جنگ، انواع، انگیزهها و جنگ تحمیلى

در خصوص مورد دوم، جنگ عادلانه را در مقام احقاق مورد واکاوری قرار می دهیم؛ یعنی فرض می کنیم امکان حدوث جنگی عادلانه وجود دارد، حال که چنین جنگی می تواند به وقوع بپیوندد باید از طرف چه نهادهای نظارتی و با چه تمهیداتی صورت بگیرد و پس از وقوع جنگ، در مورد عادلانه جنگیدن و حدود مشروع بودن جنگیدن بحث می کنیم. جنگ نرم مسئله ی نوینی نبوده و از سبقه ی تاریخی برخوردار می باشد، بدان صورت که در ابتدا چهره ی ساده ای داشته یعنی به صورت شایعه پراکنی،دروغ و اهانت بوده اما با گذشت زمان و تحولات و پیچیدگی های روز افزون اجتماعی، این رویکرد نیز پیشرفت نموده و از پیچیدگی، ظرافت و تاثیر گذاری بیشتری برخوردار گشته است، حال این تفکر که حمله رسانه های مخالف به جبهه ی جمهوری اسلامی ایران در جنگ نرم از سال 1388 ( پس از انتخابات ریاست جمهوری ) آغاز شده است تفکری کاملاً خام و عبث است.

ازآنجایی که دشمن بر اساس تجربه دریافته است که تغییر نظام و افکار عمومی، دیگر به هیچ عنوان با روش هایی از قبیل جنگ نظامی و زور تحقق نمی یابد؛ به طراحی جنگ نرم و اشاعه ی تفکر لیبرال دموکراسی پرداخته و بدان دلیل که این نوع جنگ هنوز هم تا حدودی در میان مردم ناشناخته است، اکثرا به خطرات این جریان واقف نیستند و چون جنگ نرم از ظرافت خاص و مراحل متنوعی برخوردار است، با عوام فریبی و به آهستگی پیش می رود ناخود آگاه به دام آن گرفتار می شوند. واداشتن دشمن به تسلیم برمبنای نگهداراندگی نظامی بزرگترین افتخار برای نظامیان شمرده میشود.

جنگ نرم به هر گونه اقدام روانی و تبلیغاتی گفته می شود که هدف آن جامعه یا گروه است و عمده تفاوت آن با جنگ سخت (نظامی ) ، عدم درگیری و استفاده از سلاح های نظامی می باشد زیرا در جنگ نرم از سلاح های تبلیغاتی ، اعتقادی استفاده می شود؛ به تعبیر دیگر جنگ نرم استفاده دقیق و طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن است، به منظور تاثیر گذاری بر عقاید ، فرهنگ ، سیاست ، احساسات ، تمایلات ، رفتار و مختصات فکری دشمن با توسل به شیوه هایی که موجب پیشرفت مقاصد امنیت ملی می شود است.

آنچه اهمیت دارد این است که همیشه گروه متخاصم، در طول جنگ می کوشد رفتار تخاصم آمیزش را اخلاقی جلوه بدهد. من آمدهام تا مسلمانان را از کار آنان آگاه سازم و آنچه را که برای اصلاح این وضع باید انجام داد، بگویم. آنچه فرانکلین از آن دم می زند همان عقیده ی معطوف به صلح طلبی است؛ اینکه “در همه حال صلح را برقرار کن”. پس چندان دور از ذهن نیست اگر مبانی مطلق و بدیهی “در همه حال صلح را برقرار کن” تحت شرایطی، بدل به این واقعیت شود که “در همه حال صلح را برقرار کن، اما قبلش، آن حرامزاده را بکش .

ثالثاً: همان گونه كه دوست داريم اگر مظلوم واقع شديم ديگران به فرياد ما برسند، و اگر به ديگران خدمت كرديم قدردان زحمات ما باشند، و اگر خطايى كرديم عذرمان را بپذيرند، بايد نسبت به ديگران نيز چنين باشيم. اگر بخواهیم کیکی را عادلانه قسمت کنیم، نباید از اینکه کدام قسمت به چه کسی می رسد، اطلاع داشته باشیم؛ تنها در این صورت است که می توانیم قول عادلانه بودن تقسیم کیک را بپذیریم. طبیعیست اگر کشوری با مداخله نظامی، حکومتی را کنار بزند، قدرت تصمیم گیری و تاثیر گذاری او بر دولت انتقالی و شرایط گذار، بیش از هر کشور دیگری خواهد بود.

بر طبق این قاعده، باید دولتی که سودای جنگ عادلانه علیه کشوری دارد بتواند نشان بدهد که در وضعیتی فرضی، اگر چنانچه مردم کشور A از قدرت و توان مقابله با دولتشان برخوردار بودند، خود می توانستند دولتشان را تغییر دهند یا حداقل رویه ها را اصلاح کنند. پس جنگ عادلانه، راهی برای پایان بخشیدن به رویه ای ظالمانه است. از طرفی اصل احترام به حق تعیین سرنوشت، یک اصل عادلانه و یکی از حقوق بنیلدی هر ملت است.

گوشه ای از خاک این کره ی پهناور نیست که خون انسان های گوشت و پوست و خون دار بر آن نریخته باشد؛ حق و یا ناحق بودن این خونریزی ها زیاد اهمیتی ندارد، چرا که تاریخ به دست فاتحان نوشته شده است. پس از مدتها گمانهزنی درباره بروز تنش میان روسیه و اوکراین، بامداد پنجشنبه ۵ اسفند نیروهای ارتش روسیه عملیات نظامی خود در خاک اوکراین آغاز کردند؛ اخبار لحظه به لحظه پیرامون جنگ را در این پرونده دنبال کنید. تپه روایتگر مبارزه کردن ۵ مرد بریتانیایی برای زنده ماندن است در حالیکه در زندان نظامی آفریقایی با نگهبانان سادیستی و شکنجههای سخت مواجهاند.

داستان کانال روایتی است از جابهجایی گروهی نظامی از چنگال آلمانها درون شبکه فاضلابی که زیر شهر ورشو قرار گرفته. اولین عامل، چنانچه از نام جنگ عادلانه برمی آید، داشتن آرمانی عادلانه برای جنگیدن است. اصولاً چه کشور یا کشورهایی باید مسئولیت مداخله را بر عهده بگیرند و چه سازوکار نظارتی بر حسن نیت و حسن اجرای جنگ هایی که آرمانی عادلانه دارند، حکم فرماست؟ پس بهتر است مجمعی عظیم از کشورهای جهان با سازوکار انتخابی عادلانه و برابر، که غالباً تضاد منافع در آنها اجتناب ناپذیر است، در مورد لزوم جنگ علیه دولتی ضد بشری، به داوری بنشینند.

تضاد منافع کشورها با یکدیگر، امکان عادلانه بودن برآیند خروجی رای آن مجمع را با تقریب خوبی می تواند تایید کند. بازی Hearts of Iron IV یک بازی سرباز جنگ جهانی دوم است که در ژانر استراتژیک همزمان ساخته شده است و سازنده آن کمپانی Paradox Development Studio محسوب میشود. از طریق بازی Call of Duty WWII که جزو لایق ترین عناوین لقب بهترین بازی جنگ جهانی دوم محسوب میشود در سرزمین نورماندی قرار گرفته و به نبرد در سرتاسر قاره اروپا خواهید پرداخت. به زعم بسیاری از افراد بازی Sniper Elite 4 یکی از بهترین عناوین تیراندازی اسنایپری تمام دورانها محسوب میشود.

ایجاد تردید و بدبینی نسبت به بسیاری از مسائل یك اصل و قاعده است حركت در این جنگ با خلق تردید و ایجاد ناامیدی و یاس شروع می شود و برای توفیق با نوپردازی به صورت ظریف و آرام در باورها و اعتقادات اساسی تردید ایجاد می وشد و به مرور بر دامنه این تردیدها افزوده شده تا د رنهایت به ایجاد تغییرات اساسی در ارزشها و باروها دست یابند. این ویژگی های جنگ هیبریدی است. حمله سایبری به تاسیسات هسته ای ایران، حمایت از آشوب و فتنه 88، حمایت از جنگ اقتصادی علیه ایران، استفاده از نیروهای ویژه در جهت ترور دانشمندان هسته ای و جنگ دیپلماتیک با هدف انزوای جمهوری اسلامی، بخشی از جنگ هیبریدی این رژیم علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

ظاهراً این تلقی از جنگِ مشروع امروزه احیا شده است. این جنگ صورتی شبیه به بیماری های لاعلاج و یا اعتیاد دارد. و در نهایت چه نهادی باید بر لزوم اجرای جنگ عادلانه در کشوری داوری کند و چنانچه کشور مداخله گر از آن اصول عدول نمود، چه راهی برای جبران خسارات وجود دارد؟ همین متفاوت بودن انقلاب اسلامی بود که موجب شد صدام و همه عقبه آن، در یک سردرگمی مطلق فرو روند و در نهایت بدترین تصمیم را در حق ملت ایران که با تفکر جوشیده از انوار الهی و مکتب تشیع پیونده خورده بود، گرفتند.

جنگ نرم با خلق از ارزشهای جدید ، اسطوره سازی و نماد سازی ، هیجان ساز است.این نوع جنگ از احساسات جامعه ، نهایت استفاده را می برد به طوریكه از اركان مهندسی جنگ نرم مدیریت احساسات است.به این صورت كه تلاش می شود از عواطف و احساسات جامعه مورد نظر برای نفوذ در افكار و اندیشه ها در جهت ایجاد دگرگونی در باورها استفاده می شود كه در نتیجه بحران آفرین می گردد.

در دوران دفاع مقدس ۴۰ کشور عضو غیردائم شورای امنیت شدند و در مجموع ۳۲۰ رای در مورد جنگ از سوی آنان داده شد که حتی یک رای هم به نفع ایران نبود. فیلم سینمایی پل از معدود فیلمهای آلمانی درباره دوران جنگ است که بدون هیچ جنبه تبلیغاتی و سوگیری سیاسی ساخته شده است. برنهارد ویکی کارگردان فیلم نشان میدهد که چگونه نوجوانان آلمانی به حال خود رها شده بودند که تا پای مرگ بجنگند.

دیدگاهتان را بنویسید