جاهای دیدنی اطراف تهران برای سفر یک روزه

فریدن (پرتیکان) در زمان هخامنشیان یکی از ایالات مهم ایران بوده است و تنها جاده ای که آپادانا را به شوش – پایتخت زمستانی هخامنشیان – وصل می کرده از این منطقه عبور می کرده است . آن زمان در این منطقه شهرهایی آباد وجود داشته که به دست اسکندر در ایران دوازده شهر ساخته شده و همه آنها را اسکندری نامید ، از جمله آنها «اسکندری » واقع در فریدن ( شامل دو بخش اسکندری بر آفتاب و نسار اسکندری ) است .

یك پیك نیك در سواحل سرسبز آن، كه زمانی الهام بخش نقاشان معروفی همانند سیسلی و مانه بوده است، یكی از دوست داشتنی ترین فعالیت های فصل های بهار و تابستان این منطقه از جهان بوده و من شدیداً توصیه می كنم این كار را انجام دهید. خوش خوراک، خاک شیر، کما، قیاق، بروموس، دالتکیس،از جمله گیاهانی هستند که خاک را حفظ می کنند و خوش خوراک هستند. هر یک از اقوام ساکن در منطقه به گویش و زبان خاص خود تکلم می کنند ولی بیشتر مردم به تمام زبانهایی که در منطقه رایج است تسلط دارند و باهمدیگر مکالمه می کنند .

ماده 7 – موافقتنامه حاضر به وسیله هر یک از طرفین متعاهدین بر اساس قوانین داخلی خود به تصویب خواهد رسید و از تاریخ مبادله اسناد تصویب لازم الاجرا خواهد بود. معاون فنی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی از بروز آتش سوزی های عمدی در نیزارهای موجود در رودخانه اترک و تالاب آق قشلاق ابراز نگرانی کرد. خیلی باید به فکر حفظ زیبایی های طبیعت و محیط زیست باشیم . برای استفاده از این دارو(ختمی) باید یک مشت از گل های خشک شده آن را در یک لیتر آب جوشانده و روزانه 2 تا 3 فنجان از ان را مصرف نمود.

در حالیکه از آب که برای تمیز کردن،شستشو و حمام کردن استفاده و نوشیدن و پخت و پز استفاده میگردد باید قبل از نوشیدن و مصرف آب، آن را تصفیه کرد. چاههای عمیق موتوری در روستای گشنیزجان (45) حلقه می باشد که اغلب دارای لوله جدار بوده و معمولآ از سطح برخوردار با آب تا انتهای مشبک شبکه و بقیه غیر مشبک می باشد. این شهرستان داران از مناطق عمده دامپروری ، به حساب می آید. طول رودخانه پلاسجان این ظرفیت را دارد که در مقاطعی از آن بتوان به شیوه قایق سواری در آبهای خروشان(رفتینگ)، قایق سواری کرد. از جمله این گیاهان می توان تلخه بیان، شیرین بیان، فلویس و قنقال را در این منطقه که به وفور یافت می شود نام برد.

از دشت های حاصلخیز این منطقه دشت دامنه یا «دم نی » است که سابقا کهیز، کیز یا قهیز نامیده می شده است . در مقابل کهنالگوی سایه که به عقیدة یونگ بیشتر در ناخودآگاه فردی قرار دارد و جنسیتی همانند جنسیت فرد خواب بیننده دارد، کهنالگوی دیگری در ناخودآگاه جمعی یافت میشود که مربوط به خصوصیات جنسیتی متقابل روان است؛ بدین مفهوم که این کهنالگو در زنان جنسیتی مردانه دارد و «آنیموس» نامیده میشود در حالی که این نیمة روانی در مردان با جنسیتی زنانه ظاهر شده و «آنیما» خوانده میشود (پالمر، 1385: 173). واژة آنیما و آنیموس در اصل از معادل لاتین واژة «روح» مشتق شده است.

از این رو فریدن را یک سرزمین و شش قوم نامیده اند . 2.بومادران:گیاهی است یک یا دو ساله با رنگ سبز به ارتفاع 20الی 50سانتی متر دارای برگ که کرکدار و گل زرد مجتمع در تپه های بسیار کوچک و موسم گل در خرداد ماه می باشد که از این گونه در این منطقه بوفور میتوان یافت . روستای گشنیزجان تا سال1361 حدود2000 گونه ی گیاهی توسط مؤسسه ی تحقیقات جنگلها و مراتع تهران و منطقه شناسایی شده است در زیر اسامی قسمتی از مجموع گیاهان روستای گشنیزجان را آورده و مشخصات آن را ذکر می کنیم.

گیاهان بذز کاری شده :مانند انواع یونجه ها و اسپرس و انواع شبدرها برخی از گیاهان مرتعی و مشخصات آنها در منطقه می باشد. در این منطقه زیبا بر فراز کوه ، لاله های واژگون و شقایق و سبزه و عطر خوش طبیعت بهشت را پیش چشم تجسم می بخشد. دامنه های کوه ها وفراز و نشیب تپه های این منطقه را در فصل زمستان پوششی از برف فرا می گیرد و مکان مناسبی برای اسکی است . ولی تعدادی از آنها مانند اهالی روستای افوس به زبان فارسی حرف می زنند .

قایقسواری هم از تفریحات محبوب در چیتگر است و اگر هم اهل ماهیگیری هستید، اسکله ماهیگیری چیتگر را انتخاب کنید. درزمان قاجار«داران» به عنوان مرکزیت فریدن انتخاب کردید. دریاچه سد لتیان که یکی از دریاچههای اطراف تهران است به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران شناخته میشود. این رودخانه از سال 1991، یكی از مكان های میراث جهانی یونسكو نام گرفت، كه این یعنی از آن محافظت های قانونی به عمل آمده و به عنوان مكانی تاریخی و طبیعی پر اهمیت شناخته شد.

نام فریدن را برگرفته از نام فریدون پادشاه ایران باستان می دانند و می گویند کاوه آهنگر از این سرزمین برخاسته است . 1.ختمی:گیاهی است درخچه ای به ارتفاع 1 الی 5/2 متر با تنه متعدد و مشعب با شاخه های بدون کرک ایستاده دارای گل به رنگ صورتی و سفید متمایل به بنفش بزرگ و منفرد و موسوم گل خرداد و مهر ماه می باشد که این گیاه نیز به وفور و بیشتر در مزارع آبی منطقه دیده می شود جنبه ی دارویی دارد.

به موجب این رای ، داوری قبلی روشن و به معنای آن بوده است كه حتی در مصب رودخانه (( سه گوویا )) نیز مرز بایستی بر اساس تالوگ تعیین شود . مرکز این شهرستان داران است و دارای دو بخش به نام بخش مرکزی و بویین و میاندشت و سه منطقه شهری به نام داران و بویین میاندشت و نیز دوازده دهستان می باشد. در ایام گذشته این روستا به دلیل وجود دو امامزاده به نامهای ابراهیم و زید معروف بود.

این امامزاده در شهر دامنه قرار دارد و از فرزندان موسی بن جعفر (ع) است . درزمان ساسانیان فریدن دارای شهرها و روستاهای زیادی بوده که شاپورآباد مهمترین این مناطق به شمار می آمده است و بنای آن را به شاپور دوم ساسانی نسبت می دهند. قدری از آن هم در درون شاخهها ، برگها ، تنه و ریشه درختان ذخیره می شود. چشمه ها:چشمه هایی که از آنها استفاده ی کشاورزی و شرب می گردد جمعآ (12) دهنه می باشد تعداد زیادی چشمه در طول رودخانه های منطقه وجود دارد که اب آنها وارد رودخانه پلاسجان و از طریق بند انحرافی کشاورزان در سر رودخانه برای شرب کشاورزی استفاده می کنند چشمه هایی که خارج از محدوده ی رودخانه هستند در دامنه ی ارتفاعات هستند و دارای کیفیت-شیمیایی خوب و آبدهی متنوع می باشد.

بنا بر گفته ی مسؤلان استان اصفهان و با حفاری تونل چشمه لنگان در روستای سیبک شهرستان فریدن شهر و انتقال آب این چشمه بر روی آب رودخانه ی پلاسجان مقدار دبی رودخانه افزایش یافته و حدود 400 لیتر در ثانیه خواهد شد. شهرستان فریدن با وسعتی حدود 3280 کیلومتر مربع از شهرستانهای غرب استان اصفهان است. فرید گیگلو و همکاران (5) کیفیت آب رودخانه زرینگل استان گلستان را با استفاده از نمودارهای پایپر، شولر، ویلکاکس، دروو، گیبس و استیف طی سالهای آماری 1377 تا 1386 مورد بررسی قرار دادند.

دیدگاهتان را بنویسید