بررسی روند تغییرات زمانی شاخصهای کیفی آب آبیاری در

هر کدام از این شهرها با جنگلی زیبا یا منظره ای از دریا آماده پذیرایی از گردشگران هستند. به تصویر میکشد و با نگاهی به انقلاب که در مرحلة پیروزی است، همگان، حتی تمام عناصر و جلوههای طبیعت در تکاپویِ رسیدن به بهار آزادی و طبیعتند و اکنون آبِ با صفا و روشن و زلال، وظیفة آیینهداری را برعهدهگرفتهاست تا طبیعتِ زیبا خود را در آبیِ آب، بنگرد. یکی از مهمترین دلایل تمایز کلیسای نوتردام با سایر کلیساها، وسعت آن بوده است. پلاسجان یکی از مهمترین سرچشمههای زاینده رود است، که منشا اصلی آن ارتفاعات گلپایگان است.

یکی از سرچشمههای معروف زایندهرود، «چشمه دیمه» است که از نظر شرب و املاح، دارای سالمترین و عالی ترین نوع آب در جهان است. ملایی عنوان کرد: علاوه بر کاهش بارش در حوضه زایندهرود، افزایش دما نیز صورت گرفته، بهطوریکه طی 50 سال اخیر حدود دو درجه افزایش دما رخ داده و این مهم به معنای تبخیر و کاهش ذخیره برفی است. به گفته وی، 50 درصد سیستم آبیاری اراضی کشاورزی حوضه آبریز زایندهرود، سنتی و 50 درصد آن در ارتباط با سامانههای تحت فشار است. طول رودخانه زاینده رود حدود 405 کیلومتر و شیب متوسط بستر آن 3 درصد است.

در شرایط مطلوب آب رود 1.2 کیلومتر مکعب در سال یا 38 متر مکعب در ثانیه است. ملایی با اشاره به اینکه صنایع ذوب آهن، فولاد و پالایشگاهها در استان اصفهان صنایع ملی هستند، افزود: این صنایع 200 میلیون متر مکعب سالانه آب استفاده میکنند، البته میزان مصرف آب افرادی را که در این مناطق ساکن شدهاند نیز باید در نظر گرفت. در حدود 4357000 متر مکعب بتون در اين سد به کار رفته است.با اين ميزان بتون مي توان ساختماني را به مساحت 100 فوت مربع و ارتفاع 1600 تا 3200 متر يعني ساختماني بلندتر از ساختمان امپراطوري(1250 فوت ارتفاع دارد) را در يک شهر ساخت و يا يک راه ارتباطي با عرض 16 فوت از سانفرانسيسکو به نيويورک کشيد.

وقتی که طبیعت رایحه ای خوش به فضا می پراکند و رودخانه با صدای جریان آبش آرامش را به تو هدیه می دهد، می توانی عشقی واقعی که از میان این دور بر می خیزد را بنگری. البته به گفته مورخان این رودخانه بزرگ در ابتدا به رود کارون ملحق میشده است. این سرچشمه مهم، همچون حوضی گرد با مساحتی بالغ بر 300 زرع است. حدود حوضه­­ی ­آبریز سراب دره­شهر با استفاده از نقشه­ی پایه­ی توپوگرافی برگه­ی دره­شهر زون 38 در مقیاس 1:50000 (سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح) استخراج گردید. سپس از اهمیت زنده رود بر کشور و نقش رود بر تاریخچه منطقه و موقعیت جغرافیایی آن میگوییم.

اهمیت این رودخانه و نقش آن بر تاریخچه منطقه بر همگان آشکار است. این مواد توسط رودخانه به قسمت های پایین دسته حوضه ی آبریز منتقل و در آنجا ته نشین میشوند ، بدین ترتیب مخروط افکنه تشکیل می شود. ۲- عدم ذخیره کافی در سد در سال های معمولی و پرباران برای سال های کم بارش که این موضوع به دلیل فشار بیش از حد مصرف و کمبود کلی آب در حوضه است. نتایج حاصل از مدل نشان داد اگر پنج سال متمادی آبی در رودخانه نباشد، سطح ایستابی بیش از ۳ متر دیگر افت خواهد کرد.

همچنین از سمت شمال این منطقه، یعنی ناحیه فریدن، دو چشمه بزرگ دیگر به نام «خُرِسنگ» و «کودَنگ» به جانانهرود ملحق میشود.انشعاب دیگری نیز به نام زرینرود از طرف جنوب یعنی چهارمحال به این رودخانه اضافه میشود. ملایی اضافه کرد: در حال تحلیل وضع موجود و جمعآوری دادهها در حوضه آبریز زایندهرود در استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان هستیم و پایش منظم دورهای در منطقه در حال انجام بوده و برداشتهای غیرمجاز منابع آب شناسایی شده است. 5- مورچه ها با همکاری یکدیگر هر روز قسمتی از خاکرا کنار می زنند و با ایجاد تونل های باریک و طولانی و منظم لانه هایی درون خاک درست می کنند این لانه ها به یکدیگر راه دارند .

طول این رودخانه را با پیچ و خم های آن از ۳۶۰تا۴۲۰ کیلومتر نوشته اند،اما این فاصله به خط مستقیم حدود ۲۷۰ کیلومتر است. و پس از طی 200 کیلومتر و عبور از منطقه تاریخی ورزنه، در نهایت به مانداب گاوخونی میریزد. وجود مناطق زیبای طبیعی در امتداد زاینده رود،کوه های مرتفع و ستیغ های صخره ای در سرچشمه های این رودخانه،تونل کوهرنگ،دامنه های پر از گل،لاله های واژگون، چشمه های خنک و شفابخش، چشم انداز زمین های کشاورزی،باغ ها، نیزارهای اطراف گاوخونی و دیگر مناطق طبیعی از جمله خود رودخانه از جاذبه های طبیعی زاینده رود و نواحی مجاور آن هستند.

وجود اماکن تاریخی مانند پل ها،برج های کبوترخانه،آثار تاریخی شهر اصفهان و غیره از جاذبه های تاریخی در نواحی مجاور این رودخانه است.در سواحل زاینده رود مردمانی با آداب و رسوم و فرهنگ های گوناگون همراه با زاینده رود به زندگی جریان می دهند. با توجه به اهمیت حفاظت رودخانه زاینده رود اعمال مدیریت صحیح بر روی این رودخانه به خصوص در محدودة بعد از شهر ضروری است. رئیس حوضه آبریز زایندهرود گفت: وزارت جهاد کشاورزی در سالهای گذشته بخشی از طرحهای آبیاری تحت فشار را تدوین و اجرا کرده است، در این زمینه درخواست کشاورزان برای استفاده از این سیستم و کمک دولتی برای ایجاد آبیاری تحت فشار اهمیت دارد.

البته در این میان سرچشمه جانان از اهمیت بیشتری برخوردار است. ماهیان بزرگتر علاوه بر اینکه سطح بیشتری در مواجه با سرکر انگلها دارند، دارای عادت تغذیه متفاوت از کوچکترها هستند. این مقدار تغذیه همچنین توسط مدل عددی GMS حدود ۰/۹ مترمکعب بر ثانیه به دست آمد. ۴- افت آب زیرزمینی در آبخوان های اطراف زاینده رود بر اثر افزایش تعداد چاه های قانونی و غیرقانونی که موجب مصرف آب برای تغذیه آبخوان ها می شود. آن ها نام ببرید؟ در طول مسیر رودخانه محل زندگی ماهیان قزل آلای رنگین کمان و گونه ای از کپور ماهیان که در اصطلاح محلی ماهی شیر نامیده می شود و آمور و زرده پر نیز از نام های دیگر آن است .

این رودخانه به دلیل اینکه از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و وارد نواحی کویری و نیمه کویری می شود،دارای تنوع گیاهی چشمگیری است.از گیاهان کناره های این رودخانه می توان گونه های تیره اسفناج مانند لارک و اشنان نام برد که در نواحی کویری می رویند. از ماهی هایی که در رودخانه زاینده رود گزارش شده اند می توان به ماهیانی از خانواده کپورماهیان،گونهAlburnus maculatesاست که در محل ورود به شهر اصفهان دیده می شود. برافروختن آتش به منظور بازگشت، در خانه و همچنین در محل مرده سوزی یا دفن جسد امری معمول است.

در این مطالعه با استفاده از شاخصهای مختلفی به بررسی تغییرات زمانی کیفیت آب رودخانه شیرین دره طی سالهای 1397-1374 (شمال شرق ایران) در محل دو ایستگاه قتلیش و قلعه بربر جهت آبیاری زمین با استفاده از شاخصهای پتانسیل شوری، نسبت جذب سدیم، نسبت Kelley، کربنات و بیکربنات سدیم باقیمانده، خطر منیزیم و نمودار Wilcox پرداخته شد. امروز طالبان در حال تسلط پیدا کردن بر همسایه شرقی ما است و در حال جنگیدن هستند تا دولت مرکزی را به تصرف خود در بیاورند بخشی از انرژی و فکر ایران در چنین شرایطی به سمت مرز های شرقی منحرف شده است همینطور در عراق و در سوریه و در لبنان و در جاهای دیگر و وقتی انرژی ها به این صورت منحرف شود نه وقتی و نه سرمایه ای و نه اتاق فکری برای کار و سرمایه گذاری در داخل باقی نمی ماند از این رو به نظر من باید در روابط خارجی تنش را کم کنیم و محیط برون مرزی آرام و کم تنش تری برای کشور ایجاد کنیم تا بتوانیم سرمایه های ایران را از خارج از کشور به داخل وارد کنیم و با یک نظارت و کنترل شدید بر واردات و صادرات در داخل کشور با اولویت بندی سرمایه گذاری کنیم.

در ۳۰ کیلومتری شرق جلفا، آبشار آسیابخرابه واقع شدهاست که ارتفاعی بیش از ۳۰ متر داشته و یک غار آهکی با طاقدیس ها و ناودیس هایی در آن شکل گرفته که بر اثر ممارست در دل سنگ ایجاد شدهاست. به­عبارت دیگر دستکاری شیب­ها و ناپایدارسازی آنها و صنعتی شدن جوامع، سبب تولید آلاینده­های مختلف گردیده که با ورود به محیط زیست انسان و به­ویژه در منابع آب، باعث کاهش کیفیت آبهای جاری شده است. مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک در ادامه با اشاره به وضعیت قراردادی ایران در رودخانههای مرزی واقع در شمالشرق کشور، اظهار کرد: ایران با شوروی سابق در سال­های ۱۹۲۱، ۱۹۲۶، ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ قراردادهای مهمی در زمینه رودخانههای مرزی و احداث و بهره­برداری از تأسیسات مشترک بر روی آنها امضا کرد.

بدین ترتیب دو هيئت نمایندگی کمیسیون مشترک ایران و شوروی را اداره و در راستای ایران و شوروی استقرار یافتند .و چون مطابق موافقت نامه 1333 در سرتاسرمرز ایران و شوروی تحدید حدود مجدد و د ربعضی مناطق تعیین حدود به عمل می آمد بدین جهت و برای سهولت کار با موافقت طرفين برای تحدید حدود مرز وعلامتگذاری ، سر تاسر مرز به ده قسمت تقسیم و برای هر قسمت یک کمیسیون فرعی تعیین گردید .

با توجه به اينكه منابع آلاينده صنعتي در بالادست بند امير واقع شده و همچنين آلاينده هاي كشاورزي و شهري از طريق زهكش آهوچر به رودخانه وارد مي شود، تعداد 11 ايستگاه نمونه برداري در پايين دست بند امير با در نظر گرفتن امكان دسترسي به آنها انتخاب گرديد. همچنین در صورت محاسبه نکردن اثرات تورمی، برای اجرای طرحهای توسعه منابع آب خوزستان در زمان تعیین شده، به بیش از چهار هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است. همچنین مردم شناسی، پوشش گیاهی زنده و تنوع جانوری این رودخانه را مورد بحث قرار میدهیم.

رودخانه مرغاب آخرین رود دایمی است که به زاینده رود ملحق می شود. تبدیل شوند. در 10 نمونه تهیه شده (جدول 3) به غیر از نمونه 5، حضورکانی­های کائولونیت قابل ملاحظه است که این امر زهکشی مناسب خاک­های مستقر در بخش­های مختلف دامنه­ها را نشان می­دهد. چون اتیوپی نیز سدی زده است رودخانه نیل نیز از دو بخش تشکیل می شود؛ یک بخش از کشور های آفریقایی می گذرد و می آید و به صورت نیل سفید است و یک نیل آبی است که از دریاچه ای در اتیوپی سرچشمه می گیرد و آنجا نیز سد سازی هایی صورت گرفته است که اگر آب گیری شود خصوصا اگر ارتفاع تاج آن بسیار بلند مرتبه باشد می تواند بخش مهمی از آب نیل آبی را مهار کند و دیگر آبی برای پیوستن به رودخانه سفید وجود نخواهد داشت لذا در آن جا نیز تنش آب به تنشی فرامرزی در منطقه شمال آفریقا تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید