تعریف حوضه آبریز، انواع آن و نام چند حوضه آبریز معروف در دنیا

اما با عبور ازاین این جاده مه الود و رسیدن به ییلاق جواهرده بی نظیرکه در محاصره کوه های البرز قرار دارد ممکن است عاشق شوید پس مراقب دل های خود باشید. ارتفاع این ییلاق از سطح دریا حدود ۲۳۰۰ متر است که همین ارتفاع زیاد باعث شده است احتمال رخ دادن پدیده اقیانوس ابر قوت بگیرد که یکی ازمهم ترین جاذبه های دیدنی روستای ییلاقی فیلبند است .مطمنا عبور از جاده ای که از میان ابرها میگذرد تنها جاذبه این ییلاق زیبا نیست بلکه شما میتوانید همه پدیدههای جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را در یک روز تجربه کنید .

معلوم نیست مردم این استان تا چه زمانی باید تلفات مالی و جانی را نثار ناهماهنگی دستگاه های رسیدگی به امر بحران کنند. جاذبه های روستای اولسبلانگاه ماسال محدود به طبیعت چشم نواز ان نیست .عکاسی از ، پیچش های جاده با درختان انبوه و در هم تنیده، خانه ها و کلبه های چوبی با سقف های رنگی یکی از تفریحات خوب برای ثبت خاطرات شماست .همچنین میتولنید همچون مردمانی که با اسب به ییلاق و قشلاق خود کوچ میکردند سوار بر اسب ها در دشت لاله بتازید. اگر در یک روز ابری عازم ییلاق زیبای مازیچال شوید خود را سوار بر تکه ای ابر می یابید که میتوانید دور نمای زیبای شهر عباس اباد را ببینید .

در شمال روستای سوباتان رودخانه خروشان لیسار واقع شده است و از غرب به دریاچه زیبای نئور و ییلاقات اردبیل می رسد. روستای زیبای سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای آب و هوای بس خنک، در فصول گرم سال است. حال باید پرسید که چرا دیپلماسی آب وزارت نیرو اینگونه بوده که در تمامی حوضههای آبی مرزی در مضیقه قرار گرفتهایم و منطقه سیستان و خراسان با بحران مواجه شده است. به همین دلیل نمایندگان مجلس درصدد استیضاح وزیر نیرو برآمدند به طوری که برخی از آنها می گفتند: به استحضار اردکانیان وزیر نیرو رساندیم و نوشتیم که اگر ظرفیت خروجی کرخه برای حداقل ۱۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه مهیا نشود، ممکن است با شرایط بسیار ناگواری مواجه شویم.

رودخانه ارس كه سراسر نوار شمال غربی كشور را سیراب می كند در تمام فصول سال پر آب است اما به دلیل مسائل زیست محیطی و تخم ریزی ماهیها مجوز برای ماهیگیری در ایام خاصی از سال صادر می شود. شور شدن و آلایش آب این رودخانه به انواع آلایندههای معدنی و آلی، خطرات جدی را برای سلامتی محیط زیست و کشاورزی منطقه به وجود میآورد. برای رفتن به روستای گرسماسر از سمت رامسر وارد جاده هریس شوید و پس از حدودا دوساعت رانندگی و عبور از جنکل هاس بی نظیر دالخانی منطقه ییلاقی گرسماسر را روبروی خود میبینید.

اگر بگوییم کوه سماوس کوهی میان بهشت این مناطق ییلاقی دلربا هست اغراق نکرده ایم .روستای گرسماسریکی از بهترین مسیر ها برای صعود به این قله جذاب است و همه ساله ییلاق گرسماسر میزبان کوهنوردان بسیاری برای صعود به سماوس میباشد . گرمایش جهانی به طور قابل توجهی به کمبود آب در سراسر جهان نسبت به خشکسالی اضافه کرده است و بنابراین باید اقدامات زیادی برای جلوگیری از آسیب بیشتر به رودخانه های با ارزش ما انجام شود. از گذشتههای دور تا همین سالهای اخیر، شهر مشهد نگینی در شمال شرق کشور، به عنوان یک پایتخت معنوی و شهری زیارتی در میان مردم زبانزد بوده است؛ اما امروزه با توجه به گسترش شهر، تاسیس هتل های مشهد و پارک های آبی مشهد و افزایش امکانات تفریحی، از مشهد مقدس به عنوان شهری زیارتی-سیاحتی و یک مرکز گردشگری فوقالعاده یاد میشود که هر ساله گردشگران زیادی اعم از مسلمان و غیر مسلمان را به سوی خود جذب میکند.

این شرایط نشان می دهد مجموعه زیستگاه ها و عناصر زیستی درون منطقه به استثناء محیطهای آبی با اراضی پیرامونی خود پیوند اکولوژیکی نداشته و در صورت وجود آن، حساس و شکننده است. ولی آنچه که معلوم است و مردم آن را احساس می کنند، تبعات وحشتناک و خسارات جبران ناپذیری است که این میهمانان (سیل) بر گرده این مردم بیگناه تحمیل می کنند؛ مهم ترین سوالی که این روزها در اذهان میگذرد این است که آیا با پیشرفت علم و دانش آیا نمی توان جلوی این گونه از بلایاهای طبیعی را گرفت؟

گزارشی از واکنش مسئولان به سیل خوزستان؛ کار خاصی از دست ما برنمیآمد! اگر میخواهید از شلوغی دنیای شهری و روزمرگی ها رهایی یابید و دل به جاده ای سرسبز و ییلاقی بزنید و درسفری بر فراز اسمان با ابر ها همنشین شوید ییلاق با صفای اولسیلانگاه میزبان خوبی برای شما خواهد بود . بدون شک در شرایط حاضر ابزارهای در دست دولت افغانستان قرار دارد که استفاده از آنها در این جهت دور از امکان نخواهد بود. آب به عنوان يکي از منابع حياتي و ارزشمند پاسخگو به اين نياز افغانستان ميباشد، زيرا در اين کشور منابع غني آب شيرين قابل دسترسي بوده و همين منابع آب شيرين افغانستان داراي ارزش و اهميت فوق العاده میباشد زيرا آب در عصر حاضر هم از نگاه اقتصادي نهايت مهم بوده و هم از لحاظ سياسي و استراتيژيک بينهايت ارزشمند شمرده ميشود.

از طرف دیگر یکی از اهداف تحت حفاظت قرار دادن بخشی از سرزمین آنست که با ایجاد تغییرات در سرزمینهای پیرامونی و درنتیجه تخریب زیستگاهها در آن اراضی بتدریج گونههای مربوط به آن نقاط خواهند توانست خود را به جزیره امن که عبارت از منطقه حفاظت شده باشد رسانیده و از اقیانوس آشفته در حال تغییر نجات یابند. بنابراین با محصور کردن یک منطقه حفاظت شده به وسیله جادههای آسفالته و پرترافیک عملا این مزیت که میتوانست باعث افزایش تنوع گونهای در منطقه شود، از آن سلب میشود. اگر از مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی مازیچال بخواهید اگاه شوید باید به سمت کلاردشت درنزدیکی چالوس بروید بعد ازمیدان بزرگ کلاردشت به سمت جاده ۲ عباس آباد به مقصد کرد محله بروید.

البته از نظر حجم آب تخلیه از مجموع ۷ رودخانه بزرگ بعد از خود بزرگتر است. پس محافظت از دندان ها واجب می شود.می دانیم که تامین آب مورد نیاز بدن، به تولید مایعات مختلف در بدن کمک می کند، مثل بزاق دهان که باعث از بین بردن کرم خوردگی دندان ها می شود.پوسیدگی دندان از تولید اسید ایجاد می شود که مینای دندان را می خورد، اما بزاق دهان این اسید را خنثی می کند. Fs غلظـت دبی مواد بستری Ct با توجه به مباحث ذکر شده می توان گفت که نیروی گریز از مرکز که از طرف ذرات آب درحـال حرکـت در طـول مسیر انحنایی اعمال می شود عامل تعیین کننده شرایط جریان در قوسها می باشد .

اگر از مسیر جاده کلاردشت عازم ارتفاعات مازیچال شوید یکساعت پیاده روی در پیش دارید اما مطمن باشید دیدن منظره شور انگیز این ییلاق زیبا مازندران خستگی از جان شما میزداید. با بیا تور همراه باشید تا تعدادی از این مناطق ییلاقی شمال کشور را به شما معرفی کنیم که البته مجموعه ای است کوچک از هزاران بهشت جلگه ای و ییلاقی شمال کشور. برای اینکه قدم درمسیر ییلاق سنتی جواهرده بگذاریم باید 27 کیلومتر از رامسر به سمت پیچ و خم کوهستان برانیم مسیری را به سمت ناحیه مرتفع ۲ هزار متری پیش بگیرید.

روستای جواهرده مازندران چون عروسی زیباست که در نیمی از سال رخت سفید پوشیده از برف به تن میکند و در فصل بهار و تابستان با عطر خوش چمنزار خود دل هر بوم گردی را میبرد . این ییلاق بی نظیر همچون جواهری نه تنها در رامسر بلکه در کل مازندران میدرخشد چنان که میتوانی در هر فصل سال به ان سفر کنی و با هوای مطبوع ان جانی دوباره بگیری و از دیدن جنگل های انبوه و طبییعت شاهکار ان خود را نه در جواهرده رامسر بلکه در بهشت تصور کنی! کمتر کسی هست که حداقل یکبار به این استان های زیبا و دیدنی سفر نکرده باشد .مجموعه ای از آبشارها و چشمه سارهای بی بدیل ، دشت های پر از شکوفه های رنگارنگ ، تجربه سکونت در کلبه های روستایی و اوای پرندگان خوش لحن ما را وسوسه میکند تا در فصل بهارو تابستان سری به مناطق ییلاقی شمال بزنیم و فرصت دیدن ییلاقات مازندران و گیلان را از دست ندهیم .

اگر به منطقه ییلاقی سوباتان سفر کنید انتظار یک بهشت رویایی را داشته باشید .در یک سو گله اسب های وحشی و در سویی دیگر دشت گل های شقایق پیش روی شماست. این انزوا و نبود پیوند اکولوژیکی میتواند در دراز مدت حتی به انقراض جانوران وحشی موجود در منطقه منجر شود. اگر در بهار به دیلمان زیبا سفر کنید میتوانید به استقبال دشتی از شقایق های وحشی که هر بیننده ای را مسحور زیبایی خود میکند بروید. به شما اطمینان میدهم اگر یک بار به منطقه زیبای دیلمان سفر کنید با وجود اب و هوای بی نظیرمناظر سرسبز و جاده رویایی اش دوباره برای دیدن آن وسوسه میشوید.

دیدگاهتان را بنویسید