آشنایی با سد ایتایپو

در آن زمان، سپاهیان لاگاش و اوما (شهرهای باستانی سومریان که در استان ذیقار عراق کنونی واقع بودند) در نزدیکی مجموعه رودهای دجله و فرات به جنگ هم رفتند. این رود که از تجمیع سه رود بزرگ دجله، فرات و کارون تشکیل میشود در مرز دو کشور ایران و عراق قرار گرفته است. رودخانه بازفت یکی از اصلیترین سرشاخههای رود کارون به شمار میرود. این رودخانه در جنوب غربی کردستان جاری است و یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری منطقه محسوب می شود. آبشار پس از لغزش بر روی دیواره ای صخره ای تشکیل رودی کوچک را میدهد که نهایتا به رودخانه بازفت میریزد.

در کف تنگ رودخانه کوچکی که از ارتفاعات مجاور سرچشمه میگیرد جریان دارد که به رودخانه بازفت میریزد. پوشش گياهي عموماً از درختان بلوط و گردو است و همچنين بسياري از گياهان دارويي در اين منطقه وجود دارد که سهم بسزايي در جذب گردشگر ايفا ميکند. این منطقه دارای جاذبههای گردشگری و توریستی بوده و از پوشش جنگلی با درختان بلوط برخوردار است. رودخانه جاجرود در شرق تهران يکي از زيستگاه هاي اين جانور است که در اين پژوهش مورد توجه قرار گرفته است.

درازای بخش مرزی اين رود 475 كيلومتر و درازای سر تا سری رودخانه حدود 910 كيلومتراست. تنگ هونی در موقعیت غرب رودخانه بازفت در ارتفاع 1680 متری از سطح دریا آغاز می شود و در بالا دست تا ارتفاع 2200 متری از سطح دریا ادامه می یابد تا به قله تاراز منتهی میگردد. در دورهی قاجار در این رودخانه کشتیرانی میشد و بازرگانان ایرانی و انگلیسی میتوانستند کالاهای خود را از راه خلیجفارس به اهواز یا شوشتر برسانند. اما در سیستان و بلوچستان، راه ارتباطی حدود ۴۰ روستای جنوب این استان براثر بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در رودخانههای فصلی بسته است.علیرضا شهرکی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر اظهارداشت: سیلاب همچنان در رودخانه کاجو حوزه قصرقند جاری است و این حجم آب تا زمانی که فروکش نکند راههای ارتباطی روستایی این شهرستان قطعا وصل نخواهد شد ولی هماینک مسیر اصلی بسته شده در اثر بارندگی در جنوب سیستان و بلوچستان نداریم.باران در جنوب سیستان و بلوچستان فصلی، لحظهای و رگباری بوده و حجم آن بین ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر برآورد شده است.خوشبختانه در طی بارندگیهای اخیر هیچگونه فوتی تاکنون ثبت نشده و تنها یک خودرو و سرنشینان آن در سیلاب گرفتار شده بودند که با تلاش نیروهای امدادی نجات یافتند.فرماندار بافت کرمان نیز با اشاره به سیل عصر منطقه کیسکان این شهرستان گفت: با توجه به اطلاعات به دست آمده پیشبینی میشود پنج نفر در جریان عبور سیل مفقود شده باشند که از این تعداد پیکر بیجان ۲ نفر صبح امروز پیدا شد.پیکر بیجان یک مرد و زن که در روستای میانده کیسکان درگیر سیل شده بودند حوالی روستای ده زارچی و بیدشک با فاصله ۲ کیلومتر از یکدیگر پیدا شدند.ساعت پنج تا ۶ عصر روز جمعه در منطقه کیسکان با توجه به بارشهای سیل آسای رگباری سیلاب جاری شد و سه خودرو را با خود برد که از این سه خودرو سرنشینان یک خودرو نیسان خود را نجات دادند و خودرو را آب با خود برد.سرنشینان خودرو دیگر نیز توسط افراد حاضر در صحنه نجات پیدا کردند در حالی که یک خودرو پژو به اتفاق سرنشینان که از تعداد دقیق آنها اطلاعی در دست نیست گرفتار سیلاب شدند.فرماندار ریگان در استان کرمان نیز از قطع برق ۱۰ روستای این شهرستان ریگان بر اثر بارش شدید باران خبر داد.

این رودخانه از دامنه کوههای منار، گله سگا، تورک و زردکوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد سرچشمه میگیرد و سپس به سمت جنوب شرقی روان میشود. این غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حیث قدمت دارای تاریخ بسیار دور و درازی است و از دیگر عجایب هفتگانه اشکور به حساب میآید. از روستاهای تل تپه، مال خواست، قلعه سر و کوات گذشته و دامنه های کوه داراب کوه را دور می زند. این قلعه براساس کتیبه سردرب آن درسال 1334هجری قمری ساخته شده است.یکی ازفرزندان ظاهرنامی که به ظاهریها شهرت دارند بنام محمدظاهر (مشهدی محمد ظاهری)که درزمان خود سمت کلانتر بازفت بالا را برعهده داشته این قلعه راساخته وآن رامنزل مسکونی خودقرارداده بود.استادکارقلعه فردی بنام استادرضا اصفهانی بوده که درمحل آجر راپخته وقلعه راساخته است.درساخت انبارها ،سرطویله واصطبلها ازسنگ تراش استفاده شده وسنگها به گونه ای ماهرانه درطاق زنی سقف بکاررفته است.شاه نشین قلعه دهناش ازارتفاع مناسب ومعمول بیش از 5/3 متر برخوردار وارتفاع دربهای ورودی نیز بیش ازارتفاع قدانسان است.

از مرکز این شهر تا روستا حدود ۳ ساعت با ماشین راه است. وی گفت:در این نشست همچنین مقرر شد طرفین در جلسه ماه آینده که در ترکمنستان برگزار میشود، نسبت به اصلاح مسیر بستر رودخانه مرزی اترک حد فاصل علامت مرزی ۱۶۱ تا ۱۶۶.۱ و نیز اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با سیلهای این رودخانه، تصمیم گیری کنند. دریاها می توانند حاوی کشتی های عظیمی مانند کشتی ها و زیردریایی ها باشند در حالی که رودخانه ها فقط می توانند دارای کشتی های کوچکتر مانند قایق رانی و قایق باشند. همچنین میتوانید در رودخانه سیروان قایق سواری کنید. اما به عنوان بخشی از سفر می توانید توصیف کنید که دریا یا رودخانه چطور بود، کجا قرار داشت، شما آنجا چه کارهایی انجام دادید، و چه مدت آن جا بودید.

از دیرباز این رود مورد مناقشه بین ایران و کشور عراق بوده و در جنگ تحمیلی نیز در عملیات والفجر هشت نقش تعیین کنندهای را در پیروزی ایران ایفا کرده است. در آن تمامی استاندارهای ایمنی ایران و اروپا رعایت شده است. معماری این مسجد، معماری کهن ایرانی است. بزرگراه یادگار امام در راستای شمالی/جنوبی، این بوستان را به دو بخش تقسیم میکند که پیوند آنها به وسیله دو پل برقرار شدهاست. در کنار موارد متعدد یاد شده وجود امام زاده ای بنام پیر چابک (پیراوک )با قدمتی چند صد ساله زیبایی مذهبی و طراوت خاصی را به این منطقه بخشیده است و مانند دیگر امام زاده های سرزمین بختیاری در میان مردم این روستا و اطراف از احترام و قداست ویژه ای برخوردار است.

تیرهها و طوایف کوچنده ایل بختیاری از جمله مُوری و بابااحمد در این منطقه به سر میبرند و ییلاق آنان در پیرامون مال امیر است. شما بر روی یک قسمت سرسرهای با یک تیوپ سر میخورید و بعد از ارتفاعی مشخص بر روی یک تشک بزرگ پرتاب میشوید. گردنه زردکوه، بازفت را از آبادی چلگرد جدا میکند. بافت عشایری یکی از زیبایی های فرهنگی و اجتماعی کشورمان است که در کنار هوای مطبوع و دل انگیز و انبوهی از گیاهان معطر و درختان سربه فلک کشیده و چشمه های همیشه خروشانی مانند چشمه هفت تنان زیبایی و جذابیت این روستا را در چشم و دل هر بیننده ای صد چندان میکند.

تنگ پوشیده از جنگل های تنک نارون است. ایوانی به صورت راهرو در وسط قرارداردکه درب اطاقها از سه طرف به ایوان بازمی شود.سقف اطاقها باتیر چوبی پوشیده ومسطح است.اطاقها ساده ، دارای طاقچه های قوسی وبخاری دیواری ساده هستند. برای رسیدن به این روستا میتوانید از محورسهراه فرانچی پاوه استفاده نمایید. در این پژوهش رابطۀ متغیرهای مختلف مانند میزان تحصیلات، سن، دینداری، تقدیرگرایی، نوگرایی، استفاده از وسایل ارتباط جمعی و پایگاه اقتصادی – اجتماعی با میزان گرایش به خرافات بررسی شده است.

این ساز مانند نی صدایی سوزناک دارد که اصولا در مراسم عزاداری از این ساز استفاده میشود. در این دهستان دو رشته کوه با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی امتداد دارد و روستاهای آن در دره این کوهها در میان جنگل بلوط قرار گرفته است. سدزاینده رود سدی است بتنی از نوع قوسی ضخیم دو انحنائی که مقاطع افقی آن به شکل شلجمی می باشد.منحنی شلجمی قوس ها با توجه به موقعیت طبیعی تکیه گاه های سمت راست و همچنین قابلیت تغییر شکل سنگ پی انتخاب شده است.

قلعه ظاهری ،تنها قلعه بجای مانده در شهرستان کوهرنگ است که یادگار معماری کوه نشینان بختیاری محسوب می شود.این بنای تاریخی در یکی از روستاهای منطقه عشایری بازفت بنام روستای دهناش واقع شده است. بخش بازفت از توابع شهرستان کوهرنگ در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد، مرکز استان چهارمحال بختیاری قرار دارد و یکی از محلهای کوچ عشایر و ایلراههای آنها بوده است و همیشه، خصوصا در فصل بهار به علت طبیعت زیبا و سحرآمیزش مورد توجه گردشگران بوده است.

از صنایع دستی مهم منطقه، میتوان به ریسندگی و بافندگی الیاف و پارچه بافی اشاره کرد. این پل در طول هزاران سال یکی از مسیرهای کوچ عشایر بختیاری بوده است و از این رو دارای اهمیت بالایی است.در کنار این پل و در محل هایی که به سختی می توان عبور کرد پله کانی در سنگ تراشیده شده است تا عبور و مرور تسهیل شود. وسایل شخصی، کرم ضدآفتاب، بادگیر، مواد غذایی و آب از دیگر ملزومات سفر به این منطقه هستند.محیط اطراف این جاذبه دیدنی، بهترین چشمانداز را برای عکاسی دارند، پس دوربین عکاسیتان را فراموش نکنید.

پاریس، یک کلانشهر پاکیزه و ایمن بوده و به عنوان یکی از بهترین شهرهای دنیا برای لذت بردن از زندگی شناخته شده است. سپس به جاده نودشه رفته و پس از طی مسافتی به جاده هجیج تغییر مسیر دهید. این آبشار بعد از روستای شیخ عالی و قبل از روستای گراب در مسیر جاده چهارمحال به خوزستان قرار دارد و برای رسیدن به آن از جاده اصلی تا آبشار حدود 15 دقیقه پیاده روی باید کرد. آبشار به صورت چشمه ای جوشان از میان شکافی غار مانند به بیرون میریزد. گرچه تاریخ ساخت این پلکان سنگی مشخص نیست ولی در کنار این پلکان کتیبه ای نیز وجود دارد.

دربالای درب ورودی هشتی ، کتیبه ای به شکل مستطیل قراردارد که درطرفین آن نقش گل حجاری گردیده ودروسط چهار سطر وبازوهای برجسته بین سطور آنها را از هم جدا می کند.سقف هشتی باسنگ تراش طاق زده شده و ازطرفین به حیاط اصلی راه دارد. همراهی کوه ، دشت، آب و زیبایی های منطقه ، بازفت را به تابلویی زیبا از خلقت خدا تبدیل کرده است. زندگی و حیات موجودات زنده به چرخه ی آب بستگی دارد.

اگر به دنبال آرامش میباشید پیشنهاد میکنم در کنار این رود زمانی را سپری کرده و به صدای آب خروشان این رود گوش فرا دهید. همچنین وضعیت تامین آب کشاورزی در حوضه کرخه نور نیز فوق بحرانی شده است؛ اگر در بالادست رودخانهها، بارندگیها و آوردهای خوبی حاصل نشود، قطعا وضعیت سال آینده بحرانی خواهد بود. اگر وضعیت بهتر نشود که به نظر میرسد چنین باشد، ما ۴۰ درصد از صادرات خود را از دست خواهیم داد. هیستوسولها از انواع دیگر خاک هستند. سه طرف حیاط قلعه را واحدهای غیرمسکونی نظیر طویله ها ، اصطبلها وانبارها احاطه نموده وطرف دیگر آن اطاقهای مسکونی قراردارند.

دیدگاهتان را بنویسید