آبرفته به رودخانه برمیگردد؟

این نمایش حماسی به مدت ۹۰ ثانیه با حضور طرفداران تیم آرسنال، و نمایش سه لباس جدید تیم آرسنال با برند پوما در تن بازیکنان مطرح این تیم، سانتی کازورلا ، میکل آرتتا و ماتیو فلامینی اجرا شد. بلندترین رودخانه در آمریکای جنوبی آمازون است که از 6 کشور، سه منطقه زمانی عبور می کند و 8014.5 کیلومتر طول دارد. با توجه به طول مدت اهمال دولت افغانستان به ندادن سهم ایران از هیرمند، به نظر نمیرسد که طرف مقابل برای خود مسئولیتی درخصوص اجرا نکردن معاهده متصور باشد و این بدانمعناست که صرف تکیه بر معاهده نمیتواند مستمسکی استوار برای احقاق حق ایران باشد؛ لذا دولت ایران بایستی با تکیه بر اصولی نظیر استفاده منطقی و منصفانه از آب یا اصل لاضرر وجه عرفی حقوق خود را پررنگتر کند و در مذاکرات، صرفنظر از قابلیت اجرایی معاهده، بر عرفیبودن حق ایران از هیرمند تأکید کند».

با توجه به اینکه روشهای حلوفصل اختلافات ایران و افغانستان در موضوع رودخانه هیرمند، در ماده نهم معاهده 1351 بین این دو دولت پیشبینیشده است و بر اساس ماده نهم – در صورت بروز اختلاف در تعبیر یا اجرای (تطبیق) مواد این معاهده طرفین اولاً از طریق مذاکرات دیپلماتیک – ثانیاً از طریق صرف مساعی جمیله مرجع ثالث برای حل اختلاف سعی خواهند کرد و درحالیکه این دومرتبه به نتیجه نرسد اختلاف مذکور بر اساس مورد مندرج در پروتکل شماره 2 ضمیمه این معاهده به حکمیت محول میشود، لذا اگر افغانستان همکاری لازم را درروش های غیرحقوقی حلوفصل اختلاف ازجمله مذاکره، میانجیگری و مساعی جمیله صورت نداد، میتوان به استناد موافق نامه 1351، از این کشور شکایت کرد و موضوع را به داوری بینالمللی یا دیوان بینالمللی دادگستری ارجاع داد.

تالاب هامون بهمنزله میراث مشترک بشری، بر اساس اصول عرفی حقوق بینالملل محیطزیست حقی انکارناپذیر از رودخانه هیرمند دارد لذا میبایست تا دیر نشده، موضوع حق آبه هامون نیز طبق قواعد حقوق بینالمللی زیستمحیطی و با مراجعه به قواعد بینالمللی مربوطه ازجمله کنوانسیون حفاظت از تالابها (کنوانسیون رامسر)، حلوفصل گردد. لذا ما به دنبال معرفی یکی از بهترین کلینیک های فیزیوتراپی خیابان اشرفی اصفهانی هستیم. خالق همه زیبایی های اطراف ما خداوند مهربان است و ما تنها میتوانیم از دیدن آنها لذت ببریم و با درس گرفتن از آنها در حفظ و نگه داری نعمت های خداوند کوشا باشیم. باز هم به موضوع فاصله گرفتن از نگاه تکرشتهای بر میگردم.

سعید خطیب زاده افزود: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افعانستان هم به این حق آبه متعهد است. مقاله علمی پژوهشی برگرفته از این تحقیق که سعی در بررسی حقوق ایران در استفاده از آب رودخانه هیرمند دارد، در نشریه «مطالعات حقوق انرژی» وابسته به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.

تاریخ معاصر رودخانه هیرمند نشانگر این است که به هیچ عنوان نمیتوان به آب آن امیدوار شد. در اواخر سال 1351 هجری شمسی قرارداد حق آبه ایران از رود هیرمند میان دولت های وقت افغانستان و ایران به امضا رسید که بر اساس آن مقرر شد در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) سهم سیستان و بلوچستان و دریاچه هامون ایران باشد. علی رغم توافقات بین دو کشور و معاهدات امضا شده درباره تقسیم آب رودخانه هیرمند، افغان ها از دهه ۴۰ هجری شمسی با ساخت دو سد در عمل مانع ورود آب هیرمند به ایران شدند.

در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی قراردادی میان دولت ایران و افغانستان بسته شد که طی آن دولت افغانستان متعهد شد که در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) از رودخانه هیرمند به سمت دریاچه هامون در خاک ایران آزاد کند. پس از دو دهه جنگ و خون ریزی در افغانستان و به واسطه نبود یک حکومت مرکزی قدرتمند در این کشور، حتی بر خلاف جریان این معاهده یک سد با عنوان «کجکی» و با ظرفیت ۱۸۰۰ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه هیرمند ساخته شد تا میزان حق آب ایران از هیرمند بیش تر کاهش پیدا کند.

اولین بازتاب خشک شدن دریاچه هامون در بادهای موسمی سیستان قابل ملاحظه بود که موجب شد، از ۱۲۰ روز به ۱۸۰ روز افزایش پیدا کند و به گفته نماینده زابل، دست کم دو هزار خانواده سیستانی را مجبور به مهاجرت از محل سکونت خود کند. براساس گزارش های رسمی تنها در ۲۰۱۲ میلادی حدود ۵ هزار خانوار منطقه به دلیل خشکسالی و خشک شدن دریاچه هامون خانه و محل سکونت خود را ترک کرده اند که با احتساب مهاجرت های سال های گذشته در مجموع ۶۰۰ هزار نفر از منطقه سیستان به مناطق دیگر ایران مهاجرت کرده اند و آنان که مانده اند، هرسال فقیرتر می شوند.

حدود ۴۰۰ هزار نفر در ناحیه سیستان زندگی می کنند که تعداد زیادی از آنان اکنون زیر خط فقر قرار دارند. در بخش جنوبی کلیسا، برج ناقوس دوطبقه ای وجود دارد کهبر روی ۴ ستون از سنگ سرخ قرار گرفته است. دریاچه ای که حیات ۱۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی شرق ایران به آن وابسته بود و با خشک شدن آن، نه تنها این زمین ها و کشاورزی منطقه نابود شد، بلکه موجب گرم تر شدن هوا و سخت تر شدن زندگی برای ساکنان سیستان شد. شهرستان سمیرم با مساحت پنج هزار کیلومتر مربع در جنوب غربی استان اصفهان واقع شده است.

سدی که قرار است بیش از ۱۸۴ هزار هکتار از اراضی افغانستان را آبیاری و بیش از ۹ مگاوات برق تولید نماید و ظرفیت ذخیرهسازی آب آن نیز ۵۲ میلیون مترمکعب آب، اعلامشده است. در این بین هم بیتوجهی و غفلت مسئولین استانی و کشوری از جمله دستگاه دیپلماسی وزارت خارجه به سبب عدم پیگیری حقابه رودخانه هیرمند مردم را در شرایط بسیار سختی قرار داده است. همچنین او شرح می­دهد که چگونه این مفاهیم مجدداً در حافظه به یاد آورده شده و درنهایت اینکه چگونه این مفاهیم سبب حرکت بخش­های مختلف بدن می­گردند. رود بزرگ هیرمند از رودهای پرآب افغانستان و آسیا به شمار می رود که سالیانه میلیاردها متر مکعب آب در آن جریان می یابد و طول آن ۱۱۰۰ کیلومتر است و از این رو طولانی ترین رود واقع بین سند و فرات محسوب می شود.

یکی از مهمترین و به نام ترین ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات زردکوه بختیاری است.ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه اصلی دو رودخانه بزرگ ایران کارون و زاینده رود میباشد. این رودخانه هيرمند در رديف 10 رودخانه بزرگ و بااهميت قاره آسياست و بالطبع براي ايران نیز اهميت بسياري دارد چراکه هيرمند رگ زندگي و حیات منطقه سيستان است و حيات اين استان با اين رود ارتباط مستقيم دارد. شاخه دیگر هیرمند، «سیستان» نام دارد که در ابتدای آن کانال های «چاه نیمه» قرار گرفته است، همین رود است که پس از گذشتن از حدود ۷۰ کیلومتر عرض دشت سیستان به هامون می ریزد.

سخت شدن گچ پودر گچ ساختمانی دارای 5/0 ملکول آب تبلور می باشد ، اگر در مجاورت آب قرار گیرد 5/1 ملکول دیگر آب جذب کرده و با 2 ملکول آب تبلور سخت شده و به سنگ گچ تبدیل می گردد البته این سختی مطابق سختی سنگ گچ اولیه نیست ولی بخوبی می تواند در مقابل نیروهای وارده مقاومت نماید. پس از ورود به ایران به دو شاخه تقسیم می شود: یکی رود «پریان» که به طور مشترک حدود ۲۰ کیلومتر مرز ایران و افغانستان را در برمی گیرد و سپس به داخل افغانستان دور زده و به هامون «پوزک» می ریزد.

اولین سد ساخته شده بر روی هیرمند سد «کمال خان»، در ۱۰۰ کیلومتری مرز ایران است که چهار دهه قبل در زمان «محمد داود»، اولین رئیس جمهوری افغانستان کلنگ آن بر زمین زده شد، اما به دلیل جنگ و ناامنی فازهای دوم و سوم این سد، ناتمام باقی مانده بود. قلمرو او را تا بغداد، بندرعباس، حسا و قطیف عربستان گسترش برشمرده اند.گفته می شود ‘سلطان محسن’ یا ‘سید محسن’ نخستین کسی بوده که بناهای شهر حویزه را که پیش از این از ‘نی’ ساخته می شدند، از آجر و خشت ساخته و قلعه ای به نام ‘المدینه’ بنا نهاده بود.

1392) روی آثار توسعة شهری بر روانابها و نیز افزایش جریان اوج و رواناب سطحی مطالعه کرده است و بیان میکند کاهش زمان پایة وقوع سیلاب بسیار پرواضح و این تغییرات در سطح یا جریان رودخانه به شاخصهای کلیماتولوژی و فیزیکی حوضة آبخیز وابسته است. بعلاوه، اگر هر پیامی را یک رمز در نظر بگیریم و حروف و صداهای هر زبان و گرامر آنها را کلید آن رمز به حساب آوریم، استخراج معنا از یک واژه یا جملۀ زبان مبدأ را رمزگشائی (decoding) و بیان همان معنا به کمک واژه یا جمله ای در زبان مقصد را رمزگذاری (encoding) می گویند.

اشرف غنی، رئیسجمهوری افغانستان در مراسم افتتاح این سد، در اظهارنظری عجیب بیان داشت که کشورش دیگر آب را رایگان به ایران نمیدهد، بلکه باافتخار آن را در مقابل دریافت نفت به ایران میفروشد! این آشغالیی که میریزم، هر کدوم حق الناسی هستن که به گردن ماست چون زیبایی اونجا رو از بین بردیم، چون طراوت و تازگی اونجا رو از بین بردیم. نظام حق زیستمحیطی دربرگیرندهی میزان رهاسازی آب از حیث مقدار و دفعات و زمانبندی لازم بهمنظور تعیین سلامت سیستم حوزهی آبریز از دیدگاه اجتماعی و اقتصادی و زیستمحیطی است.

دیدگاهتان را بنویسید