بررسی جلوههای نمادین طبیعت در اشعار محمدرضا شفیعی کدکنی

در نزدیکی این پارک و داخل شهر یاسوج، پارک ساحلی بسیار زیبایی بنا شده است. دسترسی به این دریاچه از مسیر یک جاده جنگلی بسیار زیبا، از شهر نکا انجام میشود و به علّت نزدیکی با رودخانه زارم و دره زیبای آن، قابلیت توریستی قابل توجهی دارد! باور های دینی و آیینی مخصوصا در اشعار کار جایگاهی ویژه دارد. مرشدی، ج.، علوی پناه، س.، 1389. آشکارسازی تغییرات ژئومورفیک مسیر رودخانه کارون, با استفاده از داده های GIS و RS (بازه شوشتر تا اروندرود).

نوسانات محسوس سطح آب دریا در نوار ساحلی دریای مازندران و تغییرات ناشی از آن در سواحل شهرستان تالش، باعث بیرون افتادن این کشتی از آب شده است. در واقع نیروی دریایی نادرشاه در خلیجفارس و دریای مازندران بعد از مرگ وی نابود میشود و کشتیهای فراهمشده بین دریاسالاران وی و برخی حکام مرزنشین تقسیم میشود. از الان شروع به برنامهریزی سفر خود به پرو بکنید و برخی از این مکانهای منحصر به فرد را برای خودتان مشخص کنید تا حتما پس از برطرف شدن بحران کرونا از آنها بازدید داشته باشید.

همانطور که بیان شد، واژه­گزینی­های مناسب و نحوپریشی از ویژگی­های برجسته زبانی شعر آتشی است؛ شاعر به تناسب محتوای شعرش ترکیب­های تازۀ واژگانی می­آفریند و یا واژه­های متناسب بومی را وارد شعر خود میکند که در القای عاطفه شعر به مخاطب بسیار تأثیرگذارند و در این زمینه شاعر بسیار موفق است. سجادی در فصل اول کتاب تحت عنوان « گسست و پیوست» سعی کرده است، سیر قصهها و اندیشهها را نشان دهد و گسستها را با کشف پیوستها برطرف نماید.

پس از پیدا کردن پدر ریحانه در یکی از روستاهای کرمان او اعتراف کرد دخترش را به قتل رسانده و جسدش را در همان روستا رها کرده بود. قیطریه از شمال به حکمت ازجنوب به اختیاریه از غرب به الهیه و از شرق به چیذر محدود شده است. رود هیرمند از افغانستان سرچشمه میگیرد و در ورودی خود به مرز ایران به ۲ قسمت تقسیم و بخش کمتر آن وارد منطقه سیستان میشود. ماریای 28 ساله مجموعه جدیدی از لباس های زنانه در آرژانتین راه اندازی کرده است که به زودی در فروشگاه های روساریو به فروش می رسد. در این روش از باکتری ها و ویروس ها نیز می توان استفاده کرد.

2- آب تولید شده برخلاف دستگاه تولید آب از رطوبت هوا، آب استرلیزه و پاستوریزه است بدون فیلتراسیون 11 مرحله ای، چراکه در -42° هیچ میکروب ، ویروس ، باکتری و انگلی زنده نمی ماند و زمانی که در 87° گرم می شود، آب سترون شده و عمل پاستوریزاسیون انجام می شود. با توجه به کشف حداقل دو کشتی چوبی بزرگ در محدوده سواحل چمخاله در روستای لـلهرود چنین به نظر می رسد که مصب این رودخانه بهعنوان لنگرگاه یا کشتیسازی مورد استفاده بوده است؛ اگرچه اثبات این فرضیات نیازمند مطالعات تکمیلی و انجام کاوشهای باستان شناسی است.

بر اساس اطلاعات شفاهی کارشناسان میراث فرهنگی استان گیلان، در سالهای گذشته نمونه دیگری از کشتی مکشوفه در سواحل چمخاله توسط یکی از باستانشناسان استان بنام صدر کبیر مورد کاوش باستان شناسی قرار گرفته است. اما با مرگ نادر و بروز اغتشاشات در گیلان، جان آلتن کشته و ادامه کار کشتیسازی متوقف میشود. او اضافه میکند که نجاران این کشتیسازی چند نفری از هند و چند نفر روسی نومسلمان و یک کشتیساز انگلیسی بودند.

جونس هنوی که به روزگار نادرشاه به ایران سفر کرده است، درخصوص نیروی دریای نادر چنین مینویسد: «جان آلتن که از سوی شاه برای ساخت کشتی در دریای شمال مامور شده بود، الوار خوبی در گیلان پیدا کرده بود؛ اما راههای خراب مانع آوردن این الوار به بندرگاه بود.» وی سپس به لنگر کشتی میپردازد و ذکر میکند که با وجود سنگ آهن در مازندران کسی نبود تا لنگر بسازد. مقدسی در پژوهشهای خود مینویسد: «کمبود ویتامین دی یکی از عوامل بیماری اماس است اما میزان این تأثیر ممکن است در نژادهای مختلف، متفاوت باشد» (مقدسی، 1394: 25). در پژوهش حاضر، 5 درصد مصاحبهشوندگان پیربکران، عامل بیماری خود را کمبود یکی از ویتامینها، بهویژه ویتامین D میدانستند.

در مجاورت روستای للهرود و به فاصله ۷کیلومتری شمال شهرستان رودسر از توابع شهرستان لنگرود در شرق استان گیلان بقایای یک کشتی چوبی بر اثر طغیان رودخانه هویدا شده است. همچنین بخش موجشکن کشتی تاریخی تالش و الوار بزرگ بهکاررفته در بخش جلویی کشتی قابل مقایسه با کشتی مکشوفه در ساحل چمخاله از توابع شهرستان لنگرود است. بخش فوقانی کشتی و عرشه آن بهطور کلی از بین رفته است و آنچه در ساحل شنی و بر لبه آب دیده میشود، بخش تحتانی آن است که قسمت اعظم آن در زیر ساحل مدفون است.

دریاچه عباسآباد علاوه بر زیباییهای طبیعی که دارد، یک نکته جالب توجه هم در آن به چشم میخورد و آن چیزی نیست جز وجود یک بنای تاریخی کوچک که ظاهرا از دوران صفویها در میانه دریاچه به یادگار مانده است. 3) این نام در دستنویسهای گوناگون شاهنامه و به پیروی از آن در شاهنامههای چاپی به گونة «جرم» و «چرم» آمده است. نام بندر لنگرود از قرن ششم هجری در منابع آورده شده است و در دوره صفویان و دوران حکومت شاه عباس اول مورد توجه قرار میگیرد. براي اين منظور تختههايي جلو چشمههاي پل قرار ميدادند تا آب پشت پل بالا بيايد، و كشتيهاي تفريحي روي آن حركت نموده و مردم به تفريح و تماشا بپردازند.

بیشتر جمعیت مردم کشور ارمنستان از نژاد ارمنی هستند که به ۹۸ درصد می رسد. برق را می توان از انرژی خورشیدی گرفت این تکنولوژی امروز وجود دارد در این رابطه وام های دراز مدتی داده می شود تا انرژی پاک تولید شود. تیرک موجشکن کشتی ۹۰ در ۳۰سانتیمتر ضخامت دارد و بزرگی این الوار نشاندهنده ابعاد بزرگ این کشتی است. تعدادی از تیرکهای تشکیلدهنده اسکلت کشتی به فاصله ۸۰سانتیمتر از یکدیگر از جنس الوار چوب نشاندهنده ساختار استوار و حجیم آن است. این کشتی به فاصله ۵۰۰متری جنوب دریا و در مصب رودخانه لنگرود، به حالت ایستاده با جهت شمالی – جنوبی واقع شده است.

از دیگر اشیای فلزی این مجموعه یک عدد سینی بزرگ و یک کفگیر بزرگ است که احتمالا مربوط به وسایل مورد استفاده خدمه کشتی بوده و بهشدت رسوب گرفتهاند. بررسی وضعیت فرسایش و رسوب گذاری رودخانه شیرین دره با استفاده از مدل ریاضی HEC-RAS. و بیشتر رودخانه ها فصلی و موقت هستند. وسایل کشتی بیشتر ساخت روسیه است، از جمله این اشیای ظروف چینی ساخت کارخانه معروف کوزنیسوف روسیه است. از طرف نادرشاه مامور ساخت کشتی جنگی در دریای مازندران شد. وی که در ۱۷۳۹میلادی وارد ایران شده بود، مورد توجه نادر شاه قرار گرفت و لقب «جمال بیگ» را دریافت کرد و مامور ساخت کشتی در دریای مازندران شد.

هماکنون یک دکل فلزی که چراغ آن با نیروی برق کار میکند، وظیفه فانوس دریایی قبلی را انجام میدهد. نبود چوب مناسب و فقدان استادکاران ماهر کشتیسازی و کارشکنی روسها و انگلیسیها هیچیک مانع کار نشدند و جان آلتن بالاخره توانست یک کشتی جنگی با بیست توپ جنگی به نام «نادرشاه» بسازد و به آب بیندازد. در خلاصه داستان این سریال آمده است، ملیندا مونرو به آگهی ای برای کار به عنوان پزشک پرستار در شهر ویرجین رودخانه دورافتاده در کالیفرنیا پاسخ می دهد و متوجه می شود که زندگی در یک شهر کوچک به همان راحتی که انتظار داشت نیست و قبل از اینکه واقعاً بتواند ویرجین رود را بسازد، باید خود را درمان کند.

دیدگاهتان را بنویسید