیم، چون منطبق بر باورها و اعتقادات ما بود که ریشه در تفکرات منحصر به فرد ما داشت. از جمله این عوامل مىتوان، به عدم احترام به حق حاکمیت ملل دیگر، زیر پا گذاشتن اصل تساوى کشورها، نقض یکطرفه قراردادها، آشنا نبودن با حقوق و اعتقادات سایر ملل و نظایر آن اشاره کرد.(46) هر یک از این موارد، همانند سایر نظریههایى که در این بخش مطرح شده است فقط به بخشى از علل اصلى جنگ توجّه دارد و به ریشههاى روانى و معنوى جنگ بى توجّه است.

یک واحد از نیروهای بلژیکی گردانی با نام «شکارچیان آردن» بود که بخشی از آن با تنها ۴۰ سرباز در مقابل نیروهای عظیم در حال پیشروی آلمانی از جمله واحد هفتم زرهی پانزر که تحت فرماندهی ژنرال اروین رومل بود مقاومت کرد. ریشه جنگ از نظر سازمانهاى بین المللى: در میثاق جامعه ملل و همچنین در منشور سازمان ملل متحد که هر یک بر تأمین صلح و امنیت جهانى تأکید دارند، فقط به صورت اشارهاى، عواملى را که موجب بروز جنگ مىشود، بر شمردهاند.

البته ایران بلافاصله، اشغال کویت را محکوم و بعدها ضمن اعلام حمایت از قطعنامه سازمان ملل، در خصوص اشغال کویت مخالفت خود را با هرگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه اعلام کرد. زلنسکی در پاسخ به این سوال که آیا حمله شیمیایی روسیه علیه اوکراین می تواند خط قرمز برای آمریکا برای حمایت بیشتر از اوکراین باشد گفت: روسیه زمانی که غیرنظامیان ما را هدف قرار داد از خط قرمزهای ما عبور کرد. آلمان و ایتالیا به امید یافتن یک متحد جدید از انقلابیون فاشیست در اسپانیا به رهبری فرانسیسکو فرانکو حمایت تسلیحاتی-تجهیزاتی گسترده کرده و در نهایت حتی نیروهای نظامی به کمک او نیز فرستادند.

در آن زمان نیروی دریایی ایالات متحده در پرل هاربر تحت فرماندهی دریادار جیمز او ریچاردسون بود که بهترین گزینه برای مدیریت نیروی دریایی در اقیانوس آرام به شمار می رفت زیرا وی در دانشکده نیروی دریایی در مورد تاکتیک های جنگ ژاپنی ها مطالعات بسیار کرده و به طراحی سیستم های دفاعی علیه حمله احتمالی ژاپنی ها در این منطقه کمک زیادی کرده بود. از این رو فنلاندی ها پس از حمله هیتلر به شوروی با او متحد شدند. دول متحد آینده، سرزمین اسپانیا و جنگ داخلی این کشور را یک آزمایشگاه فوق العاده برای آزمایش سلاح ها و تاکتیک های نظامی جدید خود می دانستند.

آنها که روزی علیه انقلاب اسلامی مردم ایران متحد شدند، پس از پایان دفاع مقدس، به دشمنی علیه یکدیگر پرداختند و به دنبال نابودی هم بودند. این زن 65 ساله که پسر و عروسش را در کشورش رها کرده به خانه دخترش لوبوی شاتیوا در ترکیه آمده است، در گفتوگو با خبرنگار آناتولی اتفاقاتی که پس از آغاز بمباران در اوکراین بر آنها افتاده است را بازگو کرد. در جریان حملاتی که ناقض کنوانسیون ژنو بود، از جمله بمباران هوایی و استفاده از گاز خردل علیه غیرنظامیان اتیوپیایی به منظور شکستن مقاومت آن ها، ایتالیا در نهایت موفق به تسخیر این کشور شد.

از جمله کنیایی های مشهوری که در این نبردها حضور داشتند می توان به رولد دال نویسنده کتاب Charlie and the Chocolate Factory ، عیدی امین رهبر دیوانه آینده اوگاندا و حسین اونیانگو اوباما، پدربزرگ باراک اوباما اشاره کرد. وقتی آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی معاهده صلح مولوتوف-ریبنتراپ را در سال ۱۹۳۹ امضا کردند، توافق شد که فنلاند در آینده به خاک شوروی ضمیمه شود. در این میان میزان وابستگی آلمان به واردات انرژی از روسیه رقمی حدود ۶۳ درصد است. پس از مدتها گمانهزنی درباره بروز تنش میان روسیه و اوکراین، بامداد پنجشنبه ۵ اسفند نیروهای ارتش روسیه عملیات نظامی خود در خاک اوکراین آغاز کردند؛ اخبار لحظه به لحظه پیرامون جنگ را در این پرونده دنبال کنید.

این نیروها که با عنوان تفنگداران آفریقایی پادشاه شناخته می شدند، همانند دیگر نیروهای نظامی بریتانیا در خارج از خاک اصلی خود، از میان مردم محلی مستعمرات کوچک در شرق آفریقا سربازگیری شده و فرماندهی آن ها را افسران بریتانیایی و افسران غیررسمی محلی فرماندهی می شدند. از سوی دیگر ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ساعتی پس از آغاز حملات عراق انتشار اطلاعیههای خود را آغاز کرد. همچنین فرانکلین دی روزولت رییس جمهور وقت ایالات متحده نیز در مسیر پرواز خود به مراکش به پایگاه دریایی بثرست رفت. در طول جنگ جهانی دوم، این کشور مستعمره بریتانیا و خانه یک پایگاه دریایی کوچک متعلق به این کشور به نام بثرست بود.

در اوایل جنگ جهانی دوم، ایالات متحده بی طرفی خود را اعلام کرد اگر چه این بی طرفی را خیلی خوب رعایت نکردند. شورای شهر محاصره شده ماریوپل در جنوب اوکراین روز جمعه در نخستین گزارش خود از حمله روسیه به ساختمان تئاتر این شهر که صدها نفر از شهروندان در آن پناه گرفته بودند، اعلام کرد بمباران این ساختمان تلفات جانی نداشته است. حمله دوباره روس ها به فنلاند با حمله متفقین به نورماندی در سال ۱۹۴۴ همراه بود که فنلاند را وادار به عقد آتش بس با شوروی کرد، قراردادی که بر اساس آن فنلاند وادار شد در جنگی موسوم به «جنگ لاپلند» نیروهای آلمانی را از خاک خود بیرون کند.

وی بار دیگر خواستار «برقراری فوری آتشبس» در اوکراین شد. یک شاهد دیگر درباره نوع هواپیماهای بمبارانشده در این حمله گفت که دو هواپیما در این هجوم دچار آسیب شدهاند که یکی از آنها هواپیمای ۷۰۷ و متعلق به شرکت هواپیمایی بود و دیگری یک فروند هواپیمای سی۱۳۰ بود. روزنامه کیهان فردای آن روز درباره تعداد مجروحان و مصدومان حمله عراق به تهران نوشت: «تا ساعت یک بامداد امروز تعداد مجروحان حادثه فرودگاه ۳۸ نفر اعلام شد که ۱۵ نفر به بیمارستان امام خمینی، هشت نفر به بیمارستان شریعتی، سه نفر به بیمارستان صنایع هواپیمایی، هشت نفر به بیمارستان میمنت و سه نفر به درمانگاه بیمههای اجتماعی منتقل شدهاند.

هدف دشمن از این جنگ، قتل و غارت، تصرف سرزمین، کشورگشایی و نابود کردن یک ملت با همه دار و ندارش بود. اما در بخش جنوبی غرب آفریقا یک کشور ساحلی کوچک وجود داشت که در دهه ۳۰ اولین کشور آفریقایی بود که به جمهوریت دست یافته و یکی از معدود کشورهای منطقه بود که از استعمارگری اروپایی ها موسوم به «سقوط آفریقا» نجات یافته و یکی از موسسان جامعه ملل نیز به شمار می رفت. بریتانیا به عنوان یکی از موسسان این سازمان، می توانست تنها با بستن کانال سوئز بر روی نیروهای ایتالیایی که برای تامین نیازهای ارتشش در حمله به اتیوپی به آن نیاز داشت مانع از حمله این کشور به قلمرو این کشور آفریقایی شده و از سقوط آن جلوگیری نماید.

بنابراین جمهوری اسلامی با همین نگاه مقدس به دفاع، توانست صحنه جنگ را به یک فرهنگ، گفتمان و راهبرد تبدیل کند و تا آخر پیش ببرد، به طوری که این فرهنگ و منش، صِرف استفاده در جنگها تعریف نشده و چه بسا فراتر از آن به عنوان یک منشور در تمامی صحنههای مدیریتی کشوری، منطقهای و بلکه جهانی قابل تعمیم است. در این شیوه از جنگیدن بود که نظام اسلامی با تأسی از آموزههای خاص دینی، شیعی خود و با الهام گرفتن از فرهنگ علوی و عاشورایی و همچنین جایگاه و نقش با عظمت ولایت مطلقه فقیه، توانست ماهیت جنگ را تغییر دهد.

و بعد از تصرف مناطق تولید کائوچو در جنوب شرق آسیا توسط ژاپن، مدرنیزاسیون لیبریا به بخشی از اهداف متفقین تبدیل شد، کشوری که در دوران جنگ جهانی دوم نقش اصلی تولید کائوچو برای متفقین را بر عهده داشت. در مجلس این کشور قانونی به تصویب رسیده بود که به دولت این کشور قدرت فراوانی در کنترل مردمش می بخشید از جمله قدرت سانسور، کنترل شدید اقتصاد و همچنین دستگیری و زندانی کردن ساده شهروندان تحت نام «قدرت های شرایط اضطراری». عدهای، از هر دو طرف کناره گرفتند؛ از جمله اَحْنَف بن قیس که به امام(ع) گفت اگر بخواهی با دویست نفر از خانوادهام به تو میپیوندم و اگر نه، با قبیله خود، بنی سعد، کناره میگیرم و چهار هزار شمشیر را از تو بازمیدارم.

دیدگاهتان را بنویسید