آیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره 74 :توصیف رودخانه/دریا – آکادمی مجازی 24talk

یخچال های علم کوه از نوع یخچال های کوهستانی و دره ای هستند که روزانه با سرعتی به طور متوسط بین 30 سانتی متر تا یک متر در حرکتند و هر روز تغییر مکان می دهند.این یخچال ها متعلق به دوران سوم زمین شناسی (سنوزوئیک) هستند و 60 میلیون سال قدمت دارند.یکی از مهمترین این یخچال ها “علم چال” نام دارد که دارای 3000 متر طول و 750 متر عرض و 80 متر عمق می باشد.علاوه بر آن می توان از یخچال “اسپیلت” که متشکل از توده های بزرگ یخ است نام برد.این توده های عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده اند، منبع اصلی آبگیری رودخانه “سردآبرود” در کلاردشت هستند.

پایین ترین نقطه ی تماس بین خط الراس های دو کوه را گردنه می نامند . به خط اصلی و بلند ترین یال بین دو قله که محل تقسیم آب باران باشد،خط الراس گفته می شود.خط الراس محل تقسیم دو حوزه ی آب ریز جداگانه است. در حالی که خط الراس فرعی با این که محل تقسیم آب است ،اما آب های سرازیر شده از هر دو قسمت آن به یک حوضه ی آبریز ریخته می شوند. من همیشه عاشق صدای آب در حال گذر رودخانه بودهام و همیشه حس ارامش به من دست میدهد و دوست دارم ساعتها در گوشهای بشینم و گذر رودخانه را تماشا کنم.

گریز از فضای هولناک و ضداخلاق دربار کاووس(پدر و نامادری) او را به مرحلهای دیگر از وادی آغازین سفر میکشاند و آن «ردّ دعوت» و گذر به مرز آیین تشرف و تجربة زندگی تازه است که غالبا آن را در سرزمین توران مهیا میبیند؛ زیرا آنجا هم محل تکوین شخصیت و ارضای حس جستوجوگری است و هم محل آزمون و تحقق امدادهای ماورایی. سنگ های یک پارچه و بزرگ را که بتوان حداکثر با یک طول طنآب صعود نموده، صخره می گویند. 7. قله های هفت خوان شامل چندین قله با حداکثر 4500 متر ارتفاع.

6- ( یخچال مرجیکش ) : این یخچال در ارتفاع 4340 متری در گودی حدفاصل دو یال قله سیاه سنگ و مرجیکش قرار گرفته و زبانه شمالی آن تا ارتفاع 4500 متر ارتفاع می گیرد. مجموعه یخچال های علم کوه در واقع بر فلاتی مرتفع در ارتفاع 4000 متری در میان قلل گرانیتی تخت سلیمان واقع گردیده اند.مجموع قلل تخت سلیمان در استان مازندران بخش کلاردشت حد فاصل دره طالقان و جنگل های عباس آباد و شهسوار منطقه ای بسیار سردسیر و برف گیر با قلل بسیار مرتفع است.یکی از پدیده های مورفولوژیکی این منطقه کوهستانی وجود یخچال های بزرگ طبیعی است.

نزديكي درياچه مهارلو به شيراز، طراوت هواي استان فارس دراين ناحيه، وجود توامان درياچه ، كوهستان ومنطقه جنگلي در يك مكان ، نزديكي به محور اصلي مواصلاتي شيراز به جنوب و شرق استان فارس، نزديكي به فرودگاه شيراز و مساعد بودن اين منطقه براي زمستان گذراني پرندگان مهاجر از جمله توانمندي هاي درياچه مهارلو است كه ميتوان با بهرهگيري از آن طرحهاي گردشگري در طبيعت را درآن اجرا كرد . وی تأکید میکند مطالعة ژئومورفولوژیکی توپوگرافی محدودة جنوب و جنوب غرب مشهد نشان میدهد ارتفاعات آن منطقه تقریباً بدون رسوب است و سنگ بستر بهطور پراکنده در نقاط کمارتفاع دیده میشود؛ همچنین خاکهای سنگریزهدار مخروطهافکنهها بیشتر کمعمق و تکاملنیافتهاند و در بقیة مناطق پاییندست آبرفتهای کمضخامت دیده میشود.

هنوی در ادامه کشتیسازی بندر لنگرود اضافه میکند که کشتیسازان هندی با دقت اما کند کار میکردند و کارهای بزرگ را نمیتوانستند انجام دهند. دیواره یا پرتگاه به مناطقی گفته می شود که دارای سنگ های یک پارچه با شیب زیاد بوده و برای صعود به آن به بیش از یک طول طنآب نیاز باشد. 4- ( یخچال خرسان ) : این یخچال بزرگ در حدفاصل قلل علم کوه و مرجیکش در جناح جنوبی این قلل واقع شده واز ارتفاع تقریبی 4150 تا 4500 متر با عرض نسبتا زیاد تا زیر قله علم کوه به پیش می رود و قلل سوزنی ودیئاره ای خرسان شمالی و میانی و جنوبی در جناح غربی آن قرار گرفته اند.

یال هایی که شیب آنها زیاد بوده و بیشتر از مناطق سنگی و صخره ای تشکیل شده باشد،گُرده نامیده می شود. 2. تخت سلیمان با ارتفاع 4650 متر که در حد فاصل کلاردشت و طالقان قرار دارد. این یخچال در ارتفاع 4050 متر تا 4230 متر در حد فاصل دو قله میان سه چال و تخت سلیمان قرار دارد وسطح آن توسط سنگلاخ ها و ریزشهای کوه پوشیده شده است. سطح یخچال پوشیده از سنگلاخ است و ریزش مداوم سنگ از سمت قله مرجیکش بر روی آن جریان دارد. طول این رودخانه کوچک حدود 14 کیلومتر بوده و حوزه آبریز آن کوهستانی ولی کم ارتفاع و پوشیده از جنگل می باشد.

در داخل این تنگه مجموع های از اماکن مسکونی،بنای شاه نشین،حوضچه های سنگی آب وبرج باروی جنوبی و شمالی تنگه وجود داردکه زیبایی این محیط طبیعی را دوچندان نموده است. اينکه چگونه پاکستان فعاليت هاي آبي هند را تهديدي براي کشور پاکستان در نظر گرفته و درنتيجه آب را امنيتيسازي کرده سؤالي است که ما در اين پژوهش به آن خواهيم پرداخت . پس از کشته شدنش باغ در نظر گرفته شده برای آرامگاه میان بازماندگان تقسیم شد و موقوفاتش به تصاحب آنان در آمد. 2- ( یخچال علم چال ) : این یخچال بزرگ که در ارتفاع تقریبی 4000 متری واقع است به علت آن که در گودی قرار گرفته و قلل اطراف عمدتا از 4200 تا 4800 متر ارتفاع دارند از نظر پنهان است.آبتدای یخچال اصلی در 4200 متری و دیواره شمالی علم کوه بر فراز آن بر افراشته شده است.

همانطور که می دانید شاهان ساسانی مراکز صنعتی را در جاهایی می ساختند که اگر روزی مورد تهاجم قرار گرفتند،این مرکز از آسیب دشمن داخلی یا خارجی در امان بمانند،به همین منظوربرپایه مشاهداتی که در کرزان وجود دارد،کارگاههای ارابه سازی و تیرو کمان سازی در زمینهای( سر چرخو) کارگاههای روغن کشی در زمینهای مشهوربه در حمام، کارگاههای بافندگی و رنگرزی در زمینهای رنگرزی ،کارخانه های صنایع غذایی و بسته بندی به صورت جیره خشک در زمینهای سیوزار،مراکزآموزشهای رزمی و تعلیمات نظامی در زمینهای دم میدان هنوز زمین هایشان به نام مراکز صنعتی شان نام گزاری شده و این روزها محل کشت محصولات کشاورزی و باغات انگور و گردو می باشد.ضمناَ روستاهای باباپیر و باباپیرعلی و روستاهای بالادستی کرزان جدیدالتاسیس واز قدمتی بیش از 250تا300سال سابقه ی وجودی ندارند.همچنین روستاهای زیوج و کل آباد در جنگ نهاوند به کلی ویران شدند…

برآيند همه برنامههايي كه در اينباره برگزار ميشود اين است كه فارس در برخورداري از تنوع زيستي توانمند و منحصر به فرد است و جاذبههاي زيست محيطي كه در اين استان وجود دارد در نوع خود كم نظير است. شهرت این بنای تاریخی علاوه بر قدمت و بنای منحصر به فرد آن وجود آرامگاه شاه اسماعیل (جد پادشاهان صفوی) است. اين درياچه ويژگيهايي دارد كه آن را به مكان و چشماندازي منحصر به فرد در تنوع زيستي تبديل كرده و اين فرصت رابه وجود آورده است كه درياچه مهارلو را به بزرگترين مركز گردشگري در طبيعت در استان فارس تبديل كند .

وجود بافت پیوندی در اطراف قلب نیز به حفاظت از آن کمک می¬کند. این نوع نیز به دو گونه واقعی نمایشی تقسیم میشود. حتی مسابقات شنا در طول سن در گذراز پاریس نیز در آن برگزار میشد .در طول قرن هفدهم مردان بصورت عریان در آن شنا میکردند ولی زنان بصورتیکه در معرض دید عموم نباشند در پشت پرده های پارچه ای کشیده شده به شنا میپرداختند.بعدها نیز حمام های آب گرم نیز در ساحل اضافه شدند . Pak Alumni Worldwide 150 فصلنامه مطالعات راهبردي، شماره ٨٥ پاييز ٩٨ هرگونه تغيير در آب هاي کشمير در جهت منافع هند، تهديدي براي امنيت ملي پاکستان محسوب ميشود و اين يکي از عواملي است که ادراک تهديد اين کشور را در خصوص هند در حوزه آبي شکل ميدهد.

در آب خارج شده از مرحله اول تصفیه، همچنان 40 تا 50 درصد مواد جامد معلق و تقریبا تمام مواد آلی و محلول اولیه باقی مانده است. زمینی که نسبت به پیرامون خود به طور مشخصی برجسته تر بوده و دارای دامنه های شیب داری باشد.ارتفاع دقیقی برای آن تعریف نشده است ولی معمولا زمین هایی که حدود 600 متر از اطراف خود بلند تر باشند را کوه می نامند. سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرو تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا است طبیعت زیبای پیرامون این سد یکی از مهمترین گردشگاه های تهران و کرج محسوب می گردد که هم در فصل سرما و هم در فصلهای دیگر پذیرای گردشگران می باشد.

این روستا در درهای نسبتا ژرف قرار دارد که امتداد آن از جنوب به شمال شرقی است و رودخانهای از میان دره و روستا میگذرد. 6. خرسان شامل 2 قله یکی در شمال و دیگری در جنوب به ترتیب به ارتفاع 4650 و 4640 متر. از جمله جاذبههاي گردشگري و زيست محيطي فارس كه درتنوع زيستي اين استان سهم بسزايي دارد، درياچه مهارلو در فاصله ۳۰ كيلومتري جنوب شرق شيراز است . • يكم تا هفتم خرداد ماه هفته تنوع زيستي نام دارد وامسال به همين مناسبت در استان فارس برنامههايي از سوي مسوولان حفاظت محيط زيست و تشكلهاي غير دولتي حامي محيط زيست برگزار شده است.

در طبقه دوم اتاق آیینه کاری شده ای وجود دارد که نام خود را به بنا بخشیده است. اگر از مترو استفاده میکنید، دو ایستگاه “سی و سه پل” و “انقلاب” برای دسترسی به دو طرف این پل وجود دارند. به وسیلهی خط چهار مترو میتوانید به ایستگاه تئاتر شهر برسید. در کتب از آن به نام رود تگاب یاد شده است . این یخچال به صورت 3 زبانه فرعی از جناح شمالی قله نگین بر روی دیواره غربی علم کوه تا سوزنی اسپیلت در ارتفاع 4600 متری امتداد دارد.

در جناح شمالی این یخچال قلل نگین و تخت سلیمان و در سراسر امتداد جنوبی آن قلل مضرس و دندانه دار هفت خوان از ارتفاع 4000 متر تا 4537 متر قرار دارند. از دامنه های جنوبی کوه 3097 متری ورسه سر واقع در 18 کیلومتری شمال خاوری فیروزکوه سرچشمه می گیرد.به خاور روانه می گردد.روستاهای چپ دره و دوکل را مشروب نموده و وارد ورسک می گردد. درحقیقت، زن و درخت هر دو مظهر بزرگ مادر زمین هستند؛ زیرا جلوه آشکار باروری زمین به شمار میآیند و مار که در سراسر جهان، در ارتباط با قوای جنسی،باروری و تولد دوباره است،نیروهای زاینده آبهای جهان راکه از اعماق زمین برمیخیزد و از درخت بالا میرود، دربرمیگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید