تئوری جنگ عادلانه • صدانت

این مهمانی وضعیت جامعه اشرافزاده را قبل از جنگ نشان میدهد. روایت تاریخی کتاب در سراسر رمان گسترده است و تالستوی در بخشهایی خاص، به طور کلی جنبه داستانی را کنار میگذارد و درس تاریخ میدهد. در واقع تالستوی به ما میگوید جنگی که میان فرانسه و روسیه اتفاق افتاد به سبب دستور ناپلئون و یا امپراتور روسیه نبود. تالستوی خود اذعان دارد که اندکی خصلتهای فردی را فدای طرح تاریخی رمان کرده است. اما در اواخر همین مهمانی که سراسر شادی و زیبایی است، زمزمههایی از جنگ وجود دارد.

این تحریم ها هر چند با هدف محدود کردن فعالیت هسته ای ایران بود اما فقط به نهادهای هسته ای و افراد مرتبط با پرونده هسته ای اکتفا نکرد. به همراه وی شماری از افراد قبیله طیّ که عدیّ بن حاتم ریاست آن را بر عهده داشت، عازم شدند. افراد مختلف درباره ناپلئون صحبت میکنند که چگونه در اروپا ناآرامی ایجاد کرده است و به دنبال کشورکشایی در جهان است.

صحبت درباره همه شخصیتهای کتاب تقریبا غیرممکن است (گفته میشود بیشتر از ۵۰۰ شخصیت در این رمان وجود دارد) اما در اینجا تلاش میکنیم به چند شخصیت مهم اشاره کنیم. این کتاب به چندین زبان مختلف ترجمه شده و به منبعی کلاسیک برای استراتژیست های نظامی و آموزش دفاع ملی در کشورهای مختلف تبدیل شده است و نیز درمیان سیاستمداران و تجار طرفداران بسیار زیادی دارد. آمار محسن رفیقدوست، وزیر سپاه پاسداران در دوره جنگ، با این ارقام تفاوت دارد. معاویه همراه سپاه خود پل «منبج» پیش آمد. نامه های متبادله امام مجتبی(عليه السلام) به معاويه که متن آنها را «اصفهانی» نقل کرده(1) ثمر چندانی نداشت؛ البته باید گفت: امام حسن(عليه السلام) می دانست که معاویه کسی نیست که تسلیم این نامه ها شود، مهم آن بود که نامه های مزبور به عنوان یک سند در تاریخ باقی مانده و استدلالهای دو طرف را در مورد مشروعیت خودشان نشان دهد.

جنگ نرم به روحیه، به عنوان یکی از عوامل قدرت ملی خدشه وارد می کند، عزم و اراده ملت را از بین می برد، مقاومت و دفاع از آرمان و سیاست های نظام را تضعیف می کند، فروپاشی روانی یک ملت می تواند مقدمه ای برای فروپاشی سیاسی- امنیتی و ساختارهای آن باشد. در بازی Wolfenstein: The New Order چه از منظر فرم و چه از منظر محتوا شاید گرد هم آمدن یکی از بهترین عناوین تیراندازی اول شخص هستیم که وقتی با کاراکترپردازی و جنبه بشری کاراکترهای بازی همراه میشود تبدیل به عنوانی بسیار خاطره انگیز نیز میشود.

ممکن است از بین نروید و دیگری را نیز تشویق به ملحق شدن به گروه دشمن کنید، اما بدون اینکه متوجه شوید. در این جنگ، حتى عملیات پارتیزانى و چریکى هم به چشم مىخورد که گروه شهید چمران مصداق بارز آن بود. برای نمونه یمنی ها چند بار دست به شلیک موشک ضد کشتی به طرف ناوهای امریکایی در سال 2017 در تنگه بابالمندب زدند که تنها با استفاده از جنگ الکترونیک این موشک ها به درون اب سقوط کرد. تا کنون سامانه های جنگ الکترونیک دست کن در برابر برخی از موشکهای ضد کشتی موثر بودند.

برخی آن را پدیده ای فراتر از حقوق و شماری دیگر بیگانه از حقوق دانسته اند، اما به نظر بیشتر آنان میتوان جنگ را، به عنوان یک واقعیت، دارای مفهوم حقوقی دانست. امپریالیسم: امپریالیسم هم در بعضى موارد به عنوان عامل اصلى براى آغاز جنگ معرفى شده است. جوانان با حرارت از ناپلئون صحبت میکنند و هیچ فکر نمیکنند که او ممکن است روزی به روسیه هم حمله کند. نکته جالب این است که همانطوریکه یک ضرب المثل دری می گوید” بود سوزن به از تیغ برنده”، سرآغاز و اولین ویژگی این کتاب به چگونگی جنگیدن نپرداخته است بلکه اهمیت دفاع و اردو را شرح داده و بر سیاست، جامع بودن و بی رحمی جنگ تأکید کرده و نجنگیدن و بااحتیاط جنگیدن را پیشنهاد می کند.

آرزوی هر فرد روسی است که روزی به فرانسه، به پاریس سفر کند. یکی از عمیقترین و تاثیرگذارترین فیلمهای تولیدشده توسط این استودیو فیلم «مدفن کرمهای شبتاب» است؛ انیمیشنی که از نظر سبک منحصر به فرد و از زمان خود جلوتر بود. یکی دیگر از شخصیتهای مهم کتاب پییر است. در ادامه پییر خود را وارث ثروت عظیم کنت بزوخف میبیند و توجه همه را برمیانگیزد. ترس از جنگ ممکن است در دل هر فردی وجود داشته باشد اما این ترس مانع ادامه زندگی نخواهد شد. پس از آن روی به امام(عليه السلام) کرد و ضمن اعلام اطاعت از او راهی نخیله شد.

پس از آن معاویه ضمن نامه ای به عمال خویش در نواحی مختلف با ابراز خوشحالی از شهادت امام علي(علیه السّلام) و این که دشمن آنان بدون زحمت از میان رفته است خبر داد که اوضاع کوفه درهم ریخته و میان یاران او اختلاف شده است. حقوق دانان در مورد ماهیت جنگ آرای مختلفی ابراز کرده اند. لهستان یکی از کشورهایی است که در جنگ جهانی دوم بیشترین آسیبها و تاثیرات منفی را تجربه کرده است و شاید به همین دلیل نیز فیلم وایدا با تاکید بر جنبههای شنیع، پلید و بسیار تلخ جنگ همراه است. او (به دروغ یا راست) افزود: اشراف و رهبران مردم کوفه به من نامه نوشته برای خود و خاندان خود درخواست امان کرده اند.

عدی بن حاتم به سخن در آمد و گفت: من پسر حاتم هستم. در این وقت امام حسن(علیه السّلام) «حجر بن عدی» را در پی مردم و عمالش فرستاد تا برای جنگ آماده شوند. جاسوسان مزبور شناسایی شدند و همگی به قتل رسیدند.(2) در این باره امام(عليه السلام) و نیز «عبدالله بن عباس» نامه هایي به معاویه نوشته و بغی او را به وی گوشزد کردند. همگی به سوی نخیله حرکت کنید».(6) «اصفهانی» می گوید: «سخن او چنان بود که گویی از سستی مردم نگران بود. اما از طرفی می دانیم که این پنج کشور، پنج کشور موثر و تاثیرگذار بر آینده جهان هستند و چون دامنه ی اثرگذاریشان بالاست، به راحتی می توانند با صرف نظر کردن و مذاکره در مورد محل های مناقشه و درگیری خود، حق کشوری را تحت شعاع وتو کردن هرگونه دخالت بشردوستانه و یا نظر مساعد خود برای حمله قرار دهند.

قابل ذکر است که هدف جنگ نرم تغییر باورها و اعتقادات است و چنانچه این تغییر صورت پذیرد، یا گذشت به حالت اولیه به راحتی امکانپذیر نخواهد بود. تقریبا 2100 سال قبل هان وو امپراطور چین، آقای جانگ چیان را به حیث سفیر خویش به مزار شریف فرستاد، تا با یوئهژیها ( که یکی از اقوام آن بعدها امپراتوری کاشانیان را تأسیس کردند و مزار شریف پایتخت آن بوده است) اتحاد صورت گیرد و دست راست امپراتوری هون قطع شود.

بخصوص، هر يك از طرفهاى درگيرى بايد جستوجوهايى را كه اعضاى خانوادههاى متلاشى شده به دليل جنگ، براى برقرارى تماس با همديگر و در صورت امكان براى ملاقات با هم به عمل مىآوردند، تسهيل كنند. این نظر نمىتواند درست باشد؛ زیرا بررسیهاى به عمل آمده نشان مىدهد که مواد غذایى موجود در زمین، براى تغذیه پانصد برابر جمعیت فعلى کافى است.(44) دیگر آن که، تلاش در جهت دستیابى به فضاى بیشتر به منظور بهرهمندى از امکانات افزونتر منجر به جنگ مىشود.

البته باید قبول کرد، جنگى که بر ما تحمیل شد، از لحاظ ابزار جنگى و به دلیل کاربرد سلاحهاى غیرهستهاى، محدود تلقى مىشود. طبق یکى از تعریفها، جنگ عمومى(11) جنگى است که شامل حمله آمریکا و شوروى (سابق)، علیه یکدیگر مىشود. اين نوع مشكلات اصولى كه امروزه در مورد جهاد پيش مىآيد، ناشى از آن است كه وسايل جنگى و سلاحهاى موجود در جهان، مبتنى بر اصول انسان دوستانه طراحى و توليد نشدهاند.

همچنین از اعلامیههای جنگ میگویند و اینکه آیا باید در جنگ احتمالی شرکت کنند یا نه. جایی که ارتش دو کشور با هم روبهرو میشوند و این فکر در ذهنها شکل میگیرد که آیا اصلا این جنگ ضروری است؟ آیا دعوت امامتان و فرزند پیامبرتان را اجابت نمی کنید؟ افرادی که شخصیتهای کلیدی رمان محسوب میشوند و اگر خواننده با دقت روابط آنها را زیر نظر داشته باشد در طول خواندن رمان با مشکل مواجه نخواهد شد. «نجات سرباز رایان» در میان فیلمهای جنگی به شکل قابل توجهی محبوب واقع شد و موفقیت تجاری زیادی کسب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید