تغييرپذيري مکاني کيفيت آب رودخانه هراز در جهت پايين دست

مهرنرسه که خود زاده یکی از روستاهای اردشیرخوره بود در این ناحیه فعالیت های عمرانی زیادی انجام داد. سر چشمه اصلی سفید رود که دومین رود بلند ایران است، از کوه چهل چشمه کردستان است که بعدا رودی بنام گروس از کوههای پنجه علی و در شمال غربی همدان و شاخههای دیگری در ناحیه بیجار (گروس) به آن متصل میشوند و به سمت شمال جریان مییابند. دریاچه زریوار یکی از بهترین مکان های ماهیگیری استان کردستان می باشد، که به دلیل زیبایی ویژه ای که دارد علاوه بر ماهیگیری، برای طبیعت گردی هم مناسب می باشد.

فرخ مرد بهرامان قاضی اهل گور و هم روزگار با خسرو پرویز بود. در این مطالعه با استفاده از شاخصهای مختلفی به بررسی تغییرات زمانی کیفیت آب رودخانه شیرین دره طی سالهای 1397-1374 (شمال شرق ایران) در محل دو ایستگاه قتلیش و قلعه بربر جهت آبیاری زمین با استفاده از شاخصهای پتانسیل شوری، نسبت جذب سدیم، نسبت Kelley، کربنات و بیکربنات سدیم باقیمانده، خطر منیزیم و نمودار Wilcox پرداخته شد.

٢-٣-رودخانه بابل این رودخانه به طول ٨٣ کیلومتر و با دبی ٢٣٣ میلیون مترمکعب (اندازهگیری شده در ایستگاه قران تالار) در شهر بابلسر به دریا میریزد. گلاب گور و کوار به بسیاری سرزمین ها مثل چین، هند، بیزانس، مصر، یمن، مغرب عربی و اروپا صادر می شد. نبود امنیت در راهها در منطقۀ ماهور و جادۀ بوشهرشیراز و همچنین منازعات سران ایل قشقایی و ممسنی در مناطق ایلروی قشقایی، ازجمله منطقۀ دشمنزیاری ممسنی که با مسیرهای ایلروی قشقای همپوشانی بسیاری داشت، مناطق جنوبی را در بحران ناامنی فرو برد. همچنین در دوران سلجوقی بالای این برج آتش روشن میکردند تا مسافران بتوانند مسیر شهرری را تشخیص دهند.

فضای درون بنا از پوشش گچ است و تقاطع اضلاع آن از گچبری و بالای سردر، دور تا دور به رنگ فیروزهای گچبری و کتیبه نویسی شده است. پروفسور دیتریش هوف در حفاری شهرگور فیروز آباد فارس به سازه ای دایره ا ی شکل رسید که پس از مطالعه، مشخص شد، قدیمی ترین نمونه از رصد خانه های به دست آمده در ایران و متعلق به دوران ساسانی است. توسعه روزافزون فعالیت های کشاورزی و صنعتی و افزایش قابل توجه حجم فاضلاب های شهری موجب آلودگی منابع آب، خصوصا رودخانه ها شده است. این پیست در سال 1388 با بیش از چهارمیلیارد بودجه و طی دو سال با رعایت استاندارد های فنی ساخته شد و اکنون از ماه آذر تا اواسط ماه فروردین قابل استفاده است.

پیش از این هیات های دو کشور ایران و افغانستان با سفر به پایتخت ها، زمینه های بهره وری ایران از حق آبه قانونی رود هیرمند که چندین دهه بود اجرایی نشده بود فراهم کرده بودند. اسکندر مقدونی که از مقاومت مردم این شهر به ستوه آمده بود دستور داد با بستن سد شهر را به زیر آب ببرند. در بلندترین بخش این قلعه، بقایای تالاری با ایوان بزرگ و سقف گنبدی وجود دارد که احتمالاً ویژه اقامت اردشیر و خانواده شاهی بوده است.

استحکامات دفاعی حتی از گستره شهر نیز فراتر می رفت؛ هنوز هم بقایای شبکه تار عنکبوتی و شعاعی دیوارهای حفاظتی تا فاصله ۱۰ کیلومتری از کانون اردشیرخوره در دشت و کوهپایه دیده می شود. به گمان دیتریش هوف (Dietrich Huff) این بنا بقایای یک برج پله دار است که در زمان آبادانی حدود ۷۸ متر ارتفاع داشته و شاید تجسم قدرت و اقتدار شاه بوده است. نقش پیروزی: در این نقش برجسته اردشیر و پسرش شاپور سوار بر اسب در رزمگاه به تصویر کشیده شده اند و اردشیر با ضربه نیزه اردوان شاه را از اسب به زیر می اندازد.

گازهایی چون اکسیژن ، گاز کربونیک و ازت نیز در آب باران موجود خواهد بود که حلالیت هر یک از آنها در آب باران ، علاوه بر ساختمان شیمیایی شان به فشار جزئی آنها در اتمسفر مربوط می شود. وقتی رودخانه ی جاری و زیبا از روی سنگریزه ها عبور می کند، چه صدای دل انگیزی ایجاد می شود صدایی که به انسان آرامش می بخشد. بر طبق این اصل رودخانه ها و آب های جاری نیز در حکم سایر اموال، منابع و غیره یک دولت در نظر گرفته می شوند که آن دولت تمام و کمال حق انحصاری در استفاده از رودخانه های جاری بین دو یا چند کشور را دارد .

ازاینرو چندین و چند پل مختلف روی رودخانه کارون احداث شده است. او در کتیبه پهلوی کوتاهی که کنار نقش اردشیر از خود به جای گذاشته، خود را به عنوان بانی پل معرفی و از مسافران و رهگذران طلب دعای خیر دارد. این روستای زیبا را حتما به لیست سفرهای آخرهفتهایتان اضافه کنید. برای گذراندن یک روز خوب و بی نظیر روستای وردیج می تواند بهترین گزینه باشد. این روستا با کوههای زیبای اطرافش، طبیعت سرسبز و آب و هوای خنک و آبشارهای زیبا، گزینهای مناسب برای اتراق کردن و برپایی کمپ به شما میدهد. این منار در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۸۹ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این موافقتنامه در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ برابر با ۱۹ مارس ۲۰۰۷ در منطقه مرزی در قلمرو ارمنستان در دو نسخه به زبانهای فارسی، ارمنی و انگلیسی، تنظیم گردید که هر سه متن از اعتبار یکسان برخوردارند و در صورت بروز اختلاف در تفسیر مفاد موافقتنامه، متن انگلیسی ملاک خواهد بود . او مؤلف مادگان هزار دادستان، مهمترین متن حقوقی به جا مانده از دوران ساسانی است. همانطور که به صورت کلی در اواسط متن برای شما شرح دادیم قسمت بانوان به دلیل فیزیک بدنی نیاز به رعایت اصول و روتین بهداشتی ویژهتری دارد. نباید فراموش کرد که منابع طبیعی هرجامعه ثروت آن جامعه است که فقط به نسل حاضر تعلق نداشته بلکه میراثی است که باید برای آیندگان باقی بماند.

حوالی غروب بود که برف زیبایی شروع به باریدن کرد و این قرارگاه زیبا و ویلا های اطراف آن را در زیر انبوه برف بیشتری فرو برد بارش برف تا پاسی از شب ادامه داشت و ما شاهد مناظر بدیعی از بارش برف در زیر نور پروژکتور های قرارگاه بودیم . عرق شکوفه نخل، عرق بومادران، عرق زعفران و عرق بید از دیگر فراورده های گیاهی این منطقه بود. نواحی پایین تراز دشت سیلابی یا واجد پوشش گیاهی یکساله است ویا پوششی وجود ندارد. گور یا فیروز آباد باستانی در قرن هفتم یا هشتم هجری به دلایلی نامعلوم رو به ویرانی نهاد و خالی از سکنه شد.

دیدگاهتان را بنویسید