تغييرات ژئومورفولوژيك نيمرخ طولي و عرضي علياي رودخانه ميناب (از سد تا پل ميناب)

یکی از سوالایی که ذهن خود منو درگیر کرده اینه که چرا رودخونه ها هیچ کدومشون صراط مستقیم رو طی نمی کنن و تمایل به کجروی دارن . فرض کنید یه موش میاد کنار بستر رودخونه لونه می سازه خب موش رو هوا نیست که ، باید زیر خاک باشه دیگه ، اون سوراخی که کنده کم کم توسط آب رودخانه اشغال میشه و تبدیل به مسیری هرچند کوچیک واسه آب رودخونه میشه ، به مرور زمان این شکاف عمیق تر میشه و آب مسیر خودش رو کج می کنه .

کوه قلاقیران در 5 کیلومتری غرب شهر ایلام در مسیر جاده ایلام – کرمانشاه واقع شده است.مناظر آن دارای زیبایی های کم نظیر از جمله تفریجگاه ششدار ومنجل که اطراف کوه را احاطه کرده ومنظره زیبایی خلق کرده است.کوه قلاقیران به عنوان نماد شهر ایلام معروف است. این بنا در فهرست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده و از سال 1384 عملیات تغییر کاربری بنا آغاز شد و اکنون به عنوان موزه مردم شناسی در حال استفاده است.

رود دانوب Danube به عنوان دومین رود بلند اروپا از جنگل سیاه، بلک فارست آلمان آغاز میشود و تا دریای سیاه ادامه پیدا میکند. بعد از رودخانه آمازون، پارانا دومین رودخانه بزرگ در جنوب آمریکا به شمار می رود. یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی خراسان شمالی ارگ تاریخی بلقیس است که پس از ارگ بم دومین بنای گلی ایران به شمار میرود. به طور کلی این بنا یکی از بهترین جاهای دینی تاریخی در استان خراسان شمالی به شمار میرود و هر ساله گردشگران بسیاری به بازدید این مقبره می آیند. در این دره شما میتوانید قارچهای سمی و حتی خوراکی را ببینید.

علاوه بر این آبشار در طول این دره چشمه ها و آبشار های کوچک و بزرگ متعددی وجود دارند که این منطقه را به یکی از بهترین مناطق تفریحی و جاهای دیدنی خراسان شمالی تبدیل کرده است. اما این محدوده علاوه بر طبیعت زیبا و چشمنواز جاذبههای دیگری نیز دارد که عبارتند از: آبشار پسچویک، آبشار چرند و بوستانی از درختان میوه که در سمت شمال غربی دشت هویج واقع شده است. حوضه آبریز این رودخانه که در ارتفاعات شمال شهر تهران در دامنه رشته کوه های البرز واقع شده است در معرض سیلاب های ناگهانی (flash flood) و جریان های واریزه ای قرار دارد.

این قصر در و منطقه ای بسیار زیبا و در سینه کش کوه ساخته شده است و رودخانه ای سرازیر از کنار این قصر میگذرد و امروزه پناهگاه و استراحتگاهی برای کوهنوردان مسير و گردشگران روستای شهرستانک می باشد . تمام این مقبره از خشت ساخته شده و از چوبهایی برای استحکام آن استفاده شده است. این دره زیبا در تمام فصول سال بخصوص در فصل بهار از زیبایی بسیار زیادی برخوردار است و همچون تکه ای از بهشت میماند. این تپه بعد از این دوران تخریب شد و هیچگاه برای مرمت آن هزینه ای نشده است. در این روایت اسکندر بعد از چهل روز سرگردانی با ناکامی باز میگردد.

با گذشته پنج روز از بازشدن دریچههای سد کمالخان در افغانستان، هنوز آب به رودخانه هیرمند سیستان و بلوچستان نرسیده است. البته با استفاده از سیستم برق خورشیدی و انرژی باد(سیستم پیشرفته توربین های بادی بادبانی نه سیستم های قدیمی توربین های بادی پروانه ای) نیز این مبلغ می تواند به حد اقل برسد. این سد بر روی رودخانه ای به نام رودخانه شیرین دره که یکی از شاخه های رود اترک است احداث شده و هدف از ساخت آن کنترل و مهار سیلابها، تامین آب آشامیدنی مورد نیاز بجنورد و روستاهای مسیر خط انتقال، تامین آب مورد نیاز صنایع و همچنین تامین آب لازم برای بهبود و توسعه کشاورزی زمینهای پایین بوده است.

فاصله شهر راز تا مرکز استان خراسان شمالی یعنی شهر بجنورد، در حدود ۱۱۰ کیلومتر است و مسیر رسیدن به آن از پارک ملی گلستان میگذرد به همین دلیل یکی از زیبا ترین دیدنی های بجنورد است. این شهر بیشتر جاهای دیدنی خراسان شمالی را در خود جای داده است. مساحت این ارگ بیش از 51 هزار متر است و از مصالحی چون گل/چینه، خشت، آجر و چوب ساخته شده است. یکی دیگر از گیاهان بومی این منطقه گیاه زرک است که از خانواده زرشک بوده و خواص درمانی بی نظیری دارد و در درمان بیماری هایی چون نارحتیهای کبد، درمان سنگ صفرا، ضد التهاب، تنظیم کننده فشار خون، داروی گلو درد بسیار موثر است.

الف : منطقه ای که این سنگها را در بر گرفته است دارای آب زلال و خوش طعمی است که مردم محلی برای رفع سنگ کلیه وبیماریهای مرتبط با کلیه از آن استفاده ی درمانی میکنند . باغ دره یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی است که دره ای بسیار و زیبا و سرسبز است و دارای چشم اندازی بسیار منحصر ب فرد و زیباست. این ارگ تاریخی در شهرستان اسفاین قرار دارد به طور کلی میتوان گفت که شهر بلقیس دارای قدمتی 4000 ساله است و همین موضوع جاهای تاریخی شهر بلقیس از جمله ارگ بلقیس را به یکی از مهم ترین جاهای دیدنی استان خرباسان شمالی تبدیل میکند.

یکی دیگر از مناطق بسیار زیبا و جاهای دیدنی بجنورد و خراسان شمالی ، دریاچه سد شیرین دره است که در در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد و در محدوده شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. به گزارش اروم نیوز به نقل از آراز سسی، رودخانه ارس پلدشت که مرز بین ایران و جمهوری خود مختار نخجوان را تشکیل می دهد یکی از منابع مهم استان در تولید انواع آبزیان و به خصوص شاه میگوی دراز آب های شیرین است.

این آبشار در روستایی به همین نام واقع شده است که یکی از بهترین روستاهای گردشگری استان خراسان شمالی محسوب میشود و برای گردشگری به خصوص در ایام نوروز بسیار مناسب است. این بنا دارای یکی سردابه در عمق 1.5 متری زمین نیثز هست که میتواند نشان دهنده این باشد که ان بنا در دوره ایلخانیان ساخته شده است. چارلز ادوار ييت در کتاب «سفر نامه خراسان و سيستان» در مورد این قلعه مینويسد: «در وسط جاجرم يک تل خاک عظيم به ارتفاع ۲۱ تا ۲۴ متر هست که بقايای ارک شهر قديمی محسوب میشود و به آن نارين قلعه میگويند.

حیطه های عملکری این حرفه بسیار گسترده و متنوع هستند. این دره زیبا پوشش گیاهی متنوع و گستردهای را داراست. این سیستم در عهد نامه صلح و مودت (( اوترشت )) ( 11 / آوریل 1713 ) میان فرانسه و پرتقال در خصوص (( آمازون )) اعمال گردید . سد ایلام در سالهای اخیر با هدف تامین آب شرب شهر ایلام به بهره برداری رسیده است و اطراف سد در همه فصلهای سال به خصوص بهار وتابستان مملو از جمعیت است. نواحی تفریحی اطارف کوه به خاطر مجاورت با شهر ایلام ونزدیکی به یکی دیگر از تفریحگاه های زیبایی به نام منجل،مورداستفاده وسیع مردم ودوستداران طبیعت به ویژه در فصل بهار وپاییز قرار میگیرد.در حد فاصل بین این تفریحگاه وناحیه ی منجل ،چشمه سارهای وباغات زیبای سلطان آباد قرار گرفته است.

این آبشار بلندترین آبشار شیرئوان است و برای عبقور از بین ددرختان بسیاری همچون درختان بزرگ و زیبای سپیدار، بید و گردو میگذرد و منظره ی دلربایی را خلق میکند. 70 سانتیمتر با خط زیبای نستعلیق از دوران قاجار و حکومت والیان پشتکوه حک گردیده است.سنگ نوشته ی دیگری در فاصله ی 200 متری آن از حکومت والیان پشتکوه برجای مانده بود که به علت جاده سازی در سالهای گذشته،در زیر خاک مدفون وبعدها توسط سازمان میراث فرهنگی از زیر خاک خارج و در محل ورودی گردشگاه ارغوان جاسازی وبرای بازدید گردشگران آماده است. قلعه والی دارای تعدادی زیادی اتاق کوچک وبزرگ،تالار شبستان وپستو بوده که در هر ضلع آن 2 زیر زمین وجمعا 6 زیر زمین تعبیه شده است.درساخت این بنا از اشکال هندسی درپیشانی دیوارها با استفاده از آجرهای لعابدار رنگی تزییناتی صورت گرفته است.در داخل حیاط این قلعه نیز سنگ نوشته ای بلند وجود دارد که در متن آن تاریخ ساختن آن در زمان محمد علی شاه قاجار و غلامرضا خان ابوقداره حک شده است.

قلعه والی در ضلع شمالی خیابان پاسداران شهر ایلام،میان بافت شهر، بر روی تپه ای باستانی به نام چغا میرگ ساخته شده است.قلعه در سال 1326 هجری قمری ودر زمان حکومت محمد علی شاه قاجار وحکمرانی والیان محلی پشتکوه،به دستور غلامرضا خان ابوقداره بنا شده است. این دوسنگ نوشته مربوط به والیان حسینقلی خان وغلامرضا خان،والی پدر وپسر است.یکی به دستور حسینقلی خان و در زمان سلطنت ناصرالدین شاه ودیگری به دست غلامرضا خان در زمان سلطنت محمد علی شاه قاجار ساخته شده است.هردوسنگ نوشته یک متن داشته که اهم فعالیتهای دوران حسینقلی خان والی را برشمرده است. همچنین قایقرانی یکی از تفریحاتی است که میتوانید در کنار این دریاچه داشته باشید تا از اوقات فراغت خود لذت کای را ببرید.

شهرستانی که «راز و جرگلان» نام داشته و تا سال 1392 یکی از بخش های شهرستان بجنورد بوده اما امروزه به یک شهر مستقل بدل شده است. باغ دره در شمالی ترین شهرستان خراسان شمالی قرار دارد. یکی دیگر از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی، چهارطاق تیموری است که در نزدیکی روستایی به نام زیارت قرار دارد. نام جنگلهای حرا از درختی به همین نام گرفته شده است. و تنها به سختی میتوان نام عید خواجه را از آن خواند. این رودخانه با داشتن طول ۱۷۰ کیلومتر از دو شاخه به نام های دالکی و شاپور تشکیل شده و سرچشمه آن کوه های دشت ارژن استان فارس می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید