جاذبهها و تفریحات بابلسر با عکس و آدرس – رهی نو

از طرفی قیمت نفت برنت با ۱۶ سنت افزایش به ۹۳ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت ایران نیز با ۱ دلار و ۵۰ سنت افزایش به ۸۸ دلار و ۲۵ سنت در هر بشکه رسید که نسبت به روز گذشته افزایشی ۱.۷۳ درصدی را تجربه کرده است. کرامت ویس کرمی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراوردههای نفتی گفت: در حوزه توزیع بنزین نیز از ابتدای سال جاری تاکنون روزانه حدود ۸۶.۳ میلیون لیتر بوده است که این عدد در سال گذشته ۷۵ میلیون لیتر بوده است که نشان دهنده افزایش ۱۵.۲ درصدی مصرف این فرآورده در کشور است.

در همین رابطه جبار وطن فدا، دبیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفت: رودخانه هیرمند از نزدیکی شهر کابل در افغانستان سرچشمه میگیرد و تا سد کجکی، که در شاخه اصلی رودخانه هیرمند قرار دارد و تا حدود ۷۰۰ کیلومتری مرز ایران و محل اندازه گیری و تعیین حقابه ایران است، ادامه دارد. مثلاً در “آسیای مرکزی شبکه آب تیمون که متعلق به ازبکستان است، در قلمرو ترکمنستان قرار دارد، ایستگاه برق آبی اندیجان که مال ازبکستان محسوب میشود زمین های قرغیزستان را زیر آب کرده است و آب انبار شبکه موسوم به (فرهاد) ملکیت تاجیکستان است، ولی ایستگاه برق آبی آن در ازبکستان واقع شده است”.

در صورتیکه دولت افغانستان منابع آبی موجود در قلمرو خود را، به صورت درست مدیریت کرده و مورد بهره برداری قرار دهد بیشتر نیازمندی های این کشور برطرف خواهد شد. در بین منابع افغانستان، آب موجود در این کشور از اهمیت بیشتر بر خوردار میباشد. در قسمت مشکل آب با ایران باید گفت که اولاً ایران از افغانستان خواهان حقآبه میباشد، این موضوع با در نظرداشت رفع نیازمندی های داخلی قابل حل است. صرفنظر از انتشار این سند به منزله موافقتنامهای الزامآور که ایجادکننده وضعیت عینی است، قابلیت استناد در برابر ارکان سازمان ملل متحد به ایران قدرت مانور بیشتری برای تحقق اهداف خود میدهد».

بیش از نیمی از فضای پارک پردیسان به تفرج گاه اختصاص داده شده است، بدون آن که امکانات تفرج گاهی و فضای سبز مورد نیاز پیشنهاد گردد. براساس معاهده هیرمند در سال ۱۳۵۱، این حقابه برای سالهای نرمال تعیین شده است که این سال آبی نرمال، در ایستگاهی واقع در نزدیکی بالادست سد کجکی، تشخیص داده میشود. به گزارش خبرنگار مهر، انعقاد تفاهمنامه نوسازی ناوگان حمل سوخت، هشدار رسیدن بنزین مصرفی به ۱۰۰ میلیون لیتر در نوروز، مذاکره ایران و افغانستان بر سر حقابه هیرمند و افزایش قیمت نفت از مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی در هفته گذشته بود.

در هفته اخیر حرف و حدیثهای متعددی درباره حقابه رود هیرمند و سد کمالخان به وجود آمده بود. جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراوردههای نفتی در این نشست گفت: امسال یک میلیارد لیتر سوخت مایع بیشتری نسبت به سال گذشته به نیروگاهها تحویل دادهایم که این اقدام در شرایطی انجام شد که ناوگان حمل سوخت مایع کشور در دولت گذشته تضعیف شده بود. علاوه بر این دانمارک از جمله کشور هایی است که میزان مصرف آب در حد استاندارد قرار دارد.

مهندس حیدرپور با تأکید بر شناسایی و راهکارهای کاهش مصرف آب در حوضه در این فاز خاطر نشان کرد: امکان بهینه سازی مصرف آب شرب و بهره برداری از تصفیه خانه ها در این فاز بررسی شد و رسیدن به توسعه پایدار جز اهداف این فاز است . اما نگارگر با استفاده از مهارت و بیانی ظریف، ابرهایی آبیرنگ با رگههایی طلایی را در آسمان مصور کرده تا به این طریق بر شبی سپری شده، همانگونه که فردوسی تعبیر می­کند: «گه زخم کوس (سپیدهدمان)» اشاره کند تا به این طریق قرابت متن و نگاره از منظر زمان واقعه امکان پذیرد.

در این موقع از سال رودخانه کاملا پرآب است و همچنین امکان ماهی گیری نیز وجود دارد. درواقع دولت افغانستان با تحویل ۲۶ متر مکعب در ثانیه (بهطور متوسط در سال) از آب رودخانه هیرمند به ایران موجب پایان مسئولیت خود نمیشود، بلکه حفظ تالاب هامون به منزله تعهدی بینالمللی همواره بر ذمه دو کشور بهخصوص افغانستان به منزله کشور حاکم بر رودخانه تأمینکننده هامون است. و همچنان به جز از چند شهر مهم در افغانستان، سایر نقاط این کشور به نیروی برق دسترسی ندارند. از رودخانه های مهم افغانستان می توان رودهای آمودريا، هيرمند، هريررود و رود كابل را نام برد.

هریرود از رودهای مهم و بزرگ حوزه آمو است که از ارتفاع تقریبا 4000 متری ارتفاعات لعل و سرجنگل در ولایت غور سرچشمه می گیرد و از به هم پیوستن دو رود، در نزدیکی قریه ی ” شینیه دولت یار ” به وجود می آید. این ترکیبات در آب آبیاری حل می شوند و از طریق زمین نفوذ می کنند و تعادل ظریف گونه های گیاهی و جانوری که در حوضه زندگی می کنند را در معرض خطر قرار می دهد. وی گفت: در حال حاضر شرکتهای داخلی توانمندی برای تولید ناوگان حمل سوخت ایجاد شدهاند که میتوانند نیازهای کشور را برطرف کنند و عزم ما نیز بر استفاده و تکیه بر توانمندی داخلی متمرکز شده است.

با شش برابر شدن تقاضاي آب در طول قرن بيستم، هيچ گشايشي بر سر مسائل مربوط به آبهاي مرزي حاصل نشده و همين امر سبب گرديده تا عدهيي از کارشناسان پيشبيني کنند که جنگهاي قرن 21 بر سر آب خواهد بود. سالانه به جمعيت جهان 75 مليون نفر افزوده ميشود و پيش بيني گرديده است، که جمعيت کشورهاي توسعه نيافته و کمتر توسعه يافته تا سال 2050 از رشدي 300 در صدي فراتر خواهد رفت. در عصر حاضر با توجه به رشد نفوس و گسترش صنعت، اهميت آب چندين برابر گرديده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا هم اکنون بند باز شده است؟

در یکی از کنفرانس های مربوط به آب ومحیط زیست که در سال 1992 در دوبلین تشکیل شد، شرکت کننده ها بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که امروز آب مانند گذشته کالای ارزان و فراوان نیست. آرامگاه این امام زاده در گذشته دارای مخروطی بسیار زیبا بود اما در جریان بازسازیها و نوسازیها جای خود را به بنای جدید داد. و کمبود آن به علت مصرف زیاد برای توسعه ملتها در ابعاد مختلف، می رود از همان اهمیتی برخوردار شود که در گذشته ها نفت دارا بوده است. این رود همچنین جایگاه انجام تمرینات قایقرانی و گاها میزبان مسابقات بین المللی و ملی نیز می باشد.

بلافاصله بعد از جنگ علیه طالبان در سال 2002 اقدامات برای بازسازی بودا انجام شد و کل منطقه مورد اکتشاف قرار گرفت که در طی آنها تعدادی غارهای بودایی کشف شدند. وی در نشست خبری اخیر خود نیز بار دیگر اعلام کرد تصمیمگیری برای رهاسازی زایندهرود در کمیته متشکل از نمایندگان صنف کشاورزان اصفهان، جهاد کشاورزی و آب منطقهای استان و استانداری انجام میشود به این صورت که کشاورزان تاریخی را که کشت آنان به آب نیاز دارد اعلام میکنند و سپس مسائل کارشناسی آن در این کمیته بررسی میشود.

آب در نیروگاه انرژی برق آبی از درون یک لوله یا دریچه میگذرد و سپس به آن فشار آورده و تیغههای توربین را به حرکت در میآورد و ژنراتور را برای تولید الکتریسیته به کار میاندازد. جمعیت عظیمی قصر سلطنتی را تهدید کرده، و پادشاه مجبور به فرار شد، و سپس با حمله به مجلس نمایندگان خواستار یک جمهوری شدند. افزایش تقاضا در تمامی عرصه های زنده گی برای آب و عدم کفاف منابع موجود آب جهت رفع نیازمندی های کشور ها و همچنان تلاش کشور ها برای بدست آوردن ابزار نفوذ و فشار بر یکدیگر ، مقولهی بنام دیپلوماسی آب را در بین کشور ها رایج گردانیده است.

طوریکه هرگاه دولت افغانستان با مدیریت دقیق، منابع آب خود را مهار کند یعنی با ایجاد بند های آب گردان روی رودخانه های داخلی آب این رودخانهها را جهت استفاده داخلی که همانا در عرصه های کشاورزی و صنعت برق خواهد بود، مورد بهره برداری قرار دهد از یکطرف نیازمندی جدی افغانستان در عرصه های کشاورزی و برق ( که فعلاً افغانستان از هردو ناحیهی برق و محصولات کشاورزی نیازمند بوده و همین نیازمندی ها خصوصاً تهیه محصولات کشاورزی بخش بزرگ وابسته گی افغانستان را به همسایه جنوبیاش تشکیل میدهد. یعنی مانند سایر منابع زحمت و هزینه کشف و استخراج را نیاز ندارد زیرا مقادیر قابل ملاحضه منابع آب افغانستان را آب های روزمینی تشکیل میدهد.

در حال حاضر چیره گی بر منابع آب شیرین یکی از علت های اساسی درگیریها میان اسرائیل و کشور های همسایه اش را تشکیل میدهد. برای اینکه دولت افغانستان بتواند در روابط خود با کشور های همسایه وابسته گی متقابل ایجاد کند، تا با استفاده از آن، سیاست کشور های همسایه را به نفع خود رقم زند، دولت افغانستان باید منابع آب خود را مدیریت کرده و خود را در موقیعتی قرار دهد که بالای منابع آب خویش تسلط کامل پیدا کرده و در صورت ضرورت از آب به عنوان ابزار دیپلوماتیک در برابر همسایه ها استفاده کند.

طوریکه هیچ یک از کشور های متذکره آزادی کامل در رابطه به منابع آبی خود ندارند. به عنوان مثال، از کم شدن آب درياچه اورال در آسياي ميانه که آب چهار جمهوري آسياي ميانه ازاين درياچه تامين ميشود و کاهش سطح آب رودخانه اندوس (سند) در پاکستان که بزرگترين منبع تامين آب براي کشاورزي و سيستم بزرگ آبياري در اين کشور ميباشد، ميتوان يادآور شد. به عنوان مثال، 90% منابع آب آسیای میانه را تاجیکستان و قرغیزستان در اختیار دارند. دربارة نخستین رودها در بندهش آمده است: «هرمزد دورود را از البرز فراز تازانید.

دیدگاهتان را بنویسید