آبرفته به رودخانه برمیگردد؟

این جاده از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می شود جاده ای با قدمت بیش از نیم قرن که همچون گوهری درخشان بر تارک زیبایی های طبیعت این منطقه می درخشد، جاده ای در سلسله جبال البرز با پیچ و خم های متعدد در دل کوه و زیبایی های بکر طبیعی تا سفری خیال انگیز را برای مسافران خود رقم زند.

باغ ها که دور تا دور گوگان را گرفته اند وآن را مانند نگینی در خود نگه داشته اند در بهار میزبان شکوفه ها هستند ودر تابستان میوه ها را به مهمانی فرا می خوانند از مهمترین میوه های این منطقه زرد آلو است که در اواخر تابستان درختان را ترک کرده ودر طبقچه هایی در کنار جاده جای می گیرند ،ودر اوایل پاییز یکی دیگر از محصولات مهم گوگان برداشت می شود که گردو است در این ده- بیست روز باغداران چوب های بلند ونازکی را که مخصوص این کار است را تهیه می کنند طریقه ی چیدن گردو به این گونه است که بزرگترها با آن چوبها، به شاخه های درختان می کوبند وگردو ها می افتند وکودکان به دنبال گردو در باغ می گردند به این کار “گردگان چالماق “می گویند ،واز دیگر محصولات معروفش گوجه فرنگی است که در فصل برداشت کوچک وبزرگ و زن وبچه در زمین ها مشغول چیدن آن می شوند .

یعنی با مجوز و در برخی مواقع بدون مجوز از بالادست تا پایین دست سد برداشت آب صورت گرفت. مرز ایران در محدوده طلائیه به صورت یک زاویه قائمهاست که به آن «دال طلائیه» گفته میشود.طلائیه داراى قدمت چندانى نیست. شاید بتوان در این مناطق گروهى از «صائبین مندایى» را یافت که به گفته مورخان محل زندگى و امرار معاش خود را دهانه رودخانه کرخه و هورهاى بین ایران و عراق انتخاب کرده اند. به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل شناخته شده است.

نام هرازدان از نام فارسی میانه فَرَزدان گرفته شده است. وهمچنین مرتع توکوه،کل وره،چشمه قلقلک(دارای چشمه های متعدد وخیلی خنک در کنار هم) وجنگل هزاربند و درخت هرس(کاج وحشی،خود رو)که سالیان سال در میان یک صخره (بدون خاک) رشد ونمو کرده است نام برد. در ماه مبارک رمضان هم ابتدا بزرگترهای خانواده ها میزبان سفره های افطاری می شوند و هر سی روز ماه را در کنار هم ودر خانه یکی از اقوام افطار می کنند در این ایام نیز غذاهای مخصوص آن ماه را می گذارند مانند نان وپنیر وگردو ،آش ،دلمه ی برگ مو ،شامی وشیر برنج ،حلوا وخرما وزولبیا وبامیه .

اینان گروهى از مسیحیان هستند که به یوحنا اعتقاد دارند و عیسى را جانشین او مى دانند اما آنچه «طلائیه» و هورهاى اطراف آن را معروف و زبانزد کرده است، نه اقوام و نه موقعیت جغرافیایى آن، بلکه جنگ هایى است که در دهه ۶۰ در آن اتفاق افتاد. «مَلَأ: جماعتى و مردمى که بر یک نظر و رأى گرد هم میآیند که چشمها آنها را زیاد مىبیند گویى که چشم را پر کردهاند چه از نظر رویه و چه منظره و جمعیتى که شکوه و جلالى دارند. دومین: نهری را که از این رودخانه ( جبیند رود ) گرفته شده است، به ( میشه ارخی ) معروف است.

وجود ندارد.ولی ما در این ( وبلاگ روستای جبیند ) جنبه مثبت قضیه را لحاظ کردیم. وظيفه يكي از اين دو كمسيون تحديد حدود ميان سن لوران و درياچه (( سوپريور )) و كار كمسيون ديگر تعيين حدود از قسمت شرقي درياچه هورون تا درياچه جنگلها بود كمسيون اول يك خط منصف تقريبي را به عنوان مرز تعيين كرد به گونه اي كه از تقسيم جزاير به دو قسمت پرهيز شود ولي در كمسيون دوم كميسر انگلسي و كميسر آمريكاي به هيچوجه به توافق نرسيدند . بنابراين در واژه­ی ردان يا رادان، جزء اول به معني نگهبانان آتش و جزء دوم، آن پسوند كثرت و نسبت است كه در عين اينكه علامت جمع است، نسبت را هم میرساند.

اولین: نهری را که اهالی روستای ما، از این رودخانه گرفته اند، از کنار زمینهای روستای ( قره کلک ) میگذرد. بعضی با همکاری یکدیگر با چوب های درختان اطراف رودخانه کلک کوچکی درست کردند و خود را به جریان آب رودخانه سپردند تا از آن سوی رودخانه سر در آورند. از برغان تا سنج 13 کیلومتر است.از برغان تا سرهه جاده آسفالته ای به طول 4 کیلومتر و سپس جاده خاکی بطول 9 کیلومتر تا سنج میباشد. یکی از محورهای اصلی حملهٔ عراق در روزهای اولجنگ (۳۱/۶/۵۹) محور نشوه، طلائیه، کوشک ،اهواز بود، ارتش عراق برای پیشروی به سوی حمیدیه و اهواز، از این معبر نظامی وارد خاک ایران شد و پس از شکست مقاومت نیروهای اندک خود به سوی جاده اهواز ـ خرمشهر و جفیر وکرخه کور پیشروی کرد.

تا قبل از گزنک، درجه سختی رفتینگ در رودخانه هراز 2 و 3 است. در ایام محرم نیز مردم در قالب دسته ها ی سینه زنی وزنجیر زنی وکفن پوشان وتاختانی چالان در خیابان ها ومساجد عزاداری می کنند ومخصوصاً در روزهای عاشورا وتاسوعای حسینی هیئت ها از صبح تا شب مشغول عزاداری هستند ودر شب دسته ی شاه حسین به تعزیه خوانی می پردازد ومردم درمساجد خیرات می دهند وگوسفند قربانی می کنند و در بین دسته ها نان محلی وخرما وشیر شربت پخش می کنند. تغییرات مورفولوژیکی رودخانه آجی­چای در بازه زمانی و مکانی مورد مطالعه بیشتر متاثر ازعوامل طبیعی از قبیل کاهش قدرت جریان به علت کاهش میانگین سالانه دبی آب و رسوب، انباشت رسوب و لیتولوژی سست می­باشد.

اما تکلیف امروز برای این است که یاد بگیری در زندگی باید برای عبور از رودخانه های خروشان سر راهت بیشتر مواقع مجبور می شوی خودت پل خودت را بسازی و روی آن قدم بزنی! و درختان این منطقه بیشتر گردو،سیب، گیلاس و… در این پژوهش عامل دوم که دبی حداکثر آن، بار عاملی 964/0 را نشان می­دهد، مورد تحلیل قرار گرفته است که 06/24 درصد از واریانس کل را توجیه می­کند. میزان آب موجود در هر منطقه معرف آن است که از نظر اقتصادی چه گیاهی را می توان کاشت و چه گیاهی را نمی توان. مصطفی مهرانفر، مدیر آبفای آبادان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان،گفت:آب رودخانه بهمنشیر از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و با رسیدنای سی آن به ۴ هزار تا ۵ هزار میکروموس، ناچار به استفادهی ۲۰ درصدی از آن برای تامین آب شرب آبادان شدیم و بقیهی آب مورد نیاز از طرح غدیر دریافت میشود.

در این منطقه امکانات رفاهی مناسبی وجود دارد. اگر از نظر تاریخی به این منطقه بنگریم پی می بریم که جاده ابریشم از این جا گذشته بود ویا می توان به زیارتگاههایی چون زینب خاتون در کوهپایه ای در روستای دستجرد که در روز اربعین حسینی مردم در آنجا به عزاداری می پردازند ویا صدیقه خاتون در کوه شیشه ای که در گذشته وقتی کودکی از دنیا می رفت او رادر آنجا خاک می کردند .یا به مساجد قدیمی مانند مسجد جامع گوگان یا مسجد حضرت ابوالفضل (ع) اشاره کرد . S. acheilognathi گونه­ایی بیماری­زا بوده و به تمام نقاط دنیا معرفی شده است.

پارک ساحلی آفتاب در 7 طبقه تشکیل شده است. این پارک ۳۵ هکتاری به دلیل قرار گرفتن در شیب به صورت طبقاتی درآمده و در امتداد رودخانه گسترش یافته است. بدیهی است دراین صورت گودهای خاکبرداری به گندابهای تبدیل می شوند و کیفیت آب بشدت تقلیل پیدا می کند. درمقیاس کلی خشکسالی به صورت زیرطبقه بندی می شود : خشکسالی هواشناسی-خشکسالی هیدرولوژی- خشکسالی کشاورزی خشکسالی هواشناسی دلالت بر کاهش بارندگی در طول یک دوره ی زمانی است ، خشکسالی هیدرولوژی وقتی رخ می دهد که جریان آب رودخانه کاهش یابد و یا قطع شود، و منظور از خشکسالی کشاورزی عدم کفایت رطوبت خاک برای رشد گیاهان است.

دیدگاهتان را بنویسید