آمریکا – شمیران گشت

سیاستی که اسلام گرایی را جایگزین کمونیسم در استراتژی کلان آمریکا کرده و هدف اصلی خود را از میان بردن آن قرار داده است. از این جاذبه تاریخی در جنوب داکوتا دیدن کنید. آسیب جدی شناخت آمریکا در کشور ما این است که از منظر آسیبشناسی وارد شناخت آمریکا میشوند. به همین دلیل، قدرت گیری چند جانبه گرایی در استراتژی کلان آمریکا در دوران اوباما، بیش از آنکه متوجه ابعاد دیگری همچون اقتصاد باشد، در راستای بازسازی مشروعیت قدرت آمریکا، در نظام بین الملل در دستور کار قرار گرفته است.

که قوانین و مقررات دست و پا گیری سد راه آنها نیست و همجنین دولت دخالت کمی در این زمینه دارد. یکی از این تغییرات شامل قدرت بیشتر در مجلس اعلا یا همان مجلس علیا میشود، علی رغم آن که بخش اعظمی از اختیارات در دست دیوان عالی است، باقی اختیارات که تفکیکی از قدرت میان شاخههای مقننه و مجریه است، در اختیار دو حزب اصلی است. اما آمریکاییها از این لغت اغلب به معنی افرادی از نژادهای مختلف استفاده می کنند. این خلیج بیشتر میان مردم اهل ایلتهای میانی آمریکا شناخته شده است.

این کشور سومین کشور پرجمعیت جهان است و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوعترین کشور جهان شناخته میشود. در این بین هژمون های منطقه ای نیز روال گذشته را از بین برده اند و به میان آمده اند تا در گذار به نظم جدید تاثیرگذار باشند. مریم خالقی نژاد در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: اکنون هژمون های قدیمی به تلاش برای یارکشی در نظم جدید اقدام کرده اند تا جایی که به ظن برخی ها یارکشی های مختلف به خصوص چند ابر قدرت در سطح مناسبات بین المللی بسیار پررنگ شده است.

زمان موجود برای کارمند کنسولگری برای مصاحبه با شما بسیار کوتاه است. پیشرفت کشورها در چنین فضایی به درجه بسیار بالایی از آرامش، انضباط و شکیبایی نیازمند است. از میان رفتن دغدغه های آمریکا در این منطقه، که بن مایه سیاست خارجی آن بعد از پایان جنگ جهانی دوم بود، به عنوان آغاز تحول در نگرش این کشور به خاورمیانه، در نظر گرفته می شود. در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی، جنگ داخلی آمریکا منجر به منسوخ شدن بردهداری در این کشور شد.

اهمیتی که در دور دوم ریاست جمهوری بوش “از سوی سیاستمداران و جامعه آمریکا مورد سوال قرار گرفت” (متقی و دیگران،1389: 19) و منجر به تجدید نظر در رویکردهایی همچون یکجانبه گرایی و جنگ پیشدستانه شد. هزینه هتلها در شهرها از ۷۰ دلار شروع میشود (در شهرهای بزرگ و مهم مثل نیویورک شروع قیمت هتلها از ۱۰۰ دلار است). در شهرهای ساحلی هزینه غذا حتی از این مقدار هم بالاتر میرود. در هر سه دوره فوق، حتی در روزهای آغازین جنگ در منطقه، تلفیقی مجازی بدون ترکیب واقعی از قدرت سخت و قدرت نرم در استراتژی کلان آمریکا مشاهده می شود.

عادی سازی روابط اسرائیل و امارات که دو متحد مهم آمریکا در منطقه خاورمیانه به شمار می روند، اگرچه تحت حمایت هر دو حزب اصلی دموکرات و واشنگتن رخ داد، اما تا اندازه زیادی نشان دهنده نگرانی منطقه درباره نقش آتی ایالات متحده در خاورمیانه بود. Parachin, 2003: 2) بر این اساس “آمریکا هدف خود را پاکسازی منطقه از سلاح های هسته ای ذکر می کند که البته اسرائیل از این قاعده کلی مستثنی” تلقی می­شود. وجود گرایشات اسلام گرایانه در منطقه خاورمیانه که مبتنی بر تئوری برخورد تمدن­ها – تهدید اصلی برای لیبرال سرمایه داری آمریکا تلقی می شود- از جمله مهم ترین دلایلی محسوب می شود که باعث تداوم سیاست ثبات خاورمیانه در دهه 90 شده است.

ایالات متحده بیش از 60 سال ثبات را به بهای دموکراسی در خاورمیانه تعقیب کرد و چیزی به دست نیاورد. فضای شکننده ای که سیاست حفظ ثبات را در اولویت استراتژی کلان آمریکا، توجیه کرده است. وی این مفهوم را به دو ماهیت سخت و نرم تقسیم کرده است. برخی از کتابهای این مجموعه در کمتر از دو ماه به چاپ دوم رسید. معماری آمریکا همواره در جستجوی بداعت بوده و الهام بخش معماران مطرح طراحی نو برای مرکز تجارت جهانی نیویورک از جمله فرانک لوید رایت تا فرانک گری و دانیل لیبسکایند بوده است. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در اسلواکی و پس از دیدار با وزیر دفاع این کشور، گفت: از منظر آمریکا، جو بایدن (رئیسجمهوری این کشور) در مورد این مسئله که آمریکا در اوکراین نخواهد جنگید، شفاف بوده است.

ایالات متحده همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. در فوریه ۱۸۶۱، ایالات متحده آمریکا جفرسون دیویس، یک کهنه سرباز آریستوکرات، را بعنوان رئیس جمهور جنگ داخلی انتخاب کرد. مدیرعامل انتشارات تاکید کرد: این 5 جلد کتاب مربوط به افول آمریکا در یک کارگروه و بین صدها اثر انتخاب شده که طی جلسات مکرر و طولانی انجام گرفته است. این گونه مراکز، از نظر سیاسی، کاملاً لیبرال هستند. زبان رسمی دراین کشور انگلیسی است اما به دلیل نزدیکی به آمریکای لاتین و تعداد زیاد مهاجران این منطقه حدود ۱۱ درصد از مردم این کشور به زبان اسپانیایی صحبت میکنند.

علاوه بر آب رودخانه، کلیه گونههای گیاهی و جانوری نیز در نزدیکی این رودخانه زندگی میکنند. اما در فضای داخلی خیلی شاهد بروز این ماجرا نبودهایم. در پاسخ میتوان چنین فرضیه ای را مطرح نمود که از جمله مناطقی که طی دو دهه گذشته بیش از دیگر حوزه های جغرافیایی، شاهد حضور و تأثیرگذاری آمریکا بوده، منطقه مهم و استراتژیک خاورمیانه است. سپس استراتژی ایالات متحده در خاورمیانه طی دو دهه گذشته مورد بررسی قرار می گیرد، و پس از آن به نحوه تعامل میان دو ماهیت سخت و نرم قدرت در حضور خاورمیانه ای این کشور خواهیم پرداخت.

از نظر نژادی، امروزه ۳۳٪ مسلمانان ایالات متحده را آمریکاییان آسیایی جنوب و جنوب شرقی، ۳۰٪ را آفریقایی آمریکاییها، ۲۵٪ را آمریکاییان عرب تبار، و ۳٫۴٪ را آمریکاییان آفریقایی، ۲٫۱٪ را آمریکاییان اروپایی، ۱٫۶٪ راسفید پوستان آمریکایی و ۴٫۹٪ مسلمانان آمریکا هم از دیگر نژادها تشکیل شده است. در سال ۱۹۲۴، دولت آمریکا قانونی را تحت عنوان «قانون منع ورود آسیایی ها» (Asian Exelusion Act)، که به نوعی مفهوم نژادپرستی را نیز دربرداشت، وضع کرد و با تمسک به آن، از ورود آسیاییهایی که از نظر آنان رنگین پوست محسوب میشدند و از نظر فرهنگ و رفتار، با سفیدپوستان اروپایی تبار آمریکا متفاوت بودند، ممانعت کرد.

دو تن از اعضای همین خانواده بعدها رئیس جمهور ایالات متحده شدند. به قدرت رسیدن اوباما در سال 2008 تحول ایجاد شده در راهبرد کلان ایالات متحده را نسبت به دوران یک جانبه گرایی و غلبه توانمندی های نظامی، به وضوح نشان می دهد. بر این اساس تیم بوش دموکراتیزه کردن خاورمیانه از بیرون و بسط ارزش های لیبرال دموکراسی و لیبرال سرمایه داری از درون را راهبرد کلان خود برای مبارزه ریشه ای با تروریسم قرار دادند.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، قوه مقننه یا کنگره ایالات متحده آمریکا از دو مجلس تشکیل شدهاست که مسئولیت قانونگذاری را بهطور کامل بر عهده دارند: مجلس نمایندگان و مجلس سنا. ایالات متحده هم مرز با اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس آرام شمالی است و با کانادا و مکزیک هم مرز است. برای ملوانان و کلاً همه کسانی که به ماهی علاقه دارند، سواحل بکر اطلس مین و فلوریدا و نیز سواحل اقیانوس آرام در کالیفرنیای شمالی، اورگون، و واشنگتن عالی هستند.

۱۹۸۹ جورج واشنگتن بعنوان اولین رئیس جمهور در تالار فدرال نیویورک سوگند یاد کرد. سن فرانسیسکو (به انگلیسی: San Francisco) چهارمین شهر بزرگ ایالت کالیفرنیا است و پساز نیویورک متراکمترین شهر آمریکا از نظر جمعیت است. غیر از مراکز اسلامی شیعیان، چندین سازمان شیعی دیگر نیز در آمریکا فعال هستند؛ از جمله در شهر مدینه، در ایالت نیویورک و نزدیک به مرکز کانادا، حوزه علمیه کوچکی تأسیس شده است. گوناگونی تعاریف از مفهوم قدرت که منبعث از تفاوت در مفاهیم محوری دخیل در تعریف از این مفهوم است، در حقیقت می تواند مبین ماهیت های گوناگون در درون مفهوم قدرت باشد.

این دولت به خاطر وسعت منافعی که در مناطق مختلف جهان دارد و قابلیت های گوناگونی که از آن ها برخوردار است، از یک سو ناگزیر خواهد بود تا از وجوه مختلف قدرت برای حفاظت از منافع خود استفاده کند و از سوی دیگر قابلیت­های وسیع آن نیز این امکان را در سطحی وسیع فراهم می آورد. نخستین انسانهایی که به قاره آمریکا رسیدند، بخشی از مردمانی بودند که به آرامی از آفریقا گذر کرده به قارههای دیگر رفته بودند. براساس سند معروف NSC.68 که توجیه گر سیاست خارجی جهانی ایالات متحده در پایان حاکمیت سیاست خارجی قاره ای موسوم به دکترین مونروئه بوده است، بر روی تهدیداتی با ابعاد جهانی در توجیه سیاست خارجی نوین فراقاره­ای واشنگتن تأکید می شود.

هاوایی بهشت آمریکا و تکهای از جنوب اقیانوس آرام است که بیشتر از آمریکا به قاره آسیا نزدیک است. لذا هویت رهبری جبهه ضد تروریسم برای آمریکا، پیامد رخداد 11 سپتامبر است، که حتی از سوی بازیگران قدرتمند نظام بین الملل نیز مورد قبول واقع شده است. این شهر یکی از قطبهای فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان است. با این وجود، هرآنچه در توان داریم انجام میدهیم تا اوکراین بتواند از قلمرو خود دفاع کند.

دیدگاهتان را بنویسید