بعضی هستند Phyllanthus Fluitans ، چوب آب

یکی دیگر از داستان های گفته شده در مورد این بنا دفن شدن امام محمد غزالی در آن است این داستان تا آنجا پیش رفت که بقعه ی هارونیه با نام آرامگاه امام محمد غزالی بار دیگر در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، همین موضوع باعث شده است که عده ای این بنا را با نام مقبره ی امام محمد غزالی بشناسند. یکبار در عصر صفویه پس از حمله ی ازبکان به دستور شاه عباس، یک بار در سال 1083 قمری پس از زلزله ی خراسان و یکبار پس از تهاجم افغان ها و شورش ملک محمود سیستانی در زمان افشاریه و قاجاریه مرمت شد.

گنبد خشتی یکی از دیدنی های تاریخی مذهبی مربوط به دوره ی صفویه واقع در شهر مشهد و از جاهای دیدنی خراسان رضوی و دیدنی های مشهد است که مزار سلطان محمد از نوادگان امام موسی جعفر می باشد. این بنا همچون باقی دیدنی های مشهد نیز مربوط به دوران صفویه می باشد. از دیگر دیدنی های مشهد میشود به آرامگاه شیخ بهایی اشاره کرد. از دیگر پلهای معروف اصفهان میتوان به پلهای ده کرم سفلی، پل ایسی سو، پل ورگان، پل ریز لنجان، پل باغ شاه، پل دیزیچه، پل فلاورجان، پل درچه، پل بزرگمهر و پل باغ بهادران اشاره کرد.

مثلث های خیمه شکل دورتادور بنا علاوه برآنکه یاد آور دانش خیام در ریاضی است اشاره ای هم به خیمه دوزی خانوادگی او دارد. شیخ مومن عارف استرآبادی در قرن نهم زندگی میکرد، او یکی از بزرگترین عالمان شیعه و هم عصر شیخ حر عاملی میباشد. بنای هارونیه ساختمانی است با 4 گوشه و ویژگی های معماری آن شبیه به دوره ی ایلخانی و سبک معماری آذری در قرن هشتم هجری، یکی از دلایلی که ساخت این بنا را به آن دوره نسبت داده اند همین معماری آن میباشد. تاریخ اساطیری ایران خاستگاه نیشابور را به طهمورث دیوبند نسبت می دهد.

این موضوع در گرو کاربری این بنا و سندی بر اثبات برخی داستان های نسبت داده شده به این بنا میباشد. یکی از دردناک ترین قتل و غارت های مغولان در نیشابور روی داد. با ورود اسلام ورودی شهر نیشابور بدون جنگ و خونریزی به روی مسلمانان گشوده شد. این رود تا شهر کوریتیبا (مرکز استان پارانا) ادامه می یابد. ۲- یک لیوان آب حدود ۳۰ دقیقه قبل از غذا به هضم راحت تر غذا کمک می کند. رودخانه بهمنشیر یکی از شاخههای اصلی رود کارون است که پس از جدا شدن از این رود به سمت اروندرود در جریان میباشد و در نهایت به خلیج فارس میپیوندد.

بانوگوهرشاد یکی از زنان قدرتمند حکومت تیموری بود که در بسیاری مسائل حکومت از او مشورت میگرفتند در نهایت او در هرات به قتل رسید و در کنار شوهرش و فرزندش دفن شد. شخص دیگری فرض کرد که این نام برگرفته از Amerike یا ap Meryk,است ، با توجه به خطی که او دید ، اما شواهد کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد. علت نام این گنبد رنگ فیروزه ای متمایل به سبز آن است. در میان رنگ و شوقی که معماری ایرانی اسلامی هدف خود قرار داده برای این بنا با دلیلی واضح تک رنگی و آجری بودن را انتخاب کرده اند.

این بنا جزو محدود دیدنی های مشهد و بناهای معماری ایرانی است که در آن ترکیبی از رنگ های مختلف را نمیبینیم و تمام بخش های آن، حتی تزئینات سر در آن یک رنگ و با آجر ساخته شده است. اطراف مزار آیینه کاری ها و کتیبه های خوشنویسی زیبایی که در آنها تاریخ تولد و مرگ شیخ بهایی نوشته شده به چشم میخورند. آنگونه که گفته میشود معماری این بنا مربوط به دوره ی صفوی می باشد، اگرچه بنیان آن مربوط به دوران تیموری میباشد اما در دوران شاه عباس این گنبد از خشت ساده ساخته شده بود و خبری از کاشی کاری و گلدسته نبود.

یکی از داستان های منسوب به این بنا زندانی شدن مجرمان در این بنا توسط هارون الرشید است اما به علت پیدا شدن سفال هایی از دوره ی سلجوقی و تیموری و صفوی در لایه های زیرین این بنا و وجود دیوار های قطوری از سنگ و ملات ساروج در برخی دیگر از داستان ها گفته میشود که در سال های پیش از ظهور اسلام این بنا آتشکده بوده است. این خانه تا همین چند سال پیش خوابگاه دانشجویان دانشکده هنر بود. نیشابور که از قرن پیش یکی از مراکز علم و دانش در کانون و مراکز اجتماع دانشمندان و نویسندگان آن دوران به شمار آمد.

اسطورههای مربوط به بهشت نخستین در اشکال کموبیش پیچیده،در سراسر جهان یافت میشود و همواره با توصیف ویژگیهای بهشتی چون فناناپذیری و شمار معینی از خصوصیات ویژههمراه است. هماکنون، میزان تخلیه آبهای زیرزمینی ایران در میان پرشتابترینهای جهان جای دارد، بهطوری که بر اساس محاسبات میشل، ۱۲ استان از ۳۱ استان کشور، تا پنجاه سال آینده تمام ذخایر سفرههای زیرزمینی خود را میخشکانند. بنای هارونیه ساختمانی سه طبقه است که در طبقه ی زیر همکف آن سرداب قرار دارد، در هر چهارگوشه ی آن پلکانی مارپیچ به چشم میخورد که راه دسترسی به طبقه ی سوم است.

در ۳۰ ماه مِی این سال، “قطعنامه” ای تصویب و منتشر شد که اجازه میداد سابقه ی سیاسی هر فرد بالغی را در کشور بررسی کند و این، نقطه ی عطفی در حیات اجتماعی “جمهوری دموکراتیک خلق کره” بود. این بنا علاوه بر زیبایی منحصر به فردش در معماری و گنبد خوشرنگی که چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند، از نظر تاریخی نیز جذابیت بسیاری دارد. خیام دانشمند و شاعر بزرگ ایران در 28 اردیبهشت سال 427 خورشیدی در شهر نیشابور به دنیا آمد و در 12 آذر 510 چشم از جهان فرو بست و در جوار بقعه امامزاده محمد محروق به خاک سپرده شد.

شیخ بهایی عالم بزرگ ایرانی که نامش در جهان آنگونه با احترام برده میشود که یونسکو سال 2009 را سال نجوم و شیخ بهایی معرفی کرد، در داخل حرم رضوی بعد از رواق امام خمینی قرار دارد. به ماهیهای ریز داخل رودخانه نگاه میکنم که چقدر بازیگوشانه در حال بازی و جنب و جوش هستند و ماهرانه در رودخانه ازاین سو به آن سو میروند. این پیشنهاد را به استانداری ارائه کرده و با همکاری مناسب استاندار و معاونت عمرانی توانستیم کارگروه «احیای رودخانه اترک» را با حضورنزدیک به ۲۰ دستگاه اجرایی در خراسان شمالی راهاندازی و اولین جلسه آن را برگزار کنیم.

در مناطق مرکزی و شمالی استان، آب و هوای گرم و متوسط در فصل تابستان، و در زمستان بسیار سرد است. مقبره ی خیام از زیباترین و ادبی ترین دیدنی های مشهد در فصل بهار است. این مقبره در کنار دیگر دیدنی های مشهد داخل حرم مطهر امام رضا واقع شده است. داخل این بنا به علت گنبد بزرگش و طاق نماها و نورگیر هایی که دارد فضایی دلباز و بزرگ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید