استفاده تفریحی معمولا غیر مصرفی است

ایرانیان سیزده بدر, جشن فارسی سنتی طبیعت را جشن می گیرند که همچنین پایان عید نوروز می باشد . بر اساس قرارداد آبهای ایندوس که در سال 1960 بین دو کشور با تضمین بانک جهانی امضا شد، کنترل نهرهای بیس، راوی و سوتلج که از شاخه های رود سند هستند به هند واگذار شد. این شهر در ناحیه جنوب شرقی پاکستان بر کرانه دریای عرب واقع شده و در شمال غربی دلتای سند قرار گرفتهاست. شهر مساحتی نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر مربع دارد و ۱۳ کیلومتر از شرق به غرب، و ۹ کیلومتر از شمال به جنوب کشیده شده است.

در این پست بر آن شدم مناطق ماهیگیری اطراف شهر تهران که با خودرو میتوان رفت و فاصله تقریبی تا ۳ ساعت را دارند معرفی نمایم. بر این اساس، در اردیبهشت ۱۳۹۶، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ضرب الاجل سه ماههای برای دولت افغانستان تعیین کرد و برنامه این بود که تا پایان کار دولت یازدهم، معاهده جامع بین ایران و افغانستان به امضا برسد و تکلیف حقآبه هامون، رژیم حقوقی هریرود و اجرای کامل قرارداد هیرمند، برای همیشه روشن شود.با این وجود حال با گذشت ۴ ماه از آن ضرب الاجل، همچنان خبری از حل اختلافات ایران و افغانستان در موضوع آبهای مشترک نیست و ظاهرا سیاست افغانستان وقت کشی و تن ندادن به توافقنامه های حقوقی برای استفاده حداکثری از رودخانه های مرزی مشترک است؛ سیاستی خطرناک و غیر دوستانه که دیپلماسی فعالانه تر دولت دوازدهم را می طلبد.

بر اساس باورهای سنتی, روز سیزدهم هر ماه متعلق به تیشتریه “Tishtrya” خدای باران الوهیت نیکخواه زرتشتی است که در ارتباط با باران های زندگی بخش و حاصلخیزی می باشد. یادم آمد که جای یکی از مهمترین سوغاتیهای این کشور در کولهام خالی است؛ قهوة برزیلی. اما قدرناشناسی کردیم و حضورشان را پاس نداشتیم، سفره آنها را برچیدیم، به جای آب و دان، نمک برایشان هدیه کردیم، و بوستانها را برایشان کویر کردیم؛ و در یک کلام از دریاچه اورمیه حفاظت نکردیم. شهرآرانیوز – زاینده رود به عنوان بزرگترین رود و جریان دائمی آب منطقه مرکزی ایران با سرچشمه گرفتن از رشته کوه های زردکوه در چهارمحال و بختیاری، در کویر مرکزی ایران حدود ۲۰۰ کیلومتر به سمت شرق پیش میرود و در نهایت به تالاب گاوخونی میریزد.

رودخانه اترک در قوچان که یکی از سرشاخه های مهم اترک بزرگ به شمار میرود و از کوههای عمارت قوچان در سلسله کوههای هزار مسجد شروع شده و پس از طی مسافت حدود ۷۰۰ کیلومتر و گذر از سه استان خراسان رضوی، شمالی و گلستان و همراه شدن با رود مرزی سومبار و عبور از ترکمنستان از طریق خلیج حسنقلی به دریای خزر میریزد. در این روستا چندین آبشار زیبا وجود دارد که برای بازدید از آنها میتوان یک سفر یکروزه را ترتیب داد.

، تنش آبی برای موقعیت هایی به کار برده می شود که آب کافی برای همه مصارف اعم از کشاورزی، صنعتی یا خانگی وجود ندارد. زمانی که گره زده میشود سبزه را به داخل آب می اندازند . نتیجه گیری : جهان اطراف ما با همه بی نظمی هایش با یک نظم شگفت انگیز اداره میشود ، گویی دستی جادویی هر قطره آب هر تابش نور هر توده هوا و هر موجود زنده ای را به سمت هدفی هدایت میکند و گذری پر ماجرای رودخانه از این همه مسیر نشانه ای از هدایت دست جادویی خداوند است . پس از تعیین محل قله دلتا در مخزن و تفکیک رسوب به دو بخش دلتایی و دریاچه ای روی نقشه ها، حجم رسوب بین دو دوره در هر مخزن برآورد و با لحاظ وزن مخصوص، وزن رسوب محاسبه شد.

در این پژوهش، نقشه های متوالی تهیه شده از کف مخازن دو سد دز (۱۳۶۲ و ۱۳۷۶) و میناب (۱۳۶۴ و ۱۳۷۷) و آمار رسوب معلق در ایستگاه های ورودی بررسی شد. همانطور که پیش از این ذکر شد رودخانه کردان از شمال شرق روستای کردان به سمت جنوب غربی این روستا جاری میشود. زاهد محمودی روز دوشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب اهر، افزود: متأسفانه عده ای نا آگاه اقدام به کاشت درخت، احداث دیواره در کنار رودخانه ها و ساخت مسکن و یا کارگاه در حریم رودخانه ها کرده اند که در صورت بروز سیل ، باعث خسارت و حوادث ناگواری خواهد شد.

بر خلاف افسانه ی رایج عدد سیزده در فرهنگ فارسی نحس نمی باشد صرفا روزی است که برای جشن گرفتن انتخاب شده است. روستاهای آهار، شکرآب، زایگون، گرماب دره و میگون نیز در همان حوالی، از مناطق تفریحیاند که برای سفرهای یک روزه بسیار مناسب هستند. در اکثر مطالعات منابع آب، مقدار بار کف رودخانه ها به ­صورت نسبتی ثابت از بار معلق در نظر گرفته می شود که معقول نیست. سیزده بدر جشن طبیعت ایران باستان است که قدمت آن حداقل به ۴۰۰۰ سال قبل برمی گردد و نشانگر آخرین روز از جشن سال نو ایرانی است. صید ماهی در دریاچه های مصنوعی نیاز به مجوز صید نداشته و تنها با پرداخت هزینه مربوطه می توانید در آن ها مشغول ماهیگیری شوید، اما ماهیگیری در دریاچه های اطراف تهران که معرفی کردیم، داشتن مجوز و همچنین به همراه داشتن حداقل لوازم و تجهیزات ماهیگیری الزامی است.

در مدت چهار سال اول انقلاب ، که از جهانی شدن انقلاب خویش مایوس گشت به سراغ مشرق زمین روی آورد و همسایگان خود را نیز خواست با انقلاب خویش همسو سازد . آلمانی ها نتوانستند در طول جهانی اول پاریس را اشغال کنند، اما در جنگ جهانی دوم آن را به مدت چهار سال از ۴۴-۱۹۴۰ اشغال کردند. بعضی از مردم در این روز کلک می زنند و دروغ می گویند و آن را دروغ سیزدهم می نامند که رسمی است شبیه به دروغ اول آوریل . لازم است ذکر شود که سالیانه تنها نزدیک به ۲میلیارد و ۶۰۰میلیون مترمکعب آب از شهرستان سمیرم واقع در جنوب استان اصفهان پس از گذر از استانهای کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال بختیاری به رودخانه کارون میریزد.

مسير صعود به قله دارآباد نسبت به جاهاي ديگر خشك تر است و هر چه از غرب به سمت شرق كوه مي رويم ميزان خشكي اش بيشتر و شيب آن تندتر مي شود، اما دارآباد به غير از مسير قله، يك دره زيبا هم دارد كه توسط تنها قهوه خانه موجود از مسير قله جدا مي شود. شیوه آموزشی که بادبادک را به نوعی بهترین آموزشگاه زبان کودکان در تهران نموده است و این موسسه از آن استفاده می کند کودکان شما بدون کوچکترین استرسی میتوانند با بازی و موسیقی و روشهای مختلف زبان انگلیسی را یاد بگیرند و ما به شما والدین عزیز توصیه می کنیم تا کودکان خود را در سنین ۳ تا 14 سالگی در آموزشگاه زبان ثبت نام کنید زیرا در نظر روانشناسان آموزش زبان دوم از سنین سه تا پنج سالگی و یا در سنین 7 تا 14 سال باید آغاز شود زیرا کودکان در این سنین به راحتی میتوانند لحظه خود را تقویت کرده و در آینده بسیار راحت و با تسلط بیشتر به زبان انگلیسی صحبت کنند.

اما نیک می دانیم که منطقه آذربایجان با وجود جذابیتها و چتانسیل منحصربفرد سیاحتی و گردشگری، فاقد تسهیلات و امکانات و بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری توریسم و گردشگری می باشد. این روزها می­ شنویم که مسافران از اقصی نقاط کشور مسیر آذربایجان را انتخاب کرده و مقصد سیر و سفر خود را شهرهای مختلف آذربایجان مشخص کرده اند. هرکدام از این موارد نماد خاصی دارند که هفت سین به زبان انگلیسی برایتان توضیح میدهیم. همانطور که میدانید یکی از اداب عید نوروز چیدن سفره هفت سین است. عقاب طلایی، از گونههای بیهمتاست که فقط در این حوزه از ایران وجود دارد و بومیاین منطقه محسوب میگردد.

در اين مسير به غير از شيرپلا دو تا سه پناهگاه ديگر هم وجود دارد كه كوه نوردان مي توانند در آن جا استراحت كنند. اما نكته قابل توجه اين است كه اين مناطق هيچ كدام پناهگاه ندارند و اگر هوس كرديد سري به زيبايي هاي طبيعت اين مناطق بزنيد حتما بايد يك راهنماي وارد و مطلع را همراه داشته باشيد، چون اكثرا فاقد مسيرهاي كوه نوردي و خطرناك هستند.

تنگه واشير منطقه اي تقريبا كوهستاني است كه آبشار و رودخانه زيبايي هم دارد و در كيلومتر پنج جاده فيروزكوه واقع شده است. براي صعود به اين قله دو مسير وجود دارد كه يكي دربند و ديگري ولنجك (ايستگاه يك تله كابين) است. صعود به بلندترين قله شمال تهران كاري سخت و دست نيافتني نيست، چون در مسير صعود تا خود قله را تله كابين كشيده اند و هر كس كه احساس خستگي مي كند مي تواند بخشي از مسير را با تله كابين طي كند. اين ها كوه هايي بودند كه يك روزه (صبح تا عصر) مي توان رفت و برگشت، اما كوه هاي ديگري هم در فاصله يك تا دو ساعت از تهران وجود دارند كه اگر تعداد شما و دوستان تان زياد باشد مي توانيد با كرايه كردن ميني بوس به اين مناطق برويد.

اعتقاد بر این است که اگر گره بازشود بخت با شخص یار میشود و آرزوها برآورده می شود . تپه هاي حصارك در ده پونك هم به همين ترتيب اند و شما اگر ساكن محلات نزديك اين مناطق هستيد، مي توانيد گه گاه براي پياده روي و تپه نوردي به آن جا برويد. در صورتي كه در كوه نوردي مهارت چنداني نداريد، مسير دربند را براي صعود انتخاب كنيد. كوه هاي فشم، شامل قله هاي آبك، روته و جان استون از جمله اين ارتفاعات هستند.

قله پلنگ چال كه به دركه معروف است، يكي از مناطق پرطرف دار كوهستان هاي اطراف تهران است. براي صعود به قله كلك چال بايد ابتدا به پارك جمشيديه برويد، اما اين مسير كه بعد از دركه زياد مورد استقبال قرار مي گيرد، شيب بسيار تندي دارد و مناسب افراد مسن نيست. تاكسي هاي دركه هم در ميدان تجريش به وفور پيدا مي شوند. براي رفتن به مبدا صعود توچال در ولنجك و دربند، مي توانيد تاكسي هاي اين مسيرها را در ميدان تجريش سوار شويد. اما به هر حال صعود از مسير دربند آسان تر از صعود از مبدا ولنجك و بام تهران است.

البته در جنوب شرق تهران هم كوه بي بي شهربانو قرار دارد كه در واقع بيشتر يك تپه است تا كوه و ارتفاع خاصي ندارد. كوه هاي لواسانات هم در دشت هويج مكان بسيار مناسبي براي تفريح هاي گروهي است. منطقه معروف به قهوه خانه ها در پايين دربند يكي از معروف ترين مكان هاي تفريحي است كه كم تر كسي با آن ناآشناست. گره زدن تیغه ها ی سبزه و آرزو کرن رسم دیگر این روز است . در این روز خانواده های ایرانی همه در فضای آزاد ترجیحا در کنار چشمه های آب و مناطق سرسبز غذا میخورند .

دیدگاهتان را بنویسید