آخرین اخبار «رودخانه اترک

روز ۱۸ مهر ماه در سال ۱۳۸۲ از سوی تشکلهای زیستمحیطی استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری به عنوان «روز نکوداشت زاینده رود» نامگذاری شد. بالاخره زاینده رود پس از مشروب کردن زمین های بهلان،قورتان،رنگ ده،قلعه سيان بالا،شريف آباد،فيض آباد،فيلورجان،کرنشان،فخرآباد،کله سيج،بداغ آباد،چم يوسف علي و تعدادی دیگر از توابع اصفهان، در فاصله ۱۲۵ کیلومتر جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاو خونی می ریزد. آب تحت فشار در برش دهنده های جت آب و انفجاری آب استفاده می شود.

در اسطوره «آداپا» نیز زمانی که آداپا، نخستین انسان در اسطورههای بینالنهرین، بال باد جنوب را بانفرین شکست، آنو، خدای آسمان،بر او خشم گرفت و او را به مجمع خدایان دعوت کردند تا مجازات شود و خوراک مرگ را به او بدهند، اما «اِئا» فرزند خود را راهنمایی کرد که چگونه با خدایان رفتار کند تا نظر مساعد آنها را به خود جلب نماید.آداپا فرمان پدر را اطاعت کرد و خدایان کوچک او را در درگاه آنو شفاعت کردند.آنو به دنبال شفاعت تصمیم گرفت که «آب ونان زندگی» را به او عنایت کند، اما آداپا درنتیجه راهنمایی پدر که فقط جویای جاودانگی برای خدایان بود،از خوردن آن نان و آب به تصور نان وآب مرگ خودداری کردو با این اشتباه، همانند آدم خود را از حیات جاودان محروم ساخت.

همچنین این رودخانه دارای ۸۰۵ جزیره کوچک و بزرگ خالی از سکنه است که بر اساس قرارداد مرزی، ۴۲۷ جزیره آن به ایران و ۳۸۲ جزیره به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. این رود به خاطر اینکه تنها منبع تأمین آب منطقه سیستان در شرق کشور است به لحاظ استراتژیک رود حیاتی محسوب شده و به جرأت میتوان گفت که شاهرگ حیاتی منطقه است. اما اگر بهدرستی شناخته شود، میتوان بر او چیره شد و مغلوبش ساخت، یا حتّی او را به پشتیبان تبدیل کرد. اگر کسی در جایی دیده به ما آدرس بدهد!

به انتهای سوال چرا رود های ایران قابل کشتیرانی نیستند رسیدیم، اگر سوال درسی دیگر دارید آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو کنید. این رودخانه، از کوه پیرآباد در جنوب شرقی ایرانشهر و شمال غربی رودخانه سرباز، سرچشمه گرفته و پس از جذب آب های جاری منطقه کوهستانی جنوب بلوچستان، وارد نواحی سرباز، باهو کلات، پیشین و دشتیاری شده و در نهایت با ادامه مسیر به خلیج گواتر در دریای عمان می ریزد. رود کارون با ۹۵۰ کیلومتر طول آب آشامیدنی شهر اهواز را تامین میکند.

رودخانه چالوس که از زیباترین و مهمترین رودهای ایران است؛ پس از پیمودن حدود ۸۵ کیلومتر و ملحق شدن به آب رودخانه زانوسی و دونا و همچنین دَهها چشمه و آبشار، از میان شهر چالوس عبور میكند و در میان دو روستای فرجآباد و محمدآباد به دریای خزر میریزد. با قایقرانی کردن در رودخانه سفید رود که یکی دیگر از زیباترین و مهمترین رودهای ایران است؛ علاوه بر تجربه هیجان گذر کردن از امواج متلاطم، میتوانید از تماشای مناظر زیبا و بینظیر و منحصربفرد شمال لذت ببرید. قصههایی که موضوع فراق در آنها مطرح است، معمولاً با بحث تجانس و یار مرتبط است، گرفتاریِ باز روح در میان جغدان، علاوه بر اینکه فراق روح را میرساند، عدم تجانس را هم بیان میکند، مولانا به دو گروه نوریان و ناریان یا طیّبات و خبثیات معتقد است؛ جغدان، خران و رافضیان میتوانند نمادهایی از ناریان باشند که باز روح را به اسارت کشیدهاند.

علاوه بر مواد ذکر شده در بالا ، باید میکروارگانیسمها را که باران در حین نزول خود به زمین با خود همراه می آورد اشاره کنیم. م. سرشک با طبیعتگرایی توصیفی و تأویلی، همچو گزارشگری است که آنچه را که خود دیده است، علاوه بر توصیف اجزای طبیعتِ اطرافش، ویژگیهایش را تیزبینانه بررسی میکند و آن چنان با طبیعت میآمیزد که خود را جزیی از آن میپندارد و به گونهای تأویلی، یعنی بیان و تفسیر با آن رو در رو میشود.( شمیسا، 1383: 145)، همانگونه که در اشعارش طبیعت بیجان را با صنعت تشخیص ((Personification مورد خطاب قرارمیدهد.

آب شیرین و متصل بودن این رود به آبهای آزاد سبب بوجود آمدن اکوسیستمی خاص در این منطقه و این رودخانه شده است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که امروزه سفره های آب زیرزمینی، خصوصا در شهرهای بزرگ و پرجمعیت دنیا، دارای مشکلات فراوانی است که دلیل این معضلات، نفوذ فاضلاب های صنعتی، وجود چاههای جذبی دفع فاضلاب انسانی، استفاده بی رویه از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی، نفوذ کودهای شیمیایی و حیوانی به اعماق زمین است. بر اثر فرسایش در طی زمان نسبتا طولانی سنگ های مقاوم بر جای مانده و سنگ های نرم از بین می روند و اختلاف ارتفاع در مسیر رود ایجاد می شود که به آن آبشار گفته میشود .

بسیاری از آداب و رسوم برگرفته از مناسبتهای دینی، به وضوح در جامعۀ امروز دیده میشود. گرسمان تمایل داشت که در حوّا به دیده الهه فنیقی جهان زیرین در دوران باستان،که به صورت مار تشخص یافته است، بنگرد. سرچشمه اصلی رود کارون، آب کاج از زردکوه بختیاری در رشته کوه زاگرس است که با ورود به شوشتر در خوزستان به دو شاخه گرگر و شطیط تقسیم می شود ولی دوباره در جنوب شوشتر به هم متصل شده و سپس رود دز در شمال اهواز به این رودخانه ملحق می شود. اگرچه ایران همیشه ادعاهای طرف عراقی که شامل اقدام ایران مبنی بر کاهش آب ورودی به عراق را رد کرده است ولی ظاهراً به علت خشکسالیهای اخیر این مناقشه دارای ابعاد جدیتری است.

اکثر مناطق شهری از آب های زیر زمینی و آب های چشمه ها و آب های سطحی بعنوان منابع آب استفاده میکنند. به گزراش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، رودخانه اترک با ۵۳۵ کیلومتر مسافت، پنجمین رودخانه بلند کشور محسوب میشود که سر راه سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان قرار دارد. متاسفانه در برخی نقاط شهرهای اهواز و کارون پساب و فاضلاب بیمارستانی از جمله بیمارستانهای سینا، گلستان و امام خمینی به رودخانه کارون تخلیه میشود.

وی با اشاره به کنوانسیونهای بینالمللی 58 و 82 که دیدگاههای مختلفی نسبت به مرزهای رودخانه دارد، گفت: گرچه این کنوانسیونها در حال اجرا است ولی لازم است که در مورد برخی مرزهای رودخانهای رژِم جدیدی تعریف شود که در این خصوص کم کاریهایی صورت گرفته است. با این حال طرف ایرانی اعلام کرده است در این باره گفتوگو میکند. بستانهای اطراف رود بابل و اسکله قایقها در دو طرف رود همگی برای خلق لحظات خاطرهانگیز برای توریستها و گردشگران فراهم شده است. حسینی معاونت حقوقی و بینالمللی وزارت امور خارجه نیز در آخرین اظهارنظر خود در اواخر شهریور، با تبیین چگونگی تقسیم رودخانهها، خاطرنشان کرد: در این موافقتنامه تقسیم آبهای رودخانههایی که میزان سهم برای هریک از دو کشور مشخص نیست برعهده کمیسیونی متشکل از کارشناسان دو دولت تحت عنوان «کمیسیون دائمی فنی مختلط» گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید